Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-108/11-2/JB
z 15 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB1/415-108/11-2/JB
Data
2011.04.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
spadek
spadek
spadkobiercy
spadkobiercy
spłata
spłata
sprzedaż nieruchomości
sprzedaż nieruchomości


Istota interpretacji
Czy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni może zaliczyć, na mocy art. 30e ust. 2 i art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty nabycia - zasądzone przez Sąd postanowieniem z dnia 12.10.2010 r. kwoty (łącznie 77.000,00 zł) tytułem spłaty na rzez Marii C. oraz na rzecz pozostałych dwojga spadkobierców Henryka C. .?



Wniosek ORD-IN 562 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 10.01.2011 r. (data wpływu 01.02.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości spłat na rzecz pozostałych spadkobierców - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.02.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości spłat na rzecz pozostałych spadkobierców.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W dniu 7.05.1999 r. zmarł Henryk C., ojciec Wnioskodawczyni. Postanowieniem Sądu z dnia 21.11.2000 r. spadek po Nim nabyły dzieci wymienione w postanowieniu, po 1/3 części każde, w tym również Wnioskodawczyni nabyła spadek w 1/3 części. W skład masy spadkowej wchodziło spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, a konkretnie udział w wysokości #189; w tym prawie, ponieważ spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego stanowiło majątek wspólny małżonków Henryka i Marii C. Postanowieniem Sądu z 21.11.2000 r. Wnioskodawczyni nabyła zatem udział w wysokości 1/6 (1/3 z #189; ) w spółdzielczym - własnościowym prawie do przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Postanowieniem z dnia 12.10.2010 r. Sąd dokonał podziału majątku wspólnego małżonków Henryka Marii C. i działu spadku po Henryku C. , w ten sposób, że przyznał Wnioskodawczyni spółdzielcze prawo własnościowe do przedmiotowego lokalu mieszkalnego na wyłączną własność z obowiązkiem spłaty na rzecz - Marii C. (małżonce zmarłego Henryka) – spadkobierców po Henryku C. , tj. na rzecz dwójki spadkobierców w terminie sześciu miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia Sądu. Postanowieniem powyższym z dnia 12.10.2010 r. Wnioskodawczyni nabyła zatem udział w wysokości 5/6 (1/2 oraz 2/3 z 1/2) w spółdzielczym własnościowym prawie do przedmiotowego lokalu mieszkalnego. W grudniu 2010 r. Wnioskodawczyni sprzedała przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni może zaliczyć, na mocy art. 30e ust. 2 i art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako koszty nabycia - zasądzone przez Sąd postanowieniem z dnia 12.10.2010 r. kwoty (łącznie 77.000,00 zł) tytułem spłaty na rzez Marii C. oraz na rzecz pozostałych dwojga spadkobierców Henryka C....

Zdaniem Wnioskodawczyni ze względu na niżej przytoczone brzmienie przepisów obowiązujących w danym stanie faktycznym, zasądzone przez Sąd postanowieniem z dnia 12.10.2010 r. kwoty na rzecz ww. osób tytułem spłaty - łącznie 77.000,00 zł stanowią koszty uzyskania przychodu z tytułu zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego jako koszty nabycia przedmiotowego prawa.

Biorąc pod uwagę zapis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych jest odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany. Biorąc pod uwagę powyższe istotne znaczenie dla ustalenia czy odpłatne zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowi źródło przychodu opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia zbywanego prawa.

Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych. W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 Kodeksu cywilnego). Oznacza to, iż dniem nabycia przez Wnioskodawcę spadku jest data śmierci spadkodawcy. Natomiast postanowienie Sądu o nabyciu spadku potwierdza jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

Natomiast w myśl art. 1035 ustawy Kodeks cywilny, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. Jednak zgodnie z art. 1036 ww. ustawy istnieje możliwość rozporządzenia przez spadkobierców prawem lub rzeczą należącą do spadku, mimo istnienia współwłasności, jeśli następuje to za zgodną wolą wszystkich spadkobierców.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W postanowieniu o stwierdzeniu praw do nabycia sąd nie określa bowiem składników masy spadkowej i nie dokonuje podziału tych składników pomiędzy poszczególnych spadkobierców. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do chwili działu przedmiot wspólności. Nie zmienia to faktu, iż dział spadku jest zawsze konsekwencją wcześniejszego nabycia spadku. Na skutek działu spadku następuje konkretyzacja składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Dział spadku jest więc czynnością wtórną do nabycia spadku, nie można nabyć własności rzeczy tylko i wyłącznie w drodze działu spadku, bez nabycia spadku. Za datę nabycia nieruchomości, w przypadku gdy była ona przedmiotem działu spadku, uważa się datę, w której dokonano przeniesienia własności nieruchomości na nowego właściciela. Jeżeli w wyniku działu spadku udział w nieruchomości się zwiększa, tj. przekracza udział nabyty uprzednio w spadku, to data działu spadku będzie również datą nabycia tej części nieruchomości, o którą zwiększył się udział w niej po dokonaniu działu spadku.

Zatem nabycie w wyniku działu spadku części majątku spadkowego, który należał do innych spadkobierców, tj. otrzymanie z tego majątku udziałów przekraczających pierwotny udział spadkowy stanowi nabycie w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy.

W związku z powyższym przedmiotowe spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego Wnioskodawczyni nabyła:

  • udział w wysokości 1/6 w drodze spadku z chwilą śmierci ojca Henryka C. , tj. w 1999 r.,
  • udział w wysokości 2/6 w drodze działu spadku, postanowieniem Sądu, w dniu 12.10.2010 r.,
  • udział w wysokości 3/6 w drodze podziału majątku wspólnego małżonków Henryka i Marii C. , postanowieniem Sądu przyznającym Jej na wyłączną własność, w dniu 12.10. 2010 r.

W związku z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 lit b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego odpowiadający udziałowi nabytemu w 1999 r. (1/6) nie będzie podlegał opodatkowaniu bowiem nie stanowi źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie do dnia sprzedaży upłynęło już 5 lat. Natomiast przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowego prawa do lokalu mieszkalnego, będzie stanowił przychód podlegający opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w części odpowiadającej udziałom w przedmiotowym prawie nabytym w 2010 r. (tj. 5/6).

Zgodnie z art. 30e ust. 1 od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z ust. 2 podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw. Zgodnie z ust. 5 tego przepisu dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

Zgodnie z art. 45 ust. 1a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e. Zgodnie z ust. 4 tego przepisu w terminie złożenia tego zeznania podatnicy są obowiązani wpłacić należny podatek wynikający z zeznania.

Zgodnie z powyższym opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia przedmiotowego prawa do lokalu mieszkalnego stanowić będzie dochód, stanowiący różnicę między przychodem z odpłatnego zbycia ustalonym zgodnie z art. 19 ustawy, tj. w przedmiotowym stanie faktycznym: pomiędzy przychodem ze zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w części odpowiadającej udziałom nabytym w 2010 r. (tj. 5/6 udziału wprawie) a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. I pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania. Zgodnie z ust. 6d tego przepisu za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Zgodnie z ust. 6e tego przepisu wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

W przedmiotowej sprawie do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego zalicza się, zgodnie z brzmieniem przepisów wyżej zacytowanych:

  1. udokumentowane koszty nabycia,
  2. udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania, przy czym wysokość tych nakładów ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Biorąc pod uwagę zobowiązanie Wnioskodawczyni przez Sąd w postanowieniu, na mocy którego nabyła na własność udziały w przedmiotowym prawie do lokalu, do spłaty na rzecz poprzednich właścicieli tych udziałów, obligatoryjna zasądzona kwota tytułem spłaty stanowi koszty nabycia tych udziałów, w związku z czym stanowi zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodu ze zbycia spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego.

W podobnych sprawach kwestia zaliczania zasądzonych kwot tytułem spłaty poprzednich współwłaścicieli rozstrzygnięta została wcześnie) postanowieniami Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie sygn. IPPB4/415-310/10-4/JC z 30.06.2010 r. oraz IPPB4/415-442/10-2/SP z 17.08.2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj