Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-1083/12/AB
z 29 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2012r. (data wpływu 19 października 2012r), uzupełnionym pismem z dnia 18 stycznia 2013r. (data wpływu 23 stycznia 2013r.) oraz pismem z dnia 25 stycznia 2013r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów przesyłki ponoszonych przez Wnioskodawcę w związku ze sprzedażą książek – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 października 2012r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania kosztów przesyłki ponoszonych przez Wnioskodawcę w związku ze sprzedażą książek.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 stycznia 2013r., które wpłynęło do tut. organu w dniu 24 stycznia 2013r., będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 8 stycznia 2013r. znak: IBPP2/443-1083/12/AB, oraz pismem z dnia 25 stycznia 2013r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny:

Wnioskodawca jest uczelnią publiczną, działającą w oparciu o ustawę z dnia 27 lipca 2005r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. 2012r., Nr 0, poz. 572 z późn. zm.). Uczelnia jest czynnym podatnikiem VAT. W swej strukturze organizacyjnej posiada Jednostkę Ogólnouczelnianą - Wydawnictwo (nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym), za pośrednictwem której dokonuje sprzedaży książek. Sprzedaż książek odbywa się poprzez sklep internetowy. Zapłata za zakupione książki, które są wysyłane do kupującego za pośrednictwem S.A. dokonywana jest przelewem.

Uczelnia nie zawiera z kontrahentami i osobami kupującymi umowy, w oparciu o którą otrzymuje pełnomocnictwo do reprezentowania w czyimkolwlek imieniu na czyjkolwiek rachunek osoby kupującej wobec Operatora Pocztowego - S.A. na świadczenie na ich rzecz usług pocztowych.

Cena książki została skalkulowana w oparciu o koszty ponoszone przez Uczelnię, a następnie do tej ceny doliczana jest opłata pocztowa, w zależności od wagi danej przesyłki. Opłata pocztowa jest w wysokości, którą Uczelnia ponosi w związku z wysyłką towaru do kupującego. Do tak obliczonej ceny Uczelnia stosuje stawkę podatku VAT właściwą do sprzedawanego towaru.

Koszty przesyłki nie są samodzielną usługą świadczoną przez Uczelnię - zawsze są ściśle związane ze sprzedażą książek przez Wydawnictwo.

W przypadku kiedy jeden kupujący nabywa od Uczelni egzemplarze książkowe oraz e-booki Uczelnia dolicza opłatę pocztową wyłącznie do pozycji drukowanych, natomiast nie dolicza opłaty do sprzedaży e-booków (świadczenie usług elektronicznych). Opłata pocztowa dotyczy wyłącznie przesłania egzemplarzy wydrukowanych, mimo iż na jednej fakturze w osobnych pozycjach jest wyszczególniona sprzedaż e-booków i książek w wersji papierowej.

Uczelnia stosuje następujące stawki podatku dla sprzedaży książek:

  1. stawka 5% - dla książek drukowanych oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 58.11.1, zgodnie z dyspozycją art. 41 ust. 2a ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2011 r. Nr 7, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, zał. nr 10, poz. 32,
  2. stawka "zw" - dla podręczników lub skryptów akademickich autorstwa pracowników naukowych Uczelni, zatwierdzonych przez Dziekanów poszczególnych wydziałów Jako niezbędne w toku studiów i ujętych w rocznym planie wydawnictw Uczelni, służących celom edukacyjnym, mieszczących się w ramach programowych kierunków kształcenia prowadzonych przez Uczelnię, posiadających odrębne numery ISBN oraz symbol PKWiU 58.11.1. Stawka "zw" stosowana jest wyłącznie dla sprzedaży podręczników (lub skryptów) na rzecz studentów Uczelni, a Uczelnia posiada dokumentację potwierdzającą sprzedaż na rzecz własnych studentów. Jako podstawę zwolnienia sprzedaży na rzecz własnych studentów Uczelnia stosuje art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b, z uwzględnieniem art. 43 ust. 17 i 17a ustawy o VAT.

Sprzedaż e-booków opodatkowana jest stawką 23% lub objęta zwolnieniem, zgodnie z otrzymaną interpretacją indywidualną z dnia 26 lipca 2011 r. sygn: IBPP2/443-498/11/UH.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (zmodyfikowane pismem z dnia 18 stycznia 2013 r.):

Czy sprzedaż książek i koszty przesyłki należy traktować jako usługę kompleksową i opodatkować ta samą stawką podatku VAT, czy są to usługi od siebie niezależne mające odrębne stawki podatkowe?

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty przesyłki doliczane do sprzedawanych książek nie stanowią samodzielnej usługi, lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest dostawa towarów. Opłata pocztowa jest nierozerwalnie związana ze świadczeniem głównym i w efekcie kształtuje ona ostateczną kwotę należności od nabywcy. Nie można z jednego kompleksowego świadczenia sztucznie wyodrębniać pewnych czynności w celu odrębnego ich opodatkowania. Ponadto refakturowanie powinno dotyczyć w zasadzie takich usług, które mogą być odsprzedawane. Z przepisów ustawy z dnia 12 czerwca 2003r. Prawo pocztowe (Dz. U. z 2008r, Nr 189, poz. 1159, z późn. zm.) wynika, iż usługę pocztową stanowi w szczególności zarobkowe przyjmowanie, przemieszczanie i doręczanie przesyłek. W przypadku Uczelni istota tych czynności jest inna, gdyż Uczelnia nie przyjmuje i nie przemieszcza zarobkowo przesyłek. Uczelnia przesyła własne towary (książki) do nabywcy za pośrednictwem podmiotu, który wykonuje usługi pocztowe ( SA.). W związku z powyższym przenoszenie kosztów wysyłki w drodze refaktury usługi pocztowej byłoby nieprawidłowe. Koszty przesyłki, którymi obdążany jest klient, powinny być, zdaniem Uczelni, elementem podstawy opodatkowania. 2 treść art. 29 ust. 1 ustawy o VAT wynika, iż podstawą opodatkowania jest obrót Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. W sytuacji bowiem, gdy Uczelnia zobowiązuje się dostarczyć towar kupującemu do wskazanego przez niego miejsca, realizowane świadczenie obejmuje również koszty przesyłki.

Reasumując, koszty przesyłki nigdy nie są usługą samodzielną, ponieważ Uczelnia nie świadczy usług pocztowych, a zawsze są nierozerwalnie związane ze sprzedażą książek - jako koszty dodatkowe. Zatem powinny być one, jako element pomocniczy dla świadczenia głównego wliczone w cenę książki i opodatkowane według stawki podatku VAT właściwej dla wysyłanych książek.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 ustawy.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Przez towary należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7.

Co do zasady stosownie do art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Natomiast zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Z przedstawionego opisu zdarzenia wynika, że Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. W swej strukturze organizacyjnej posiada Jednostkę Ogólnouczelnianą - Wydawnictwo (nie jest odrębnym podmiotem gospodarczym), za pośrednictwem której dokonuje sprzedaży książek. Sprzedaż książek odbywa się poprzez sklep internetowy. Zapłata za zakupione książki, które są wysyłane do kupującego za pośrednictwem S.A. dokonywana jest przelewem. Wnioskodawca nie zawiera z kontrahentami i osobami kupującymi umowy, w oparciu o którą otrzymuje pełnomocnictwo do reprezentowania w czyimkolwlek imieniu na czyjkolwiek rachunek osoby kupującej wobec Operatora Pocztowego - S.A. na świadczenie na ich rzecz usług pocztowych. Cena książki została skalkulowana w oparciu o koszty ponoszone przez Uczelnię, a następnie do tej ceny doliczana jest opłata pocztowa, w zależności od wagi danej przesyłki. Opłata pocztowa jest w wysokości, którą Uczelnia ponosi w związku z wysyłką towaru do kupującego. Do tak obliczonej ceny Uczelnia stosuje stawkę podatku VAT właściwą do sprzedawanego towaru. Koszty przesyłki nie są samodzielną usługą świadczoną przez Uczelnię - zawsze są ściśle związane ze sprzedażą książek przez Wydawnictwo. Wnioskodawca stosuje stawkę 5% VAT oraz stawkę „zw” dla sprzedaży książek.

W myśl art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zagadnienie podstawy opodatkowania zostało uregulowane w art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, str. 1 ze zm.). Zgodnie z ww. przepisem w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.

Do podstawy opodatkowania, w myśl art. 78 ww. Dyrektywy wlicza się następujące elementy:

  1. podatki, cła, opłaty i inne należności, z wyjątkiem samego VAT;
  2. koszty dodatkowe, takie jak koszty prowizji, opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.

Do celów akapitu pierwszego lit. b), państwa członkowskie mogą uznać koszty objęte odrębną umową za koszty dodatkowe.

Z przytoczonych powyżej regulacji wynika, że w przypadku dostawy towarów za podstawę opodatkowania należy uznać całość świadczenia pieniężnego (bądź dokonywanego w innej dopuszczalnej prawem formie) pobieranego od nabywcy. Oznacza to, że do podstawy opodatkowania należy wliczyć pobieraną przez zbywcę wartość (cenę) towarów, a także wszystkie inne elementy zapłaty, będące częściami składowymi świadczenia zasadniczego (tj. dostawy towarów). Dotyczy to wyłącznie kosztów, które zwiększają kwotę należną z tytułu konkretnej transakcji, tj. konkretnej dostawy towarów lub konkretnej usługi.

Zatem w przedmiotowej sprawie koszty przesyłki doliczone do sprzedaży towarów przez Wnioskodawcę nie stanowią samodzielnej usługi świadczonej przez Wnioskodawcę, jak też przez inny podmiot (operatora pocztowego), lecz są to koszty dodatkowe podstawowej czynności, jaką jest sprzedaż towarów. Koszty dodatkowe, między innymi, koszty przesyłki są jednym z poniesionych kosztów związanych ze świadczeniem głównym, które w efekcie kształtuje kwotę ostateczną żądaną od nabywcy. Wynika z tego, iż koszty wysyłki ponoszone w związku ze sprzedażą towarów, jako element świadczenia zasadniczego, winny zwiększać kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów i być opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla sprzedawanych towarów. Jeżeli dostawa dotyczy towarów opodatkowanych według różnych stawek, to koszty przesyłki powinny być przyporządkowane proporcjonalnie do towarów opodatkowanych poszczególnymi stawkami.

Skoro zatem kwota należna stanowiąca całość świadczenia należnego od nabywcy, obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczoną przez podatnika sprzedażą oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę żądaną od nabywcy, to koszty wysyłki towarów winny wchodzić w podstawę opodatkowania. Sprzedawca książek dostarczając je nabywcy dokonuje wyłącznie sprzedaży towarów, natomiast koszty dodatkowe które ponosi, wchodzą w skład podstawowej jego czynności, jaką jest sprzedaż książek. A skoro tak, to koszty ponoszone w związku i z tytułu sprzedaży książek, winny nie tylko wchodzić w ramy tego samego rodzaju czynności jaką jest sprzedaż towarów, ale i winny być opodatkowane według stawki właściwej dla dostawy książek.

Reasumując, w rozpatrywanej sprawie koszty przesyłki ponoszone w związku ze sprzedażą książek zwiększają kwotę należną od nabywcy z tytułu dostawy towarów oraz są opodatkowane według stawki podatkowej właściwej dla realizacji sprzedaży tych towarów.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. Podatnicy, o których mowa w ust. 1-3, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury (art. 106 ust. 4 ustawy o VAT).

W związku z powyższym Wnioskodawca winien wystawić fakturę, w której podstawa opodatkowania winna składać się z dostawy towaru i poniesionych kosztów przesyłki, zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Podkreślenia wymaga fakt, iż przedmiotowa interpretacja nie rozstrzyga kwestii prawidłowości zastosowania przez Wnioskodawcę stawki podatku VAT w wysokości 5% oraz zwolnienia dla dostawy książek o których mowa we wniosku. Wnioskodawca bowiem nie sformułował pytania w tym zakresie, jak też nie przedstawił swojego stanowiska w tej kwestii. Zawarte w opisie stanu faktycznego stwierdzenia Wnioskodawcy w tym zakresie potraktowano jako element przedstawionego stanu faktycznego bez dokonywania oceny jego prawidłowości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj