Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-46/11/PP
z 1 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/2/423-46/11/PP
Data
2011.04.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
amortyzacja
wartości niematerialne i prawne
wartości niematerialne i prawne
wartość początkowa
wartość początkowa
wartość początkowa środka trwałego
wartość początkowa środka trwałego


Istota interpretacji
Czy dla celów podatkowych wartość początkową praw do znaków towarowych - które zostaną wniesione do Spółki aportem jako składnik majątkowy zorganizowanej części przedsiębiorstwa i które nie zostały uprzednio wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - Spółka powinna określić zgodnie z art. 16g ust. 10 w zw. z art. 16g ust. 10a ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.) - tj. według ich wartości rynkowej (zakładając, że wystąpi dodatnia wartość firmy)? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 5 stycznia 2011r. (data wpływu do tut. Biura 11 stycznia 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych m.in. w zakresie określenia wartości początkowej praw do znaków towarowych (pytanie oznaczone we wniosku Nr 2) – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2010r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia wartości początkowej praw do znaków towarowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka została utworzona w dniu 3 grudnia 2010 r. W najbliższym czasie planowane jest przeniesienie własności wszystkich udziałów Spółki na rzecz P. sp. z o.o. - spółki zajmującej się produkcją oraz sprzedażą kosmetyków.

Do dnia 30 listopada 2011 r. (przed zakończeniem pierwszego roku podatkowego Spółki) planowane jest wniesienie do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa P. sp. z o.o. zajmującego się działalnością marketingową. W tym celu zostanie podjęta uchwała Zgromadzenia Wspólników o podwyższeniu kapitału zakładowego Spółki, które zostanie w całości pokryte przez udziałowca wkładem niepieniężnym w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa wejdzie ogół składników materialnych i niematerialnych służących do wykonywania działalności marketingowej, w tym m.in. udzielone na rzecz P. sp. z o.o. prawa ochronne na znaki towarowe w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm. - dalej: „ustawa PWF”) oraz autorskie i pokrewne prawa majątkowe w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz. U z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm. - dalej: „ustawa PAiPP”).

Prawa ochronne będące przedmiotem niniejszego wniosku o interpretację dotyczą znaków towarowych, które zostały stworzone samodzielnie przez P. sp. z o.o. Uzyskane prawa ochronne do tych znaków nie zostały przez P. sp. z o.o. wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ nie spełniały definicji wartości niematerialnych i prawnych. Jak wynika bowiem z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, do wartości niematerialnych i prawnych zalicza się tylko te prawa określone w ustawie PWP, które zostały przez podatnika nabyte (a nie wytworzone we własnym zakresie).

Część autorskich i pokrewnych praw majątkowych została natomiast nabyta w przeszłości przez P. sp. z o.o. i prawa te zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych tego podmiotu. Powyższe prawa majątkowe dotyczą utworów fotograficznych oraz praw do artystycznych wykonań.

Zgodnie z przewidywaniami w wyniku transakcji powstanie dodatnia wartość firmy - tj. nominalna wartość wydanych przez Spółkę udziałów będzie wyższa od wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w skład wniesionej do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W wyniku przeprowadzonej reorganizacji Spółka będzie świadczyć usługi marketingowe na rzecz P. sp. z o.o. Spółka będzie ponadto zarządzać prawami do znaków towarowych oraz innymi prawami na dobrach niematerialnych - w tym udzielać odpłatnych licencji na korzystanie z tych praw.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy dla celów podatkowych wartość początkową praw do znaków towarowych - które zostaną wniesione do Spółki aportem jako składnik majątkowy zorganizowanej części przedsiębiorstwa i które nie zostały uprzednio wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - Spółka powinna określić zgodnie z art. 16g ust. 10 w zw. z art. 16g ust. 10a ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.) - tj. według ich wartości rynkowej (zakładając, że wystąpi dodatnia wartość firmy)... (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem Spółki, dla celów podatkowych wartość początkową praw do znaków towarowych, które zostaną wniesione do Spółki aportem (do dnia 30 listopada 2011 r.) jako składnik majątkowy zorganizowanej części przedsiębiorstwa i które nie zostały uprzednio wprowadzone do jej ewidencji wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład, Spółka powinna określić zgodnie z art. 16g ust. 10 w zw. z art. 16g ust. 10a ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.) - tj. według ich wartości rynkowej (zakładając, że wystąpi dodatnia wartość firmy).

Zgodnie z art. 120 ust. 1 i 2 ustawy PWP, znakiem towarowym może być każde oznaczenie, które można przedstawić w sposób graficzny, jeżeli oznaczenie takie nadaje się do odróżnienia towarów jednego przedsiębiorstwa od towarów innego przedsiębiorstwa - w szczególności wyraz, rysunek, ornament, kompozycja kolorystyczna, forma przestrzenna, w tym forma towaru lub opakowania, a także melodia lub inny sygnał dźwiękowy.

Zgodnie z ustawą PWP na znak towarowy może być udzielone prawo ochronne. Udzielenie prawa ochronnego następuje w drodze decyzji Urzędu Patentowego i stwierdzone jest wydaniem świadectwa ochronnego na znak towarowy. Udzielone prawo ochronne podlega wpisowi do rejestru znaków towarowych.

Generalnie, zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT, prawo ochronne na znak towarowy może stanowić wartość niematerialną i prawną - jako jedno z praw wymienionych w ustawie PWP. Warunkiem jest, aby prawo to było nabyte, nadawało się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, jego przewidywany okres używania był dłuższy niż rok oraz było wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej, umowy najmu lub umowy leasingu.

Jak wskazano powyżej, prawa do znaków towarowych, które będą przedmiotem aportu, nie były przez P. sp. z o.o. wprowadzone do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, ponieważ nie spełniały podstawowej przesłanki do uznania ich za wartość niematerialną i prawną. Jak już bowiem wspomniano, zgodnie z definicją zawartą w art. 16b ust. 1 ustawy o CIT, wartość niematerialna i prawna musi być „nabyta”, a nie wytworzona we własnym zakresie. Cecha ta w zasadniczy sposób różni wartości niematerialne i prawne od środków trwałych, które zgodnie z definicją zawartą w art. 16a ust. 1 mogą być nie tylko nabyte, ale również wytworzone przez podatnika we własnym zakresie.

Zgodnie z art. 16g ust. 10 ustawy o CIT, w razie nabycia w drodze kupna lub przyjęcia do odpłatnego korzystania przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi:

  1. suma ich wartości rynkowej - w przypadku wystąpienia dodatniej wartości firmy, ustalonej zgodnie z ust. 2,
  2. różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, a wartością składników majątkowych niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku niewystąpienia dodatniej wartości firmy.

Zgodnie z art. 16g ust. 10a ustawy o CIT (w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.), przepis ust. 10 stosuje się odpowiednio w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze wkładu niepieniężnego - jeżeli składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny.

Spółka zakłada, że w wyniku analizowanej transakcji powstanie dodatnia wartość firmy. Zgodnie z art. 16g ust. 2, wartość początkową firmy stanowi dodatnia różnica między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z ust. 3 i 5, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów w zamian za wkład niepieniężny a wartością rynkową składników majątkowych wchodzących w skład kupionego, przyjętego do odpłatnego korzystania albo wniesionego do spółki przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, odpowiednio z dnia kupna, przyjęcia do odpłatnego korzystania albo wniesienia do spółki.

W analizowanej transakcji dodatnia wartość firmy powstanie, jeżeli nominalna wartość wydanych przez Spółkę udziałów będzie wyższa od wartości rynkowej składników majątkowych wchodzących w skład wniesionej do Spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Pod pojęciem składników majątkowych należy natomiast rozumieć - zgodnie z art. 4a pkt 2 ustawy o CIT - aktywa w rozumieniu ustawy o rachunkowości, pomniejszone o przejęte długi funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, o ile długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia, o której mowa w art. 16g ust. 3.

O ile zatem w wyniku transakcji powstanie dodatnia wartość firmy, to z analizowanych przepisów wynika, że nabycie przez Spółkę w formie aportu zorganizowanej części przedsiębiorstwa - w skład której wejdą prawa do znaków towarowych, które nie były wykazane w ewidencji wartości niematerialnych i prawnych podmiotu wnoszącego wkład - będzie miało ten skutek, że określając wartość początkową tych praw w swojej ewidencji Spółka będzie zobowiązana do przyjęcia ich w wartości rynkowej. Stanowisko takie znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych - m.in. interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 24 sierpnia 2009 r. (sygn. IBPBI/2/423-618/09/AM) oraz z dnia 11 października 2010 r. (sygn. IBPBI/2/423-931/10/JD).

W konsekwencji wartość początkowa powyższych praw dla celów podatkowych będzie w ewidencji Spółki równa ich wartości rynkowej określonej na podstawie stosownej wyceny dokonanej przez zewnętrznego eksperta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Spółka wskazała, że jej rok obrotowy jest inny niż kalendarzowy i trwa od 1 grudnia do 30 listopada. Pierwszy rok podatkowy Spółki rozpoczął się w dniu podpisania Umowy (3 grudnia 2010r.) i trwać będzie do 30 listopada 2011r. W związku z powyższym, zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 2010r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 226, poz. 1478), w odniesieniu do Spółki do 30 listopada 2011r. zastosowanie mają przepisy ustawy o CIT w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2010r.

W zależności od tego, czy aport ma postać pojedynczych rzeczy lub praw, czy też jednolitą całość, będącą przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią, ustawodawca ustalił różne metody określania wartości początkowej.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, że składniki majątkowe, które będą wniesione do Spółki, będą stanowiły zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm., dalej „updop”).

W przypadku gdy do Spółki zostanie wniesiony wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wnoszonego przedsiębiorstwa lub jego części (art. 16g ust. 10a zd. 1 w zw. z ust. 9 updop).

Jeżeli jednak składniki majątku wchodzące w skład wkładu niepieniężnego nie były wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych prowadzonej przez podmiot wnoszący wkład niepieniężny, co ma miejsce w rozpatrywanej sprawie, stosuje się odpowiednio art. 16g ust. 10 updop, a to oznacza, że łączna wartość początkowa środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, wnoszonych do Spółki w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest wyznaczana:

  1. sumą wartości rynkowej tych składników majątku (aktywów - w rozumieniu ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości, tekst jedn.: Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 ze zm.), pomniejszoną o przejęte długi, funkcjonalnie związane z prowadzoną działalnością gospodarczą zbywcy, jeżeli długi te nie zostały uwzględnione w cenie nabycia) - w przypadku gdy występuje dodatnia wartość firmy;
  2. różnicą między ceną nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, ustaloną zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 16g ust. 3 i 5 updop, albo nominalną wartością wydanych akcji lub udziałów a wartością składników majątkowych (w powyższym znaczeniu), niebędących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi - w przypadku gdy nie występuje dodatnia wartość firmy.

Zatem o tym, która z zaprezentowanych powyżej metod ustalania wartości początkowej środków trwałych, powinna zostać zastosowana decyduje to, czy w konkretnym przypadku wystąpi dodatnia wartość firmy.

Przedstawiony przez Wnioskodawcę opis zdarzenia przyszłego wskazuje, że znak o jakim mowa we wniosku spółka wnosząca aport w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa wytworzyła we własnym zakresie i w związku z powyższym znak ten, nie został przez nią wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Znak towarowy, będący przedmiotem aportu, jest zarejestrowany w Urzędzie Patentowym i jest objęty ochroną w rozumieniu ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. prawo własności przemysłowej. Dodatkowo Spółka wskazała, iż w związku z wniesieniem aportu wystąpi dodatnia wartość firmy.

Jak wskazano powyżej, w celu określenia wartości początkowej środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych wchodzących w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa pozyskanych w drodze aportu, zastosowanie mogą znaleźć przepisy art. 16g ust. 10a w związku z ust. 9 albo ust. 10 updop.

Mając powyższe na uwadze, w przypadku prawa do znaku towarowego, o którym mowa w ustawie prawo własności przemysłowej, który nie był wprowadzony do ewidencji spółki wnoszącej aport, w związku z wystąpieniem dodatniej wartości firmy, Spółka otrzymująca aport będzie uprawniona do jego wykazania jako składnika majątku trwałego, a tym samym ustalenia jego wartości początkowej oraz amortyzacji dla celów podatkowych, stosownie do treści powyższego przepisu.

W przedstawionym zdarzeniu przyszłym, wartość początkową prawa do znaku nieujętego w ewidencji spółki aportującej stanowić będzie jego wartość rynkowa, ustalona na dzień wniesienia wkładu.

Stanowisko Spółki jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego do końca 2010r.

Nadmienia się, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj