Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1667/10/AK
z 18 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-1667/10/AK
Data
2011.02.18


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody


Słowa kluczowe
faktura
faktura
moment powstania przychodów
moment powstania przychodów
przychód
przychód
zaliczka
zaliczka
zaliczka na poczet ceny
zaliczka na poczet ceny


Istota interpretacji
Czy przychody z tytułu sprzedaży mebli należy ujawnić w dacie wydania towarów z magazynu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 03 listopada 2010 r. (data wpływu do tut. BKIP 19 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 listopada 2010 r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie ustalenia momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka jest firmą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej mebli. Spółka oferuje klientom do sprzedaży zarówno towary będące na składzie i eksponowane w sklepach, jak też meble zamawiane i dostarczane na indywidualne zamówienia klientów. Co do zasady klient zobowiązany jest w chwili złożenia zamówienia wpłacić zaliczkę na zakup mebli, a przed wydaniem towarów uzupełnić ją do wysokości 100 % wartości zamówienia.

Spółka przyjmuje zaliczki na poczet sprzedaży w różnej wysokości. Klienci bardzo często wpłacają zaliczki na 100% wartości zamówienia. Zamówione towary wydawane są klientom w odległości od kilku dni do kilku tygodni od wpłacenia zaliczki. Spółka wykazuje przychód z tytułu sprzedaży w dniu wydania towarów.

Spółka otrzymała interpretację podatkową IBPB3/423-42/08/AP z dnia 09 kwietnia 2008 roku. Jednak stan faktyczny oraz uzasadnienie stanowiska podatnika we wniosku do tej interpretacji zostały błędnie sformułowane.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w opisanej sytuacji przychody z tytułu sprzedaży mebli należy ujawnić w dacie wydania towarów z magazynu...

Zdaniem Spółki, w art. 12 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca wyłączył z przychodów pobrane wpłaty lub zarachowane należności na poczet dostaw towarów i usług które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych. Zgodnie z zapisem art. 12 ust. 3a przychód w podatku dochodowym powstaje w dniu wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania - choćby częściowo - usługi, nie później niż w dniu wystawienia faktury, uregulowania należności.

Przepis art. 12 ust. 3a to przepis ogólny wprowadzający ogólną zasadę terminu powstawania przychodu. Przepis art. 12 ust. 4 jest przepisem szczegółowym, wykluczającym - niezależnie od wysokości - zaliczki z przychodu. Jeżeli zatem zaliczka - choćby 100% - przychodem nie jest to nie można zastosować przepisu art. 12 ust. 3a. Spółka do każdej przyjętej zaliczki wystawia dokument na zaliczkę (paragon fiskalny lub fakturę zaliczkową) zgodnie z art. 19 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług (winno być art. 19 ust. 11 ustawy o podatku od towarów i usług) "jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części".

Zdaniem Spółki, przyjęcie zaliczki także w wysokości 100% wartości zamówionego towaru przed wydaniem towaru, nie stanowi przychodu, jest to bowiem zaliczka na poczet dostawy towaru, która będzie wykonana w przyszłości. Przychód powstanie dopiero w dacie wydania towaru. Wystawienie faktury zaliczkowej lub paragonu na zaliczkę na 100 % wartości zamówionego towaru przed wydaniem towaru nie stanowi przychodu.

Otrzymane zaliczki na mocy art. 12 ust. 4 są z przychodów wyłączone. Spółka stoi zatem na stanowisku, że w przypadku przyjęcia zaliczki na zamówione przez klientów towary przychód w rozumieniu podatku dochodowego od osób prawnych należy wykazać w dacie wydania towarów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654, ze zm., określanej w dalszej części skrótem „updop”), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Na podstawie art. 12 ust. 3 updop, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Stosownie do art. 12 ust. 3a updop, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 3, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 3c-3e, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  • wystawienia faktury, albo
  • uregulowania należności.

Z powyższego wynika zatem, iż przychód generuje zdarzenie które wystąpi najwcześniej.

Jednocześnie w myśl art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Jak wynika z treści powołanych przepisów, art. 12 ust. 3a nie ma zastosowania do otrzymanych zaliczek lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w późniejszych okresach sprawozdawczych, bowiem takie zaliczki lub zarachowane należności stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 1 updop, nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka jest firmą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej mebli. Co do zasady klient zobowiązany jest w chwili złożenia zamówienia wpłacić zaliczkę na zakup mebli, a przed wydaniem towarów uzupełnić ją do wysokości 100 % wartości zamówienia. Spółka przyjmuje zaliczki na poczet sprzedaży w różnej wysokości. Klienci bardzo często wpłacają zaliczki na 100% wartości zamówienia. Zamówione towary wydawane są klientom w okresie od kilku dni do kilku tygodni od wpłacenia zaliczki.

Mając powyższe na uwadze, jeżeli otrzymane przez Spółkę środki pieniężne stanowią zaliczkę (przedpłatę) nawet odpowiadającą 100% wysokości należności uiszczona na poczet towarów, które mają być wydane w przyszłości, to przychód podatkowy powstanie w momencie wydania towaru, na który otrzymano zaliczkę.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Należy jednakże w tym miejscu wskazać, iż gdyby zaistniała sytuacja, że zostanie wystawiona przez Spółkę faktura końcowa (dokumentująca sprzedaż towarów, a nie pobranie zaliczki) przed wydaniem towaru, momentem uzyskania przychodu będzie dzień, w którym wystawiono tę fakturę końcową.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj