Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-1192/10-4/NS
z 7 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP1/443-1192/10-4/NS
Data
2011.02.07


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
drogi
drogi
infrastruktura
infrastruktura
odliczenia
odliczenia
odliczenie podatku od towarów i usług
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek naliczony
podatek naliczony
prawo do odliczenia
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego.



Wniosek ORD-IN 884 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 2 listopada 2010 r. (data wpływu 8 listopada 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 stycznia 2011 r. (data wpływu 27 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 21 stycznia 2011 r. (data wpływu 27 stycznia 2011 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wybudował osiedle domków jednorodzinnych wraz z całą infrastrukturą, w tym z: drogami wewnętrznymi, siecią wodociągową i siecią kanalizacyjną. Droga oraz sieci położone są na gruncie stanowiącym własność Spółki. Zainteresowany nie ujął ich w ewidencji środków trwałych.

Wnioskodawca rozważa możliwość nieodpłatnego przekazania drogi oraz sieci kanalizacyjnej Gminie, na terenie której położone jest osiedle. Natomiast w odniesieniu do sieci wodociągowej, Spółka bierze pod uwagę nieodpłatne przekazanie jej przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu, któremu Gmina powierzyła zadania w zakresie zaopatrywania w wodę oraz odprowadzania ścieków.

Przekazanie tych składników majątkowych zwolniłoby Zainteresowanego z obciążeń wynikających z konieczności utrzymywania w należytym stanie tak sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, jak i drogi, do czego obecnie – jako właściciel – Wnioskodawca jest zobowiązany.

O ile Spółka zdecyduje się na wariant nieodpłatnego przekazania wskazanych powyżej składników, zostanie on zrealizowany w roku 2010.

Alternatywnie Zainteresowany bierze pod uwagę możliwość sprzedaży Gminie (przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu) powyższych składników majątkowych za symboliczną kwotę – „symboliczną złotówkę”.

Wnioskodawca prowadzi sprzedaż domów i działek w ramach wybudowanego osiedla od roku 2008, jednakże nie ujmował w koszty uzyskania przychodów odpowiedniej części nakładów poniesionych w związku z budową instalacji sanitarnych i wodociągowych przypadających na sprzedawane wówczas domy.

Ze złożonego w dniu 28 stycznia 2011 r. uzupełnienia do wniosku wynika, iż:

  1. Drogi wewnętrzne oraz sieć wodociągowa i kanalizacyjna zostały wybudowane jako infrastruktura niezbędna dla wybudowanego przez Spółkę zamkniętego osiedla domów jednorodzinnych. Zainteresowany sprzedawał i sprzedaje domy jednorodzinne, co podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Tak jak było to już wskazane we wniosku: „Wybudowanie tak dróg wewnętrznych, jak i sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej stanowiło dla Spółki warunek konieczny dla zrealizowania inwestycji w postaci osiedla domków jednorodzinnych – istnienie dróg dojazdowych jest jedną z przesłanek uzyskania pozwolenia na budowę, a ponadto w praktyce warunkuje możliwość funkcjonowania osiedla, co z kolei przekłada się na możliwość sprzedaży domów w ramach inwestycji. Również wybudowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jest z punktu widzenia tak budowy, jak i funkcjonowania osiedla podstawowym i niezbędnym warunkiem. W związku z tym Spółka jest zdania, że zarówno wydatki poniesione na wybudowanie dróg, jak i sieci wykazują związek z czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez Spółkę (sprzedaż domów należących do osiedla), a zatem Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących te wydatki”.
  2. Budowa dróg wewnętrznych, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej została zakończona w maju 2010 r.
  3. Sieci oraz drogi były udostępniane mieszkańcom osiedla, którzy nabyli domy. Oznacza to, że domy mieszkańców są wpięte do sieci, a chcąc dojechać do domów mieszkańcy korzystają z dróg wewnętrznych. Prawo w tym zakresie mieszkańcy nabyli, kupując domy. Nie ponosili z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy dodatkowej odpłatności. Natomiast ani sieć wodociągowa, kanalizacyjna, ani drogi wewnętrzne – traktowane jako całość, konkretny składnik majątkowy – nie były przez Spółkę udostępniane innym podmiotom (np. na podstawie umowy najmu).
  4. W odniesieniu do dróg wewnętrznych oraz sieci wodociągowej nie doszło do pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT. Przedmiotowe składniki majątkowe nie były jak dotąd oddane do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu – nie były przedmiotem sprzedaży, najmu, dzierżawy etc.
  5. Drogi i sieci nie stanowią u Zainteresowanego środka trwałego, nie zostały przyjęte do używania, w bilansie są wykazywane jako towar. Zatem nie można mówić o podwyższeniu wartości początkowej o 30%. Ich budowa trwała do roku 2010.
  6. J.w., Wnioskodawca nie ponosił nakładów na ulepszenie przedmiotowych budowli.
  7. Spółka nie ma powiązań ani z Gminą, ani z przedsiębiorstwem wodno-kanalizacyjnym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w wariancie nieodpłatnego przekazania Gminie (lub gminnemu przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu) dróg wewnętrznych i sieci wodno-kanalizacyjnej, Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach służących wybudowaniu dróg oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej...
  2. Czy w wariancie sprzedaży Gminie (lub gminnemu przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu) dróg wewnętrznych oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej za „symboliczną złotówkę”, Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach służących wybudowaniu dróg oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej...

Zdaniem Wnioskodawcy, warunkiem istnienia prawa do odliczenia VAT, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, jest wykorzystywanie nabywanych towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wybudowanie tak dróg wewnętrznych, jak i sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej stanowiło dla Spółki warunek konieczny dla zrealizowania inwestycji w postaci osiedla domków jednorodzinnych – istnienie dróg dojazdowych jest jedną z przesłanek uzyskania pozwolenia na budowę, a ponadto w praktyce warunkuje możliwość funkcjonowania osiedla, co z kolei przekłada się na możliwość sprzedaży domów w ramach inwestycji. Również wybudowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jest z punktu widzenia tak budowy, jak i funkcjonowania osiedla, podstawowym i niezbędnym warunkiem.

W związku z tym Zainteresowany jest zdania, że zarówno wydatki poniesione na wybudowanie dróg, jak i sieci, wykazują związek z czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez Wnioskodawcę (sprzedaż domów należących do osiedla), a zatem Spółce przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących te wydatki.

Powyższa konkluzja jest w ocenie Zainteresowanego trafna w obu rozpatrywanych wariantach, tzn. zarówno w przypadku ewentualnego nieodpłatnego przekazania drogi oraz sieci Gminie (lub gminnemu przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu), jak i w sytuacji, gdy Wnioskodawca zdecyduje się na ich sprzedaż na rzecz tych podmiotów za „symboliczną złotówkę”.

Podsumowując, Spółka jest zdania iż:

  • w wariancie nieodpłatnego przekazania Gminie lub gminnemu przedsiębiorstwu dróg wewnętrznych oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, Wnioskodawca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach służących wybudowaniu dróg oraz sieci,
  • w wariancie sprzedaży Gminie lub gminnemu przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu drogi wewnętrznej oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej za „symboliczną złotówkę”, Zainteresowany miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach służących wybudowaniu drogi oraz sieci.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – na mocy ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. wprowadzonym ustawą z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz. U. Nr 247, poz. 1652), kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W oparciu o art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast stosownie do treści art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca wybudował osiedle domków jednorodzinnych wraz z całą infrastrukturą, w tym z: drogami wewnętrznymi, siecią wodociągową i siecią kanalizacyjną. Droga oraz sieci położone są na gruncie stanowiącym własność Spółki. Zainteresowany nie ujął ich w ewidencji środków trwałych. Wnioskodawca rozważa możliwość nieodpłatnego przekazania drogi oraz sieci kanalizacyjnej Gminie, na terenie której położone jest osiedle. Natomiast w odniesieniu do sieci wodociągowej, Spółka bierze pod uwagę nieodpłatne przekazanie jej przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu, któremu Gmina powierzyła zadania w zakresie zaopatrywania w wodę oraz odprowadzania ścieków. Alternatywnie Zainteresowany bierze pod uwagę możliwość sprzedaży Gminie (przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu) powyższych składników majątkowych za symboliczną kwotę – „symboliczną złotówkę”. Drogi wewnętrzne oraz sieć wodociągowa i kanalizacyjna zostały wybudowane jako infrastruktura niezbędna dla wybudowanego przez Spółkę zamkniętego osiedla domów jednorodzinnych. Zainteresowany sprzedawał i sprzedaje domy jednorodzinne, co podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Wybudowanie tak dróg wewnętrznych, jak i sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej stanowiło dla Spółki warunek konieczny dla zrealizowania inwestycji w postaci osiedla domków jednorodzinnych – istnienie dróg dojazdowych jest jedną z przesłanek uzyskania pozwolenia na budowę, a ponadto w praktyce warunkuje możliwość funkcjonowania osiedla, co z kolei przekłada się na możliwość sprzedaży domów w ramach inwestycji. Również wybudowanie sieci wodociągowej i kanalizacyjnej jest z punktu widzenia tak budowy, jak i funkcjonowania osiedla podstawowym i niezbędnym warunkiem. W związku z tym Spółka jest zdania, że zarówno wydatki poniesione na wybudowanie dróg, jak i sieci wykazują związek z czynnościami opodatkowanymi dokonywanymi przez Spółkę (sprzedaż domów należących do osiedla). Budowa dróg wewnętrznych, sieci kanalizacyjnej i wodociągowej została zakończona w maju 2010 r. Sieci oraz drogi były udostępniane mieszkańcom osiedla, którzy nabyli domy. Oznacza to, że domy mieszkańców są wpięte do sieci, a chcąc dojechać do domów mieszkańcy korzystają z dróg wewnętrznych. Prawo w tym zakresie mieszkańcy nabyli, kupując domy. Nie ponosili z tego tytułu na rzecz Wnioskodawcy dodatkowej odpłatności. Natomiast ani sieć wodociągowa, kanalizacyjna, ani drogi wewnętrzne – traktowane jako całość, konkretny składnik majątkowy – nie były przez Spółkę udostępniane innym podmiotom (np. na podstawie umowy najmu).

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania przez podatnika podatku VAT czynności opodatkowanych.

W przedmiotowej sprawie zostaną spełnione obydwa wskazane warunki, ponieważ Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, a zakupy służące wybudowaniu dróg oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, mają związek z wykonywanymi przez Zainteresowanego czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Reasumując, Spółka miała prawo do odliczenia podatku naliczonego przy zakupach służących wybudowaniu dróg wewnętrznych oraz sieci wodociągowej i kanalizacyjnej zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, zarówno w wariancie nieodpłatnego przekazania dróg wewnętrznych i sieci wodno-kanalizacyjnej Gminie (lub gminnemu przedsiębiorstwu wodno-kanalizacyjnemu), jak i w przypadku ich sprzedaży za „symboliczną złotówkę”.

Tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto, kwestia dotycząca zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania transakcji nieodpłatnego przekazania lub sprzedaży za „symboliczną złotówkę” dróg wewnętrznych, sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 7 lutego 2011 r. nr ILPP1/443-1192/10-5/NS.

Natomiast wniosek w przedmiocie interpretacji prawa podatkowego dotyczącego podatku dochodowego od osób prawnych zostanie rozstrzygnięty odrębnym pismem.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj