Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-1298/10/WRz
z 5 kwietnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-1298/10/WRz
Data
2011.04.05



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
działalność rolnicza
hodowla


Istota interpretacji
czy hodowla ryb akwariowych będzie opodatkowana podatkiem rolnym?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 17 grudnia 2010r. (data wpływu do tut. Biura 27 grudnia 2010 r.), uzupełnionym w dniach 26 stycznia 2011r. oraz 24 marca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • określenia źródła przychodów dla przychodów uzyskiwanych z hodowli i sprzedaży bezkręgowców akwariowych - jest prawidłowe,
  • ze sprzedaży ryb akwariowych - jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 27 grudnia 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie określenia źródła przychodów dla przychodów uzyskiwanych z hodowli i sprzedaży bezkręgowców i ryb akwariowych. W dniu 26 stycznia 2011r. Wnioskodawca uzupełnił wniosek.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 9 marca 2011r. Znak: IBPBI/1/415-1298/10/WRz, IBPP2/443-1131/10/ICz wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 24 marca 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2011r. Wnioskodawca zamierza rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, jako wspólnik spółki cywilnej. Wysokość Jego udziału w spółce będzie wynosiła 50%. Działalność będzie prowadzona w wynajmowanym budynku o powierzchni około 300 m2. Przedmiotem działalności spółki będzie hodowla różnych gatunków ryb akwariowych oraz ryb ozdobnych do oczek wodnych, w akwariach o łącznym litrażu przekraczającym 700 dm3, hodowla bezkręgowców do celów ozdobnych (krewetek słodkowodnych akwariowych), jak również związana z nimi działalność handlowa polegająca na sprzedaży produktów tych działalności w stanie nieprzetworzonym. Sprzedaż powyższych produktów będzie odbywała się w ramach działalności gospodarczej spółki cywilnej, jako sprzedaż hurtowa bądź detaliczna.

Opis produkcji:

Pokolenie FO (pierwsze, które później będzie rozmnażane) spółka skompletuje nabywając tarlaki w sklepach zoologicznych, hurtowniach i u prywatnych hodowców. Pierwsze pokolenie ma służyć tylko do reprodukcji, tzn. nie planuje się przynajmniej w początkowym okresie działalności, kupowania narybku czy ikry w celu podchowu i dalszej sprzedaży. Zakupione zostaną tarlaki i dopiero następne pokolenie, czyli ich młode będą przeznaczone na sprzedaż. W zasadzie wszystkie te organizmy będzie obejmował tzw. pełny cykl produkcyjny, tj. od dorosłego, przez ikrę, wylęg, narybek, aż do ryby dorosłej bądź młodej, ale wystarczająco odchowanej do sprzedaży w sklepach. Bezkręgowce (krewetki) analogicznie. W początkowym okresie działalności nie planuje się podchowu kupionej ikry czy narybku, ale w późniejszym okresie może się to zdarzyć z jednym bądź dwoma gatunkami (gatunki do oczek wodnych). W takim przypadku okres przechowywania zakupionych zwierząt, w którym następował będzie ich biologiczny wzrost będzie wynosił zawsze ponad 2 miesiące od dnia nabycia. W przypadku pełnego cyklu produkcyjnego okres od momentu złożenia ikry do gotowej ryby handlowej będzie zależnie od gatunku wynosił od około 6 tygodni do maksymalnie kilkunastu miesięcy, przeciętnie będzie to zapewne około 15-20 tygodni.

Spółka zarejestruje się, jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Hodowla oraz sprzedaż jej produktów będzie odbywała się poza gospodarstwem rolnym w rozumieniu ustawy o podatku rolnym.

Planowana działalność wg Polskiej Klasyfikacji Działalności z 2007 r. (wg informacji ustnej urzędników GUS), umiejscowiona jest pod numerem PKD:

03.22.Z. - Chów i hodowla ryb oraz pozostałych organizmów wodnych w wodach śródlądowych.

W późniejszym okresie Spółka zamierza poszerzyć swoja działalność o usługi w zakresie akwarystyki tj. m.in. dostawę i aranżację akwariów dla klientów indywidualnych oraz firm. Przychody z tytułu wykonywania tych usług kwalifikowane będą do źródła przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Wspomniana działalność pozarolnicza będzie prowadzona w tym samym miejscu, co działalność rolnicza oraz działy specjalne produkcji rolnej. Do jej prowadzenia używane będą te same składniki majątkowe, co do pozostałych działalności rolniczych w związku z powyższym koniecznym stanie się odpowiednie przyporządkowanie (ustalenie wysokości) kosztów pośrednich przypadających na poszczególne grupy działalności.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

Czy opisana wyżej działalność gospodarcza będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jeśli tak to, w jaki sposób... Jakie będzie źródło przychodów...

(pytania wymienione we wniosku jako pierwsze)

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Działalnością rolniczą, w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 1 (zgodnie z art. 2 ust. 2) powołanej wyżej ustawy, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów ubytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie, których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą, co najmniej:

  1. miesiąc – w przypadku roślin,
  2. 16 dni – w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego
  4. 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt

-licząc od dnia nabycia.

Działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym (art. 2 ust. 3 ustawy). Nie stanowią jednak działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku nr 2 do ustawy.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych definiuje gospodarstwo rolne, odsyłając do ustawy o podatku rolnym. Art. 2 ust. 1 ustawy o podatku rolnym definiuje gospodarstwo rolnej, jako obszar gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne lub jako grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza, o łącznej powierzchni przekraczającej 1ha lub 1ha przeliczeniowy, stanowiących własność lub znajdujących się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadąjącej osobowości prawnej.

Analizując powołane przepisy Wnioskodawca twierdzi, iż działalność w zakresie hodowli różnych gatunków ryb akwariowych oraz sprzedaż produktów tej hodowli stanowić będzie dział specjalny produkcji rolnej określony w załączniku nr 2 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pod pozycją 15 lit. j. W związku z powyższym przychody z tej hodowli (sprzedaż jej produktów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze źródła działy specjalne produkcji rolnej. Opodatkowanie tej działalności będzie się odbywało albo wg norm szacunkowego dochodu podanych w załączniku 2 do wskazanej ustawy albo na zasadach ogólnych wg faktycznie ustalonego dochodu na podstawie prowadzonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych. Wybór sposobu opodatkowania zależy w tej sytuacji od decyzji podatnika. W przypadku Wnioskodawcy wybrana zostanie metoda ustalania dochodu na podstawie norm szacunkowych. Co do hodowli ryb ozdobnych do oczek wodnych oraz bezkręgowców do celów ozdobnych jak również sprzedaży produktów tych hodowli, Wnioskodawca uważa, że jest to działalność rolnicza i nie podlega ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Precyzując własne stanowisko w zakresie określenia źródła przychodów dla przychodów uzyskanych z:

  1. hodowli i sprzedaży różnych rodzajów ryb akwariowych,
  2. ryb ozdobnych do oczek wodnych (nie są one rybami akwariowymi),
  3. bezkręgowców do celów ozdobnych (bezkręgowce w ogóle nie są rybami),

Wnioskodawca, w piśmie z dnia 22 marca 2011r., wyjaśnił iż wymienione wyżej trzy źródła uzyskiwania przychodów klasyfikuje następująco:

Przychód z hodowli i sprzedaży różnych rodzajów ryb akwariowych zalicza do źródła przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej (dział określony pod pozycją 15 lit. j załącznika nr II do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Przy czym Wnioskodawca wyjaśnia, iż Jego zdaniem przez ryby akwariowe określone w podanym wyżej załączniku nr II do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć ryby, które po okresie ich biologicznego wzrostu i sprzedaży nadal żyją w akwariach. Nie zalicza do ryb akwariowych wymienionych pod pozycją 15 lit. j załącznika nr II do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ryb ozdobnych do oczek wodnych, których hodowla, co prawda odbywa się w akwariach, jednak po okresie wzrostu nie żyją w akwariach, lecz właśnie w tzw. oczkach wodnych.

Wnioskodawca nie zalicza do ryb akwariowych również bezkręgowców gdyż te w ogóle nie są rybami.

W związku z powyższym przychody wymienione w ww. w pkt b) oraz c) Wnioskodawca zalicza do przychodów z działalności rolniczej, do których nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca wyjaśnił również, iż we wniosku o interpretację, wskazując iż w przypadku rozpoczęcia oprócz ww. działalności rolniczych (...) miał na myśli odpowiednio w przypadku hodowli i sprzedaży ryb akwariowych (ww. pkt a), działy specjalne produkcji rolnej, a w przypadku hodowli i sprzedaży ryb ozdobnych do oczek wodnych oraz bezkręgowców do celów ozdobnych (ww. pkt b i c) działalność rolniczą, do której nie stosuje się przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. W myśl art. 2 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działami specjalnymi produkcji rolnej są: uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermowa hodowla i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, hodowla dżdżownic, hodowla entomofagów, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek oraz hodowla i chów innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym. W myśl art. 2 ust. 3a ww. ustawy, nie stanowią działów specjalnych produkcji rolnej uprawy, hodowla i chów zwierząt w rozmiarach nieprzekraczających wielkości określonych w załączniku Nr 2 do ustawy. Od dnia 01 stycznia 2011r. ww. normy szacunkowe zostały określone w Załączniku do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 września 2010r. w sprawie norm szacunkowych dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej (Dz. U. Nr 188, poz. 1264). Załącznikiem tym jest „Tabela rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego”.

Hodowla bezkręgowców do celów ozdobnych (krewetek słodkowodnych akwariowych) nie została wymieniona w ww. tabeli, co oznacza, że dochody uzyskane z tego tytułu nie stanowią dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej.

Zgodnie z art. 2 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalnością rolniczą w rozumieniu ust. 1 pkt 1, jest działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu w tym również produkcja materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza gruntowa, szklarniowa i pod folią, produkcja roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowla i produkcja materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcja zwierzęca typu przemysłowo-fermowego oraz hodowla ryb, a także działalność, w której minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, wynoszą co najmniej:

  1. miesiąc - w przypadku roślin,
  2. 16 dni - w przypadku wysokointensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek,
  3. 6 tygodni - w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego,
  4. 2 miesiące - w przypadku pozostałych zwierząt

-licząc od dnia nabycia.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż o ile minimalny okres przetrzymywania, przez Wnioskodawcę, wyhodowanych krewetek słodkowodnych, będzie odpowiednio dłuższy niż 2 miesiące, w trakcie którego nastąpi ich biologiczny wzrost, licząc od dnia ich nabycia, to działalność ta będzie stanowiła działalność rolniczą.

W takim przypadku, na mocy art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody uzyskane ze sprzedaży tych krewetek wyłączone będą z opodatkowania podatkiem dochodowym.

W tym też zakresie stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Odnosząc się do przychodów jakie Wnioskodawca zamierza uzyskiwać z hodowli ryb akwariowych, zaznaczyć należy, iż w ww. Tabeli rodzajów i rozmiarów działów specjalnych produkcji rolnej oraz norm szacunkowych dochodu rocznego, pod poz. 15 lit. j, ujęto hodowlę ryb akwariowych powyżej 700 dm3 objętości akwarium, obliczonej według wewnętrznych długości krawędzi.

Powyższy zapis jest jednoznaczny i dotyczy hodowli wszystkich ryb akwariowych. Wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy obowiązujące w ww. zakresie regulacje prawne nie uzależniają kwalifikacji przychodów uzyskiwanych z hodowli ryb akwariowych do przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej, bądź do przychodów z działalności rolniczej w zależności od tego czy ryby po ich wyhodowaniu będą żyły wyłącznie w akwariach, czy też poza nimi np. w oczkach wodnych. Zauważyć przy tym należy, iż chociaż nie każda ryba żyjąca w akwarium może żyć w oczku wodnym, to każda ryba żyjąca w oczku wodnym może żyć w akwarium. W konsekwencji sprzedając rybę z przeznaczeniem do oczka wodnego Wnioskodawca nie ma żadnej pewności, iż ryba ta nie będzie żyć w akwarium.

Z opisu zdarzenia przyszłego sprawy wynika przy tym m.in., iż Wnioskodawca będzie sprzedawał różne gatunki ryb hodowlanych w akwariach i o łącznym litrażu przekraczającym 700 dm3.

Zatem w świetle wyżej przedstawionej wykładni przepisów prawa podatkowego z hodowli tej będzie uzyskiwał przychody kwalifikowane do przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej. W tym też zakresie stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Nadmienia się, iż w zakresie pozostałych pytań zawartych we wniosku wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu u prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj