Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-36/11-4/MS
z 20 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-36/11-4/MS
Data
2011.04.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Rok podatkowy

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Zeznania podatkowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
przejęcie spółki
rok podatkowy
rozliczanie (rozliczenia)
strata
zeznanie roczne


Istota interpretacji
Czy Spółka Przejmowana, w rozliczeniu (w tym w szczególności w zeznaniu rocznym, o którym mowa w art. 27 ust. 1 UPodPraw) za rok podatkowy rozpoczynający się 1 stycznia 2011 roku i kończący się w dniu zamknięcia ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej, będzie miała prawo do uwzględnienia Straty Podatkowej - z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art.: 7 ust. 5 UPod Praw?



Wniosek ORD-IN 378 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 18.01.2011 r. (data wpływu 24.01.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uwzględnienia straty podatkowej w roku podatkowym trwającym krócej niż 12 miesięcy w związku z przejęciem Wnioskodawcy przez H. spółkę z o.o., uzupełnionym w dniu 20.03.2011r. oraz w dniu 11.04.2011r. (data wpływu do BKIP w Płocku) odpowiednio na wezwanie z dnia 21.03.2011r. Nr IPPB3/423-36/11-2/MS oraz wezwanie z dnia 05.04.2011r. Nr IPPB3/423-36/11-4/MS - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.01.2011r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości uwzględnienia straty podatkowej w roku podatkowym trwającym krócej niż 12 miesięcy w związku z przejęciem Wnioskodawcy przez H. spółkę z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o. („Spółka Przejmująca”) posiada 100% udziałów w M. sp. z o.o. („Spółka Przejmowana” lub „Spółka”) od dnia utworzenia Spółki Przejmowanej w 2006 roku. W dniu 1 grudnia 2007 roku („Dzień Aportu”) Spółka Przejmująca wniosła do Spółki Przejmowanej aportem całe swoje przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 roku — Kodeks cywilny (Dz. U. z dnia 15 maja 1964 r. z późn. zm.). Spółka Przejmująca zamierza połączyć się ze Spółką Przejmowaną poprzez przejęcie Spółki Przejmowanej („połączenie”); przy czym:

  1. połączenie nastąpi w 2011roku;
  2. na skutek połączenia cały majątek Spółki Przejmowanej zostanie przeniesiony na Spółkę Przejmującą;
  3. połączenie będzie przeprowadzone w trybie art. 515 ustawy z dnia 15 września 2000 roku — Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), tj. bez podwyższania kapitału zakładowego Spółki Przejmującej.

Spółka Przejmowana ma stratę podatkową z lat ubiegłych do rozliczenia („Strata Podatkowa”). Jest to strata podatkowa dotychczas niewykorzystana zgodnie z art. 7 ust. 5 UPodPraw. W związku z połączeniem nastąpi zamknięcie ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej. Rok podatkowy Spółki Przejmowanej jest zgodny z rokiem kalendarzowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka Przejmowana, w rozliczeniu (w tym w szczególności w zeznaniu rocznym, o którym mowa w art. 27 ust. 1 UPodPraw) za rok podatkowy rozpoczynający się 1 stycznia 2011 roku i kończący się w dniu zamknięcia ksiąg podatkowych Spółki Przejmowanej, będzie miała prawo do uwzględnienia Straty Podatkowej - z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art.: 7 ust. 5 UPod Praw...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zdaniem Spółki, Spółka Przejmowana w rozliczeniu (w tym w szczególności w zeznaniu rocznym, o którym mowa w art. 27 ust. 1 UPodPraw) za rok podatkowy rozpoczynający się 1 stycznia 2011 roku i kończący się w dniu zamknięcia ksiąg rachunkowych Spółki Przejmowanej, będzie miała prawo do uwzględnienia Straty Podatkowej - z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 7 ust. 5 UPodPraw.

Zgodnie z art. 8 ust. 6 UPodPraw, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Zgodnie z URach:

  1. Co do zasady księgi rachunkowe zamyka się w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, to jest nadzień wpisu do rejestru tego połączenia - nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia zaistnienia tego zdarzenia (art. 12 ust. 2 pkt 4), przy czym można nie zamykać i nie otwierać ksiąg rachunkowych w przypadku połączenia jednostek, gdy w myśl ustawy rozliczenie połączenia następuje metodą łączenia udziałów i nie powoduje powstania nowej jednostki (art. 12 ust. 3 pkt 2).
  2. Łączenie się spółek handlowych, zwanych dalej „spółkami”, rozlicza się i ujmuje na dzień połączenia w księgach rachunkowych spółki, na którą przechodzi majątek łączących się spółek (spółki przejmującej) albo nowej spółki powstałej w wyniku połączenia (spółki nowo zawiązanej) - metodą nabycia, z zastrzeżeniem ust. 2 (art. 44a ust. 1).
  3. W razie łączenia się spółek, na skutek którego nie następuje utrata kontroli nad nimi przez ich dotychczasowych udziałowców, można zastosować metodę łączenia udziałów; w szczególności dotyczy to łączenia się spółek zależnych w sposób bezpośredni lub pośredni od tej samej jednostki dominującej, jak również w razie połączenia jednostki dominującej niższego szczebla z jej jednostką zależną (art. 44a ust. 2).

W analizowanej sytuacji, zdaniem Spółki:

  1. Zgodnie z art. 8 ust. 6 UPodPraw, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, rok podatkowy kończy się z dniem zamknięcia ksiąg rachunkowych podatnika.
  2. Przez „odrębne przepisy”, o których mowa w powyższym przepisie UPodPraw, należy rozumieć przepisy URach, które w przypadku połączenia spółek kapitałowych przez przejęcie bez podwyższania kapitału zakładowego przewidują dwie metody rachunkowego rozliczenia takiego połączenia, tj.:
    1. metodę nabycia jako metodę podstawową, która skutkuje obligatoryjnym zamknięciem ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej;
    2. metodę łączenia udziałów jako metodę fakultatywną mogącą znaleźć zastosowanie wyłącznie w sytuacjach wskazanych w URach (w szczególności w sytuacji połączenia spółki-matki” ze „spółką-córką”), a która nie wymaga zamknięcia ksiąg rachunkowych spółki przejmowanej, przy czym istnieje możliwość zamknięcia tych ksiąg.
  3. W ocenie Spółki, wybór metody łączenia udziałów nie wyklucza możliwości zastosowania art. 8 ust. 6 UPodPraw i zakończenia roku podatkowego spółki przejmowanej. W konsekwencji, możliwe jest rozliczenie strat z lat ubiegłych przez spółkę przejmowaną w ostatnim roku istnienia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj