Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-1185/10/DP
z 15 marca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB1/415-1185/10/DP
Data
2011.03.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Przedmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek liniowy
stosunek pracy
usługi świadczone na rzecz pracodawcy
zatrudnianie (zatrudnienie)


Istota interpretacji
Czy świadczenie w 2011 roku usług, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej - indywidualnej praktyki lekarskiej, odpowiadających czynnościom wykonywanym na rzecz pracodawcy, z którym wiąże Wnioskodawcę umowa o pracę do dnia 31 grudnia 2010 roku, po dokonaniu wyboru formy opodatkowania na rok 2011 zgodnie z art. 9a ust. 2 i 7 oraz art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spowoduje skutek określony w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umożliwia opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z ww. tytułu w formie tzw. podatku liniowego, t.j. przy zastosowaniu 19% podstawy obliczenia podatku, zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2010 r. (data wpływu 30 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z działalności gospodarczej.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca zatrudniony jest na podstawie umowy o pracę w Zakładzie Patomorfologii Centrum Onkologii przy Szpitalu. Wykonuje swoje obowiązki jako lekarz specjalista patamorfolog. W ramach stosunku pracy sprawuje jednocześnie funkcję zastępcy kierownika ww. jednostki. Równolegle, prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna w formie indywidualnej praktyki lekarskiej. W jej ramach, poza godzinami pracy w ww. szpitalu, wykonuje badania lekarskie na rzecz innych podmiotów, na podstawie zawieranych umów zlecenia. Głównym zleceniodawcą prac wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (indywidualnej praktyki lekarskiej) jest Zakład Patomorfologii „E.”. Dochody uzyskiwane w ramach tej działalności, stanowią główne źródło dochodu Wnioskodawcy i rozliczane są w formie tzw. podatku liniowego, t.j. przy zastosowaniu 19% podstawy obliczenia podatku, zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z planowaną od przyszłego roku reorganizacją szpitala - gdzie Wnioskodawca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę - z końcem 2010 roku zostanie rozwiązana łącząca Wnioskodawcę z ww. pracodawcą umowa o pracę. W 2011 roku Wnioskodawca planuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonywać badania lekarskie na zlecenie Centrum Onkologii przy Szpitalu, gdzie jest zatrudniony do dnia 31 grudnia 2010 roku. Usługi lekarskie na rzecz swojego obecnego pracodawcy, będzie świadczył na podstawie umowy cywilnoprawnej. Świadczone w 2011 roku usługi na rzecz obecnego pracodawcy, odpowiadać będą czynnościom, które wykonuje na jego rzecz do końca 2010 roku, w oparciu obowiązującą obecnie umowę o pracę.

Dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej - w tym również wynikające z usług świadczonych na rzecz pracodawcy, z którym łączy Wnioskodawcę umowa o pracę do 31 grudnia 2010 roku - zamierza opodatkować w formie tzw. podatku liniowego, t.j. przy zastosowaniu 19% podstawy obliczenia podatku, zgodnie z art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, co jest możliwe stosownie do treści art. 9a ust. 2 ww. ustawy.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy świadczenie w 2011 roku usług, w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej - indywidualnej praktyki lekarskiej, odpowiadających czynnościom wykonywanym na rzecz pracodawcy, z którym wiąże Wnioskodawcę umowa o pracę do dnia 31 grudnia 2010 roku, po dokonaniu wyboru formy opodatkowania na rok 2011 zgodnie z art. 9a ust. 2 i 7 oraz art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, spowoduje skutek określony w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umożliwia opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z ww. tytułu w formie tzw. podatku liniowego, t.j. przy zastosowaniu 19% podstawy obliczenia podatku, zgodnie z art. 30c ust. 1 ww. ustawy...


Zdaniem Wnioskodawcy, art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do dnia 20 maja 2010 roku, stanowił, że: „Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy, lub
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek".


Obecnie art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym od dnia 20 maja 2010 roku, stanowi, że: „Jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:


  1. (uchylony)
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym


  • w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek".


Zatem w związku ze zmianą ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązującą od 20 maja 2010 roku oraz uchyleniem treści art. 9a ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, świadczenie w 2011 roku usług w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, na rzecz byłego pracodawcy, z którym wiąże Wnioskodawcę do dnia 31 grudnia 2010 roku umowa o pracę, nie spowoduje skutku określonego w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz umożliwia opodatkowanie dochodów uzyskiwanych z ww. tytułu w formie tzw. podatku liniowego, t.j. przy zastosowaniu 19% podstawy obliczenia podatku, zgodnie z art. 30c ust.1 ww. ustawy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z przepisem art. 9a ust. 2 ww. ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ww. ustawy. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Zauważyć należy, iż brzmienie ww. przepisu zostało zmienione z dniem 20 maja 2010 r. ustawą z dnia z dnia 18 marca 2010 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2010 r., Nr 75, poz. 473). Ustawa weszła w życie z dniem 20 maja 2010 r.

Zatem od 20 maja 2010 r. możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w 2011 roku Wnioskodawca planuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wykonywać badania lekarskie na zlecenie Centrum Onkologii przy Szpitalu, gdzie jest zatrudniony do dnia 31 grudnia 2010 roku. Usługi lekarskie na rzecz swojego obecnego pracodawcy, będzie świadczył na podstawie umowy cywilnoprawnej. Świadczone w 2011 roku usługi na rzecz swojego obecnego pracodawcy, odpowiadać będą czynnościom, które wykonuje na jego rzecz do końca 2010 roku, w oparciu obowiązującą obecnie umowę o pracę.

Wobec powyższego, w przedstawionym przez Wnioskodawcę zdarzeniu przyszłym, nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w 2011 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej – o ile Wnioskodawca nie będzie wykonywał na rzecz podmiotu którego świadczy usługi tożsamych czynności w ramach stosunku pracy w danym roku podatkowym - będą mogły być opodatkowane 19% podatkiem liniowym, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Jeżeli opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego nie jest zgodny ze stanem rzeczywistym wydana interpretacja nie chroni Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, 87–100 Toruń, ul. Św. Jakuba 20.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj