Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-910/10-2/JB
z 20 grudnia 2010 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-910/10-2/JB
Data
2010.12.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
prawa autorskie
umowa zlecenia
umowa zlecenia


Istota interpretacji
Czy w przedstawionym stanie faktycznym dla obliczania wysokości zaliczki na poczet podatku dochodowego z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% należy przyjąć dla obu umów (zlecenie i umowa o przeniesienie majątkowych praw autorskich), czy tylko dla umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich?



Wniosek ORD-IN 315 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 01.10.2010 r. (data wpływu 11.10.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.10.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia wysokości kosztów uzyskania przychodów

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na rzecz prowadzonej przez Wnioskodawcę Kancelarii Adwokackiej, na podstawie umów zlecenia usługi świadczą trzy osoby. Wykonywane czynności polegają na przygotowywaniu projektów standardowych pism procesowych, zastępstwie substrykcyjnym przed sądami i innymi organami oraz utrzymywanie bieżących kontaktów z klientami w sprawach przez Wnioskodawcę prowadzonych. Niektóre czynności wymagają większego i twórczego nakładu pracy, jak np. pisma w sprawach nietypowych, sporządzanie opinii prawnych, prywatnych, ekspertyz. Na powstałe w każdym miesiącu pisma o charakterze dzieł w rozumieniu prawa autorskiego Wnioskodawca zawiera ze zleceniobiorcami oddzielne umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przedstawionym stanie faktycznym dla obliczania wysokości zaliczki na poczet podatku dochodowego z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% należy przyjąć dla obu umów (zlecenie i umowa o przeniesienie majątkowych praw autorskich), czy tylko dla umowy o przeniesienie majątkowych praw autorskich...

Zdaniem Wnioskodawcy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenia mogą otrzymywać przychody wiążące się z 50% kosztami uzyskania przychodu. Zdarzy się to w sytuacji, gdy przedmiotem umowy jest artystyczne, czy inne wykonanie pewnych czynności. Zgodnie z art. 1 prawa autorskiego przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania (utwór). Tak więc jeżeli świadczenie będące przedmiotem umowy będzie mogło być uznane za utwór, a tym samym będzie związane z korzystaniem i rozporządzaniem przez twórcę lub wykonawcę z praw autorskich lub pokrewnych, istnieje możliwość skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodu, na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, niezależnie od rodzaju umowy, na której strony oparły swą współpracę.

W opinii Wnioskodawcy chociaż przedmiotowe dzieła powstają de fakto w ramach umowy zlecenia, 50% kosztów nie można przyjąć dla całości tej umowy, jako, że przeniesienie majątkowych praw autorskich stanowi odrębny stosunek prawny. Z tej przyczyny w przypadku umowy o przeniesienie praw autorskich i praw pokrewnych lub rozporządzania tymi prawami w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3, zastosowanie będą miały 50% koszty uzyskania przychodu, natomiast w przypadku umowy zlecenia należy stosować 20% koszty uzyskania przychodu, obliczone od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj