Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-129/11/GR
z 28 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-129/11/GR
Data
2011.04.28



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
działki
gospodarstwo rolne
grunty rolne
podział gruntu
sprzedaż nieruchomości
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
1. Czy w przypadku, gdy po sprzedaży przedmiotowych gruntów nabywca nie zmieni przeznaczenia tych gruntów (w szczególności nie wystąpi o ich wyłącznie z produkcji rolnej), zastosowanie będzie miało zwolnienie od podatku dochodowego określone w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), niezależnie od tego, do jakiego źródła przychodów zaliczone zostaną przychody ze sprzedaży?
2. Czy przedmiotowe przychody należy zaliczyć do źródła przychodów działalność gospodarcza, czy też są to przychody ze źródła "sprzedaż rzeczy"?



Wniosek ORD-IN 860 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 1 lutego 2011 r. (data wpływu 4 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży gruntów rolnych:

  • w części dotyczącej zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej kwalifikacji przychodów do właściwego źródła - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 4 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży gruntów rolnych.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą (formalnie zarejestrowaną). Jest to działalność w zakresie consultingu (przygotowywanie wniosków o dotacje unijne, doradztwo w zakresie zarządzania, szkolenia) oraz developerstwa. We wniosku wskazano również, iż w ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawca jako przedmiot działalności wpisane ma także PKD 68.10.Z. „Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek". Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT.

Wnioskodawca dnia 13 maja 2008 r. zakupił nieruchomość - niezabudowaną działkę gruntu o obszarze 2,4894 ha objętą księgą wieczystą. Przedmiotowe grunty zostały zakupione na imię Wnioskodawcy oraz jego małżonki. Związane to było - czy też raczej wymuszone było - faktem, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną pozostającą w związku małżeńskim. W związku z przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 ze zm.) powyższy zakup został dokonany na imię obojga małżonków.


Wnioskodawca zakupił przedmiotowe grunty z zamiarem ich odsprzedaży, ewentualnie z zamiarem ich wykorzystywania w działalności developerskiej. Od czasu zakupu przedmiotowych gruntów podatnik dokonał szeregu czynności, które miały przystosować powyższe grunty dla celów ich wykorzystania w działalności gospodarczej, względnie uczynić z nich atrakcyjniejszy przedmiot sprzedaży. Te czynności to:


  • dokonanie podziału jednej zakupionej działki gruntu na mniejsze działki (o powierzchni nieco przekraczającej 0,3 ha) - uzyskano w ten sposób działki 304/3, 304/4, 304/5, 304/6, 304/9, 304/7, 304/8;
  • uzyskanie warunków zabudowy dla powstałych w ten sposób działek (w sposób umożliwiający wybudowanie na każdej z tych działek trzech domów);
  • podzielenie działek, dla których ustalono warunki zabudowy, na mniejsze działki (z każdej działki wyodrębniono trzy działki) - z działki 304/3 otrzymano działki 304/10, 304/11, 304/12; z działki 304/4 otrzymano działki 304/13, 304/14, 304/15; z działki 304/5 otrzymano działki 304/16, 304/17, 304/18; z działki 304/6 otrzymano działki 304/19, 304/20, 304/21; z działki 304/9 otrzymano działki 304/22, 304/23, 304/24; z działki 304/7 otrzymano działki 304/25, 304/26, 304/27; z działki 304/8 otrzymano działki 304/28, 304/29, 304/30, 304/31.


Taki ("etapowy") sposób podziału gruntów związany był z brzmieniem przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami (które zasadniczo nie pozwalają na podział nieruchomości rolnych na działki mniejsze niż 0,3 ha).

Wnioskodawca planuje sprzedać uzyskane w ten sposób działki. Sprzedaż ma nastąpić na rzecz jednego nabywcy za pomocą jednej czynności (jednej umowy sprzedaży).

Przedmiotowe grunty nie zostały wyłączone z produkcji rolnej. Nie zostaną także wyłączone z produkcji rolnej przed ich zbyciem.

Nabywca nie zamierza dokonywać wyłączenia przedmiotowych gruntów z produkcji rolnej. Nie będzie na tych gruntach prowadził pozarolniczej działalności gospodarczej.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w przypadku, gdy po sprzedaży przedmiotowych gruntów nabywca nie zmieni przeznaczenia tych gruntów (w szczególności nie wystąpi o ich wyłącznie z produkcji rolnej), zastosowanie będzie miało zwolnienie od podatku dochodowego określone w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), niezależnie od tego, do jakiego źródła przychodów zaliczone zostaną przychody ze sprzedaży...
  2. Czy przedmiotowe przychody należy zaliczyć do źródła przychodów działalność gospodarcza, czy też są to przychody ze źródła "sprzedaż rzeczy"...


Zdaniem Wnioskodawcy, niezależnie od tego, czy przedmiotowe przychody zostaną zaliczone do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – dalej: u.p.d.o.f. (pozarolnicza działalność gospodarcza), czy też do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. (sprzedaż rzeczy), przychody te będą zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.f.

W myśl powołanego przepisu wolne od podatku są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego; zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny.

Powyższy przepis nie odnosi się do źródła przychodów, tylko do przyczyny ich powstania. Stanowi o przychodach ze sprzedaży określonych nieruchomości, niezależnie od tego, w ramach jakiego źródła przychody te są uzyskiwane. W związku z powyższym uznać trzeba, że przedmiotowe zwolnienie może mieć zastosowanie zarówno wówczas, gdy przychody podatnika przynależeć będą do źródła przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f., jak i wówczas gdy będą one przynależeć do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy.

Zwolnienie obejmuje przychody ze sprzedaży nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. W myśl przepisu art. 2 ust. 4 u.p.d.o.f. ilekroć w ustawie jest mowa o gospodarstwie rolnym, oznacza to gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym.

Przepisy ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 136, poz. 969 ze zm.) - dalej u.p.r, definiują w art. 2 ust. 1 pojęcie gospodarstwa rolnego jako obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiących własność osoby fizycznej lub znajdujących się w posiadaniu osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki nieposiadającej osobowości prawnej.

Mając na uwadze, że sprzedawane grunty są sklasyfikowane jako użytki rolne oraz fakt, że areał tych gruntów przekracza 1 ha, stwierdzić trzeba, że sprzedawane grunty stanowią grunty gospodarstwa rolnego. Warunkiem przysługiwania zwolnienia jest to, aby sprzedawane grunty nie utraciły charakteru rolnego.

Grunty rolne, zgodnie z przepisami ustawy, to grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

W przypadku będącym przedmiotem niniejszej interpretacji grunty nie stracą charakteru rolnego. Nabywca nie zamierza wyłączać gruntów z produkcji rolnej. Nie planuje także w najbliższym czasie realizować żadnych inwestycji na przedmiotowym gruncie.

W orzecznictwie wskazuje się, że "utrata charakteru rolnego lub leśnego gruntów, w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, następuje przez wyłączenie tych gruntów z produkcji rolnej lub leśnej polegające na faktycznym przekształceniu sposobu ich użytkowania łączących się ze zmianą ich dotychczasowego przeznaczenia" (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 grudnia 1996 r., III SA 1025/95, Glosa 1998, nr 2, s. 30).

Takie zdarzenia nie nastąpią w najbliższym czasie. Nabywca gruntów nie planuje zmieniać ich przeznaczenia, nie zamierza wyłączać gruntów z produkcji rolnej. Nie ma zamiaru prowadzić działalności na nabywanych gruntach. Grunty, z których powstały sprzedawane działki (po ich drugim podziale), objęte były decyzją o warunkach zabudowy. Na obecne grunty istnieje możliwość uzyskania warunków zabudowy (z uwagi na istniejące sąsiedztwo). Ten fakt nie świadczy wszakże sam przez się o tym, że grunty gospodarstw rolnych straciły swój charakter rolny. Tak również orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z dnia 23 września 2009 r., I SA/Wr 959/09, http://orzeczenia.nsa.gov.pl: "Fakt, że na gruncie rolnym dopuszczalna jest zabudowa (co wynika np. ze studium planu miejscowego), nie stanowi sam przez się o utracie charakteru rolnego bądź leśnego przez grunt".

Podsumowując - stwierdzić należy, że przychody ze sprzedaży przedmiotowych gruntów, które są gruntami gospodarstw rolnych i w następstwie tej sprzedaży nie stracą charakteru gruntów rolnych, będą zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych, niezależnie od tego, czy przychody te są przychodami z działalności gospodarczej (art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f.), czy też przychodami ze sprzedaży rzeczy (art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f.).

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie; w przypadku zamiany nieruchomości okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W przypadku opisanym w pytaniu zbycie nieruchomości nastąpiło przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło nabycie tych nieruchomości. Powstanie zatem przychód, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy.

Mogą jednak, zdaniem Wnioskodawcy, powstawać wątpliwości, czy w przedmiotowym przypadku nie powstają przychody z działalności gospodarczej. Według Wnioskodawcy to właśnie źródło będzie właściwe dla sklasyfikowania tych przychodów.

Świadczy o tym fakt zakupu gruntów od razu z zamiarem ich odprzedaży, bądź wykorzystania w prowadzonej działalności. Na uznanie, że sprzedaż gruntów następowała w ramach działalności gospodarczej wpływa także fakt, że podatnik od czasu zakupu przedmiotowych gruntów dokonał szeregu czynności, które miały przystosować powyższe grunty dla celów ich wykorzystania w działalności gospodarczej, względnie uczynić z nich atrakcyjniejszy przedmiot sprzedaży (podziały gruntów, uzyskanie warunków zabudowy, etc). Okoliczności te wyraźnie wskazują na komercyjny, a nie prywatny, charakter działania podatnika.

Zauważyć ponadto należy, że podatnik ma wpisane w ewidencji działalności gospodarczej jako przedmiot działalności także PKD 68.10. Z. "Kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek".

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, uznać trzeba, że przedmiotowe przychody przynależą do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 u.p.d.o.f. (pozarolniczą działalność gospodarcza), a nie do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 u.p.d.o.f. (przychody ze sprzedaży rzeczy).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w części dotyczącej zwolnienia przedmiotowego - jest nieprawidłowe, natomiast w części dotyczącej kwalifikacji do właściwego źródła przychodów - jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W konsekwencji, jeżeli sprzedaż nieruchomości następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej, to wówczas przychód z tytułu tej sprzedaży jest opodatkowany jako przychód z działalności gospodarczej, natomiast wyłącznie jeżeli sprzedaż nieruchomości nie następuje w wykonywaniu tej działalności, to należy ją rozpatrywać jako źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyszczególniono odrębne źródło przychodów w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem za pozarolniczą działalność gospodarczą uważa się działalność zarobkową wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową, polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż, polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.


Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej użyte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych opiera się na trzech przesłankach:


  1. zarobkowym celu działalności,
  2. wykonywaniu działalności w sposób zorganizowany i ciągły,
  3. prowadzeniu działalności we własnym imieniu i na własny lub cudzy rachunek.


Działalność jest wtedy zarobkowa, gdy jest zdolna do potencjalnego generowania zysku, a jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Działalność musi być tak prowadzona i ukierunkowana, aby była w stanie zyski faktycznie osiągnąć. Jednakże brak zysku z podjętych działań noszących znamiona działalności gospodarczej nie oznacza, iż działalność taka nie była faktycznie prowadzona. Prowadzenie bowiem działalności gospodarczej zawsze wiąże się z ryzykiem nieosiągnięcia dochodów. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności.

Cechą prowadzonej działalności gospodarczej jest również jej ciągłość. Pojęcia ciągłości przy interpretacji działalności gospodarczej nie należy rozumieć jako wykonywanie działalności bez przerwy. Do zachowania ciągłości wystarczające jest, aby z całokształtu okoliczności sprawy wynikał zamiar powtarzania określonego zespołu konkretnych działań w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku. Podmiot musi posiadać plan działania, zakładający konieczność konsekwentnego podejmowania kolejnych czynności – w przypadku Wnioskodawcy plan ten obejmował podział nabytego gruntu na mniejsze działki, uzyskanie warunków zabudowy dla powstałych w ten sposób działek a następnie ich ponowny podział.

Prowadzona działalność gospodarcza musi również mieć charakter zorganizowany. Nie jest to jednak w przypadku działalności prowadzonej przez osobę fizyczną instytucjonalne wyodrębnienie i jednocześnie wyposażenie przedsiębiorstwa. Prowadzenie działalności gospodarczej przez osobę fizyczną nie wymaga żadnej organizacji w sensie instytucji. Niezbędnym jest natomiast aby działania te pozwalały na odróżnienie jej od innego charakteru działalności np. pomocy koleżeńskiej nawet odpłatnej.

Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania działań podjętych przez Wnioskodawcę do właściwego źródła przychodu należało ocenić zamiar, okoliczności i cel działań związanych z odpłatnym zbyciem nieruchomości, o której mowa we wniosku.

Zasady ustalania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej zostały określone w art. 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który w ust. 1 stanowi, że za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.


Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:


  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi


  • ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.


Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie m.in. kupna i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, nabył niezabudowaną działkę gruntu z zamiarem jej podziału i odsprzedaży, ewentualnie z zamiarem wykorzystania w działalności developerskiej. Podjął również szereg czynności, mających przystosować zakupioną działkę do potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, względnie uczynić z niej atrakcyjniejszy przedmiot sprzedaży – Wnioskodawca dokonał podziału gruntu na mniejsze działki, dla których ustalono warunki zabudowy, a następnie ponownie dokonał ich podziału.

Wobec powyższego w opisanej sytuacji, brak jest okoliczności wskazujących, że nieruchomość (gospodarstwo rolne) została nabyta w celu zaspokojenia potrzeb osobistych, skoro celem Wnioskodawcy był jej podział i dalsza odsprzedaż, ewentualnie wykorzystanie jej w działalności developerskiej. A zatem przychód uzyskany ze sprzedaży wyodrębnionych działek zaliczyć należy do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 10 ust. 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części jest źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu, jeżeli nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej. Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 28 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, przy czym zwolnienie nie dotyczy przychodu uzyskanego ze sprzedaży gruntów, które w związku z tą sprzedażą utraciły charakter rolny lub leśny. Należy zatem stwierdzić, że jeżeli podatnik prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą polegającą m.in. na kupnie i sprzedaży nieruchomości na własny rachunek, lub sprzedaje nieruchomość wykorzystywaną w działalności gospodarczej, uzyskany przychód nie podlega zwolnieniu od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wyżej wymienione zwolnienie obejmuje przychody uzyskane z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, pod warunkiem jednak, że w związku z tą sprzedażą nie utracą charakteru rolnego. Użycie w tym przepisie sformułowania „z tytułu sprzedaży całości lub części nieruchomości” wbrew twierdzeniom Wnioskodawcy przesądza o tym, że przepis ten odnosi się do przychodów ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy – odpłatne zbycie nieruchomości lub ich części. Przepis ten nie ma zastosowania do przychodów z działalności gospodarczej.

Wobec powyższego należy uznać, że w opisanym stanie faktycznym przychód ze sprzedaży gruntu rolnego, nabytego przez Wnioskodawcę, podzielonego następnie na mniejsze działki będzie przychodem z działalności gospodarczej i w związku z tym nie będzie korzystał ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nawet wówczas, gdyby nie zmienił się charakter rolny gruntów.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę wyroków sądów administracyjnych - wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj