Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-305/11/MK
z 20 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/1/415-305/11/MK
Data
2011.06.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
prawa autorskie
przychód z praw majątkowych
twórcy
utwory
zeznanie roczne
źródła przychodu


Istota interpretacji
Do jakiego źródła przychodów należy zakwalifikować przychody uzyskane ze sprzedaży własnej książki?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2011r. (data wpływu do Organu – 18 marca 2011r.), uzupełnionym w dniach 29 maja 2011r. i 31 maja 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży własnej książki:

  • w części dotyczącej zakwalifikowania przychodu ze sprzedaży własnej książki do przychodów z praw majątkowych i zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów – jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej wykazania przychodu ze sprzedaży własnej książki w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2011r. wpłynął do Organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym sprzedaży własnej książki.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 18 maja 2011r. Znak: IBPB II/1/415-305/11/MK, IBPP2/443-396/11/RSz wezwano wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

Wniosek uzupełniono w dniach 29 maja 2011r. (uiszczenie dodatkowej opłaty) i 31 maja 2011r. (uzupełnienie pozostałych braków formalnych).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, pracującą na umowę zlecenie, ale dodatkowo z własnego nakładu finansowego w grudniu 2010r. wydał książkę - bez Nr isbn – w ilości 500 sztuk. Książka nie wyszła z wydawnictwa, ale od wnioskodawcy jako osoby fizycznej. Wnioskodawca posiada do niej pełnię praw autorskich. Jest ona rzeczową postacią utworu, który wnioskodawca sam stworzył.

Książka miała być na użytek wewnętrzny w pracy wnioskodawcy, jako pomoc w wykładach, które prowadzi z psychologii oraz metodyki nauczania. Jednak pozycja ta okazuje się mieć duże zainteresowanie klientów, którzy chcieliby kupić tę książkę. Wnioskodawca sprzedał 15 sztuk książki i chciałby kontynuować dalszą sprzedaż.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy wnioskodawca może taką sprzedaż prowadzić...
  2. Czy nie będzie to traktowane jako działalność gospodarcza...
  3. W jaki sposób ma udokumentować ewentualną sprzedaż... Rachunek zwykły wystarczy...
  4. Książka nie ma isbn, czy wnioskodawca ma ją traktować jako zwykły towar i podlega podatkowi 23% czy jako książkę i podatek 5%...
  5. Czy wnioskodawca może sprzedać większą ilość książek na umowę kupna-sprzedaży...
  6. W rozliczeniu za rok 2010 w PIT-37 ma wpisać koszty tej książki...

Zdaniem wnioskodawcy, przychody uzyskane ze zbycia książki będą opodatkowane na podstawie art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (przychody z wykonywania praw majątkowych). Dochód uzyskany z tego źródła podlega kumulacji z dochodami uzyskanymi z innych źródeł w ciągu roku podatkowego. Stawka podatku wynosi 18% albo 32% w zależności od wysokości osiągniętego całego dochodu. Podatek winien być uiszczony w ramach rocznego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym go uzyskano. Według wnioskodawcy będzie mu służyło prawo do ustalenia kosztów uzyskania przychodów w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Wszystkie dane (przychód, koszt, dochód, podatek) wnioskodawca umieści w zeznaniu podatkowym za rok 2011 PIT-37 w części C.1 dochody i straty podatnika w rubryce „Prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy".

Na gruncie VAT wnioskodawca dokonuje dostawy towaru tj. książki, gdyż według niego przenosi prawa do rozporządzania jako właściciel tym jej konkretnym egzemplarzem. Sprzedaż taka będzie jednak wolna od podatku VAT. Wnioskodawca nie prowadzi w tym zakresie działalności gospodarczej, ani żadnej innej o charakterze zorganizowanym i ciągłym. Jest to ponadto jego pierwsza książka, należąca do własnych zbiorów i ma charakter pomocy dydaktycznej. Zgodnie z art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT zwalnia się z podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 100.000 zł - w 2010r., 150.000 zł w 2011r. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku. Dotyczy to także podatników rozpoczynających w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności opodatkowanych w proporcji podanej kwoty zwolnienia do czasu wykonywania czynności (w ciągu roku). Obecna stawka VAT na książki to 5%, jednakże brak numeru isbn skutkowałby w ocenie wnioskodawcy zastosowaniem stawki podstawowej, tj. 23%.

Sprzedaż wnioskodawca dokumentuje za pomocą zwykłego rachunku, gdzie jako wartość sprzedaży podaje cenę za jaką zbywa książkę i w ten sposób dokumentuje transakcję.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych sprzedaży własnej książki.

W zakresie podatku od towarów i usług wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. z 2010r. Dz. U. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy określa źródła przychodów, gdzie między innymi ustawodawca wymienia:

  • w pkt 3 – pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • w pkt 7 – kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca jest osobą fizyczną, pracującą na umowę zlecenie, ale dodatkowo z własnego nakładu finansowego w grudniu 2010r. wydał książkę - bez Nr isbn – w ilości 500 sztuk. Książka nie wyszła z wydawnictwa, ale od wnioskodawcy jako osoby fizycznej. Wnioskodawca posiada do niej pełnię praw autorskich. Jest ona rzeczową postacią utworu, który wnioskodawca sam stworzył. Wnioskodawca sprzedał 15 sztuk książki i chciałby kontynuować dalszą sprzedaż.

W przedmiotowej sprawie należy mieć na uwadze przepis art. 5a pkt 6 ww. ustawy, zgodnie z którym ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Aby zatem określoną działalność uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, musi ona mieć charakter zarobkowy. Działalność ma charakter zarobkowy wówczas, gdy jej przeznaczeniem jest zapewnienie określonego dochodu. Zarobkowego charakteru nie mają działania, których wyłącznym celem jest zaspokojenie własnych potrzeb osoby podejmującej określone czynności. Definicja działalności gospodarczej wymaga również, aby działalność taka wykonywana była w sposób zorganizowany i ciągły. Ciągłość w wykonywaniu działalności gospodarczej oznacza względnie stały zamiar jej wykonywania, powtarzania określonego zespołu konkretnych działań o charakterze incydentalnym i sporadycznym. Wobec powyższego, w celu zakwalifikowania działań podjętych przez Wnioskodawcę do działalności gospodarczej należało ocenić zamiar, okoliczności i cel: działań związanych z wydaniem, a następnie sprzedażą książki.

Zorganizowany charakter sprzedaży, powtarzalność czynności oraz chęć osiągnięcia zysku (zarobkowy charakter), to elementy istotne dla zakwalifikowania czynności związanych ze sprzedażą książki, jako pozarolniczej działalności gospodarczej.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz treść ww. przepisu można uznać, iż sprzedaż własnej książki nie nosi znamion działalności prowadzonej w celach zarobkowych, w sposób zorganizowany i ciągły - nie zostały spełnione kryteria art. 5a pkt 6 ww. ustawy, dlatego też przychodów z tego tytułu nie należy zaliczać do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Przychód uzyskany z tytułu sprzedaży własnej książki należy zakwalifikować do źródła przychodów, o którym mowa w art. 18 ww. ustawy, tj. do przychodów z praw majątkowych.

Stosownie bowiem do art. 18 ww. ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Odnosząc się natomiast do kwestii możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu do przychodów uzyskanych ze sprzedaży własnej książki stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jednakże w myśl art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy, koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

O zastosowaniu podwyższonych, tj. 50% kosztów uzyskania przychodu decyduje wyłącznie fakt osiągnięcia przez podatnika przychodu z tytułu wykonania czynności (utworu) będącej przedmiotem prawa autorskiego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca posiada pełnię praw autorskich do książki wydanej przez siebie. Jest ona rzeczową postacią utworu, który wnioskodawca sam stworzył.

Wobec tego wnioskodawcy przysługuje prawo do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży książki.

Tym samym stanowisko wnioskodawcy w zakresie zakwalifikowania kwoty ze sprzedaży własnej książki do przychodów z praw majątkowych i zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów należało uznać za prawidłowe.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W kwestii druku formularza zeznania rocznego uwzględniającego przychody ze sprzedaży własnej książki, tj. przychody z praw majątkowych należy zauważyć, iż wskazany przez wnioskodawcę druk zeznania podatkowego na formularzu PIT-37 ma zastosowanie dla podatników, którzy w roku podatkowym:

  1. wyłącznie za pośrednictwem płatnika uzyskali przychody ze źródeł położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegające opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, tj. m.in. przychodów z działalności wykonywanej osobiście (np. z umów zlecenia i o dzieło), przychodów z praw autorskich i innych praw majątkowych, itp.,
  2. nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanej na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
  3. nie są obowiązani doliczać do uzyskanych dochodów małoletnich dzieci,
  4. nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych.

Podatnicy, którzy nie spełniają wyżej wymienionych warunków, a ma do nich zastosowanie art. 45 ust. 1 ustawy, wypełniają zeznanie PIT-36.

Związku z tym, że z opisanego stanu faktycznego wynika, iż wnioskodawca nie będzie osiągał przychodów z praw majątkowych za pośrednictwem płatnika, nie może dokonać rozliczenia rocznego na druku PIT-37. Osoba osiągająca dochody z praw majątkowych bez pośrednictwa płatnika winna rozliczyć się na druku PIT-36. W zeznaniu tym należy wykazać także pozostałe przychody, nawet jeśli są uzyskiwane za pośrednictwem płatnika np. z umów zlecenia.

W świetle powyższego stanowisko wnioskodawcy w zakresie wykazania przychodu ze sprzedaży własnej książki w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj