Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-283/11/ZK
z 6 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-283/11/ZK
Data
2011.06.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek liniowy
zatrudnianie (zatrudnienie)


Istota interpretacji
Czy w przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, który jest przedsiębiorstwem norweskim (z poza Unii Europejskiej) Wnioskodawca może w roku 2011 wybrać podatek liniowy jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym?



Wniosek ORD-IN 864 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 16 marca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości opodatkowania tzw. podatkiem liniowym dochodów z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W okresie od dnia 05 lutego 2007r. do dnia 31 sierpnia 2010r. Wnioskodawca pracował nieprzerwanie na umowę o pracę, na czas nieokreślony dla norweskiego przedsiębiorstwa, jako inżynier budownictwa. Firma norweska jest biurem projektowym wykonującym zaawansowane obliczenia konstrukcji budowlanych. Ze względu na pojawiające się duże zapotrzebowanie na prace projektowe ze strony tej firmy, po rozwiązaniu umowy o pracę firma ponownie wyrażała chęć wznowienia współpracy w formie zatrudnienia na umowę o pracę. Firma dopuszczała także świadczenie usług projektowych jako niezależny podmiot. Ze względu na korzyści dla Wnioskodawcy (również korzyści dla kraju) wynikające z prowadzenia firmy w Polsce, Wnioskodawca od dnia 01 marca 2011r. zarejestrował własną działalność gospodarczą. Działalność ta obejmuje świadczenie usług projektowych oraz wsparcie techniczne dla specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego przez inżynierów budownictwa. Usługi te będą kierowane między innymi do byłego pracodawcy, norweskiej firmy.

W oświadczeniu/zawiadomieniu o wyborze formy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych złożonym w Urzędzie Skarbowym, jako formę opodatkowania Wnioskodawca wybrał podatek liniowy. Ewidencja przychodów i kosztów będzie prowadzona w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w przypadku świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, który jest przedsiębiorstwem norweskim (z poza Unii Europejskiej) Wnioskodawca może w roku 2011 wybrać „podatek liniowy” jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym...

Zdaniem Wnioskodawcy, wybór „podatku liniowego”, jako formy opodatkowania podatkiem dochodowym jest możliwy, ponieważ były pracodawca, na rzecz którego będzie świadczył usługi, jest firmą norweską. Ponieważ brak jest jednoznacznych przepisów dot. świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy, który jest firmą norweską, stanowisko Wnioskodawcy jest oparte na założeniu, że przepisy podatkowe są kształtowane w taki sposób, aby budowały konkurencyjność polskiej gospodarki, a w ten sposób zwiększały dochody do budżetu państwa. Przepisy podatkowe mają na celu także wspieranie polskiej przedsiębiorczości. W opinii Wnioskodawcy, brak możliwości wyboru podatku liniowego, jako formy opodatkowania, w przypadku świadczenia usług na rzecz polskiego przedsiębiorcy, jako byłego pracodawcy ma uzasadnienie, natomiast nie jest uzasadnione w przypadku podmiotów zagranicznych. Wręcz przeciwnie, obowiązek wyboru formy opodatkowania podatkiem dochodowym uiszczanym na zasadach ogólnych powoduje, że zatrudnienie na umowę o pracę w norweskiej firmie staje się bardziej konkurencyjne i może zmusić Wnioskodawcę do zrezygnowania ze świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej (jako niezależny podmiot). Wiąże się to z odprowadzaniem podatku oraz składek na terenie Norwegii, co pomniejsza dochody do budżetu państwa oraz przekreśla szanse na rozwój zarejestrowanego przedsiębiorstwa.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51 poz. 307 ze zm.), dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

W myśl art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 ww. ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 20 maja 2010r., jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

W myśl art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z powyższym, możliwość opodatkowania „podatkiem liniowym” jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w okresie od dnia 05 lutego 2007r. do dnia 31 sierpnia 2010r. Wnioskodawca, jako inżynier budownictwa, był zatrudniony na podstawie umowy o pracę w firmie norweskiej. Od dnia 01 marca 2011r. rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej, w zakresie świadczenia usług projektowych oraz wsparcia technicznego dla specjalistycznego oprogramowania wykorzystywanego przez inżynierów budownictwa. Usługi te będą kierowane między innymi do byłego pracodawcy, tj. firmy norweskiej.

Mając powyższe na względzie, stwierdzić należy, iż skoro Wnioskodawca w bieżącym roku nie jest zatrudniony w firmie norweskiej, to świadczenie w ramach prowadzonej działalności gospodarczej usług tożsamych z czynnościami, które wykonywał w 2010r. w ramach umowy o pracę, na rzecz tej firmy, nie spowoduje utraty prawa do opodatkowania uzyskiwanych dochodów w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zatem w 2011r. Wnioskodawca może opodatkować dochody uzyskiwane z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym, o ile złożył pisemne oświadczenie o wyborze tego sposobu opodatkowania, w terminie określonym w art. 9a ust. 2 ww. ustawy.

Na marginesie wskazać należy, iż do ustalenia przesłanek, których spełnienie umożliwia opodatkowanie dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej tzw. podatkiem liniowym, nie ma znaczenia, czy pracodawcą jest (był) podmiot polski czy też obcy – art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie wprowadza bowiem takiego rozróżnienia.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, 43-300 Bielsko-Biała, ul. Traugutta 2a.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj