Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-1144/10-2/MK
z 7 stycznia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-1144/10-2/MK
Data
2011.01.07



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
sprzedaż
sprzedaż
udział
udział
zbycie
zbycie


Istota interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży udziałów.



Wniosek ORD-IN 291 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2010 r. (data wpływu 7 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia (sprzedaży) udziałów – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania zbycia (sprzedaży) udziałów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 9 stycznia 2002 r. została zawarta umowa spółki cywilnej ojca z matką Wnioskodawcy. W celu rozpoczęcia działalności wspólnicy wnieśli do spółki jako wkład początkowy po tysiąc złotych (1000 zł). Zgodnie z umową wspólnie uczestniczyli w zyskach i stratach w częściach proporcjonalnych do wielkości udziałów. Umowa została zawarta na czas nieokreślony, a każdy ze wspólników mógł wypowiedzieć swój udział w spółce z 6 miesięcznym okresem wypowiedzenia. W dniu 2 stycznia 2008 r. sporządzono aneks do umowy i do spółki wprowadzony został Wnioskodawca jako trzeci wspólnik. Do spółki wniósł wkład pieniężny w wysokości 200 zł. W związku z wejściem do spółki Zainteresowanego nastąpiła zmiana proporcji udziałów w spółce - i tak wspólnicy uczestniczą w zyskach i stratach w sposób następujący:

  1. matka - 47%
  2. ojciec - 47%
  3. Wnioskodawca - 6%

Przedmiotem działalności spółki cywilnej jest obsługa i naprawy pojazdów oraz sprzedaż części i akcesorii do pojazdów mechanicznych. W skład majątku spółki wchodzą maszyny, które są w zasadzie już zamortyzowane. Ze względu na rozmiar prowadzonej działalności Zainteresowany prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. Z podatku dochodowego rozlicza się na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowych od osób fizycznych, czyli bez względu na wielkość dochodów według stawki 19%.

Ojciec Zainteresowanego chce wystąpić ze spółki i będzie nadal prowadzić jednoosobową inną działalność gospodarczą, a udziały zbyć (sprzedać) na rzecz Wnioskodawcy. Cena zbycia udziałów jest znacznie wyższa od wniesionego wkładu (około 250 tys. zł). Spłata udziałów przez Zainteresowanego ma nastąpić jednorazowo, bądź w ratach w ciągu 10 lat.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy wobec zbycia udziałów ojca na rzecz Wnioskodawcy, ale przy rozłożeniu spłaty na raty w ciągu 10 lat traktuje się tę spłatę jako nieoprocentowaną pożyczkę udzieloną na Jego rzecz, co oznacza ustalenie przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń na zasadach określonych w art. 14 ust. 2 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, rozłożenie spłaty na raty nie skutkuje opodatkowaniem podatkiem dochodowym, gdyż nie należy w omawianej sytuacji traktować tej formy spłaty jako nieoprocentowanej pożyczki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że ojciec zamierza zbyć (sprzedać) na rzecz Wnioskodawcy udziały w spółce cywilnej. Strony umowy rozważają możliwość dokonania spłaty udziałów przez Zainteresowanego w ratach w ciągu 10 lat. Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego, czy taka spłata nie zostanie potraktowana jako nieoprocentowana pożyczka, co w konsekwencji spowoduje, że po Jego stronie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), strony zawierające umowę mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego.

Powyższa zasada swobody umów – także w przypadku umowy sprzedaży - pozwala dowolnie ustalić przez strony umowy sposób zapłaty i jej termin. Tak więc ojciec Wnioskodawcy ma prawo rozłożyć płatność za sprzedane udziały na okres nawet 10 lat, bez pobierania z tego tytułu jakiejkolwiek dodatkowej opłaty.

Nie można zatem powiedzieć, że w takiej sytuacji po stronie Zainteresowanego powstaje przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

W związku z powyższym należy stwierdzić, że zbycie udziałów przez ojca na rzecz Wnioskodawcy przy rozłożeniu spłaty na raty na okres 10 lat, nie spowoduje powstania po stronie Wnioskodawcy przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie tut. organ informuje, iż w przedmiocie podatku od czynności cywilnoprawnych w dniu 7 stycznia 2011 r. wydana została interpretacja indywidualna nr ILPB2/436-237/10-2/MK.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj