Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-1174/10-4/JF
z 22 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-1174/10-4/JF
Data
2011.02.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Zasady przeliczania walut obcych na złote stosowane do określania podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
faktura korygująca
kurs walut
podatek należny
waluta obca


Istota interpretacji
faktura korygująca zwiększająca obrót i kwotę podatku należnego winna zostać uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej dostawy, kwota na fakturze korygującej wykazana w walucie obcej powinna zostać przeliczona według tego samego kursu, co kwota z faktury pierwotnej (korygowanej)



Wniosek ORD-IN 908 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 02.12.2010 r. (data wpływu 06.12.2010 r.) uzupełnionym pismem z dnia 22.12.2010 r. (data wpływu 28.12.2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie z dnia 16.12.2010 r. IPPP3-443-1174/10-2/JF, IPPB5/423-799/10-2/IŚ o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

  • rozliczenia faktur korygujących - jest nieprawidłowe
  • zastosowania kursu waluty obcej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.12.2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia faktur korygujących oraz zastosowania kursu waluty obcej.

Wniosek zawierał braki formalne. W związku z powyższym pismem z dnia 16.12.2010 r. znak IPPP3-443-1174/10-2/JF, IPPB5/423-799/10-2/IŚ tutejszy Organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnieniu przedmiotowego wniosku. Wezwanie doręczono w dniu 21.12.2010 r. Wniosek został uzupełniony w terminie ustawowym.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

W dniu 21 kwietnia 2010 r. Sp. z o.o. (dalej: „Spółka” lub Wnioskodawca”) zbył (umowa sprzedaży w formie aktu notarialnego) trzy działki stanowiące prawo użytkowania wieczystego gruntu oraz prawo własności budynku posadowionego na tych działkach, stanowiącego odrębną od gruntu własność, jak również stanowiącą prawo użytkowania wieczystego jedną działkę, na której znajdują się instalacje sieci cieplnej (Komora C-36A/L-1, spinka sieci cieplnej) (dalej łącznie: Nieruchomość). Powyższy budynek jest nieruchomością biurową z częścią handlowo-usługową usytuowaną w W. przeznaczoną na wynajem.

Przedmiotowa Nieruchomość została nabyta przez Spółkę w maju 2009 r. w drodze umowy kupna/sprzedaży, która to transakcja została opodatkowana podatkiem VAT, natomiast wydanie poszczególnych lokali najemcom następowało na podstawie protokołów zdawczo-odbiorczych począwszy od lutego 2009 r. Transakcja zbycia Nieruchomości została zawarta w okresie nieprzekraczającym dwóch lat od dnia pierwszego zasiedlenia, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Spółce w odniesieniu do Nieruchomości przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W konsekwencji sprzedaż Nieruchomości podlegała opodatkowaniu VAT wg stawki podstawowej. Nabywcą Nieruchomości był podmiot niepowiązany ze Spółką.

Przedmiotem transakcji sprzedaży był składnik majątkowy (Nieruchomość) nie zaś całe przedsiębiorstwo Spółki, czy też zorganizowanej części takiego przedsiębiorstwa (taka klasyfikacja transakcji została potwierdzona w drodze indywidualnej interpretacji otrzymanej przez Spółkę przed zawarciem umowy sprzedaży, sygnatura lPPP3/443-1233/09/KC).

W umowie sprzedaży Nieruchomości strony uzgodniły, że jeżeli w określonym okresie po zawarciu umowy sprzedaży sprzedający (Spółka) doprowadzi DO zawarcia nowych umów najmu dotyczących części Nieruchomości cena sprzedaży Nieruchomości ulegnie podwyższeniu o określoną kwotę. Umowa sprzedaży szczegółowo określa zarówno warunki, jakie muszą spełniać nowe umowy najmu, sposób wyliczenia kwoty podwyższenia ceny sprzedaży w oparciu o kwoty czynszu wynikającego oraz datę kiedy kwota podwyższenia ceny sprzedaży staje się należna. W szczególności umowa stanowi, że: „podwyżki ceny będą rozliczane w cyklach co 6 miesięcy”.

„Każda podwyżka ceny ... stanie się należna w ostatnim dniu danego okresu 6 miesięcy i zostanie zapłacona przez Kupującego terminie 14 dni od otrzymania faktury VAT wystawionej przez Sprzedającego…”

„Strony podpiszą aneks do niniejszej Umowy w celu uwzględnienia podwyżki ceny w terminie 10 dni roboczych od dnia otrzymania przez Kupującego Faktury VAT od Sprzedającego.”

W wyniku powyższego mechanizmu zwiększenia ceny sprzedaży Nieruchomości cena sprzedaży uległa zwiększeniu (w dniu 31 października 2010 r. stała się należna pierwsza kwota zwiększenia ceny). Kolejne kwoty zwiększenia ceny staną się należne w kolejnych okresach 6 miesięcznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wystawiane przez Spółkę faktury korygujące dokumentujące kolejne podwyżki ceny wynikające z opisanego powyżej mechanizmu powinny każdorazowo być uwzględniane przez Spółkę w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym kwota zwiększenia ceny stała się należna...
  2. Czy kwoty wykazane w walutach obcych na fakturach korygujących dokumentujących zwiększenie ceny powinny być przeliczane dla celów podatku VAT przy zastosowaniu kursu wymiany walut wskazanego na fakturze pierwotnej (tj. kursu średniego kursu NBP opublikowanego w dniu poprzedzającym dzień wystawienia faktury VAT dokumentującej dostawę Nieruchomości)...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1.

Przede wszystkim, w ocenie Spółki, nie powinno budzić wątpliwości, że kolejne podwyżki ceny wynikające z mechanizmu opisanego w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym)powinny być dokumentowane przez wystawienie faktury korygującej (faktur korygujący) nie zaś odrębnych faktur VAT. Mamy bowiem do czynienia ze zwiększeniem ceny z pierwotnej transakcji (dostawy Nieruchomości). Nie mamy w tym zakresie do czynienia z odrębnymi świadczeniami wykonywanymi przez Spółkę na rzecz nabywcy Nieruchomości. Zgodnie natomiast z § 14 ust. 1 Rozporządzenia w sprawie fakturowania gdy podwyższono cenę po wystawienia faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury, wystawia się fakturę korygującą.

Przepisy o VAT nie regulują wprost kwestii, w którym momencie faktura korygująca dokumentująca zwiększenie ceny sprzedaży/kwoty podatku należnego powinna być ujęta w rozliczeniach VAT podatnika (tj. w deklaracji za który okres rozliczeniowy należy uwzględnić kwotę zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwotę podatku należnego). Takie szczegółowe regulacje zostały przewidziane jedynie w przypadku faktur korygujących zmniejszających cenę/kwotę podatku należnego.

W ocenie Spółki, sposób uwzględnienia w rozliczeniach VAT faktur korygujących zwiększających cenę/kwotę podatku należnego uzależniony jest od przyczyny korekty.

Korekta może być spowodowana przyczynami, które istniały w momencie wystawienia faktury VAT dokumentującej transakcję, gdy z pewnych względów kwota podstawy opodatkowania oraz podatku należnego zostały wykazane na fakturze pierwotnej w sposób nieprawidłowy. Przykładem takiej sytuacji jest pomyłka w cenie (pomyłkowe wskazanie na fakturze kwoty wynagrodzenia niższej niż rzeczywiście należna). Nie ulega wątpliwości, że jeśli na dzień wystawienia faktury pierwotnej obiektywnie istniała możliwość określenia kwoty podstawy opodatkowania w sposób prawidłowy, lecz podatnik wskazał na fakturze niższą kwotę (i w konsekwencji zaniżył również kwotę podatku należnego), faktura korygująca powinna być uwzględniona w deklaracji VAT za ten sam okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu danej transakcji (tj. w którym uwzględniono fakturę pierwotną). Jeśli faktura korygująca została wystawiona po złożeniu deklaracji VAT za ten okres rozliczeniowy niezbędne jest złożenie stosownej deklaracji korygującej.

Zdaniem Spółki w sposób odmienny należy jednak traktować przypadki, gdy podwyższenie ceny (i w konsekwencji kwoty podatku należnego) wynika z przyczyn, które zaistniały już po wystawieniu faktury VAT dokumentującej transakcję. Mowa o przypadkach gdy na dzień wystawienia pierwotnej faktury VAT kwoty na tej fakturze były wykazane w sposób prawidłowy tj. brak było przesłanek do określenia tych kwot w innej wysokości. Wówczas, w ocenie Spółki, uzasadnionym rozwiązaniem jest uwzględnianie takich faktur korygujących w rozliczeniach VAT „na bieżąco” nie zaś w drodze korekty uprzednio złożonej deklaracji VAT. Składanie deklaracji korygującej i, co do zasady, konieczność zapłaty odsetek karnych za zwłokę byłoby w tym przypadku niecelowe w kontekście faktu, iż w momencie wystawiania pierwotnej faktury VAT podatnik nie miał możliwości określenia kwot podstawy opodatkowania i podatku należnego z uwzględnieniem przyszłej podwyżki ceny. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie m.in. w wyrokach Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10.11.2009 r. (sygn. III SA/Wa 986/09) oraz z dnia 13.01.2010 r. (sygn. III SA/Wa 1634/09).

Przyjmując stanowisko, że faktury korygujące dotyczące tego drugiego rodzaju przypadków powinny być uwzględniane w rozliczeniach VAT „na bieżąco” należy doprecyzować, czy powinno to nastąpić w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym podwyżka ceny stała się należna (tj. podatnik mógł zażądać tej kwoty od nabywcy), czy też w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym została wystawiona faktura korygująca. Wątpliwość ta dotyczy przypadków, w których faktura korygująca została wystawiona w okresie rozliczeniom następującym po okresie, w którym kwota podwyżki ceny stała się należna.

W ocenie Spółki, prawidłowe jest pierwsze z tych rozwiązań, tj. uwzględnienie faktury korygującej w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym podwyżka ceny stała się należna. Skoro bowiem zaistniała przyczyna korekty i określenie kwot podwyżki ceny stało się obiektywnie możliwe, należałoby przyjąć, iż fakt ten powinien być niezwłocznie odzwierciedlony w rozliczeniach VAT podatnika – sprzedawcy. W szczególności na moment uwzględnienie podwyżki ceny w rozliczeniach VAT nie powinno mieć wpływu ewentualne opóźnienie w wystawieniu odpowiedniej faktury korygującej.

Odnosząc powyższe do sytuacji Spółki przedstawionej w opisie stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego należy zauważyć, że kwota zwiększenia ceny nie była (i obiektywnie nie mogła być) znana w dacie podpisania umowy sprzedaży Nieruchomości i wystawienia faktury VAT potwierdzającej tę sprzedaż. Kwota zwiększenia ceny uzależniona została od efektów działań Spółki, które nastąpiły (i będą następowały) już po sprzedaży i wystawieniu faktury.

W rezultacie, zdaniem Spółki, wystawiane przez nią faktury korygujące dokumentujące kolejne podwyżki ceny powinny być każdorazowo uwzględniane przez Spółkę w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy, w którym kwota zwiększenia ceny stała się należna.

Ad. 2

Ze względu na okoliczność, że zarówno pierwotna cena Nieruchomości jak również kwoty zwiększenia ceny wynikające z przyjętego w umowie mechanizmu określone są w walucie obcej (euro), konieczne jest również rozstrzygnięcie jaki kurs wymiany należy zastosować w celu uwzględnienia kwot zwiększenia ceny (podatku należnego) w rozliczeniach VAT podatnika.

Zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej przeliczenia na złote dokonuje się według średniego kursu danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego (...).

Zastosowany w umowie mechanizm zakłada możliwość zmiany (podwyższenia) ceny z tytułu dostawy Nieruchomości. W ocenie Spółki, konsekwencją takiej konstrukcji powinno być stosowanie względem kwot podwyżki ceny kursu wymiany walut ustalonego zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy o VAT dla przeliczenia kwot na pierwotnej fakturze VAT dokumentującej dostawę Nieruchomości. Wydaje się bowiem, że do przeliczenia dla celów rozliczeń VAT kwot wykazanych w walucie obcej, zarówno pierwotnej ceny, jak i jej późniejszych modyfikacji na skutek przyjętego w umowie mechanizmu powinien mieć zastosowanie ten sam kurs wymiany walut. Podejście takie nie wyklucza sposobu rozliczenia faktur korygujących w bieżących deklaracjach VAT zgodnie ze stanowiskiem przedstawionym przez Spółkę w odniesieniu do pytania nr 1.

Konsekwentnie, zdaniem Spółki, kwoty wykazane w walutach obcych na fakturach korygujących dokumentujących zwiększenie ceny powinny być przeliczane dla celów podatku VAT przy zastosowaniu kursy wymiany walut wskazanego na fakturze pierwotnej (tj. kursu średniego NBP opublikowanego w dniu poprzedzającym dzień wystawienia faktury VAT dokumentującej dostawę Nieruchomości).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w zakresie rozliczenia faktur korygujących uznaje się za nieprawidłowe oraz w zakresie zastosowania kursu waluty obcej uznaje się za prawidłowe.

Ad. 1.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwana dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepisy dotyczące wystawiania faktur i faktur korygujących uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 212, poz. 1337 ze zm.).

Przypadki, w których dopuszczalne jest wystawienie przez sprzedawcę faktury korygującej określają regulacje zawarte w § 13 i § 14 rozporządzenia.

Zgodnie z § 13 ust. 1 rozporządzenia, w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 29 ust. 4 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą.

Stosownie do § 14 ust. 1 rozporządzenia, fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.

Na podstawie art. 19 ust. 1 ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 4 ustawy).

Podstawą opodatkowania, na podstawie art. 29 ust. 1 ustawy, jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 29 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług, podstawę opodatkowania zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, z zastrzeżeniem ust. 4a i 4b.

Na podstawie art. 29 ust. 4a ustawy, w przypadku gdy podstawa opodatkowania ulega zmniejszeniu w stosunku do podstawy określonej w wystawionej fakturze, obniżenia podstawy opodatkowania podatnik dokonuje pod warunkiem posiadania, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, w którym nabywca towaru lub usługi otrzymał korektę faktury, potwierdzenia otrzymania korekty faktury przez nabywcę towaru lub usługi, dla którego wystawiono fakturę. Uzyskanie potwierdzenia otrzymania przez nabywcę towaru lub usługi korekty faktury po terminie złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy uprawnia podatnika do uwzględnienia korekty faktury za okres rozliczeniowy, w którym potwierdzenie to uzyskano.

Faktury korygujące generalnie można podzielić na te, które powodują zmniejszenie obrotu i kwoty podatku należnego oraz te, które wywołują skutki odwrotne, tj. w wyniku ich wystawienia wartość obrotu i kwota podatku należnego ulegają podwyższeniu. W ramach powyższego rozróżnienia faktury korygujące można również podzielić ze względu na powód ich wystawienia.

Sposób rozliczenia wystawionych przez sprzedawcę faktur korygujących, w sytuacji gdy korekta powoduje podwyższenie podstawy opodatkowania oraz podatku należnego, uzależniony jest od przyczyn, które spowodowały konieczność wystawienia danej faktury. I tak, faktura korygująca podwyższająca obrót i podatek należny w stosunku do faktury pierwotnej może być wystawiona w okolicznościach, gdy przyczyna korekty istniała w chwili wystawienia faktur pierwotnych – korekty podatku należnego należy dokonać w miesiącu, w którym zaniżony został podatek należny (np. z powodu niewłaściwej stawki podatku, błędu rachunkowego, zaniżenia wartości sprzedaży).

W przypadku, gdy faktura korygująca wystawiona jest z powodu okoliczności, które zaistniały po dokonaniu pierwotnej sprzedaży należy rozliczyć ją w rejestrze sprzedaży w dacie jej wystawienia oraz w deklaracji podatkowej za bieżący okres rozliczeniowy.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca sprzedał Nieruchomość i opodatkował tę czynność. Na podstawie umowy zawartej z nabywcą Wnioskodawca będzie stosował mechanizm korekty ceny polegającej na podwyższeniu ceny w przypadku zawarcia przez Wnioskodawcę nowych umów najmu sprzedanej Nieruchomości. Wskazano również, iż umowa sprzedaży szczegółowo określa zarówno warunki, jakie muszą spełniać nowe umowy najmu, sposób wyliczenia kwoty podwyższenia ceny sprzedaży w oparciu o kwoty czynszu wynikającego oraz datę kiedy kwota podwyższenia ceny sprzedaży staje się należna.

W wyniku powyższego mechanizmu w dniu 31 października 2010 r. cena sprzedaży Nieruchomości uległa zwiększeniu (stała się należna pierwsza kwota zwiększenia ceny). Kolejne kwoty zwiększenia ceny staną się należne w kolejnych okresach sześciomiesięcznych.

Powyższa sytuacja dowodzi, iż Strony zawierające umowę sprzedaży w momencie dostawy Nieruchomości przewidywały możliwość zwiększenia ceny i konieczność dokonania w przyszłości ewentualnej korekty w sposób szczegółowy określając warunki korekty. Ponadto korekta nie wystąpi jednorazowo, ale w sposób cykliczny. W tym przypadku nie można zatem mówić, iż przyczyną korekty są okoliczności, które nie były znane w dniu dokonania sprzedaży. Powyższy warunek (podwyższenie ceny) został uzgodniony z kontrahentem, wyraził on bowiem zgodę w zawartej umowie nie tylko na podwyżkę ceny ale i na powodujące tę korektę okoliczności. Skoro Wnioskodawca zdawał sobie sprawę z możliwości podwyższenia ceny i konieczności - w związku z tym faktem - wystawienia faktury korygującej, podwyższenie ceny nie było okolicznością nową, niemożliwą do przewidzenia w chwili wystawienia faktur pierwotnych, co więcej było okolicznością przewidzianą przez Strony zawartej umowy.

Analizując przedstawione okoliczności w świetle obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa stwierdzić należy, iż w przedstawionej sytuacji, gdy podwyższenie ceny nie było nową okolicznością a było sytuacją przewidzianą przez Strony w chwili wystawienia faktury pierwotnej, faktura korygująca zwiększająca obrót i kwotę podatku należnego winna zostać uwzględniona przez Wnioskodawcę w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonanej dostawy Nieruchomości, a więc w rozliczeniach za te okresy rozliczeniowe, w których wykazano dokonanie dostawy i ujęto faktury pierwotne.

Mając na uwadze powyższe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie za nieprawidłowe.

Ad. 2.

Odnosząc się do zasad przeliczenia walut obcych na PLN, wskazać, iż zgodnie z przepisem art. 31a ust. 1 ustawy, w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.

Na podstawie art. 31a ust. 2 ustawy, w przypadku gdy zgodnie z przepisami ustawy lub przepisami wykonawczymi do ustawy podatnik może wystawić fakturę przed powstaniem obowiązku podatkowego i wystawi ją w przewidzianym przepisami terminie, a kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania są określone w walucie obcej na tej fakturze, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz przepisy dotyczące zarówno powstania obowiązku podatkowego jak i faktury korygującej stwierdzić należy, iż w świetle art. 19 ust. 4 ustawy, dokumentem stwierdzającym wystąpienie u podatnika okoliczności (tj. dostawa towarów lub wykonanie usługi) powodujących powstanie obowiązku podatkowego jest faktura VAT. Celem faktury korygującej natomiast jest doprowadzenie faktury pierwotnej do stanu odpowiadającego rzeczywistości, tj. w sytuacji gdy faktura dokumentująca zdarzenie gospodarcze zawiera pomyłki lub błędy, powinna zostać skorygowana w ten sposób, aby odzwierciedlała faktycznie dokonaną transakcję między określonymi podmiotami gospodarczymi.

Skoro, jak wcześniej wskazano, na Wnioskodawcy będzie spoczywał obowiązek rozliczenia podwyższonej kwoty obrotu i podatku należnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dostawy towarów, kwota wykazana na fakturze korygującej w walucie obcej powinna zostać przeliczona według tego samego kursu, co kwota z faktury pierwotnej - według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy, poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego.

Tym samym za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż kwota na fakturze korygującej wykazana w walucie obcej powinna zostać przeliczona według tego samego kursu, co kwota z faktury pierwotnej (korygowanej), tj. według kursu średniego danej waluty obcej ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień powstania obowiązku podatkowego, zgodnie z art. 31a ust. 1 ustawy.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Informuje się, iż niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie podatku od towarów i usług, natomiast przedstawione zagadnienia na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zostaną rozstrzygnięte odrębnymi interpretacjami.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj