Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-173/11-2/IG
z 28 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-173/11-2/IG
Data
2011.04.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca
kasa rejestrująca
obowiązek
obowiązek
rachunek bankowy
rachunek bankowy
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej
zwolnienie z obowiązku instalacji kasy rejestrującej


Istota interpretacji
Czy Wnioskodawca ma obowiązek zakupu i prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej jeżeli:
1) Wszystkie przychody wpływają na rachunek bankowy Wnioskodawcy (nie ma innej możliwości),
2) Wnioskodawca podpisał z organizacją pożytku publicznego porozumienie o tego rodzaju płatnościach, ponadto jest wpisana na listę pracowników organizacji w polskim i włoskim MSZ, czyli może udowodnić, że rzeczywiście klienci są „podopiecznymi” organizacji pożytku publicznego, dla której Wnioskodawca świadczy usługi tłumaczenia?



Wniosek ORD-IN 457 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 03.02.2011r. (data wpływu 10.02.2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10.02.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą (tłumaczenia). Od stycznia 2011 roku korzysta ze zwolnienia z VAT. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, od maja 2011 roku powinien zacząć używać kasy fiskalnej (nie może już korzystać ze zwolnienia, przedmiot działalności: tłumaczenia). Obroty netto w 2010 roku przekroczyły 40 tys. zł (na rzecz osób fizycznych), jednakże usługi tłumaczeniowe, jakie świadczy nigdy nie mogą być przez te osoby opłacane w gotówce. Wnioskodawca pracuje jako tłumacz dla tych osób, ale tak naprawdę w porozumieniu z włoską organizacja pożytku publicznego. Wygląda to tak, że osoby fizyczne we Włoszech zgłaszają się do tej organizacji, płacą jej określone kwoty i dopiero ta organizacja po wystawieniu przez Wnioskodawcę faktury, ze swojego konta bankowego przekazuje na rachunek bieżący firmowy pieniądze wskazane na fakturze. Taka procedura jest nakazana przez włoskie prawo (tzw decreto giovanardi). Ustawa ta zakazuje płatności w gotówce i nakazuje przekazywanie wszelkich kwot jedynie za pośrednictwem rachunku bieżącego organizacji pożytku publicznego, z którą Wnioskodawca pracuje, zatem nie dostaje żadnych kwot w gotówce. Procedura opisana wyżej została wprowadzona przez włoskiego ustawodawcę by ograniczyć nadużycia i przypadki korupcji (procedura jest przejrzysta).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca ma obowiązek zakupu i prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej jeżeli:

  1. Wszystkie przychody wpływają na rachunek bankowy Wnioskodawcy (nie ma innej możliwości),
  2. Wnioskodawca podpisał z organizacją pożytku publicznego porozumienie o tego rodzaju płatnościach, ponadto jest wpisana na listę pracowników organizacji w polskim i włoskim MSZ, czyli może udowodnić, że rzeczywiście klienci są „podopiecznymi” organizacji pożytku publicznego, dla której Wnioskodawca świadczy usługi tłumaczenia...

Zdaniem Wnioskodawcy, w tym przypadku prowadzenie ewidencji sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej mija się z celem. Za otrzymywanie pieniędzy w gotówce za świadczenie usług na rzecz w/w organizacji groziłyby sankcje prawne, więc te płatności nigdy nie mogłyby ani nie będą mogły być wręczane w gotówce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, - podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani do prowadzenia ewidencji obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Natomiast na podstawie art. 111 ust. 8 ustawy Minister Finansów wydał rozporządzenie z dnia 26 lipca 2010r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930), zwane dalej nowym rozporządzeniem, obowiązujące od 01.01.2011r.

Stosownie do § 2 ust. 1 pkt 1 tego nowego rozporządzenia – zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2012r. – sprzedaż w zakresie czynności wymienionych w załączniku do rozporządzenia.

W pozycji 37 załącznika do rozporządzenia – bez względu na symbol PKWiU – zawarto jako czynności zwolnione z obowiązku ewidencjonowania – świadczenie usług, za które zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej), której jest członkiem), pod warunkiem że z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła – nie dotyczy podatników, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie tych czynności przed dniem 1 stycznia 2011r.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów, od maja 2011 roku powinien zacząć używać kasy fiskalnej (nie może już korzystać ze zwolnienia, przedmiot działalności: tłumaczenia). Obroty netto w 2010 roku przekroczyły 40 tys. zł (na rzecz osób fizycznych), jednakże usługi tłumaczeń, jakie świadczy nigdy nie mogą być przez te osoby opłacane w gotówce. Wnioskodawca pracuje jako tłumacz dla tych osób, ale tak naprawdę w porozumieniu z włoską organizacją pożytku publicznego. Wygląda to tak, że osoby fizyczne we Włoszech zgłaszają się do tej organizacji, płacą jej określone kwoty i dopiero ta organizacja po wystawieniu przez Wnioskodawcę faktury, ze swojego konta bankowego przekazuje na rachunek bieżący firmowy pieniądze wskazane na fakturze. Taka procedura jest nakazana przez włoskie prawo. Ustawa ta zakazuje płatności w gotówce i nakazuje przekazywanie wszelkich kwot jedynie za pośrednictwem rachunku bieżącego organizacji pożytku publicznego, z którą Wnioskodawca pracuje, zatem nie dostaje żadnych kwot w gotówce.

Z powyższego wynika, że w opisanej sytuacji zapłata za świadczone usługi następuje zawsze za pośrednictwem banku na rachunek bankowy podatnika. W związku z tym, jeżeli z ewidencji i dowodów dokumentujących transakcję będących w posiadaniu Wnioskodawcy jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczy to Strona może do końca 2012r. nadal korzystać ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj