Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-947/10/TK
z 4 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-947/10/TK
Data
2011.01.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
karta podatkowa
karta podatkowa
najem
najem
ryczałty
ryczałty
zawieszenie działalności gospodarczej
zawieszenie działalności gospodarczej


Istota interpretacji
Czy zawartą umowę najmu - okresową na czas poza prowadzoną w tym samym lokalu działalnością gospodarczą - sezonową, zawieszoną na pozostały okres roku, ale nie likwidowaną możliwe jest opodatkowanie umowy okresowej od września 2010 r. do grudnia 2010 r. podatkiem 8,5% w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?



Wniosek ORD-IN 939 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 5 października 2010 r. (data wpływu 8 października 2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 8 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania dochodu uzyskanego z tytułu najmu nieruchomości w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Zawarł Pan umowę najmu mieszkania na cele zamieszkania w okresie od września 2010 r. do końca grudnia 2010 r. Przychodu z tytułu najmu zamierza Pan opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanym w wysokości 8,5%. Ten sam lokal mieszkalny sezonowo, w miesiącach letnich (lipcu i sierpniu), wynajmuje Pan turystom w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – usługi hotelarskie podlegające na wynajmie pokoi gościnnych (są to dwa pokoje). Wynajem turystom jest co rok pod koniec sierpnia zawieszany i na początku lipca następnego roku wznawiany, ze zgłoszeniem do urzędu skarbowego. Podatek jest płacony w formie karty podatkowej po corocznie wydawanych decyzjach urzędu skarbowego o jego miesięcznej wysokości. Działalność wynajmu sezonowego rozliczana jest jako działalność gospodarcza, a wynajem na podstawie okresowej umowy zawartej przez Pana jako osobę fizyczną.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Czy zawartą umowę najmu - okresową na czas poza prowadzoną w tym samym lokalu działalnością gospodarczą - sezonową, zawieszoną na pozostały okres roku, ale nie likwidowaną możliwe jest opodatkowanie umowy okresowej od września 2010 r. do grudnia 2010 r. podatkiem 8,5% w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych...


Pana zdaniem, opodatkowanie najmu okresowego podatkiem 8,5% w formie ryczałtu ewidencjonowanego powinno być możliwe ponieważ jest to całkiem inna działalność – o innym charakterze i kosztach. Ponadto sezonowy charakter działalności gospodarczej typu usługi hotelowe dotyczy wielu turystów obsługiwanych w inny sposób (sprzątanie pokoi, wymiana pościeli) niż najem lokalu mieszkalnego jednej osobie na cel zamieszkania, a nie wypoczynku. Fakt, że te dwa rodzaje działalności dotyczą tego samego lokalu nie powinien mieć znaczenia, bo obydwa rodzaje działalności są faktycznie prowadzone w różnych okresach, a najem okresowy jest prowadzony w czasie gdy działalność gospodarcza jest zawieszona.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 roku Nr 51, poz. 307 ze zm.) odrębnymi źródłami przychodów są:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza;
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze (...), z wyjątkiem składników majątku związanego z działalnością gospodarczą.


W myśl art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz innych umów o podobnym charakterze, składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Zgodnie z art. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.) ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stosowanie do art. 2 ust. 1a ww. ustawy osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że zawarł Pan umowę najmu mieszkania na „cele zamieszkania” w okresie od września 2010 r. do końca grudnia 2010 r. Ten sam lokal mieszkalny sezonowo, w miesiącach letnich (lipcu i sierpniu), wynajmuje Pan turystom w ramach prowadzonej działalności gospodarczej - usługi hotelarskie podlegające na wynajmie pokoi gościnnych. Wynajem turystom jest co rok pod koniec sierpnia zawieszany i na początku lipca następnego roku wznawiany, ze zgłoszeniem do urzędu skarbowego. Podatek jest płacony w formie karty podatkowej po corocznie wydawanych decyzjach urzędu skarbowego o jego miesięcznej wysokości.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że wynajmowane mieszkanie stanowi składnik majątku związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, co wynika wprost z przedstawionego stanu faktycznego. Wobec powyższego, przychody uzyskiwane z wynajmu mieszkania na cele zamieszkania traktować należy, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychód z działalności gospodarczej, a nie jako najem wykonywany prywatnie, tj. poza tą działalnością. Zatem, najem ten nie stanowi odrębnego źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy.

Mając powyższe na uwadze osiągane przez Pana dochody z tytułu najmu mieszkania w okresie od września do grudnia 2010 r. na tle przedstawionego stanu faktycznego nie stanowią odrębnego źródła przychodów, o których mowa w art. 2 ust. 1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zatem nie ma Pan prawa do opodatkowania przychodów z umowy najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, tj. według stawki 8,5%.

Na kwalifikację ww. przychodów nie wpływa zawieszenie działalności gospodarczej. Jak już wskazano przychody z najmu składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej są przychodami z działalności gospodarczej. Mając na względzie, iż organ podatkowy nie może interpretować przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. z 2007 r. Nr 155, poz. 1095 ze zm.), gdyż nie są to przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej, wskazać jedynie należy, iż zgodnie z art. 14a ust. 3 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, w okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca nie może wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Końcowo wskazać należy, iż zgodnie z treścią zadanego pytania i przypisanego do niego stanowiska przedmiotem interpretacji nie jest możliwość opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj