Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-164/11/ZK
z 29 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-164/11/ZK
Data
2011.04.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
najem
środek trwały
zryczałtowany podatek dochodowy


Istota interpretacji
1. Czy przychody z nieruchomości zakupionej w ramach prowadzonej działalności i na cele jej prowadzenia i która to będzie środkiem trwałym, powinien rozliczać tak jak pozostałe dochody z prowadzonej działalności, tj. księga przychodów i rozchodów?
2. Czy przychody z wynajmu prywatnej nieruchomości może rozliczać w formie ryczałtu, jak dotąd już od kilku lat, gdyż te wynajmuje jako osoba fizyczna i nie amortyzuje ich zużycia, ani też nie odlicza żadnych kosztów związanych z ich remontami?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku opatrzonym datą 23 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 10 lutego 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych i zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z najmu wskazanych we wniosku nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 lutego 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych i zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie sposobu opodatkowania przychodów z najmu wskazanych we wniosku nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Z przychodów osiąganych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej rozlicza się na zasadach ogólnych. Jest także właścicielem nieruchomości (budynku). Jest to jego własność prywatna. Część tego budynku wynajmuje osobom trzecim: część jako lokal mieszkalny, a część jako lokal handlowy i z tego tytułu uzyskuje przychody, z których na podstawie wcześniejszego zgłoszenia od kilku lat rozlicza się podatkiem zryczałtowanym, przy czym w związku z wynajmowaniem lokalu handlowego dodatkowo uiszcza podatek od towarów i usług. W najbliższym czasie zamierza nabyć działkę wraz z położonym na niej kioskiem handlowym, ale już „jako firma”, w celach prowadzenia na niej działalności gospodarczej. Zakupiony kiosk, który będzie środkiem trwałym w prowadzonej przez niego firmie, będzie również wynajmował osobom trzecim.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy przychody z najmu nieruchomości zakupionej w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, która będzie środkiem trwałym, powinien rozliczać tak jak pozostałe dochody z prowadzonej działalności, tj. ewidencjonować je w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów...
  2. Czy przychody z wynajmu prywatnej nieruchomości może nadal rozliczać w formie ryczałtu, skoro wynajmuje je jako osoba fizyczna i nie dokonuje ich amortyzacji, ani też nie odlicza żadnych kosztów związanych z ich remontami...

Zdaniem Wnioskodawcy, w zaistniałej sytuacji przychody uzyskiwane z wynajmu budynku, czy też mieszkania, które to stanowią jego prywatną własność powinien nadal rozliczać jak dotychczas w formie ryczałtu. Natomiast przychody z wynajmu nieruchomości, którą zakupi w ramach i na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, a która będzie środkiem trwałym w jego firmie oraz przedmiotem amortyzacji, powinien rozliczać jak przychody z prowadzonej działalności gospodarczej, tj. opodatkować je na zasadach ogólnych oraz ujmować je w prowadzonej księdze przychodów i rozchodów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy, z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:

    ­
  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3), ­
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

Stosownie do art. 9a ust. 6 ww. ustawy, dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl w art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, mogą opłacać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 6 ust. 1a ww. ustawy, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) ww. ustawy, ryczałt od przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, wynosi 8,5%.

Przepisy ww. ustaw nie zawierają zakazu jednoczesnego osiągania przez podatników przychodów ze wskazanych źródeł przychodów. Ponadto zauważyć należy, iż prawo do opodatkowania przychodów uzyskanych z tzw. najmu prywatnego w formie ryczałtu nie jest uzależnione od nie uzyskiwania przez podatnika przychodów z najmu prowadzonego w ramach działalności gospodarczej.

Również zawarta w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, definicja pozarolniczej działalności gospodarczej wskazuje, że przychody mogą być zaliczone do tej działalności, o ile nie zostały zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9. Wynika zatem z tego, iż najpierw należy ustalić, czy dana umowa najmu (nawet zawarta w formie ustnej) generująca przychody, jest zawierana w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej w tym zakresie, czy też generuje przychody poza tą działalnością. Dopiero po rozstrzygnięciu tej kwestii i zakwalifikowaniu przychodów do poszczególnych źródeł należy rozpatrywać możliwe zasady ich opodatkowania.

Przychody uzyskiwane z najmu nieruchomości zaliczonego do źródła przychodów wymienionego w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, mogą być opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, albo zgodnie z wolą podatnika ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Natomiast dochody z tytułu najmu nieruchomości zaliczone do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy (pozarolniczej działalności gospodarczej), podatnik może opodatkować wg skali podatkowej, bądź dokonać wyboru opodatkowania tych dochodów wg 19% stawki „podatku liniowego”.

Z powyższych przepisów wynika, iż najem dla celów podatkowych może być traktowany jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy lub jako odrębne źródło przychodów, określone w art. 10 ust. 1 pkt 6 tej ustawy. Co do zasady, możliwość dokonania wyboru w ww. zakresie, a co za tym idzie i sposobu rozliczenia przychodów z najmu, ustawodawca pozostawił osobie oddającej rzeczy w najem. Jednakże wybór ten jest ograniczony istnieniem związku pomiędzy wynajmowanym składnikiem majątkowym a prowadzoną przez podatnika pozarolniczą działalnością gospodarczą. Jeżeli bowiem wynajmowany składnik majątku związany jest z tą działalnością, przychód z jego wynajmu zawsze stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Biorąc powyższe pod uwagę stwierdzić należy, iż kwestią istotną dla zakwalifikowania przychodów z wynajmu, do odpowiedniego źródła przychodów jest ocena, czy umowy najmu nieruchomości, z których Wnioskodawca uzyskuje (będzie uzyskiwał) przychody będą zawierane w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną na „zasadach ogólnych”. Jest także właścicielem nieruchomości (budynku), stanowiącego jego własność prywatną. Część tego budynku wynajmuje (lokal mieszkalny i lokal handlowy), a uzyskiwane z tego tytułu przychody, opodatkowuje podatkiem zryczałtowanym (ryczałt z najmu). W najbliższym czasie zamierza nabyć działkę wraz z położonym na niej kioskiem handlowym, w celu prowadzenia na niej działalności gospodarczej. Zakupiony kiosk, który będzie środkiem trwałym w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, zamierza wynajmować.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie umowy najmu lokalu mieszkalnego oraz lokalu handlowego zostały zawarte (będą zawierane) poza prowadzoną przez Wnioskodawcę pozarolniczą działalnością gospodarczą i nie dotyczą (nie będą dotyczyć) składników majątku Wnioskodawcy wykorzystywanych na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej, to przychody z ich wynajmu mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, o ile spełnione zostaną wymogi określone w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Natomiast przychody z wynajmu kiosku handlowego, który będzie stanowił środek trwały w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej (co oznacza, iż wynajmowany składnik majątku będzie związany z tą działalnością), stanowić będą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i będą podlegać opodatkowaniu na „zasadach ogólnych” oraz ujęciu w prowadzonej na potrzeby tej działalności podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj