Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB1/415-739/12-4/AG
z 12 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Powrót

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB1/415-739/12-4/AG
Data
2013.03.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
bonifikaty
faktura korygująca
korekta przychodu
przychód
rabaty
zwrot towarów


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca (podatnik) postępuje prawidłowo pomniejszając przychody związane ze zwrotem towarów w okresie ich otrzymania oraz przychody o wartość udzielonych rabatów w okresie ich przyznania, i w związku z tym, czy prawidłowo ustalana jest podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym podatnika, jeżeli wartość przychodów związana z otrzymanymi zwrotami towarów oraz przyznane rabaty uwzględniane są w okresie otrzymania zwrotów i przyznania rabatów? Czy też powinna podlegać korekcie podstawa opodatkowania w okresie dokonania pierwotnej sprzedaży zwracanych lub rabatowanych towarów, nawet jeżeli od tego momentu minęło kilka lub kilkanaście miesięcy?



Wniosek ORD-IN 308 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 9 listopada 2012 r. (data wpływu 5 grudnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 5 marca 2013 r. (data wpływu 8 marca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu dokonania korekty przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w związku ze zwrotem towarów oraz udzieleniem rabatów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), w związku z czym, pismem z dnia ….., Nr ….., na podstawie art. 169 § 1 i § 2, w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 4 marca 2013 r., natomiast w dniu 8 marca 2013 r. (data nadania w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego 7 marca 2013 r.), Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki jawnej, która dokonuje dostaw towarów dla odbiorców krajowych i zagranicznych. Z różnych przyczyn odbiorcy dokonują zwrotu zakupionych towarów oraz udzielane są rabaty po czasie do sprzedanych wcześniej towarów, przy czym w momencie sprzedaży nie istnieją przesłanki pozwalające domniemywać, iż taki zwrot lub udzielenie rabatu nastąpi. Uwzględniając dokonane zwroty i rabaty, spółka wystawia w chwili ich otrzymania lub udzielenia, faktury korygujące, pomniejszając o ich wartość przychody okresu, w którym nastąpił zwrot towarów lub został udzielony rabat. W tym samym okresie, pomniejsza też wartość sprzedanych towarów o wartość przyjętych zwrotów. Czasami zwroty dokonywane są po długim okresie od daty sprzedaży, np. rok lub dłużej.

Ustalając udział Wnioskodawcy w przychodach i kosztach spółki z uwzględnieniem postanowień umowy spółki, bierze się pod uwagę wartość zwrotów w okresie ich otrzymania lub rabatów w okresie ich udzielenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy spółka postępuje prawidłowo pomniejszając przychody i koszty związane ze zwrotem towaru w okresie ich otrzymania oraz przychody o wartość udzielonych rabatów w okresie ich przyznania, i w związku z tym, czy prawidłowo ustalana jest podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym podatnika, jeżeli wartość przychodów i kosztów związana z otrzymanymi zwrotami towarów oraz przyznane rabaty uwzględniane są w okresie otrzymania zwrotów i przyznania rabatów... Czy też powinna podlegać korekcie podstawa opodatkowania w okresie dokonania pierwotnej sprzedaży zwracanych lub rabatowanych towarów, nawet jeżeli od tego momentu minęło kilka lub kilkanaście miesięcy...

W uzupełnieniu wniosku z dnia 5 marca 2013 r. Wnioskodawca przeformułował postawione pierwotnie pytania:

Czy Wnioskodawca (podatnik) postępuje prawidłowo pomniejszając przychody i koszty związane ze zwrotem towaru w okresie ich otrzymania oraz przychody o wartość udzielonych rabatów w okresie ich przyznania, i w związku z tym, czy prawidłowo ustalana jest podstawa opodatkowania podatkiem dochodowym podatnika, jeżeli wartość przychodów i kosztów związana z otrzymanymi zwrotami towarów oraz przyznane rabaty uwzględniane są w okresie otrzymania zwrotów i przyznania rabatów... Czy też powinna podlegać korekcie podstawa opodatkowania w okresie dokonania pierwotnej sprzedaży zwracanych lub rabatowanych towarów, nawet jeżeli od tego momentu minęło kilka lub kilkanaście miesięcy...

Niniejszą interpretację wydaje się w przedmiocie momentu dokonania korekty przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Natomiast odnośnie możliwości korekty kosztów uzyskania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, zostanie wydana odrębna interpretacja.

Zdaniem Wnioskodawcy przedstawionym w uzupełnieniu wniosku, z treści art. 14 ust. 1 i 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że generalnie przychodami z działalności gospodarczej są kwoty należne (przychody), choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont Z kolei datą powstania tego przychodu jest co do zasady dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności.

Zgodnie z opinią organów podatkowych, jeżeli okoliczność mająca wpływ na zmianę przychodów zaistnieje już po wystawieniu faktury pierwotnej, wówczas nie ma podstaw do dokonywania korekty przychodów wstecz. W chwili wystawienia faktury pierwotnej przedsiębiorca nie miał bowiem podstaw, aby jako przychód wykazywać inną kwotę niż wynikająca z tej faktury. Z tego względu na dzień wystawienia faktury pierwotnej była to jedyna prawidłowa kwota przychodu.

W konsekwencji, skutki zdarzeń zaistniałych po wystawieniu faktury pierwotnej powinny być uwzględniane w rozliczeniach podatkowych na bieżąco. Tak wynika m.in. z interpretacji indywidualnych: Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia …., Nr … oraz z dnia … Nr …..i Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia …..., Nr …..

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli przyczyną korekty są takie okoliczności jak zwrot towaru, udzielenie rabatu, bonifikaty lub skonta, wówczas powinna być ona rozliczana na bieżąco, co znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądowym (m. in. w wyrokach: WSA w Krakowie z dnia …. sygn. akt …. oraz WSA w Bydgoszczy z dnia ….., sygn. akt ….).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

  1. wystawienia faktury albo
  2. uregulowania należności.

Przepisy ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają przepisów regulujących zasady dokonywania korekty przychodów. Nie zawierają także uregulowań dotyczących momentu powiększenia (zmniejszenia) przychodów, tj. wskazujących czy przychód powiększa się (pomniejsza) w dacie wystawienia faktury korygującej (na bieżąco), czy też w dacie powstania przychodu należnego. Zauważyć jednak należy, iż faktura korygująca nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Późniejsze wystawienie faktury korygującej nie powoduje bowiem zmiany daty powstania przychodu, wpływa jedynie na jego wysokość. Punktem odniesienia do faktury korygującej jest zatem faktura pierwotna.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka jawna, w ramach której Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą otrzymuje od odbiorców krajowych i zagranicznych zwrot zakupionych przez nich towarów oraz udziela rabatów do sprzedanych wcześniej (kilka miesięcy) towarów. Czasem zwroty dokonywane są po roku lub dłużej od daty sprzedaży towarów. Tego typu zdarzenia dokumentowane są fakturami korygującymi uwzględniającymi dokonane zwroty i rabaty w chwili ich otrzymania lub udzielenia. Wnioskodawca pomniejsza o ich wartość przychody okresu, w którym nastąpił zwrot towarów lub został udzielony rabat.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż zarówno zwrot towarów jak i udzielenie rabatu, potwierdzony wystawieniem faktury korygującej, wpływa na zmniejszenie wcześniej uzyskanego przychodu z ich sprzedaży. Zdarzenia te powinny zatem zostać uwzględnione w wielkości przychodów poprzez ich zmniejszenie w okresie sprawozdawczym (miesiącu), w którym przychody te pierwotnie powstały. Wnioskodawca winien zatem pomniejszyć pierwotnie uzyskane przychody o wartość zwróconych towarów i udzielonych rabatów i w konsekwencji dokonać stosownych korekt w okresie sprawozdawczym (miesiącu), w którym pierwotnie wykazano przychód.

Dodać należy, iż w myśl art. 8 ust. 1 cyt. wyżej ustawy, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Ponadto należy nadmienić, iż zgodnie z przepisem art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.), minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem interpretacje indywidualne prawa podatkowego wydawane są wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie. Zainteresowanym jest każdy, kto złoży wniosek w sprawie indywidualnej, która jego dotyczy.

W związku z tym, zaznacza się, że interpretacja odnosi się tylko i wyłącznie do Wnioskodawcy i nie ma zastosowania do pozostałych wspólników spółki jawnej.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych oraz wyroków sądów administracyjnych należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


Powrót


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj