Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP3/443-4/11-2/TW
z 21 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPP3/443-4/11-2/TW
Data
2011.04.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek akcyzowy (ustawa z dnia 6.12.2008r.) --> Opodatkowanie akcyzą wyrobów akcyzowych --> Przedmiot opodatkowania i powstanie obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
akcyza
alkohol etylowy
zwolnienie


Istota interpretacji
Czy odprzedawane po zużyciu oleje smarowe oraz silnikowe są przedmiotem opodatkowania akcyzą na mocy art. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym i ich odprzedaż wyspecjalizowanej firmie rodzi obowiązek w podatku akcyzowym?



Wniosek ORD-IN 320 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2011 r. (data wpływu 26 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie odsprzedaży zużytych olejów smarowych oraz silnikowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie odsprzedaży zużytych olejów smarowych oraz silnikowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca (dalej również Spółka) prowadzi działalność produkcyjną w zakresie produkcji materiałów dla budownictwa.

Spółka zakupuje od sprzedawców krajowych oleje smarowe używane dla celów eksploatacji maszyn wykorzystywanych w procesach produkcyjnych. Jednocześnie Spółka zakupuje olej silnikowy używany do wózków widłowych służących do obsługi procesów magazynowych. Ww. oleje po pewnym okresie użytkowania (okres ten podaje producent maszyny lub sprzętu) tracą swoje własności smarne i muszą być wymienione na świeże.

Powstają zatem odpady szkodliwe dla środowiska, które podlegają następnie (sporadycznie) odsprzedaży firmie posiadającej pozwolenie w zakresie zbierania odpadów niebezpiecznych. Są one klasyfikowane jako odpad o kodzie 1302 08 inne oleje silnikowe, przekładniowe i smarowe zgodnie z wytycznymi zawartymi w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 4 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowego sposobu postępowania z olejami odpadowymi.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy odsprzedawane po zużyciu oleje smarowe oraz silnikowe są przedmiotem opodatkowania akcyzą na mocy art. 8 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym i ich odsprzedaż wyspecjalizowanej firmie rodzi obowiązek w podatku akcyzowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 ze zm.), zwana dalej ustawą, nie odnosi się do wyrobów odpadowych i w związku z tym nie da się ocenić czy zużyte oleje smarowe lub silnikowe stanowią wyrób akcyzowy.

Natomiast zgodnie z treścią art. 8 ww. ustawy, odprzedaż wyrobów po ich zużyciu przez Spółkę nie stanowi żadnej z czynności wymienionej w art. 8 ust. 1 do 5 ww. ustawy.

Ponadto zgodnie z art. 8 ust. 6 ww. ustawy, jeżeli w stosunku do wyrobu akcyzowego powstał obowiązek podatkowy w związku z wykonaniem jednej z czynności, o których mowa w ust. 1, to nie powstaje obowiązek podatkowy na podstawie innej czynności podlegającej opodatkowaniu akcyzą, jeżeli kwota akcyzy została, po zakończeniu procedury zawieszenia poboru akcyzy, określona lub zadeklarowana w należnej wysokości, chyba że przepisy ustawy stanowią inaczej.

Zatem odprzedaż wyrobów, które były już objęte akcyzą w związku z inną czynnością nie może rodzić obowiązku podatkowego na podstawie innej czynności.

Zainteresowany wskazał ponadto, iż z analizy przepisów ustawy nie wynika żeby kupowane przez niego oleje smarowe i silnikowe mogły podlegać zwolnieniu od podatku akcyzowego.

W związku z powyższym, odprzedaż ww. olejów po ich zużyciu, do czego zobowiązują Spółkę odrębne przepisy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem akcyzowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj