Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1111/10-2/MP
z 31 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1111/10-2/MP
Data
2010.12.31


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku


Słowa kluczowe
nieruchomości
nieruchomości
rezygnacja ze zwolnienia
rezygnacja ze zwolnienia
umowa przedwstępna
umowa przedwstępna


Istota interpretacji
Czy po dniu dokonania zaliczki na poczet zakupu nieruchomości oraz podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży strony mogą złożyć zgodne oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku?



Wniosek ORD-IN 348 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. , przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2010 r. (data wpływu do: Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku 01 października 2010 r., Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie 11 października 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości złożenia zgodnego oświadczenia przez dostawcę i nabywcę nieruchomości właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od podatku po podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży i dokonaniu zaliczki na poczet zakupu nieruchomości (stan faktyczny) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01 października 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości złożenia zgodnego oświadczenia przez dostawcę i nabywcę nieruchomości właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od podatku po podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży i dokonaniu zaliczki na poczet zakupu nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Zarząd Spółki planuje zakup nieruchomości od spółki akcyjnej. Aktualnie Wnioskodawca użytkuje wspomnianą nieruchomość na podstawie umowy najmu. Zakupiona nieruchomość ma być przeznaczona na prowadzenie podstawowej działalności gospodarczej Wnioskodawcy w postaci produkcji artykułów żywnościowych. Sprzedaż wymienionej nieruchomości (wraz z gruntem), na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - jest objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Wnioskodawca, w oparciu o treść art. 43 ust. 10 ww. ustawy, chce skorzystać z możliwości zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy nieruchomości, po spełnieniu warunków, o których mowa w ustawie.

W opisywanym przypadku nabywca oraz dostawca budynku są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Oświadczenia nabywcy oraz dostawcy, o których mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 zostaną złożone przed dniem podpisania umowy sprzedaży.

Na dzień złożenia wniosku strony sporządziły przedwstępną umowę sprzedaży (w formie aktu notarialnego), w której to zawarto m. in. informację, że „wydanie przedmiotu umowy w posiadanie Stronie Kupującej nastąpi w dniu podpisania umowy sprzedaży”. Nabywca w dniu 24 sierpnia 2010 r. wpłacił dostawcy budynku zaliczkę, do której otrzymał fakturę VAT wystawioną w dniu 31 sierpnia 2010 r. Na ww. fakturze zastosowano stawkę VAT „zw.”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy po dniu dokonania zaliczki na poczet zakupu nieruchomości oraz podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży strony mogą złożyć zgodne oświadczenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku...

Zdaniem Wnioskodawcy, dzień wpłaty zaliczki oraz podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży nie powoduje utraty możliwości skorzystania z rezygnacji ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10.

Art. 43 ust. 10 mówi o tym, iż warunkiem rezygnacji ze zwolnienia od podatku jest złożenie przez nabywcę oraz dostawcę budynku - przed dniem dokonania dostawy obiektu - zgodnych oświadczeń, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

W przedwstępnej umowie sprzedaży zawartej pomiędzy stronami zaznaczono, że „wydanie przedmiotu umowy w posiadanie Stronie Kupującej nastąpi w dniu podpisania umowy sprzedaży”.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawcy pomimo zapłaty zaliczki i podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży, dzień dokonania dostawy budynku nie nastąpił, a co za tym idzie strony mogą skorzystać z możliwości rezygnacji ze zwolnienia od podatku, po spełnieniu warunków zawartych w art. 43 ust. 10.

Po dniu złożenia oświadczeń, o których mowa w art. 43 ust. 10, dostawca powinien wystawić korektę do wystawionej w miesiącu sierpniu faktury VAT – naliczając do kwoty zaliczki kwotę VAT w wysokości 22%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, iż przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.


W świetle wyżej przytoczonego przepisu, kluczowym dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynku lub budowli jest ustalenie, kiedy nastąpiło ich pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Przez pierwsze zasiedlenie – zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy – rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.


Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do oddania budynku (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Jeżeli zatem podatnik wybuduje obiekt lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekraczają 30% jego wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony do ewidencji środków trwałych podatnika), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, bowiem zarówno sprzedaż, jak i dzierżawa są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Stosownie do art. 29 ust. 5 ustawy, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

  1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni,
  2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.


Stosownie do treści art. 43 ust. 11 ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:

  1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
  2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
  3. adres budynku, budowli lub ich części.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Zainteresowany zamierza nabyć nieruchomość wraz z gruntem, użytkowaną obecnie na podstawie umowy najmu. Jak podał Wnioskodawca sprzedaż wymienionej nieruchomości wraz z gruntem, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jest objęta zwolnieniem od podatku od towarów i usług. Wnioskodawca, w oparciu o treść art. 43 ust. 10 ustawy chce skorzystać z możliwości zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy nieruchomości, po spełnieniu warunków, o których mowa w ustawie.

W opisywanym przypadku nabywca oraz dostawca budynku są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. Oświadczenia nabywcy oraz dostawcy, o których mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 zostaną złożone przed dniem podpisania umowy sprzedaży.

Na dzień złożenia wniosku strony sporządziły przedwstępną umowę sprzedaży (w formie aktu notarialnego), w której to zawarto m. in. informację, że „wydanie przedmiotu umowy w posiadanie Stronie Kupującej nastąpi w dniu podpisania umowy sprzedaży”. Nabywca w dniu 24 sierpnia 2010 r. wpłacił dostawcy budynku zaliczkę, do której otrzymał fakturę VAT wystawioną w dniu 31 sierpnia 2010 r. Na ww. fakturze zastosowano stawkę VAT „zw.”.

Ustawodawca przewidział możliwość zrezygnowania ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. Rezygnacja ta została jednak obwarowana określonymi czynnościami. Przede wszystkim koniecznością zarejestrowania dostawcy i nabywcy budynków, budowli lub ich części jako podatników VAT czynnych oraz złożeniem przed dniem dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodnego oświadczenia dotyczącego wyboru opodatkowania dostawy budynku, budowli lub ich części.

Z wniosku wynika, iż zarówno nabywca jak i dostawca są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i oświadczenia nabywcy oraz dostawcy, o których mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy, zostaną złożone przed dniem podpisania umowy sprzedaży.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi możliwość złożenia ww. oświadczenia po sporządzeniu umowy przedwstępnej (w formie aktu notarialnego) oraz uiszczeniu zaliczki.

Należy wskazać, iż przepis art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy, wskazuje, iż oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia winno być złożone przed dniem dokonania dostawy.

Reasumując, Wnioskodawca może zrezygnować, w zakresie dostawy nieruchomości, ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, jeżeli nie nastąpiło przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotową nieruchomością jak właściciel. W powyższym przypadku Wnioskodawca może złożyć oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 ustawy.

Tutejszy Organ informuje ponadto, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisywanym stanie faktycznym, które nie zostały objęte pytaniem - nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności sprawy ewentualnego obowiązku wystawienia faktury korygującej.

Niniejszą interpretacją został załatwiony wniosek w części dotyczącej możliwości złożenia zgodnego oświadczenia przez dostawcę i nabywcę nieruchomości właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od podatku po podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży i dokonaniu zaliczki na poczet zakupu nieruchomości w stanie faktycznym sprawy. Rozstrzygnięcie w zakresie możliwości złożenia zgodnego oświadczenia przez dostawcę i nabywcę nieruchomości właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego o rezygnacji ze zwolnienia od podatku po podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży i dokonaniu zaliczki na poczet zakupu nieruchomości o cechach zdarzenia przyszłego zostało zawarte w interpretacji nr ILPP1/443-1111/10-3/MP z dnia 31 grudnia 2010 r.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj