Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1349/10-2/SJ
z 16 listopada 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1349/10-2/SJ
Data
2010.11.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
grunty
grunty
nakłady
nakłady
nieruchomości
nieruchomości
roboty budowlane
roboty budowlane
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości
zwrot nakładów
zwrot nakładów


Istota interpretacji
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować przy dostawie nieruchomości składającej się z działki gruntu wraz z dotychczas poniesionymi nakładami na inwestycję w zakresie budowy budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym i niezbędnymi elementami zagospodarowania terenu?



Wniosek ORD-IN 318 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. B…, przedstawione we wniosku z dnia 30 lipca 2010 r. (data wpływu 20 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży gruntu wraz z nakładami poniesionymi na inwestycję w zakresie budowy budynku wielorodzinnego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla sprzedaży gruntu wraz z nakładami poniesionymi na inwestycję w zakresie budowy budynku wielorodzinnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej Spółka) dokonał przeniesienia własności nieruchomości składającej się z działki gruntu oznaczonej geodezyjnie numerem o powierzchni 0,2344 ha wraz z dotychczas poniesionymi nakładami na inwestycję. Inwestycja dotyczy budowy budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym i niezbędnymi elementami zagospodarowania terenu. Spółka rozpoczęła inwestycję na podstawie ostatecznej decyzji pozwolenia na budowę prezydenta …. z dnia 4 lutego 2010 r. Nabywcą, wyżej opisanej nieruchomości, jest nowo utworzona – dla potrzeb uzyskania kredytu bankowego – spółka celowa – … Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa. Wspólnikiem komplementariuszem w nowo zawiązanej spółce jest Spółka sprzedająca. Na nakłady, które powiększyły wartość transakcji sprzedaży działki gruntu, składają się koszty przygotowania inwestycji związanej z budową budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym i niezbędnymi elementami zagospodarowania terenu, w tym: koszty koncepcji urbanistycznej, koncepcji architektonicznej, projektu budowlanego, projektu zagospodarowania terenu, projektu wykonawczego, opłat związanych z przyłączeniem mediów, dokumentacji geotechnicznej gruntu, wizualizacji przyszłej zabudowy, kosztów reklamy przyszłego przedsięwzięcia oraz innych kosztów związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przygotowaniem terenu pod budowę.

Transakcja sprzedaży nieruchomości wraz z poniesionymi nakładami została w całości opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki 22%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować przy dostawie nieruchomości składającej się z działki gruntu wraz z dotychczas poniesionymi nakładami na inwestycję w zakresie budowy budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym i niezbędnymi elementami zagospodarowania terenu...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), czynności podlegające opodatkowaniu są opodatkowane stawką podstawową 22% chyba, że dalsze przepisy pozwalają na zastosowanie stawki obniżonej, bądź zwolnienia podatkowego. w przypadku gruntów zabudowanych, grunt jest opodatkowany taką samą stawką, jaką opodatkowany jest budynek. Powyższe wynika z art. 29 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Z objaśnień do Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (Dz. u. Nr 112, poz. 1316 z późn. zm.) wynika, że obiektem budowlanym jest konstrukcja połączona z gruntem w sposób trwały, wykonany z materiałów budowlanych i elementów składowych będąca wynikiem prac budowlanych, budynkiem zaś zadaszony obiekt budowlany wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywany dla potrzeb stałych. Natomiast z przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – prawo budowlane (t. j. Dz. u z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 z późn. zm.) wynika, że obiektem budowlanym jest budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budynkiem zaś taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach (art. 3 pkt 1 lit. a i pkt 2).

W zawartej transakcji sprzedaży przedmiotowa nieruchomość nie spełnia przesłanek do uznania jej za budynek w świetle przytoczonej definicji i nie znajduje zastosowania art. 29 ust. 5 ustawy o podatku VAT. Stąd całość transakcji, zarówno wartość działki gruntu oraz wartość odsprzedawanych nakładów związanych z przygotowaniem inwestycji związanej z budową budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym i niezbędnymi elementami zagospodarowania terenu, objęto stawką 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) – art. 7 ust. 1 ustawy.

Zatem, zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, bowiem dochodzi do ekonomicznego przeniesienia władztwa nad gruntem na rzecz nabywcy, co pozwala mu rozporządzać nim jak właściciel.

Art. 8 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

W myśl art. 41 ust. 1 ustaw, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.

I tak, jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę.

Wobec powyższego, w przypadku gruntów niezabudowanych opodatkowane 22% stawką podatku są tylko te, których przedmiotem są tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących np. gruntami rolnymi czy leśnymi, które nie są przeznaczone pod zabudowę, są zwolnione od podatku od towarów i usług.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ustawy, w myśl którego, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów.

Przepisu ust. 5 nie stosuje się do czynności oddania w użytkowanie wieczyste gruntu, dokonywanego z równoczesną dostawą budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli (art. 29 ust. 5a ustawy).

Zgodnie z § 12 ust. 1 pkt 11 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2009 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 224, poz. 1799 ze zm.), zwalnia się od podatku zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, jeżeli budynki te lub budowle albo ich części są zwolnione od podatku.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży (w tym zbycie użytkowania wieczystego) podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku VAT, również sprzedaż gruntu (w tym zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu) korzysta ze zwolnienia od podatku.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca dokonał zbycia nieruchomości w postaci działki gruntu wraz z dotychczas poniesionymi nakładami na inwestycję w zakresie budowy budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym i niezbędnymi elementami zagospodarowania terenu. Na nakłady te składają się koszty przygotowania inwestycji związanej z budową budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym i niezbędnymi elementami zagospodarowania terenu, w tym: koszty koncepcji urbanistycznej, koncepcji architektonicznej, projektu budowlanego, projektu zagospodarowania terenu, projektu wykonawczego, opłat związanych z przyłączeniem mediów, dokumentacji geotechnicznej gruntu, wizualizacji przyszłej zabudowy, kosztów reklamy przyszłego przedsięwzięcia oraz innych kosztów związanych z uzyskaniem pozwolenia na budowę i przygotowaniem terenu pod budowę.

Zatem, z uwagi na fakt, iż w przedmiotowej sprawie doszło do transakcji sprzedaży, której przedmiotem był grunt niezabudowany przeznaczony pod zabudowę – prezydent wydał w dniu 4 lutego 2010 r. pozwolenie na rozpoczęcie inwestycji polegającej na budowie budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym – a Zainteresowany nie rozpoczął jeszcze budowy tego budynku lecz ponosił jedynie koszty związane z przygotowaniem przedmiotowej inwestycji, to w przedmiotowej sprawie przepis art. 29 ust. 5 ustawy nie ma zastosowania.

Jednocześnie nie można pominąć w przedmiotowej sprawie, poniesionych przez Spółkę nakładów wchodzących w skład rozpoczętej na działce inwestycji, bowiem podlegają one odrębnemu opodatkowaniu.

Z treści art. 2 pkt 12 ustawy wynika, iż przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 11.

Polska Klasyfikacja Obiektów Budowlanych, wprowadzona do stosowania rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. u. Nr 112, poz. 1316 ze zm.), dokonuje klasyfikacji obiektów budowlanych rozumianych jako konstrukcje połączone z gruntem w sposób trwały, wykonane z materiałów budowlanych i elementów składowych, będące wynikiem prac budowlanych. Natomiast przez budynki rozumie się zadaszone obiekty budowlane wraz z wbudowanymi instalacjami i urządzeniami technicznymi, wykorzystywane dla potrzeb stałych. Przystosowane są do przebywania ludzi, zwierząt lub ochrony przedmiotów.

Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. u. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.), przez obiekt budowlany rozumie się budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi (art. 3 pkt 1 lit. a ww. ustawy). Natomiast, w myśl art. 3 pkt 2 powołanej ustawy, przez budynek rozumie się taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Stosowanie do przepisu art. 3 pkt 3 cyt. ustawy, budowla to każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Z kolei, przez urządzenia budowlane, w myśl art. 3 pkt 9 Prawa budowlanego – należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Z powołanych powyżej przepisów wynika, iż w przypadku sprzedaży przedmiotowej nieruchomości nie można mówić, iż przedmiotem sprzedaży był obiekt budowlany, budynek, czy też budowla. Natomiast poniesione nakłady na inwestycję w zakresie budowy budynku wielorodzinnego wraz z garażem podziemnym, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, traktowane są jako świadczenie usług. Tym samym przedmiotem sprzedaży jest grunt niezabudowany oraz nakłady poniesione na inwestycję w zakresie budowy budynku wielorodzinnego wraz z garażem podziemnym. Wobec powyższego, przedmiotową transakcję należy rozumieć jako odsprzedaż gruntu oraz całości usług związanych z realizacją przedmiotowej inwestycji, co zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, podlega opodatkowaniu stawką VAT w wysokości 22%, gdyż w tym zakresie nie można skorzystać z żadnej preferencji.

Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż dostawa nieruchomości składającej się z działki gruntu wraz z dotychczas poniesionymi nakładami na inwestycję w zakresie budowy budynku wielorodzinnego z garażem podziemnym i niezbędnymi elementami zagospodarowania terenu, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, jako dwa niezależne świadczenia, tj. dostawę towarów (działki) oraz świadczenie usług (poniesione nakłady).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj