Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-1312/10-2/AW
z 23 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP1/443-1312/10-2/AW
Data
2011.02.23



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
budynek mieszkalny
odliczanie podatku naliczonego
odliczanie podatku naliczonego
odliczenie podatku
odliczenie podatku
powierzchnia użytkowa
powierzchnia użytkowa


Istota interpretacji
prawo do odliczenia podatku naliczonego proporcjonalnie w stosunku powierzchni pomieszczenia na biuro do całkowitej powierzchni mieszkania



Wniosek ORD-IN 386 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21.12.2010r. (data wpływu 27.12.2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27.12.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Od 1 marca 2010 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako jednoosobowy przedsiębiorca. Jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Świadczy usługi opodatkowane VAT, które uprawniają do odliczenia podatku VAT naliczonego (usługi doradcze na rzecz przedsiębiorców).

W dniu 20 listopada 2010r. zawarł przedwstępną umowę kupna mieszkania ze spółką R. Sp. z o.o. z siedzibą w W. (Deweloper). Umowę Wnioskodawca zawarł jako osoba fizyczna nieprowadzącą działalności gospodarczej, niepozostająca w związku małżeńskim. Na podstawie umowy Deweloper zobowiązał się do wybudowania budynku mieszkalnego, w którym znajduje się mieszkanie, ustanowienia odrębnej własności mieszkania i jej przeniesienia wraz z prawami przynależnymi (np. udział w części wspólnej prawa użytkowania wieczystego) na wnioskodawcę. Blok mieszkalny, w którym znajduje się mieszkanie jest w trakcie budowy. Zgodnie z umową termin oddania mieszkania do użytkowania to czerwiec.

Płatność ceny za mieszkanie następuje ratami, w terminach określonych w umowie. Po dokonaniu płatności danej raty deweloper wystawia zaliczkową fakturę VAT.

Mieszkanie składa się z 3 pokoi, łazienki, kuchni oraz przedpokoju. Jeden pokój mieszkania Wnioskodawca przeznaczy na biuro, które będzie wykorzystywane w prowadzonej działalności (pomieszczenie na biuro). Pozostała część mieszkania zostanie przeznaczona na cele mieszkaniowe. Całkowita powierzchnia mieszkania to 67,1 m.kw. Powierzchnia pomieszczenia na biuro to 11,9 m.kw.

Po ustanowieniu i przeniesieniu odrębnej własności mieszkania Wnioskodawca zamierza rozpocząć wykorzystywanie pomieszczenia na biuro w prowadzonej działalności gospodarczej (po wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia części podatku VAT naliczonego na fakturach wystawionych przez Dewelopera, proporcjonalnie w stosunku powierzchni pomieszczenia na biuro do całkowitej powierzchni mieszkania...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia części podatku VAT naliczonego na fakturach wystawianych przez Dewelopera. Odliczenie będzie przysługiwało proporcjonalnie w stosunku powierzchni Pomieszczenia na Biuro do całkowitej powierzchni mieszkania.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto, zgodnie z art. 90 ust 1 Ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku, gdy takie wyodrębnienie nie jest możliwe, odliczenie proporcjonalne może zostać dokonane w oparciu o tzw. współczynnik struktury sprzedaży, którego wysokość jest ustalana w oparciu o obrót.

Pomieszczenie na Biuro będzie wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych VAT (tj. świadczenia usług doradczych). Jednocześnie Wnioskodawca jest w stanie dokonać obiektywnego podziału kwot podatku VAT naliczonego, które będą wykazywane na fakturach wystawianych przez Dewelopera i dokonać jego alokacji do części mieszkania, która zostanie przeznaczona na działalność gospodarczą (tj. do Pomieszczenia na Biuro). Podział taki zostanie dokonany proporcjonalnie w stosunku powierzchni Pomieszczenia na Biuro do całkowitej powierzchni mieszkania. W takim też stosunku będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego na fakturach wystawianych przez Dewelopera.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm. – dalej ustawa), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do postanowień art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z dniem 1 stycznia 2011r. do ustawy o podatku od towarów i usług został dodany przez art. 1 pkt 11 lit. c) ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U.10.247.1652) art. 86 ust. 7b zgodnie z którym, w przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów prowadzonej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, których nie da się w całości przypisać działalności gospodarczej, podatek naliczony oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do celów działalności gospodarczej.

Z dniem 1 stycznia 2011 r. w ustawie pojawiła się regulacja dotycząca sposobu obliczania podatku naliczonego od nabycia bądź wytworzenia nieruchomości (w tym nakładów ponoszonych na nieruchomość) w sytuacji, w której dana nieruchomość ma być używana zarówno na cele działalności, jak i na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością. Niniejsza regulacja ma zastosowanie wówczas, gdy dana nieruchomość (której dotyczy podatek naliczony) nie jest wykorzystywana wyłącznie na cele działalności. Obejmuje ona sytuacje, w których nieruchomość ma przeznaczenie mieszane, to znaczy jest wykorzystywana zarówno na cele związane z działalnością, jak i na inne cele, w tym cele prywatne podatnika bądź jego pracowników.

Z opisu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zawarł przedwstępną umowę kupna mieszkania. Jeden z pokoi mieszkania zamierza przeznaczyć na biuro, pozostała część będzie wykorzystywana na cele mieszkaniowe. Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem VAT, a przedmiotowy pokój byłby wykorzystywany w prowadzonej działalności gospodarczej. Zapytanie Wnioskodawcy dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur wystawionych przez Dewelopera w części odpowiadającej proporcjonalnie powierzchni wykorzystywanej na prowadzenie biura w stosunku do całkowitej powierzchni mieszkania.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego należy uznać, że Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku naliczonego w części odpowiadającej procentowemu udziałowi powierzchni wykorzystywanej na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej w całkowitej powierzchni mieszkania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj