Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-120/11-3/MK
z 27 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-120/11-3/MK
Data
2011.04.27



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
mieszkania
objęcie udziałów
odpłatne zbycie
sprzedaż udziałów
umorzenie udziałów
wartość nominalna
wkład
wspólność majątkowa


Istota interpretacji
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, w przypadku umorzenia automatycznego albo odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę - udziałów Spółki objętych w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Mieszkań, koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów Spółki na podstawie art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT.



Wniosek ORD-IN 551 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 01.02.2011 r. (data wpływu 07.02.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia albo umorzenia automatycznego - udziałów Spółki objętych w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07.02.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia albo umorzenia automatycznego - udziałów Spółki objętych w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną z miejscem zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT. Wnioskodawca pozostaje w związku małżeńskim, pomiędzy małżonkami obowiązuje ustrój wspólności majątkowej.

Wnioskodawca wraz z małżonkiem są właścicielami dwóch mieszkań, znajdujących się w W. („Mieszkania”). Mieszkania zostały nabyte przez Wnioskodawcę i jego małżonka, przed upływem 5 lat, w celu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych wyłącznie do majątku prywatnego małżonków niezwiązanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Wnioskodawca i jego małżonek zamierzają wnieść wkład niepieniężny (aport) w postaci Mieszkań do spółki z o.o. z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu („Spółka”). W wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Mieszkań, Wnioskodawca obejmie udziały Spółki.

Mieszkania nie są obecnie wynajęte i nie stanowią przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 5a pkt 3 ustawy o PIT) oraz zorganizowanej części przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 5a pkt 4 ustawy o PIT).

W jednym z Mieszkań nabytych w 2007 r. Wnioskodawca jest zameldowany od dnia 16 lutego 2010 r. Wnioskodawca będzie zameldowany w tym mieszkaniu nieprzerwanie dłużej niż 12 miesięcy

Następnie udziały Spółki zostaną przez Wnioskodawcę i jego małżonka zbyte albo umorzone w razie ziszczenia się określonego zdarzenia (umorzenie automatycznie), zgodnie z art. 199 § 4 i § 5 KSH.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, przychód z odpłatnego zbycia Mieszkań w formie wniesienia jako wkład niepieniężny (aport) Mieszkań do Spółki będzie (i) w części dotyczącej Mieszkania w którym zameldowany jest Wnioskodawca wolny od podatku PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT (ii) w pozostałej części rozpoznany jako przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 w zw. z art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PT, oraz nie będzie rozpoznawany rozpoznany jako przychód ze źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT...
  2. Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, w przypadku umorzenia automatycznego albo odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę - udziałów Spółki objętych w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Mieszkań, koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów Spółki na podstawie art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT.

Odpowiedź na pytanie Nr 2 stanowi przedmiot niniejszej interpretacji. Odpowiedź na pytanie Nr 1 będzie stanowić przedmiot odrębnej interpretacji indywidualnej.

Zdaniem Wnioskodawcy,

ad 2)

Zdaniem Wnioskodawcy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, iż w stanie faktycznym przedstawionym we Wniosku, w przypadku umorzenia automatycznego albo odpłatnego zbycia przez Wnioskodawcę - udziałów Spółki objętych w wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci Mieszkań koszt uzyskania przychodu ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów Spółki na podstawie art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT.

Zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (…) w spółce (…) objętych w zamian za wkład niepieniężny‚ na dzień zbycia tych udziałów (…) koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów (…) z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (…) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci, niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Wnioskodawca uważa, iż ze względu na treść powyższego przepisu, bez znaczenia jest czy przychód Wnioskodawcy z tytułu objęcia udziałów Spółki w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci Mieszkań będzie zaliczony do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT czy do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT. Świadczy bowiem o tym użycie w art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT słów „udziałów (...) w spółce (...) objętych w zamian za wkład niepieniężny „przez co artykuł ten nie odnosi się w ogóle do źródła przychodów, do którego jest (może być) zaliczany przychód z tytułu objęcia udziałów Spółki. Oznacza to zatem, iż nawet uznanie stanowiska Wnioskodawcy do pytania 1 za nieprawidłowe, nie będzie miało wpływu na ustalenie kosztów uzyskania przychodu w przypadku odpłatnego zbycia udziałów Spółki objętych w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci Mieszkań. W takim przypadku, koszt uzyskania przychodu ustala się bowiem w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów Spółki na podstawie art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT.

Co do automatycznego umorzenia udziałów - zgodnie z art. 24 ust 5 pkt 1 ustawy o PIT dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także: dochód z umorzenia udziałów (akcji). „ Zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT „dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 (…).

Art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT dotyczy przypadku objęcia lub nabycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną za gotówkę (tj. w sytuacji dokonania „wydatków”). Przepis ten nie będzie miał zatem zastosowania w tej sprawie. Natomiast, art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT stanowi, iż „w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (...) w spółce (...) objętych w zamian za wkład niepieniężny) na dzień zbycia tych udziałów (...) koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości: nominalnej wartości objętych udziałów (...) z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (...) zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.”

W ocenie Wnioskodawcy, koszt uzyskania przychodu w przypadku umorzenia automatycznego udziałów Spółki (art. 199 § 4 i § 5 KSH), powinien być również ustalony zgodnie z art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy o PIT, tj. w wysokości nominalnej wartości objętych udziałów Spółki z dnia ich objęcia.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Jak wynika z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy jednym ze źródeł przychodów są m.in. kapitały pieniężne. Za przychody z kapitałów pieniężnych, w myśl przepisu art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a), w związku z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Zgodnie z art. 17 ust. 2 ww. ustawy, przy ustalaniu wartości przychodów, o których mowa w ust. 1 pkt 4 lit. c), pkt 6, 7, 9 i 10, stosuje się odpowiednio przepisy art. 19.

Słowo „odpowiednio” oznacza, że do ustalenia wartości przychodu określonego w art. 17 ust. 1 pkt 9 ma zastosowanie wyłącznie zdanie pierwsze art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym przychodem z odpłatnego zbycia udziałów jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

W przedstawionym we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca i jego małżonek zamierzają wnieść wkład niepieniężny w postaci Mieszkań do spółki z o.o. z siedzibą oraz miejscem zarządu na terytorium Polski, podlegającej w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. W wyniku wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci Mieszkań, Wnioskodawca obejmie udziały Spółki. Następnie udziały Spółki zostaną przez Wnioskodawcę i jego małżonka zbyte albo umorzone w razie ziszczenia się określonego zdarzenia (umorzenie automatycznie), zgodnie z art. 199 § 4 i § 5 KSH.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Dochód ten oraz koszty uzyskania przychodów z tytułu zbycia udziałów ustala się w zależności od rodzaju wkładu, za który zostały objęte udziały. Prawo przewiduje, że udziały (akcje) w spółkach mających osobowość prawną mogą być obejmowane za wkład pieniężny czyli gotówkę bądź za wkład niepieniężny.

Stosownie do art. 30b ust. 2 pkt 4 dochód stanowi różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółce mającej osobowość prawną, a kosztami uzyskania przychodów ustalonymi zgodnie art. 22 ust. 1f lub art. 23 ust. 1 pkt 38 przedmiotowej ustawy.

W przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 1f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji) albo wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  1. nominalnej wartości objętych udziałów (akcji) albo wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje) albo wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część,
  2. przyjętej dla celów podatkowych składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ksiąg i ewidencji, o których mowa w art. 24a ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Jak wynika z powyższego w sytuacji, kiedy objęcie zbywanych udziałów w spółce nastąpiło w zamian za wkład niepieniężny, koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia udziałów wnioskodawca ustali zgodnie z zasadami wynikającymi z art. 22 ust. 1f ustawy. A zatem kosztem uzyskania przychodu będzie nominalna wartość udziałów z dnia objęcia.

Przechodząc do kwestii ustalenia kosztów uzyskania przychodów w przypadku umorzenia automatycznego udziałów w spółce kapitałowej uzyskany przychód również należy zaliczyć do źródła przychodu jakim są kapitały pieniężne.

W myśl art. 17 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:

  1. dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
  2. oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
  3. podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
  4. wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, określoną według zasad wynikających z art. 11 ust. 2-2b;

Na podstawie art. 30a ust. 1 pkt 4 ww. ustawy, od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

Jednocześnie przepis art. 30a ust. 6 ww. ustawy stanowi, że zryczałtowany podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9 tejże ustawy pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d.

Należy zaznaczyć, że w świetle art. 30a ust. 6 ww. ustawy zryczałtowany podatek dochodowy m. in. od dochodów (przychodów) z dywidend i innych przychodów z tytułu udziałów w zyskach osób prawnych, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przepis ten ma jednak tylko takie znaczenie, że nie pozwala na pomniejszanie przychodu z umorzenia udziałów o inne koszty niż wymienione w przepisach wskazanych w art. 24 ust. 5d ustawy. Oznacza to, że opodatkowaniu podlega dochód ustalony dokładnie według zasad przewidzianych w art. 24 ust. 5d ww. ustawy.

Ze względu na to, iż art. 24 ust. 5d ww. ustawy znajduje się w rozdziale 5 ustawy „Szczególne zasady ustalania dochodu” trzeba uznać, że przepis ten ma pierwszeństwo przed art. 30a ust. 6 ww. ustawy, czyli w razie umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, koszty uzyskania przychodów ustala się.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało zdefiniowane w art. 24 ust. 5 ww. ustawy. W myśl ust. 5 pkt 1 ww. ustawy dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także m. in.:

1. dochód z umorzenia udziałów (akcji),

Sposób obliczenia dochodu osoby fizycznej z umorzenia udziałów został uregulowany w art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym dochodem z umorzenia udziałów w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Zgodnie z cytowanym przepisem, w przypadku umorzenia automatycznego udziałów objętych w zamian za wkład niepieniężny koszty uzyskania przychodów ustala zgodnie z ww. art. 22 ust. 1f pkt 1 ustawy podatkowej. A zatem kosztem uzyskania przychodu będzie nominalna wartość udziałów z dnia ich objęcia.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawa należy uznać, iż w przypadku odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. objętych przez wnioskodawcę w zamian za wkład niepieniężny w postaci nieruchomości (mieszkań), kosztami uzyskania przychodu wnioskodawcy na dzień zbycia udziałów ww. spółki będzie wartość nominalna udziałów objętych za wkład niepieniężny. W przypadku otrzymania wynagrodzenia z tytułu automatycznego umorzenia udziałów, uzyskany przychód należy zakwalifikować do przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, i może zostać on pomniejszony o koszt uzyskania przychodów w wysokości wartości nominalnej udziałów z dnia ich objęcia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj