Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-1566/10-2/AD
z 21 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP2/443-1566/10-2/AD
Data
2010.12.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane
czynności opodatkowane
dofinansowanie
dofinansowanie
inwestycje
inwestycje
odliczenia
odliczenia
podatek
podatek
podatek od towarów i usług
podatek od towarów i usług
podatnik czynny
podatnik czynny
podatnik podatku od towarów i usług
podatnik podatku od towarów i usług
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia
projekt
projekt
towar
towar
usługi
usługi
wydatek
wydatek


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa, Osi Priorytetowej IV, działanie lV.3 „E-technologie dla przedsiębiorstw RPO XX” planowanego na lata 2011-2012?



Wniosek ORD-IN 287 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2010 r. (data wpływu 24 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego –jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 września 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych (PKWIU 43.99.9, 43.99.90, 43.99.90.0, 43.21, 43.21.1, 43.21.10, 43.21.10.1, 43.21.10.2, 43.22.12, 43.22.12.0, 43.29.11.0, 43.29.19.0), informatycznych oraz sprzedaży sprzętu komputerowego (PKWIU 72.20.21, 72.50.11, 30.02.12-09.20 oraz 30.02.12-03.20). Jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu wykonywanej działalności, a wszystkie świadczone usługi i cała sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie jest z niego zwolniona ani przedmiotowo ani podmiotowo. w celu poszerzenia zakresu usług, Zainteresowany zamierza wystąpić o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na rzecz projektu stworzenia systemu informatycznego – internetowej platformy obliczania i symulacji rozprzestrzeniana się pożarów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa, Osi Priorytetowej IV, działanie IV.3 „E-technologie dla przedsiębiorstw RPO xx”. Projekt jest zatytułowany „„Nowoczesne projektowanie instalacji przeciwpożarowych (…)”, a realizacja projektu planowana jest na rok 2011. Po zakończeniu projektu platforma ta ma być odpłatnie udostępniana biurom projektowym, rzeczoznawcom, inwestorom oraz firmom wykonawczym. Usługi udostępniania systemu informatycznego oraz sprzedaży licencji do tego systemu innym firmom (PKWiU 72.30.10-00.00, 72.30.21-00.10, 72.30.22-00.00, 72.30.23-00.00, 72.20.22 -00.00) będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. w związku z koniecznością zakwalifikowania dla celów wnioskowanej dotacji podatku od towarów i usług od zakupów dokonywanych w ramach projektu jako kosztu kwalifikowanego bądź niekwalifikowanego, jako potencjalny Beneficjent dotacji Wnioskodawca jest zobowiązany do dostarczenia wraz z wnioskiem o dofinansowanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, stwierdzającej możliwość odzyskania podatku VAT w zakresie realizowanego projektu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma możliwość odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług dokonywanych w związku z realizacją projektu, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa, Osi Priorytetowej IV, działanie lV.3 „E-technologie dla przedsiębiorstw RPO xx” planowanego na lata 2011-2012...

Zdaniem Wnioskodawcy, istotną zasadą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego jest istnienie związku tegoż podatku z czynnościami opodatkowanymi. w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.) określając tę zasadę wskazano, że podatek naliczony podlega odliczeniu w zakresie, w jakim towary i usługi, z których nabyciem naliczono ten podatek, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Wskazana zatem zasada wyłącza możliwość dokonywania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi. Kierując się wykładnią ustawy o VAT dokonywaną w zgodzie z zasadami 112 Dyrektywy UE (2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r.) należy przyjąć, że niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy zakupami (wydatkami) a konkretną transakcją opodatkowaną.

Przepisy ustawy o VAT stanowią, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje Beneficjentowi otrzymującemu dotację jedynie w przypadku, kiedy spełnione są dwa warunki:

  • Beneficjent jest podatnikiem VAT,
  • zakupione przez Beneficjenta towary i usługi wykorzystywane są przez niego do wykonywania czynności opodatkowanych.


W opisanym stanie faktycznym zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy oba powyższe warunki są spełnione, a w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, dlatego Beneficjent projektu będzie mógł dokonać w deklaracjach VAT odliczenia podatku naliczonego od zakupów dokonanych w ramach projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej, a także występować o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym na zasadach i w terminach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług zgodnie z art. 87 ust. 1. w związku z powyższym kwota podatku VAT od zakupów w ramach planowanego projektu nie będzie stanowiła u Beneficjenta kosztu kwalifikowanego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. u. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

   - z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (art. 88 ust. 4 ustawy).

Z kolei, zgodnie z art. 87 ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.

Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika regulują przepisy art. 87 ust. 2-6 ustawy.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Podstawowym kryterium decydującym o prawie podatnika podatku od towarów i usług do odliczenia podatku naliczonego, zawartego w towarach i usługach, które zostały przez niego zakupione, jest wystąpienie związku pomiędzy podatkiem naliczonym przy nabyciu towarów i usług, a podatkiem należnym z tytułu wykonywanej przez podatnika działalności opodatkowanej.

Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w rezultacie której podatnicy realizujący czynności zwolnione podmiotowo lub przedmiotowo, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków wskazanych w ustawie o VAT.

Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z opisu przedstawionego we wniosku wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie usług budowlanych, informatycznych oraz sprzedaży sprzętu komputerowego. Jest czynnym podatnikiem VAT z tytułu wykonywanej działalności, a wszystkie świadczone usługi i cała sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie jest z niego zwolniona ani przedmiotowo ani podmiotowo. w celu poszerzenia zakresu usług, Zainteresowany zamierza wystąpić o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej na rzecz projektu stworzenia systemu informatycznego – internetowej platformy obliczania i symulacji rozprzestrzeniana się pożarów w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa X, Osi Priorytetowej IV, działanie IV.3 „E-technologie dla przedsiębiorstw RPO xx”. Projekt jest zatytułowany „„Nowoczesne projektowanie instalacji przeciwpożarowych (…)”, a realizacja projektu planowana jest na rok 2011. Po zakończeniu projektu platforma ta ma być odpłatnie udostępniana biurom projektowym, rzeczoznawcom, inwestorom oraz firmom wykonawczym. Usługi udostępniania systemu informatycznego oraz sprzedaży licencji do tego systemu innym firmom będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy warunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wobec powyższego, Zainteresowany będzie miał możliwość odliczenia i zwrotu podatku od towarów i usług od wydatków dokonywanych w związku z realizacją projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa, Oś priorytetowa IV, działanie IV.3 „E-technologie dla przedsiębiorstw RPO xx”, gdyż poniesione w tym celu wydatki będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto należy zauważyć, iż organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania wątpliwości podatników odnośnie możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych. Kwestię tę rozstrzygają bowiem przepisy regulujące zasady korzystania ze środków pomocowych. Zasady i przepisy podatkowe przywołane w uzasadnieniu niniejszej interpretacji mogą być jedynie pomocne Wnioskodawcy przy dokonywaniu oceny, czy podatek VAT w tej sytuacji powinien być kosztem kwalifikowanym.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. u. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj