Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-1344/10/MMa
z 15 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-1344/10/MMa
Data
2011.03.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
abonament medyczny
kredyt
lokal mieszkalny
mieszkania
nabycie
spłata


Istota interpretacji
Czy część przychodu, uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, wydatkowana na spłatę kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania tego przychodu na nabycie na terytorium RP lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, w banku mającym siedzibę również na terytorium RP, będzie spełniać przesłanki zwolnienia od opodatkowania, określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r., jeżeli nastąpi ona przed podpisaniem aktu notarialnego zakupu mieszkania, na który zaciągnięto kredyt zaś sam akt podpisany zostanie przed upływem 2 lat od uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 15 grudnia 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni wraz z mężem w dniu 03 grudnia 2010r. sprzedała lokal mieszkalny, zakupiony dnia 10 października 2005r., tj. przed upływem 5 letniego okresu, uprawniającego małżonków do zwolnienia z opodatkowania przychodu, uzyskanego ze sprzedaży tej nieruchomości. Małżonkowie nie zawierali odrębnych umów majątkowych.

Dnia 09 grudnia 2010r. małżonkowie złożyli we właściwym urzędzie skarbowym formularz PIT-23 wraz z oświadczeniem, że uzyskany przychód przeznaczony zostanie w ciągu 2 lat od dnia jego uzyskania na tzw. „cele mieszkaniowe”, w tym, między innymi, na spłatę kredytu (wraz z odsetkami), zaciągniętego przed dniem uzyskania tego przychodu na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w banku mającym siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Kredyt, którego część małżonkowie zamierzają spłacić z uzyskanego przychodu, zaciągnęli przed dniem uzyskania przychodu w miesiącu wrześniu 2010r. z przeznaczeniem na zakup lokalu mieszkalnego na rynku pierwotnym.

Na potwierdzenie zapłaty ceny zakupu lokalu środkami pochodzącymi z zaciągniętego kredytu małżonkowie posiadają następujące dokumenty:

  • umowę kredytu precyzyjnie określającą, na jaki cel został on zaciągnięty,
  • umowę przedwstępną sprzedaży lokalu mieszkalnego,
  • fakturę VAT wystawioną przez developera po otrzymaniu zapłaty oraz
  • oświadczenie o uiszczeniu całości kwoty na zakup mieszkania wraz z protokołem zdawczo - odbiorczym mieszkania.

Akt notarialny zakupu tego mieszkania z uwagi na oczekiwanie developera na decyzję o ustanowieniu samodzielności lokali w nowo wybudowanym budynku zawarty zostanie w miesiącu marcu 2011r., a więc przed upływem 2 letniego terminu, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r. Spłaty części kredytu (wraz z odsetkami), o którym mowa powyżej, małżonkowie zamierzają dokonać w miesiącu styczniu 2011r., a więc przed podpisaniem aktu notarialnego. Wnioskodawczyni wskazuje, że małżonkowie nie korzystali z tzw. „ulgi odsetkowej”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy część przychodu, uzyskanego ze sprzedaży mieszkania, wydatkowana na spłatę kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania tego przychodu na nabycie na terytorium RP lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość, w banku mającym siedzibę również na terytorium RP, będzie spełniać przesłanki zwolnienia od opodatkowania, określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r., jeżeli nastąpi ona przed podpisaniem aktu notarialnego zakupu mieszkania, na który zaciągnięto kredyt zaś sam akt podpisany zostanie przed upływem 2 lat od uzyskania przychodu...

Zdaniem wnioskodawczyni, do zaistniałej sytuacji odnosić się będą przepisy art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588), który określa, iż do przychodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości nabytych do 31 grudnia 2006r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r.

Oznacza to, iż zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) powołanej ustawy - przychody uzyskane przez wnioskodawczynię oraz jej męża w związku ze zbyciem lokalu mieszkalnego, zakupionego przed upływem 5 lat licząc od końca roku, w którym małżonkowie nabyli lokal mieszkalny podlegają opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 10%. Jednocześnie, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) tejże ustawy (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006r.) zwolnione od podatku dochodowego są przychody w części wydatkowanej, nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży, na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo - kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od tego kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

W opinii wnioskodawczyni przepis ten wiąże skutek prawny w postaci zwolnienia przychodu od podatku dochodowego od osób fizycznych w części przeznaczonej na spłatę kredytu nie z faktem zawarcia umowy zakupu w formie aktu notarialnego przed dniem dokonania spłaty kredytu, lecz ze spełnieniem następujących warunków:

  1. dokonaniem po uzyskaniu przychodu, lecz nie później niż przed upływem 2 lat od jego uzyskania spłaty kredytu (wraz z odsetkami) zaciągniętego przed uzyskaniem przychodu na nabycie na terytorium RP lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość w banku mającym siedzibę również na terytorium RP,
  2. nabyciem po uzyskaniu przychodu, lecz nie później niż przed upływem 2 lat od jego uzyskania lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość na terytorium RP, nabycie tej własności zgodnie z art. 158 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny powinno nastąpić w formie aktu notarialnego.

Zdaniem wnioskodawczyni, bez znaczenia jest zatem fakt, czy akt notarialny zawarty zostanie przed czy po spłacie kredytu, byleby oba te fakty nastąpiły po uzyskaniu przychodu ze sprzedaży, jednakże nie później niż w okresie 2 lat od dnia jego uzyskania. Przepisy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy wskazują bowiem jedynie, że zarówno nabycie (w formie aktu notarialnego), jak i przeznaczenie części przychodu na spłatę kredytu, musi nastąpić w ustawowym terminie 2 lat od osiągnięcia przychodu (bez sprecyzowania kolejności tych zdarzeń). Oba te fakty muszą być i będą przez małżonków rzetelnie udokumentowane, nie tylko umową zakupu mieszkania, sporządzoną w formie aktu notarialnego oraz umową kredytu, zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu na zakup nieruchomości, stanowiącej odrębną własność, ale również innymi dokumentami.

W świetle powyższego, zdaniem wnioskodawczyni, spłata części kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu na „cele mieszkaniowe” środkami uzyskanymi ze sprzedaży mieszkania, która to spłata nastąpi w okresie przed podpisaniem aktu notarialnego zakupu nieruchomości jednak nie później niż w okresie 2 lat od uzyskania przychodu (zaś sam akt notarialny zawarty będzie po tej spłacie, lecz również przed upływem 2 lat od uzyskania przychodu) spełnia przesłanki zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 01 stycznia 2007r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

-jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia wynika, że wnioskodawczyni wraz z mężem w dniu 10 października 2005r. zakupiła lokal mieszkalny. W dniu 03 grudnia 2010r. przedmiotowy lokal mieszkalny został sprzedany. We wrześniu 2010r. czyli przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego małżonkowie zaciągnęli kredyt na zakup nowej nieruchomości. Akt notarialny zakupu mieszkania wnioskodawczyni planuje zawrzeć w miesiącu marcu 2011r., natomiast spłaty części kredytu wraz z odsetkami wnioskodawczyni zamierza dokonać w styczniu 2011r. a więc przed podpisaniem aktu notarialnego nabycia nowego lokalu mieszkalnego. Wnioskodawczyni wskazała również że małżonkowie nie korzystali z tzw. „ulgi odsetkowej”.

Ustawą z dnia 16 listopada 2006r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588 ze zm.) wprowadzono obowiązujące od 01 stycznia 2007r., zasady opodatkowania dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)–c) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jednak z uwagi na treść przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy z dnia 16 listopada 2006r. do odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) do dnia 31 grudnia 2006r., stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r.

I tak w myśl art. 28 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2006r. podatek z odpłatnego zbycia m.in. nieruchomości ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10% uzyskanego przychodu. Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Podatek ten jest płatny w terminie 14 dni od daty sprzedaży, z wyjątkiem sytuacji, gdy podatnik złoży oświadczenie, że przychód uzyskany ze sprzedaży wyda na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ww. ustawy wolne od podatku są przychody uzyskane ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od sprzedaży:

  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,
  • na nabycie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie przeznaczonych pod budowę budynku mieszkalnego, w tym również gruntu lub udziału w gruncie albo prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego,
  • na budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, remont lub modernizację własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • na rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację - na cele mieszkalne - własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego, położonego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Natomiast zgodnie z przepisem art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 2 i 2a w części wydatkowanej nie później niż w okresie dwóch lat od dnia sprzedaży:

  • na spłatę kredytu lub pożyczki, a także odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych na cele, o których mowa w lit. a), w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym również na spłatę kredytu lub pożyczki oraz odsetek od kredytu lub pożyczki zaciągniętych przed dniem uzyskania tych przychodów.

Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 1 pkt 32 lit. a), rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takim prawie (art. 21 ust. 16 ustawy).

Stosownie do art. 21 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisy ust. 1 pkt 32 i 32a nie mają zastosowania, jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków i lokali oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów jest przedmiotem działalności gospodarczej podatnika,
  2. przychód ze sprzedaży lub zamiany jest wydatkowany na:
    1. nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub
    2. budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, modernizację, adaptację lub remont budynku albo jego części
    -przeznaczonych na cele rekreacyjne,
  3. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Z przytoczonego powyżej przepisu art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy wynika, iż podstawową okolicznością decydującą o prawie do zwolnienia z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości w części wydatkowanej na spłatę kredytu (pożyczki) jest cel zaciągnięcia tego kredytu (pożyczki). Kredyt musi być zaciągnięty na cele mieszkaniowe, co z kolei powinno wynikać z treści umowy kredytowej. Spłata kredytu stanowi bowiem etap realizacji tego celu mieszkaniowego.

Skutek prawny w postaci zwolnienia od podatku dochodowego uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości przychodu jest związany z terminem wydatkowania tych środków na cel wskazany w ustawie. Momentem wydatkowania przez podatnika kwot uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości jest moment spłaty kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe.

Tym samym podatnicy mają prawo do skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego określonego w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w każdym przypadku wydatkowania, w przewidzianym ustawą terminie, przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych na spłatę kredytu zaciągniętego na cele określone w art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) ustawy.

Przy czym zauważyć należy, iż zwolnienie to, w myśl art. 21 ust. 2a ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma jednak zastosowania do podatników, którzy odsetki od kredytu lub pożyczki odliczali lub odliczają na podstawie art. 26b ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym przed dniem 01 stycznia 2007r., czyli w ramach tzw. ulgi odsetkowej.

Mając na uwadze powyższe oraz przedstawione we wniosku zdarzenie, stwierdzić należy, że przychód uzyskany ze sprzedaży mieszkania w części przypadającej na wnioskodawczynię będzie korzystał ze zwolnienia na mocy art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub e) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych o ile środki uzyskane ze sprzedaży przedmiotowego lokalu mieszkalnego nie później niż w okresie dwóch lat od daty sprzedaży zostaną przeznaczone na cele określone ww. artykułem. Bez znaczenia dla przedmiotowej ulgi jest data zaciągnięcia kredytu, gdyż to nie od daty zaciągnięcia kredytu na cele mieszkaniowe tylko od dnia sprzedaży kwotę uzyskaną z tej sprzedaży należy wydatkować w okresie nie dłuższym niż 2 lata na cele określone w ww. przepisie. Spłacony kredyt może być zaciągnięty przed dniem uzyskania przychodu ze sprzedaży lokalu mieszkalnego, jak to ma miejsce w niniejszej sprawie. Istotne jest jedynie, aby spłata kredytu nastąpiła po dniu uzyskania przychodu ze sprzedaży nieruchomości lub najwcześniej – w tym samym dniu. Znaczenie dla prawa do zwolnienia ma zatem kolejność czynności – sprzedaży nieruchomości i spłaty kredytu.

Wnioskodawczyni lokal mieszkalny sprzedała w dniu 03 grudnia 2010r. natomiast spłaty kredytu planowała dokonać w styczniu 2011r. Tym samym warunek o jakim mowa powyżej zostanie spełniony. Podobnie jak spełniony będzie cel mieszkaniowy w postaci nabycia lokalu mieszkalnego, skoro do podpisania umowy sprzedaży dojdzie w marcu 2011r.

Mając na uwadze powyższe, stanowisko wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Należy także wskazać, iż z uwagi na fakt, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika jednoznacznie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej - niniejsza interpretacja została wydana wyłącznie dla wnioskodawczyni. Mąż wnioskodawczyni chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie i uiścić stosowną opłatę.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj