Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB3/423-941/10-2/MM
z 25 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB3/423-941/10-2/MM
Data
2011.02.25


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
dochody wolne od podatku
dodatnie różnice kursowe
dodatnie różnice kursowe
koszt
koszt
kredyt
kredyt
pożyczka
pożyczka
przychód
przychód
różnice kursowe
różnice kursowe
specjalna strefa ekonomiczna
specjalna strefa ekonomiczna
ujemne różnice kursowe
ujemne różnice kursowe
zezwolenie
zezwolenie
zwolnienia przedmiotowe
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
Czy w świetle przedstawionych stanów faktycznych, różnice kursowe wynikające ze spłaty pożyczek / kredytów zaciągniętych i wydatkowanych wyłącznie na finansowanie działalności gospodarczej i prowadzonej na terenie Strefy i objętej zezwoleniem, powinny zwiększać przychody uzyskiwane z działalności zwolnionej, jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów z działalności zwolnionej, jako ujemne różnice kursowe?



Wniosek ORD-IN 470 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 26 listopada 2010 r. (data wpływu 30 listopada 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 listopada 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej („SSE”, „Strefa”) na podstawie zezwolenia z dnia 12 września 2002 r. („zezwolenie”).

Dochód osiągany przez Spółkę z działalności prowadzonej na terenie SSE na podstawie zezwolenia („działalność zwolniona”) jest, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 34 w związku z art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zwolniony z opodatkowania. Spółka uzyskuje także dochody z działalności prowadzonej poza SSE lub poza zakresem zezwolenia, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych („działalność opodatkowana”). W konsekwencji, Spółka jest zobligowana do oddzielnego ustalania dochodu z działalności zwolnionej oraz dochodu z działalności opodatkowanej, poprzez alokację przychodów i kosztów uzyskania przychodów do jednej z dwu powyższych kategorii.

Spółka zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą prowadzoną na terenie SSE poprzez rozpoczęcie nowej inwestycji lub rozbudowę istniejącego zakładu. Powyższe plany zostaną sfinansowane:

(1) Pożyczką, którą Spółka otrzymała od spółki X („X”). Pożyczki udzielono w walucie obcej (EUR) na podstawie umowy ramowej pożyczki, zawartej pomiędzy Spółką i X w dniu 15 października 2010 r. oraz wniosku o udzielenie pożyczki wystosowanego przez Spółkę do X w dniu 19 października 2010 r.

Spółka wyjaśnia dodatkowo, iż:

  • umowa ramowa pożyczki reguluje możliwość oraz niektóre warunki zawierania umów pożyczki pomiędzy Spółką i X, takie jak:
    1. wysokość odsetek;
    2. zasady wcześniejszej spłaty pożyczek;
    3. zabezpieczenie pożyczek;
    4. konsekwencje niedotrzymywania warunków umowy przez Spółkę.
  • wniosek o udzielenie pożyczki jest składany przez Spółkę na podstawie umowy ramowej pożyczki, a jego celem jest ustalenie warunków, na jakich X udzieli Spółce konkretnej pożyczki, takich jak:
    1. kwota i waluta pożyczki;
    2. termin wypłaty i zwrotu pożyczki;
    3. cel pożyczki.

Spółka zaznacza, iż we wniosku o pożyczkę sformułowano jednoznaczny i bezpośredni cel udzielenia wsparcia finansowego Spółce przez X:

„Pożyczka udzielana jest Pożyczkobiorcy (Spółce) w celu rozbudowy istniejącej inwestycji Pożyczkobiorcy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej lub w celu sfinansowania nowej inwestycji Pożyczkobiorcy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej”.

(2) Kredytami (lub pożyczkami - Spółka podkreśla, iż w dalszej części wniosku, odnosząc się do kredytów od banku lub banków Spółka ma na myśli zarówno umowy kredytu jak i pożyczki) w walucie obcej, które Spółka potencjalnie zaciągnie w banku lub bankach.

Powyższe pożyczki / kredyty są i będą wydatkowane wyłącznie na działalność prowadzoną na terenie SSE na podstawie zezwolenia. W celu możliwości efektywnego kontrolowania procesu wydatkowania pożyczek / kredytów, Spółka:

  • założyła oddzielne konto bankowe na które przelana została cała kwota pożyczki od X (na konto to nie będą przelewane żadne inne środki finansowe), oraz
  • założy oddzielne konto bankowe lub wykorzysta konto założone na potrzeby przechowania kwoty pożyczki z X, na które przelane zostaną kwoty kredytów od banku lub banków (na konto to nie będą przelewane żadne inne środki finansowe).

Ponadto, Spółka podkreśla, iż kwoty pożyczek / kredytów nie zostały ani nie zostaną wykorzystane do uzyskiwania dochodu z jakichkolwiek instrumentów finansowych (np. depozyty, lokaty typu „overnight”), a wszystkie osoby, które mogą decydować o wydatkowaniu środków finansowych z pożyczek / kredytów są zaznajomione z procedurą wydatkowania pożyczek / kredytów wyłącznie na działalność zwolnioną.

Spółka ustala różnice kursowe na podstawie art. 15a, zgodnie z art. 9b ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tzw. podatkowa metoda ustalania różnic kursowych).

W związku ze spłatą zaciągniętych w walucie obcej pożyczek / kredytów może pojawić się konieczność rozpoznania przez Spółkę różnic kursowych:

  • dodatnich (zwiększających przychody) - jeżeli wartość pożyczki / kredytu w dniu jej otrzymania będzie wyższa od wartości tej pożyczki / kredytu w dniu jej spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 2 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych);
  • ujemnych (zwiększających koszty uzyskania przychodów) - jeżeli wartość pożyczki / kredytu w dniu jej otrzymania będzie niższa od wartości tej pożyczki / kredytu w dniu jej spłaty, przeliczonej według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni (art. 15a ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Jednocześnie Spółka zaznacza, iż przedmiotem wniosku nie są te różnice kursowe, które, zgodnie z art. 16g ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, modyfikować będą wartość początkową (cenę nabycia lub koszt wytworzenia) nabytych lub wytworzonych przez Spółkę środków trwałych lub nabytych wartości niematerialnych i prawnych, a jedynie różnice kursowe, o których mowa w art. 15a ust. 2 pkt 5 oraz ust. 3 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mające bezpośredni wpływ na przychody albo koszty podatkowe Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w świetle przedstawionych stanów faktycznych, różnice kursowe wynikające ze spłaty pożyczek / kredytów zaciągniętych i wydatkowanych wyłącznie na finansowanie działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Strefy i objętej zezwoleniem, powinny zwiększać przychody uzyskiwane z działalności zwolnionej, jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów z działalności zwolnionej, jako ujemne różnice kursowe...

Zdaniem Wnioskodawcy, różnice kursowe wynikające ze spłaty pożyczek / kredytów, zaciągniętych i wydatkowanych wyłącznie na finansowanie działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Strefy i objętej zezwoleniem, powinny zwiększać przychody uzyskiwane z działalności zwolnionej, jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów z działalności zwolnionej, jako ujemne różnice kursowe.

Spółka przedstawia następujące argumenty potwierdzające powyższe stanowisko:

  1. Celem zaciągnięcia przez Spółkę pożyczek / kredytów było i będzie finansowanie inwestycji w Strefie, a nie generowanie zysku bądź straty z tytułu różnic kursowych. Spółka nie prowadzi i nie zamierza prowadzić działalności finansowej z wykorzystaniem środków otrzymanych z pożyczek / kredytów. Z tej przyczyny, kwoty pożyczek / kredytów nie zostały ani nie zostaną wykorzystane do uzyskiwania dochodu z jakichkolwiek instrumentów finansowych (np. depozyty, lokaty typu „overnight”).
  2. Pożyczki / kredyty będą wykorzystane wyłącznie na działalność zwolnioną. W przypadku pożyczki otrzymanej od X cel ten został z góry określony we wniosku o pożyczkę. Wykorzystanie pożyczek / kredytów wyłącznie na działalność zwolnioną jest i będzie zagwarantowane następującymi metodami:
    1. pożyczki / kredyty zostaną przelane na odrębne konto (lub konta) bankowe, aby zapobiec „wymieszaniu” środków finansowych z innymi środkami pieniężnymi należącymi do Spółki (w przyszłości na to odrębne konto lub konta nie będą przelewane żadne inne środki finansowe);
    2. wydatkowanie pożyczek / kredytów będzie ściśle kontrolowane, tzn. wydatki ponoszone będą wyłącznie na działalność zwolnioną;
    3. kwoty pożyczek / kredytów nie zostaną przeznaczone na inwestycje w jakiekolwiek instrumenty finansowe (np. depozyty, lokaty typu „overnight”);
    4. osoby, które mogą decydować o wydatkowaniu środków finansowych z pożyczek / kredytów są zaznajomione z przedstawioną procedurą wydatkowania pożyczek / kredytów.
    W ocenie Spółki, powyższe metody umożliwią jednoznaczne ustalenie, iż kwoty pożyczek / kredytów zostaną przeznaczone wyłącznie na sfinansowanie wydatków związanych z działalnością zwolnioną.
  3. Mając na uwadze powyższe, Spółka uważa, iż różnice kursowe powstałe na skutek spłaty pożyczek / kredytów, przeznaczonych na pokrycie wydatków poniesionych w celu osiągnięcia dochodu podlegającego zwolnieniu z opodatkowania, nie stanowią odrębnego źródła przychodów lub kosztów od źródła jakim jest działalność zwolniona. Spółka stoi na stanowisku, że źródłem przychodów i kosztów ujmowanych jako różnice kursowe jest działalność gospodarcza Spółki prowadzona na terenie SSE w ramach zezwolenia, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ponieważ powstanie różnic kursowych na spłacie pożyczek / kredytów jest konsekwencją prowadzenia przez Spółkę tej działalności. Innymi słowy, gdyby nie działalność zwolniona Spółki, przedmiotowe pożyczki / kredyty nie zostałaby zaciągnięte i nie powstałyby różnice kursowe wynikające z ich spłaty.
  4. Mając powyższe na względzie, Spółka uważa, iż w sytuacji, gdy pożyczki / kredyty będą wykorzystane wyłącznie na działalność zwolnioną, zarówno dodatnie (zwiększające przychody) jak i ujemne (zwiększające koszty podatkowe) różnice kursowe należy przyporządkować do działalności zwolnionej.

Powyższe stanowisko potwierdzają także liczne pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydane przez Ministra Finansów, między innymi:

  • interpretacja z dnia 5 stycznia 2010 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygnatura: ILPB3/423-908/09-3/MM, w której potwierdzono, iż:
    „Różnice kursowe powstałe na skutek spłaty części kapitałowej pożyczki, przeznaczonej na pokrycie wydatków poniesionych w celu osiągnięcia dochodu podlegającego zwolnieniu z opodatkowania, nie stanowią odrębnego źródła przychodów od źródła, jakim jest działalność gospodarcza prowadzona na terenie SSE w ramach Zezwolenia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem przychody / koszty z tytułu zrealizowanych dodatnich / ujemnych różnic kursowych powstałych w wyniku spłaty pożyczki w walucie obcej, w części odpowiadającej kwocie pożyczki wydatkowanej na działalności zwolnionej, stanowią odpowiednio przychody / koszty działalności zwolnionej”,
  • interpretacja z dnia 3 grudnia 2009 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygnatura: ITPB3/423-552/09/AW, w której potwierdzono, iż:
    „(…) na ustalenie dochodu z działalności prowadzonej na podstawie zezwolenia i korzystającego ze zwolnienia z podatku wpływają dodatnie i ujemne różnice kursowe z tytułu należności i zobowiązań wyrażonych w walucie obcej powstałych w okresie obowiązywania zezwolenia i związanych z działalnością objętą zezwoleniem”,
  • interpretacja z dnia 12 stycznia 2009 r., wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygnatura: IBPBI/2/423-21/09/AM, w której potwierdzono, iż:
    „Przychody lub koszty, które powstaną z tytułu zrealizowanych różnic kursowych z tytułu sprzedaży wyrobów gotowych wytwarzanych na terenie strefy (…) można będzie zaliczyć do działalności prowadzonej na terenie strefy (korzystającej ze zwolnienia podatkowego) w całości”.

W związku z powyższym, Spółka wnosi o potwierdzenie, iż różnice kursowe wynikające ze spłat pożyczek / kredytów zaciągniętych i wydatkowanych wyłącznie na finansowanie działalności gospodarczej prowadzonej na terenie Strefy i objętej zezwoleniem, powinny zwiększać przychody uzyskiwane z działalności zwolnionej, jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów z działalności zwolnionej, jako ujemne różnice kursowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

W odniesieniu do powołanych przez Spółkę interpretacji stwierdzić należy, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla organu wydającego przedmiotową interpretację.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj