Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1279/10-2/IB
z 16 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-1279/10-2/IB
Data
2011.03.16



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług --> Miejsce świadczenia usług transportowych

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
miejsce świadczenia
miejsce świadczenia
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
sekurytyzacja
sekurytyzacja


Istota interpretacji
Czy w odniesieniu do przedstawionych Usług świadczonych przez Spółkę na rzecz SPV, miejscem świadczenia będzie państwo siedziby usługobiorcy - SPV tj. Irlandia, tym samym, przedmiotowe Usługi pozostaną poza zakresem opodatkowania polskim VAT, a Spółka jako usługodawca nie będzie zobowiązana do rozliczenia w kraju podatku VAT należnego z tytułu ich świadczenia, w świetle regulacji VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.?Czy obrót uzyskiwany przez Spółkę z tytułu świadczenia powyższych Usług na rzecz SPV jest po stronie Wnioskodawcy obrotem uprawniającym do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu dokonywanych zakupu towarów i usług, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.?



Wniosek ORD-IN 474 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23.12.2010 r. (data wpływu 28.12.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia przedmiotowych usług, oraz prawa do odliczenia podatku VAT od dokonywanych zakupów towarów i usług w związku ze świadczeniem usług będących przedmiotem wniosku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28.12.2010 r. wpłynął ww. wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia przedmiotowych usług, oraz prawa do odliczenia podatku VAT od dokonywanych zakupów towarów i usług w związku ze świadczeniem usług będących przedmiotem wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. (zwana dalej: „Spółka” lub „Wnioskodawca”) zamierza zawrzeć ze spółką z siedzibą w Irlandii (dalej: „SPV”), zidentyfikowaną tam na potrzeby podatku od wartości dodanej, rewolwingową umowę sekurytyzacji wierzytelności leasingowych (dalej: „Umowa sekurytyzacji”), w wykonaniu której SPV zapewni dostarczenie Spółce środków finansowych przed terminem wymagalności określonych własnych wierzytelności Spółki (dalej: „usługa Sekurytyzacji”). Przedmiotem rozważanej umowy będzie sekurytyzacja wierzytelności wynikających z umów zawartych przez Spółkę ze swoimi klientami leasingobiorcami. Umowa Sekurytyzacji spełniać będzie jednocześnie przesłanki dyspozycji art. 17k ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „updop”), a na jej podstawie:

  • SPV zobowiąże się do nabywania od Spółki na podstawie umowy przelewu określonej w art. 509 Kodeksu Cywilnego jej niewymagalnych wierzytelności własnych, w tym także wierzytelności przyszłych przysługujących Spółce od jej klientów z tytułu świadczenia przez nią umów tzw. leasingu operacyjnego, o którym mowa w art. 17b updop, wierzytelności z tytułu sprzedaży przedmiotu leasingu po wygaśnięciu umowy leasingu oraz wierzytelności wynikających z wykonania opcji zakupu w związku z umową leasingu (dalej jako: „Wierzytelności”). Własność przedmiotów leasingu nie zostanie przeniesiona na SPV;
  • W związku z powyższym, SPV stanie się podmiotem uprawnionym do domagania się od klientów spłaty Wierzytelności w terminach ich wymagalności, późniejszymi niż data ich zakupu. Wraz z Wierzytelnościami na SPV przejdą ich zabezpieczenia prawne ustanowione przez klientów Spółki;
  • Z tytułu nabycia przez SPV Wierzytelności Spółki, SPV zobowiąże się do zapłaty na rzecz Spółki ich nominalnej wartości pomniejszonej o dyskonto obliczone w oparciu o przyjęte przez strony wskaźniki oraz na podstawie ustalonego przez Strony wzoru. Płatność za nabywane wierzytelności będzie następować z góry, w momencie zakupu konkretnych pakietów Wierzytelności.
  • Pomimo Sekurytyzacji Wierzytelności, Spółka pozostanie stroną umów tzw. leasingu operacyjnego z klientami, w związku z powyższym pozostanie zobowiązana do świadczenia na rzecz klientów usług leasingu.

Przekazana SPV pula aktywów (Wierzytelności) będzie refinansowana poprzez emisję instrumentów finansowych lub przy pomocy zaciąganych pożyczek.

Podsumowując, z ekonomicznego punktu widzenia, przedstawione powyżej czynności dotyczące przelewu Wierzytelności wynikających z umów zawartych przez Wnioskodawcę ze swoimi klientami stanowić będą integralne elementy jednej kompleksowej usługi finansowej będącej nowoczesną techniką finansowania tj. sekurytyzacją, w ramach której, w zamian za określoną płatność zapewniającą finansowanie działalności Spółki, określona pula aktywów (tutaj: Wierzytelności Spółki) wraz z generowanymi przez nie przyszłymi strumieniami płatności zostaje wyodrębniona z przedsiębiorstwa Spółki i przeniesiona na rzecz podmiotu zapewniającego finansowanie (tutaj: SPV).

Wskazana powyżej usługa sekurytyzacji nie jest przedmiotem zapytania przedstawionego w niniejszym wniosku. Jednakże, w celu rzetelnego i pełnego przedstawienia obrazu całej transakcji została również wskazana we wniosku. Natomiast, przedmiotem zapytania są przedstawione poniżej usługi świadczone przez Spółkę na rzecz SPV.

Równolegle ze względów operacyjnych, na podstawie odrębnej umowy z SPV lub w ramach Umowy Sekurytyzacji, Spółka zobowiąże się świadczyć na rzecz SPV za wynagrodzeniem usługi obsługi i windykacji sekurytyzowanych Wierzytelności w imieniu SPV od klientów (dalej: „Usługi” W tym zakresie, Spółka będzie działała jako pełnomocnik SPV. W ramach wykonywanej usługi obsługi i windykacji Wierzytelności, Spółka będzie podejmować następujące czynności:

  • obsługa i administracja Wierzytelnościami;
  • przyjmowanie należności od klientów;
  • prowadzenie rejestru Wierzytelności i spłat;
  • udzielanie klientom instytucji spłaty Wierzytelności;
  • przekazywanie otrzymanych kwot do SPV lub zgodnie ze zleceniem SPV;
  • miesięczne przekazywanie SPV raportu statusu Wierzytelności ich spłat;
  • przejmowanie posiadania przedmiotów leasingu oraz ich sprzedaż;
  • egzekucja Wierzytelności, w tym wszczynanie oraz prowadzenie postępowań sądowych oraz egzekucyjnych, egzekucja zabezpieczeń prawnych Wierzytelności, współpraca w powyższym zakresie z SPV.

W związku z powyższym, Spółka będzie w praktyce otrzymywała spłatę Wierzytelności od klientów a następnie, na ustalonych przez strony zasadach i terminach będzie przekazywać spłacone przez klientów Wierzytelności w całości do SPV.

SPV nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i art. 28b ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy w odniesieniu do przedstawionych Usług świadczonych przez Spółkę na rzecz SPV, miejscem świadczenia będzie państwo siedziby usługobiorcy - SPV tj. Irlandia, tym samym, przedmiotowe Usługi pozostaną poza zakresem opodatkowania polskim VAT, a Spółka jako usługodawca nie będzie zobowiązana do rozliczenia w kraju podatku VAT należnego z tytułu ich świadczenia, w świetle regulacji VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r....
  2. Czy obrót uzyskiwany przez Spółkę z tytułu świadczenia powyższych Usług na rzecz SPV jest po stronie Wnioskodawcy obrotem uprawniającym do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu dokonywanych zakupu towarów i usług, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r....

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Miejscem świadczenia Usług świadczonych przez Wnioskodawcę na rzecz SPV będzie państwo siedziby usługobiorcy (SPV) tj. Irlandia. Tym samym, przedmiotowe Usługi pozostaną poza zakresem opodatkowania polskim VAT, a Spółka jako usługodawca nie będzie zobowiązana do rozliczenia w kraju podatku VAT należnego z tytułu ich świadczenia, w świetle regulacji VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.

Ad. 2.

Uzyskiwany przez niego obrót z tytułu świadczenia powyższych Usług na rzecz SPV jest po jego stronie obrotem uprawniającym do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu dokonywanych zakupu towarów i usług, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy

Ad.1.

W pierwszej kolejności należy zauważyć, iż przepisy Ustawy o VAT, na potrzeby opodatkowania trans-granicznego świadczenia usług przewidują odrębną definicję podatnika. Zgodnie z art. 28a pkt 1 Ustawy o VAT, na potrzeby stosowania przepisów Działu V, Rozdział 3 Ustawy o VAT („Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług”) przez podatnika rozumie się podmiot, który wykonuje samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6 (art. 28u ust. 1 lit. a) osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, a która jest zidentyfikowana do celów podatku lub podatku od wartości dodanej (art. 28a ust. 1 lit. b).

W przypadku trans-granicznego świadczenia usług, co do zasady, miejscem świadczenia (opodatkowania VAT) jest miejsce siedziby usługobiorcy. (Zgodnie z art. 28b ust. 1 Ustawy o VAT, co do zasady, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania”).

Jednocześnie, przepisy o VAT przewidują wyjątki od powyższej zasady. Zgodnie art. 28b ust. 2 Ustawy o VAT, w przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba lub stałe miejsce zamieszkania, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności. Dodatkowo, zasada ogólna jest modyfikowana przepisami szczególnymi określonymi w art. 28b ust. 3 i 4. oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n Ustawy o VAT.

Jak wskazano w stanie faktycznym, nabywcą Usług wykonywanych przez Wnioskodawcę będzie podmiot prowadzący działalność gospodarczą w Irlandii, zidentyfikowany tam dla celów podatku od wartości dodanej (irlandzki podatnik VAT). Jednocześnie, nabywca ten - SPV, nie posiada w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności. Ponadto, wobec świadczonych usług nie znajdzie zastosowania żaden z wyjątków od zasady ogólnej określony w przepisach art. 28b ust 3 i 4, oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n Ustawy o VAT.

Mając na uwadze powyższe, miejscem świadczenia Usług wykonywanych przez Wnioskodawcę będzie państwo siedziby usługobiorcy - SPV, tj. Irlandia. Tym samym, przedmiotowe Usługi pozostaną poza zakresem opodatkowania polskim VAT, a Spółka jako usługodawca nie będzie zobowiązana do rozliczenia w kraju podatku VAT należnego z tytułu ich świadczenia.

Ad. 2.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z pewnymi wyjątkami).

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi m.in., z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Zgodnie zad. 86 ust. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te byty wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Innymi słowy, w świetle powyższych uregulowań, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, w sytuacji gdy wykonując analogiczne czynności (tj. w omawianym przypadku - świadczenia analogicznych usług) w kraju miałby prawo do odliczenia tego podatku.

Mając na uwadze powyższe, w celu udzielania odpowiedzi na wskazane powyżej pytania dotyczące prawa Spółki do odliczenia podatku naliczonego w związku z obrotem z tytułu świadczenia Usług na rzecz SPV, niezbędne jest odniesienia się do kwestii opodatkowania Usług w sytuacji, gdyby byty one świadczone na terytorium kraju.

Jak wskazano w stanie faktycznym, w ramach świadczenia Usług na rzecz SPV, Wnioskodawca będzie wykonywał szereg czynności polegających na obsłudze administracyjnej i windykacji Wierzytelności, takich jak np. przyjmowanie należności od klientów, przyporządkowywanie otrzymanych wpłat do właściwych faktur, przekazywanie otrzymanych kwot do SPV lub zgodnie ze zleceniem SPV, wysyłanie wezwań do dobrowolnej zapłaty (bez nakładania kar), obliczania odsetek za zwłokę i wysyłanie informacji o należnych odsetkach za zwłokę, administrowania Wierzytelnościami przejętymi przez SPV od Spółki w ramach transakcji Sekurytyzacji, monitorowanie umów leasingowych, będących źródłem sprzedanych Wierzytelności itp.

Zdaniem Spółki, w sytuacji, gdyby miejscem świadczenia Usług było terytorium Polski, Usługi te podlegałyby opodatkowaniu VAT, tj. przedmiotowe Usługi nie mogłyby korzystać ze zwolnienia od VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 i ust. 13 Ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r. Stanowisko Spółki wynika z faktu, że istotą i celem czynności wykonywanych w ramach Usług jest administrowanie Wierzytelnościami i ich windykacja, a ustawodawca wyraźnie wyłączył tego typu usługi z zakresu zwolnienia z podatku VAT na mocy postanowień art. 43 ust. 15 pkt 1 Ustawy o VAT.

W konsekwencji, w przypadku, gdyby miejscem świadczenia Usług było terytorium kraju podlegałyby one opodatkowaniu VAT, a Spółce przysługiwałoby prawo do odliczenia podatku VAT na zasadach ogólnych.

Biorąc powyższe pod uwagę, Spółka stoi na stanowisku, że uzyskiwany przez nią obrót z tytułu świadczenia Usług na rzecz SPV jest po jej stronie obrotem uprawniającym do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu dokonywanych zakupów towarów i usług, zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy przy tym zaznaczyć, iż w odniesieniu do pytania drugiego, Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług w związku wykonywaniem usług będących przedmiotem wniosku, pod warunkiem, że będzie On posiadał dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku ze świadczonymi usługami.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj