Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-350/11-2/MM
z 20 maja 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-350/11-2/MM
Data
2011.05.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odliczenie podatku
podatek naliczony
podmiot niezarejestrowany
prawo do odliczenia


Istota interpretacji
Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku, gdy Sprzedawca, przed zawarciem umowy sprzedaży zostanie zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny” i wystawi Wnioskodawcy faktury VAT:1) z tytułu:a) otrzymania zadatku, gdzie jego otrzymanie miało miejsce jeszcze przed formalnym zarejestrowaniem go jako podatnik - Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury;b) z tytułu dokonania sprzedaży na pełną kwotę pomniejszoną o kwotę zadatku w związku z wystawieniem faktury, o której mowa w pkt 1 - Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury, albo2) z tytułu dokonania sprzedaży na pełna kwotę wynikającą z umowy sprzedaży (bez pomniejszania jej o wcześniej zapłacony zadatek — zostanie wystawiona tylko jedna faktura końcowa) - Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury.



Wniosek ORD-IN 596 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 15.03.2011r. (data wpływu 21.03.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie spełnienia wymogów formalnych niezbędnych do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.03.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie spełnienia wymogów formalnych niezbędnych do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w L. (dalej zwana „Wnioskodawcą”) w dniu 26 października 2010 roku zawarła, w formie aktu notarialnego, przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości od osoby fizycznej (dalej „Sprzedający”). W tym samym dniu wpłacono zadatek na poczet przyszłej transakcji. Sprzedający jest właścicielem gospodarstwa rolnego wykorzystywanego przez niego do działalności rolniczej składającego się z dwóch działek, stanowiących wg rejestru gruntów grunty orne położone w S:

  • nr 79 o powierzchni 1,24 ha;
  • nr 205 o powierzchni 1,83 ha.

Sprzedający gospodarstwo nabył od rodziców w dniu 30 maja 2005 roku w drodze umowy darowizny, dokonanej w celu uzyskania przez darczyńców renty strukturalnej.

W 2011 roku, zgodnie z wyżej wymienioną umową przedwstępną, Sprzedający zamierza dokonać sprzedaży, a Wnioskodawca nabyć, część działki nr 205 — sprzedaż obejmie wydzieloną działkę o numerze 205/1 i powierzchni 0,58 ha.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka nr 205 przeznaczona jest częściowo na tereny zabudowy usługowo-mieszkaniowej, częściowo na ciągi pieszo-jezdne, a częściowo na tereny produkcji rolniczej.

Wnioskodawca, po zakupie zamierza wyłączyć projektowaną działkę nr 205/1 z użytkowania rolniczego.

Sprzedający nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT i nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W 2011 roku zamierza dokonać darowizny części działki 79 na rzecz siostry — umowa ta zostanie zawarta w ramach podziału własności rodzinnego majątku.

Ponadto wskazać należy, że Sprzedający:

  • posiada status rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług, bowiem dokonuje dostaw produktów rolnych (chryzantem i truskawek) pochodzących z własnej działalności rolniczej, przy czym korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 tej ustawy,
  • nie udostępniał i nie udostępnia gruntu innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia i innych,
  • nie dokonywał wcześniej sprzedaży gruntów,
  • nie wyklucza, że w przyszłości dokona sprzedaży gruntów z tym, że aktualnie nie ma takich zamiarów,
  • nie dokonywał jakichkolwiek czynności zmierzających do przygotowania działki o nr 205/1 do sprzedaży, tj. nie uzbroił terenu, nie ogrodził go, nie wystąpił o warunki zabudowy i nie zamieszczał ogłoszeń o sprzedaży, a jedynie działkę o nr 205/1 wydzielił z obszaru działki o nr 205,
  • projektowana działka nr 205/1 przeznaczona jest w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na teren zabudowy usługowo-mieszkaniowej (U/MN), w części ciągi pieszo-jezdne (KPJ8), w części tereny istniejącego i projektowanego zainwestowania. W obrębie terenów zainwestowania wiejskiego dopuszcza się lokalizację zabudowy zagrodowej, mieszkaniowej i usługowej, nieuciążliwej produkcji i magazynowo składowej oraz zainwestowania służącego celom publicznym, w tym związanego z gospodarką komunalną.

W tak przedstawionym stanie faktycznym Sprzedawca zwrócił się do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji, w którym zadano następujące pytanie:

Czy planowana sprzedaż projektowanej działki 205/1 podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...

W interpretacji wydanej w dniu 28 lutego 2011 roku, znak: ILPP2/443-1969/10-4/SJ przez Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, Organ nie zgodził się ze stanowiskiem sprzedającego, iż opisana wyżej sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Minister Finansów stwierdził w konkluzji interpretacji, że planowana przez Sprzedającego transakcja sprzedaży działki nr 205/1 podlegać będzie w świetle art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce podatkowej. Dodatkowo, Organ stwierdził, że w myśl art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. d ustawy, do podatników dokonujących terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę — niezależnie od wielkości obrotów — nie stosuje się zwolnień podmiotowych, o których mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy.

W uzupełnieniu powyższego dodać należy, że pomimo tego, że jak stwierdził Sprzedający we wniosku o wydanie interpretacji, iż nie dokonywał on jakichkolwiek czynności zmierzających do przygotowania przedmiotowej działki do sprzedaży, tj. nie uzbroił terenu itp., na projektowanej działce 205/1 znajduje się przyłącze wodociągowe — hydrant oraz licznik poboru wody, przyłącze do sieci energetycznej (bez licznika), a pod gruntem położona jest wzdłuż ulicy Wrocławskiej instalacja gazowa, a także usytuowany jest słup energetyczny linii napowietrznej.

Na podstawie ww. przedwstępnej umowy sprzedaży, Wnioskodawca wpłacił w dniu jej zawarcia zadatek w rozumieniu art. 394 kodeksu cywilnego.

Na jego udokumentowanie, do dnia złożenia wniosku, Sprzedawca nie wystawił faktury VAT, ponieważ jak oświadczył w akcie, na dzień 26 października 2010 roku nie jest podatnikiem podatku VAT z tytułu czynności objętych przedwstępną umową sprzedaży.

Planowany zakup przedmiotowego gruntu dla Wnioskodawcy jest związany wyłącznie z działalnością opodatkowaną (na gruncie zostanie wybudowany budynek, który następnie zostanie wynajęty, albo też grunt zostanie odsprzedany).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy w tak przedstawionym stanie faktycznym, w przypadku gdy Sprzedawca, przed zawarciem umowy sprzedaży zostanie zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny” i wystawi Wnioskodawcy faktury VAT:

  1. z tytułu:
    1. otrzymania zadatku, gdzie jego otrzymanie miało miejsce jeszcze przed formalnym zarejestrowaniem go jako podatnik, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury,
    2. dokonania sprzedaży na pełną kwotę pomniejszoną o kwotę zadatku w związku z wystawieniem faktury, o której mowa w pkt a, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury, albo
  2. z tytułu dokonania sprzedaży na pełna kwotę wynikającą z umowy sprzedaży (bez pomniejszania jej o wcześniej zapłacony zadatek — zostanie wystawiona tylko jedna faktura końcowa), Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT podatnikom przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych. Tak jak to zaznaczono w stanie faktycznym zamiarem Wnioskodawcy jest wybudowanie na zakupionym gruncie budynku, który następnie będzie przedmiotem najmu, albo też w przypadku zmiany tego planu — jego zbycie bez rozpoczynania na nim inwestycji.

Powyższe, w ocenie Wnioskodawcy determinuje stanowisko, że z tytułu zakupu gruntu w celu wykonywania działalności opodatkowanej będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu tej transakcji.

Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a i b ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi:

  1. suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymywanych przez podatnika:
    1. z tytułu nabycia towarów i usług,
    2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego, (...)


Ponadto, zgodnie z art. 86 ust. 10 pkt 1 prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny (...).

Cytowane wyżej przepisy kształtują pozytywne przesłanki prawa do odliczenia podatku. W ocenie Wnioskodawcy wszystkie one są spełnione:

  1. zakup gruntu będzie służył działalności opodatkowanej;
  2. na udokumentowanie sprzedaży (nabycia) zostaną wystawione faktury: na otrzymanie zadatku (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. b ustawy o VAT) i później na sprzedaż (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT), albo na udokumentowanie sprzedaży zostanie wystawiona tylko jedna faktura, po sprzedaży (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT) — na których zostanie wykazana kwota podatku naliczonego.

Aby jednak podatnik mógł zrealizować swoje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, istotne jest aby nie zachodziły przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ust. 1 i ust. 3a ustawy o VAT. Zgodnie z treścią art. 88 ust. 1 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika:

1) importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium lub w kraju wymienionych w załączniku nr 5 do ustawy;

(…)

4) usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem:

(…)

b) nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób;

5) towarów i usług, których nabycie:

a) zostało udokumentowane fakturami otrzymanymi przed dniem utraty zwolnienia określonego w art. 113 ust. 1 lub 9 albo przed dniem rezygnacji z tego zwolnienia, z wyjątkiem przypadków określonych w art. 113 ust. 5 i 7,
b) nastąpiło w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

Stosownie do art. 88 ust. 3a ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

  1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
    1. wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących,
    2. w których kwota podatku wykazana na oryginale faktury lub faktury korygującej jest różna od kwoty wykazanej na kopii;
  2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
  3. wystawiono więcej niż jedną fakturę dokumentującą tę samą sprzedaż;
  4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
    1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
    2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
    3. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności;
  5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
  6. zaświadczenie, o którym mowa w art. 86 ust. 5, zawiera informacje niezgodne ze stanem faktycznym.

3b. Przepis ust. 3a stosuje się odpowiednio do duplikatów faktur.

4. Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

W ocenie Wnioskodawcy, żadna z ww. przesłanek negatywnych odliczenia nie zostanie spełniona, w tym także przesłanka ustanawiająca zakaz odliczenia w przypadku gdy fakturę wystawił podmiot nieistniejący lub też nieuprawniony do wystawiania faktur VAT. Zgodnie bowiem z przedstawionym przyszłym stanem faktycznym, w chwili wystawiania faktury z tytułu zadatku, sprzedawca będzie posiadał już status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego. Dla prawa do odliczenia bez znaczenia będzie pozostawał fakt, iż w chwili otrzymania zadatku, Sprzedający nie był jeszcze zarejestrowanym podatnikiem. Istotnym jest, że w chwili wystawiania faktury na udokumentowanie otrzymanego zadatku, takim podatnikiem już będzie.

W związku ze stanowiskiem wyrażonym przez Ministra Finansów w interpretacji z dnia 28 lutego 2011 roku, znak: ILPP2/443-1969/10-4/SJ wydanej na rzecz Sprzedającego, prawidłowym będzie w tak przedstawionym stanie faktycznym opodatkowanie tej transakcji podatkiem od towarów i usług, a tym samym nie zajdzie przesłanka negatywna, o której mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym stwierdzić należy, że Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku, gdy Sprzedawca, przed zawarciem umowy sprzedaży zostanie zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny” i wystawi Wnioskodawcy faktury VAT:

  1. z tytułu:
    1. otrzymania zadatku, gdzie jego otrzymanie miało miejsce jeszcze przed formalnym zarejestrowaniem go jako podatnik, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury;
    2. z tytułu dokonania sprzedaży na pełną kwotę pomniejszoną o kwotę zadatku w związku z wystawieniem faktury, o której mowa w pkt 1, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury, albo
  2. z tytułu dokonania sprzedaży na pełna kwotę wynikającą z umowy sprzedaży (bez pomniejszania jej o wcześniej zapłacony zadatek — zostanie wystawiona tylko jedna faktura końcowa), Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury.

Odliczenie z tak wystawionej faktury (faktur) będzie mogło być dokonane w rozliczeniu za miesiąc otrzymania faktur, albo za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych — art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy VAT.

Mając na względzie powyższą argumentację Wnioskodawca uprzejmie prosi o zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawowa zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT).

Stosownie do art. 86 ust. 10 pkt 1 oraz ust. 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny z zastrzeżeniem pkt 2-4 oraz ust. 11, 12, 16 i 18. Jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ustawy o VAT).

Do podstawowych zasad wspólnego systemu VAT należy m. in. zasada neutralności podatku dla podatnika, rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu. Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynika z samej konstrukcji podatku od towarów i usług i ma na celu zapewnienie neutralności tego podatku dla podatników VAT czynnych. Podatnik ma prawo do skorzystania z przedmiotowego prawa w określonych przepisami terminach, pod warunkiem spełnienia przez niego określonych warunków pozytywnych (związku nabytych towarów i usług z czynnościami opodatkowanymi), jak i nie zaistnienia przesłanek negatywnych, określonych m. in. w art. 88 ustawy o VAT.

W myśl postanowień art. 88 ust. 3a pkt 1 lit. a ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zawarł w roku 2010, w formie aktu notarialnego, przedwstępną umowę sprzedaży nieruchomości od osoby fizycznej (dalej „Sprzedający”). W tym samym dniu wpłacono zadatek na poczet przyszłej transakcji. Sprzedający jest właścicielem gospodarstwa rolnego wykorzystywanego przez niego do działalności rolniczej składającego się z dwóch działek, stanowiących wg rejestru gruntów grunty orne. W 2011 roku, zgodnie z wyżej wymienioną umową przedwstępną, Sprzedający zamierza dokonać sprzedaży, a Wnioskodawca nabyć, część działki nr 205 — sprzedaż obejmie wydzieloną działkę o numerze 205/1 i powierzchni 0,58 ha. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego działka nr 205 przeznaczona jest częściowo na tereny zabudowy usługowo-mieszkaniowej, częściowo na ciągi pieszo-jezdne, a częściowo na tereny produkcji rolniczej. Na podstawie ww. przedwstępnej umowy sprzedaży, Wnioskodawca wpłacił w dniu jej zawarcia zadatek w rozumieniu art. 394 kodeksu cywilnego. Na jego udokumentowanie, do dnia złożenia wniosku, Sprzedawca nie wystawił faktury VAT, ponieważ jak oświadczył w akcie, na dzień 26 października 2010 roku nie jest podatnikiem podatku VAT z tytułu czynności objętych przedwstępną umową sprzedaży. Planowany zakup przedmiotowego gruntu dla Wnioskodawcy jest związany wyłącznie z działalnością opodatkowaną (na gruncie zostanie wybudowany budynek, który następnie zostanie wynajęty, albo też grunt zostanie odsprzedany).

Co istotne w przedmiotowej sprawie to fakt, iż Sprzedający wystąpił z wnioskiem o interpretację indywidualną, w którym zwrócił się z zapytaniem czy planowana sprzedaż projektowanej działki 205/1 podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W interpretacji wydanej w dniu 28 lutego 2011 roku, znak: ILPP2/443-1969/10-4/SJ przez Ministra Finansów działającego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, Organ nie zgodził się ze stanowiskiem Sprzedającego, iż opisana wyżej sprzedaż nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Minister Finansów stwierdził w konkluzji interpretacji, że planowana przez Sprzedającego transakcja sprzedaży działki nr 205/1 podlegać będzie w świetle art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem VAT w stawce podatkowej.

Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego czy w przypadku, gdy Sprzedawca, przed zawarciem umowy sprzedaży zostanie zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny” i wystawi Wnioskodawcy faktury VAT:

  1. z tytułu:
    1. otrzymania zadatku, gdzie jego otrzymanie miało miejsce jeszcze przed formalnym zarejestrowaniem go jako podatnik, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury,
    2. dokonania sprzedaży na pełną kwotę pomniejszoną o kwotę zadatku w związku z wystawieniem faktury, o której mowa w pkt a, Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury, albo
  2. z tytułu dokonania sprzedaży na pełną kwotę wynikającą z umowy sprzedaży (bez pomniejszania jej o wcześniej zapłacony zadatek — zostanie wystawiona tylko jedna faktura końcowa), Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury...

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane powyżej przepisy prawa podatkowego należy stwierdzić, iż stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe. Kluczową rolę w rozwiązaniu wskazanego we wniosku problemu odgrywa art. 86 ust. 1 ustawy o VAT regulujący podstawową zasadę prawa do odliczenia podatku naliczonego. Z treści tego przepisu wynika, iż prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi podatku od towarów i usług, od zakupów towarów i usług wykorzystywanych do dokonywania czynności opodatkowanych. Oznacza to, iż można odliczyć w całości podatek naliczony, który związany jest z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Odliczenie podatku jest możliwe, o ile nie zachodzi żadna z przesłanek negatywnych uregulowana w art. 88 ustawy o VAT. Z ust. 3a pkt 1 lit. a tego artykułu wynika, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących. Tymczasem z treści wniosku wynika, iż przed zawarciem umowy sprzedaży Sprzedawca zostanie zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i wystawi Wnioskodawcy faktury VAT z tytułu otrzymania zadatku lub dokonania sprzedaży na pełną kwotę pomniejszona o kwotę zadatku w związku z wystawieniem faktury albo z tytułu dokonania sprzedaży na pełna kwotę wynikającą z umowy sprzedaży (bez pomniejszania jej o wcześniej zapłacony zadatek — zostanie wystawiona tylko jedna faktura końcowa). Ponadto Wnioskodawca wskazał, iż zakup przedmiotowego gruntu jest związany wyłącznie z działalnością opodatkowaną.

Biorąc pod uwagę powyższe należy zgodzić się z twierdzeniem Wnioskodawcy, iż żadna z ww. przesłanek negatywnych prawa do odliczenia nie zostanie spełniona, w tym także przesłanka ustanawiająca zakaz odliczenia w przypadku, gdy fakturę wystawił podmiot nieistniejący lub też nieuprawniony do wystawiania faktur VAT. Zgodnie bowiem z przedstawionym zdarzeniem przyszłym, w chwili wystawiania faktury z tytułu zadatku, sprzedawca będzie posiadał już status zarejestrowanego podatnika VAT czynnego. Dla prawa do odliczenia bez znaczenia będzie pozostawał fakt, iż w chwili otrzymania zadatku, Sprzedający nie był jeszcze zarejestrowanym podatnikiem. Istotnym jest, że w chwili wystawiania faktury na udokumentowanie otrzymanego zadatku, takim podatnikiem już będzie.

Konkludując tut. Organ podatkowy stwierdza, iż Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku, gdy Sprzedawca, przed zawarciem umowy sprzedaży zostanie zarejestrowany jako „podatnik VAT czynny” i wystawi Wnioskodawcy faktury VAT:

  1. z tytułu:
    1. otrzymania zadatku, gdzie jego otrzymanie miało miejsce jeszcze przed formalnym zarejestrowaniem go jako podatnik - Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury;
    2. z tytułu dokonania sprzedaży na pełną kwotę pomniejszoną o kwotę zadatku w związku z wystawieniem faktury, o której mowa w pkt 1 - Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury, albo
  2. z tytułu dokonania sprzedaży na pełna kwotę wynikającą z umowy sprzedaży (bez pomniejszania jej o wcześniej zapłacony zadatek — zostanie wystawiona tylko jedna faktura końcowa) - Wnioskodawca będzie mógł skorzystać z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tak wystawionej faktury.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do tak przedstawionego zdarzenia przyszłego należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M.C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj