Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/415-1050/10/IB
z 4 lutego 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/415-1050/10/IB
Data
2010.02.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
fundusz inwestycyjny
fundusz inwestycyjny
jednostka uczestnictwa
jednostka uczestnictwa
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
nieodpłatne nabycie
nieodpłatne nabycie
spadek
spadek


Istota interpretacji
1) Czy przychód uzyskany z odkupienia przez P." Jednostek Uczestnictwa w funduszu przez Podatniczkę nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn czy podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
2) Czy w przypadku gdy spadkobiercą jest małżonek pozostający ze zmarłym małżonkiem we wspólności majątkowej przy odkupieniu Jednostek Uczestnictwa przez "P." Sp. z o.o. nabytych w drodze spadkobrania podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowi przychód z odkupienia Jednostek Funduszu pomniejszony o wydatki na nabycie tych Jednostek Uczestnictwa dokonane przez zmarłego spadkodawcę, które będą stanowiły dla Podatniczki, koszty uzyskania przychodu w momencie ich odkupienia przez "P." ?
3) Kiedy wydatki na nabycie Jednostek Uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych stanowią koszt uzyskania przychodu ?
4) Czy Podatniczka, żona spadkodawcy będąca z nim we wspólności majątkowej, na podstawie nabycia praw i obowiązków spadkodawcy na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji Podatkowej oraz art. 3 pkt 6 Ordynacji Podatkowej, nabywa prawo do ulg podatkowych, w tym obniżenia podstawy opodatkowania o koszty poniesione przez Uczestnika Funduszu w całości do odkupionych Jednostek Uczestnictwa czy tylko przyjmuje się, że nabywa prawa do połowy wydatków poniesionych (wraz z małżonkiem) na zakup Jednostek ?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 8 listopada 2010 r. (data wpływu 9 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania dochodu z tytułu zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Podatniczka w drodze spadku po zmarłym mężu nabyła Jednostki Uczestnictwa w Funduszu Inwestycyjnym S. oraz D. Przedmiotowe Jednostki Uczestnictwa zostały odkupione przez P. Sp. z o.o. w dniu 30 czerwca 2010 r. W tym dniu nastąpiła wypłata środków z tytułu tej transakcji na konto Podatniczki. Od zlecenia odkupienia S. oraz D. "P." Sp. z o.o. naliczył podatek od zysków inwestycyjnych w kwocie 0 zł, ponieważ uwzględnił w kosztach uzyskania przychodu koszt poniesiony na ich nabycie przez Uczestnika Funduszu, spadkodawcę w momencie ich zbycia przez Podatniczkę.

Dnia 12 października 2010 r. Podatniczka otrzymała pismo od "P." Sp. z o.o., iż podatek od wypłaconych kwot został błędnie naliczony, gdyż w kosztach uzyskania przychodu Podatniczki uwzględniono koszt poniesiony przez zmarłego Uczestnika Funduszu, Spadkodawcę. "P." Sp. z o.o. żąda w piśmie zwrotu niezapłacononego podatku. Zdaniem "P." Sp. z o.o. będącego płatnikiem podatku, poprzednie wyliczenie było błędne. Pomiędzy Podatniczką a Jej zmarłym mężem istniała wspólność majątkowa.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy przychód uzyskany z odkupienia przez "P." Jednostek Uczestnictwa w funduszu przez Podatniczkę nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn czy podatkiem dochodowym od osób fizycznych...
  2. Czy w przypadku gdy spadkobiercą jest małżonek pozostający ze zmarłym małżonkiem we wspólności majątkowej przy odkupieniu Jednostek Uczestnictwa przez "P." Sp. z o.o. nabytych w drodze spadkobrania podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowi przychód z odkupienia Jednostek Funduszu pomniejszony o wydatki na nabycie tych Jednostek Uczestnictwa dokonane przez zmarłego spadkodawcę, które będą stanowiły dla Podatniczki, koszty uzyskania przychodu w momencie ich odkupienia przez "P." ...
  3. Kiedy wydatki na nabycie Jednostek Uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych stanowią koszt uzyskania przychodu ...
  4. Czy Podatniczka, żona spadkodawcy będąca z nim we wspólności majątkowej, na podstawie nabycia praw i obowiązków spadkodawcy na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji Podatkowej oraz art. 3 pkt 6 Ordynacji Podatkowej, nabywa prawo do ulg podatkowych, w tym obniżenia podstawy opodatkowania o koszty poniesione przez Uczestnika Funduszu w całości do odkupionych Jednostek Uczestnictwa czy tylko przyjmuje się, że nabywa prawa do połowy wydatków poniesionych (wraz z małżonkiem) na zakup Jednostek ...


Zdaniem Wnioskodawczyni przychód uzyskany z odkupienia przez "P." Jednostek Uczestnictwa w funduszu przez Podatniczkę nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W przypadku gdy spadkobiercą jest małżonek pozostający ze zmarłym małżonkiem we wspólności majątkowej przy odkupieniu Jednostek Uczestnictwa przez "P." Sp. z o.o. nabytych w drodze spadkobrania podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowi przychód z odkupienia Jednostek Funduszu pomniejszony o wydatki na nabycie tych Jednostek Uczestnictwa dokonane przez zmarłego spadkodawcę, które będą stanowiły dla Podatniczki, koszty uzyskania przychodu w momencie ich odkupienia przez "P." Zatem pierwotne wyliczenie podatku przez "P." Sp. z o.o., zgodnie z którym podatek nie wystąpił po uwzględnieniu tych kosztów, było prawidłowe.

Wydatki na nabycie Jednostek Uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych stanowią koszt uzyskania przychodu w momencie wykupu lub umorzenia tych Jednostek.

Podatniczka, żona spadkodawcy, na podstawie nabycia praw i obowiązków spadkodawcy na podstawie art. 97 § 1 Ordynacji Podatkowej oraz art. 3 pkt 6 Ordynacji Podatkowej, nabywa prawo do ulg podatkowych, w tym obniżenia podstawy opodatkowania o koszty poniesione przez Uczestnika Funduszu na dzień odkupienia Jednostek Uczestnictwa przez "P.". Zatem pierwotne wyliczenie podatku przez "P." Sp. z o.o., zgodnie z którym podatek nie wystąpił po uwzględnieniu tych kosztów, było prawidłowe.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.


Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Za przychody z kapitałów pieniężnych zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 1c.

Stosownie do art. 5a pkt 14 powołanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o funduszach kapitałowych oznacza to fundusze inwestycyjne oraz fundusze zagraniczne, o których mowa w przepisach o funduszach inwestycyjnych, oraz ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe działające na podstawie przepisów ustawy o działalności ubezpieczeniowej, z wyjątkiem funduszy emerytalnych, o których mowa w przepisach o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych.

W myśl art. 9 ust. 2 ww. ustawy dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów uzyskania przychodów, określoną w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e.

Należy zwrócić uwagę, iż użycie przez ustawodawcę określenia „wydatki na nabycie” oznacza, że do kosztów uzyskania przychodów - ale dopiero z chwilą odkupienia lub umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych, zalicza się wydatki bezpośrednio warunkujące nabycie tych jednostek, tj. takie, bez których poniesienia skuteczne ich nabycie nie byłoby możliwe. Przy czym wskazać należy, iż w przypadku nabycia jednostek uczestnictwa w drodze spadku, nie występuje koszt nabycia tych jednostek, ponieważ spadkobierca nie poniósł żadnych wydatków na ich nabycie. Nabycie w drodze spadku jest nabyciem nieodpłatnym.

W świetle powyższego, nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawczyni, że w przypadku odkupienia od Niej jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nabytych w drodze spadku, jako spadkobierca na zasadzie sukcesji praw określonej w art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, nabywa prawo do pomniejszenia swojego przychodu z tego źródła o koszt ich nabycia poniesiony przez spadkodawcę.

Z regulacji zawartej w art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej dotyczącej sukcesji w zakresie prawa podatkowego, wynika że spadkobiercy podatnika przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Ich sukcesja jest możliwa jedynie na podstawie i w granicach przepisów Ordynacji podatkowej. Zarówno prawa i obowiązki, aby mogły być nabyte przez spadkobiercę, muszą nie tylko wynikać z przepisów prawa podatkowego, ale również przynależeć do konkretnej osoby, w tym wypadku spadkodawcy. Na powyższe zwrócił uwagę Naczelny Sąd Administracyjny, który w jednym z orzeczeń wskazał, iż na spadkobierców przechodzą tylko te obowiązki spadkodawcy, które miał on jako podatnik i tylko te, które są związane z realizacją obowiązków, wynikających z ustaw regulujących kwestie podatków (postanowienie NSA z dnia 24 czerwca 2003 r., I SA/Łd 1528/02; LEX nr 80888). Jednocześnie nie można mówić o sukcesji prawa, którego spadkodawca nie nabył. Zatem wejście spadkobiercy na podstawie art. 97 Ordynacji podatkowej w prawa i obowiązki podatnika (spadkodawcy) - nie uzasadnia utożsamiania go z podatnikiem.

Podkreślić należy, iż zdarzeniem, którego zaistnienie konstytuuje obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych - w omawianym stanie faktycznym - jest uzyskanie przychodu z odkupienia od Wnioskodawczyni jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Z tego zdarzenia wynika zobowiązanie podatkowe podatnika, na które składają się: podstawa opodatkowania - przychód uzyskany przez podatnika pomniejszony o koszt uzyskania przychodu poniesiony przez podatnika (wydatki faktycznie poniesione przez podatnika, w celu osiągnięcia przychodu, których ustawa nie wyłącza z kosztów uzyskania przychodu) oraz stawka podatkowa. Prawo do uznania wydatków na zakup jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym za koszt uzyskania przychodu - na mocy art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - aktywuje się w momencie powstania należności z tytułu odkupienia lub umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym. Tak więc, spadkodawca nie dokonując odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa -nie posiadał prawa do uznania ich podatkowo za koszt uzyskania przychodu. W konsekwencji wobec nie istnienia takiego prawa nie może być ono przedmiotem sukcesji.

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym zostały nabyte przez Wnioskodawczynię w spadku, a więc bez ponoszenia wydatków na ich nabycie. W odniesieniu zatem do jednostek, które przysługiwały zmarłemu małżonkowi i które zostały nabyte przez Wnioskodawczynię w drodze dziedziczenia (wchodziły w skład masy spadkowej) przychód uzyskany z ich odkupienia nie podlega pomniejszeniu o wydatki poniesione przez spadkodawcę na ich nabycie.

Dochody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 41 ust. 4 ww. ustawy osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej są obowiązane pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych w art. 29, art. 30 ust. 1 pkt 2, 4–5a i 13 oraz art. 30a ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 5.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj