Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-1044/10/AD
z 7 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-1044/10/AD
Data
2011.01.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury --> Wystawianie faktury

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
deklaracja podatkowa
deklaracja podatkowa
korekta
korekta
małżonek
małżonek
odliczenie podatku
odliczenie podatku


Istota interpretacji
Odliczenie podatku naliczonego poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 października 2010 r. (data wpływu 12 października 2010 r.), uzupełnionym w dniu 4 stycznia 2011 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 października 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 4 stycznia 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego poprzez dokonanie korekty deklaracji podatkowej.


W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą, będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług od dnia 1 lutego 1996 r., której podstawowym przedmiotem jest:


  • produkcja wyrobów dla budownictwa z tworzyw sztucznych,
  • wykonywanie robót ogólnobudowlanych.


Wspólnie z żoną nabył Pan w dniu 9 maja 2008 r., na zasadzie ustawowej wspólności majątkowej, nieruchomość zabudowaną budynkiem koszarowym od Urzędu Miasta. Zgodnie z warunkami wynikającymi z przetargu i aktu notarialnego, nieruchomość tę zobowiązał się Pan, po przeprowadzeniu odpowiednich prac adaptacyjnych, zagospodarować i oddać do użytku w wyznaczonych terminach. Na jej zakup oraz prace adaptacyjne posiada Pan dokumenty rozliczeniowe (faktury VAT i rachunki), na których widnieje razem z żoną lub podane jest Pana nazwisko. Żona również prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym, będąc czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nabycie przedmiotowej nieruchomości nie jest udokumentowane fakturą VAT (nie żądał jej Pan), był akt notarialny sporządzony w dniu 9 maja 2008 r., w którym sprzedający (Gmina Miasto) oświadczył, że w związku ze sprzedażą nieruchomości zabudowanej budynkiem, od wzniesienia którego upłynęło 5 lat, sprzedający jest podatnikiem podatku od towarów i usług, zwolnionym od tego podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 w związku z art. 29 ust. 5 ustawy. Dokonując nabycia przedmiotowej nieruchomości planował Pan z żoną, że uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczy na własne cele mieszkaniowe, dlatego też nie wprowadzono jej, do działalności gospodarczej. Po kontroli Pana działalności gospodarczej za 2008 r. (protokół z kontroli z dnia 8 marca 2010 r.) UKS uznał, że zbycie wielokrotnej ilości lokali mieszkalnych w budynku wielorodzinnym stanowi działalność gospodarczą w myśl przepisów art. 15 ust. 2 ustawy. W 2008 r. dokonał Pan sprzedaży 33 lokali mieszkalnych, opodatkowanych 7% stawką podatku. Z dokonanego zakupu nieruchomości w 2006 r. i jego ulepszenia nie dokonał Pan odliczenia podatku od towarów i usług, bo nie wprowadził jej do działalności gospodarczej. UKS do kosztów uzyskania przychodów przyjął, według Pana wyliczenia szacunkowego, wartość brutto robót, bez odliczeń VAT.

Remont i adaptację nieruchomości nabytej w 2008 r. planuje Pan ukończyć w 2011 r. i w tym roku zamierza sprzedawać poszczególne lokale mieszkalne w tejże nieruchomości (32 lokale). Poniesione wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przekroczyły 30% wartości początkowej nabytej nieruchomości.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy jest możliwość odliczenia podatku od towarów i usług na zasadzie złożenia korekt deklaracji za okres od miesiąca maja 2008 r., t.j. od daty zakupu nieruchomości do chwili wprowadzenia do działalności gospodarczej prowadzonej przez Pana, opodatkowanej na zasadach ogólnych podatkiem dochodowym...


Zdaniem Wnioskodawcy, zakup nieruchomości jest czynnością przekraczającą zakres zwykłego zarządu majątkiem wspólnym, a zatem nabycie nawet na potrzeby działalności nie może się odbyć bez udziału współmałżonka. Dokumenty (faktury VAT), potwierdzające nabycie i adaptacje nieruchomości wystawione na obojga, czy tylko jednego z małżonków nie powinny stanowić o braku możliwości odliczenia podatku naliczonego z nich wynikającego, bowiem stwierdzają czynność faktycznie dokonaną, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług przy sprzedaży. Wskazał Pan, że do chwili obecnej odliczeń od ulepszeń nie dokonywał, ale jako czynny podatnik podatku od towarów i usług ma do tego prawo i zamierza to uczynić na zasadzie złożenia korekt deklaracji VAT, na podstawie art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W związku z faktem, iż przedmiotem wniosku był zaistniały stan faktyczny, niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 31 grudnia 2010 r.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54. poz. 535 ze zm.), podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Jak wynika z powyższego przepisu, prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko podatnikowi podatku od towarów i usług oraz tylko w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają ścisły związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje, zgodnie z art. 86 ust. 10, w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16, 18.

Zgodnie z ust. 11 powołanego artykułu, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy. Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, 16 i 18, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego (ust. 13 tegoż artykułu).

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Na mocy delegacji ustawowej zawartej w ust. 8 powołanego artykułu, Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 28 listopada 2008r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze. zm.) określił m. in. szczegółowe zasady wystawiania faktur.

Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r., faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać m.in.: imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, numery identyfikacji podatkowej sprzedawcy i nabywcy z zastrzeżeniem ust. 10 i 11.

W myśl § 15 ust. 1 powołanego rozporządzenia, nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę lub fakturę korygującą zawierającą pomyłki dotyczące jakiejkolwiek informacji wiążącej się zwłaszcza ze sprzedawcą lub nabywcą lub oznaczeniem towaru lub usługi, z wyjątkiem pomyłek w pozycjach faktury określonych w § 5 ust. 1 pkt 6-12, może wystawić fakturę nazwaną notą korygującą.

W świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisów ww. rozporządzenia, faktury VAT są dokumentami potwierdzającymi rzeczywiste transakcje gospodarcze dokonywane przez podatnika. Faktura pełni szczególną rolę dowodową w prawidłowym wymiarze podatku VAT, dlatego też niezwykle istotne jest prawidłowe oznaczenie wszystkich elementów faktury.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że w dniu 9 maja 2008 r. nabył Pan wraz z żoną nieruchomość gruntową zbudowaną budynkiem koszarowym, którą zobowiązał się, po przeprowadzeniu odpowiednich prac adaptacyjnych, zagospodarować i oddać do użytku w 2011 r. W tym samym roku zamierza dokonać sprzedaży poszczególnych lokali mieszkalnych. W chwili zbycia przedmiotowa nieruchomość korzystała ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. Nie wprowadził jej Pan, ani żona do działalności, ponieważ planował środki uzyskane ze sprzedaży przeznaczyć na własne cele. Na dokumentach stwierdzających nabycie nieruchomości oraz prac adaptacyjnych, widnieje Pan sam lub z żoną.

Należy wskazać, że kwestie stosunków majątkowych pomiędzy małżonkami reguluje ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 ze zm.). Stosownie do art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

W kontekście powyższego należy zauważyć, że z uwagi na powyższe regulacje prawne w akcie notarialnym dokumentującym nabycie nieruchomości wymieniani są oboje małżonkowie, jeżeli istnieje między nimi ustawowa wspólność majątkowa (w przedmiotowej sprawie występuje ustawowa wspólnota małżeńska). Wspólność wynikająca ze stosunku małżeństwa jest współwłasnością łączną, uprawniającą do współposiadania rzeczy wchodzących w skład majątku wspólnego, a w czasie jej trwania żaden z małżonków nie może żądać podziału majątku wspólnego. Na mocy zapisu zawartego w art. 43 § 1 cyt. ustawy, oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym.

Podstawową zasadą obowiązującą w podatku od towarów i usług, określoną w powołanym wyżej art. 86 ust. 1 ustawy, jest prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zasada ta ma na celu zapewnienie neutralności podatku od towarów i usług dla czynnych podatników VAT.

Jeżeli z faktury VAT wynika, iż nabywcą danej usługi czy towaru jest szczególnego rodzaju podmiot, jakim jest małżeństwo, które samo nie ma przymiotu podatnika – to pozbawienie wnioskodawcy prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego z niej wynikającego, naruszałoby fundamentalną zasadę obowiązującą w podatku od towarów i usług.

Zatem wnioskodawca, występując odrębnie jako podatnik podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług, ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającą z otrzymanych faktur VAT, w takiej części, w jakiej mają one związek z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz treść powołanych przepisów należy stwierdzić, że przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu zakupu towarów i usług (prac adaptacyjnych), pomimo, że na fakturach tych wskazani są jako nabywcy Pan i żona (pozostający we wspólności majątkowej), jednakże pod warunkiem, że faktura jest wystawiona zgodnie z cyt. § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów, a towary i usługi są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych i nie zachodzą przesłanki wykluczające prawo do odliczenia określone w art. 88 ustawy.

Fakt, że na przedmiotowych fakturach są wskazani, jako współwłaściciele, Pan wraz z żoną (pozostający we wspólności majątkowej), nie ma wpływu na kwestię możliwości odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem prac adaptacyjnych wykonywanych na przedmiotowej nieruchomości.

W kontekście powyższego należy wskazać, że jeżeli nie dokonał Pan obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w ust. 10, 11, 12, może obniżyć kwotę podatku należnego przez dokonanie korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, zgodnie z przepisami art. 86 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług, nie później jednak niż w ciągu 5 lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego.

Należy podkreślić, że do uprawnienia, o którym mowa w ust. 13 powołanego artykułu, stosuje się odpowiednio art. 81b Ordynacji podatkowej (ust. 15 tegoż artykułu).

Jednocześnie informuje się, że w niniejszej interpretacji nie dokonano oceny stanowiska Pana w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie nieruchomości, ponieważ w przedstawionym stanie faktycznym okoliczność ta nie wystąpiła.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj