Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-1003/12/BK
z 26 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2012 r. (data wpływu 21 sierpnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 14 listopada 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży domów– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 sierpnia 2012 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uzupełnionym w dniu 14 listopada 2012 r., dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży domów.


W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Jako przedsiębiorca, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej buduje Pan domy, a następnie je sprzedaje. Działki, na których prowadzona jest działalność – budowa domów, w 2006 r. otrzymał Pan wraz z żoną w darowiźnie jako ziemię rolną. W 2008 r. między małżonkami została dokonana rozdzielność majątkowa, bez wydzielania posiadanych ruchomości i nieruchomości. Otrzymał Pan od żony pełnomocnictwo do korzystania z ziemi, a w 2010 r. notarialnie poświadczone pełnomocnictwo do korzystania z ziemi, jej sprzedawania, dzielenia, budowania, ogólnie do rozporządzania ziemią jak właściciel. Było to potwierdzenie wcześniejszego pełnomocnictwa, które posiadał Pan od 2008 r. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonał Pan podziału otrzymanej ziemi na działki i buduje na nich domy. Domy te sprzedawane są w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Transakcje te opodatkowuje Pan w całości na podstawie wystawionej faktury podatkiem dochodowym oraz podatkiem od towarów i usług. Podatek ten rozlicza Pan sam, jako……... Sprzedaż dokonywana była w latach 2011 i 2012 aktami notarialnymi z zaznaczeniem w akcie notarialnym, że jest Pan podatnikiem VAT. Do akt dołączana jest faktura VAT, w związku z tym notariusz w akcie notarialnym zaznaczał, że nie pobrano podatku od czynności cywilnoprawnych. W lipcu 2012 r. posiadając nabywców na kolejny dom, udał się Pan wraz z nabywcami do notariusza celem sporządzenia aktu notarialnego, dotyczącego sprzedaży domu. Notariusz nie zgodził się z Pana stanowiskiem, że od sprzedaży nie pobiera się PCC, pomimo, że jest Pan podatnikiem VAT i na sprzedaż wystawia faktury VAT. Zdaniem notariusza sprzedaż należało opodatkować w połowie podatkiem od czynności cywilnoprawnych, a w połowie podatkiem VAT. Faktura dokumentująca sprzedaż nieruchomości nie interesowała notariusza, ponieważ Kodeks cywilny stwierdza, że „czyj jest grunt, tego są części składowe, które się na nim znajdują”. Ten sam pogląd, „że należy w połowie opodatkować podatkiem VAT, a w połowie podatkiem od czynności cywilno-prawnych” – wyraził „dział podatku od czynności cywilno-prawnych w II Urzędzie Skarbowym w…….”. Odstąpił Pan od sporządzenia aktu notarialnego, a sprzedaż została zawieszona do czasu uzyskania interpretacji. Notariusz nie chce brać na siebie odpowiedzialności za brak odprowadzenia jako płatnik podatku od czynności cywilnoprawnych, mimo sugerowania przez Pana zamieszczenia w akcie notarialnym informacji, że strony oświadczają, iż sprzedający jest podatnikiem VAT i całą sprzedaż dokumentuje fakturą.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy sprzedaż budowanych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nieruchomości dokumentowanych fakturą VAT wystawiona w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez męża należy w połowie opodatkować połowie podatkiem VAT, a druga część podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, w ramach prowadzonej działalności może Pan dzielić grunt na działki, uzyskiwać pozwolenie na budowę, dokonywać nakładów, sprzedawać, tj. czerpać korzyści z nakładów czynionych na gruncie (udziale żony). Posiada Pan władztwo ekonomiczne i ma prawo rozporządzać gruntem jak właściciel. Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, jak i prawodawstwa wspólnotowego art. 154 ust. 1 Dyrektywy 2006/11/WE nastąpiła dostawa na jednej rzeczy – zabudowanej nieruchomości. Należy oddzielić w tym przypadku sprzedaż udziałów w nieruchomości zgodnie z przepisami prawa cywilnego od dostawy towarów zgodnie z przepisami prawa podatkowego. Dokonana transakcja jest dostawą towarów, a nie świadczeniem usług. Przepis art. 338 Kodeksu cywilnego stanowi, ze posiadaczem rzeczy jest ten, kto nią faktycznie włada jak właściciel (posiadacz samoistny), jak i ten kto nią faktycznie włada jako użytkownik, zastawnik, najemca, dzierżawca albo mający inne prawo, z którym łączy się określone władztwo nad cudzą rzeczą (posiadacz zależny). Dokonywanie w ramach prowadzonej działalności nakładów i wszelkich rozliczeń podatkowych świadczy o tym, że może Pan uchodzić w obrocie prawnym jako samoistny właściciel posiadanych nieruchomości. Potwierdza to także art. 339 i art. 341 Kodeksu cywilnego. Przysługiwało Panu władztwo ekonomiczne mimo, że nie był właścicielem całości nieruchomości gruntu, tylko jego połowy, tym samym nie mógł Pan przenieść tego prawa na inną osobę. Dysponując jednak nieruchomością faktycznie, miał Pan możliwość i z niej skorzystał, przenosząc posiadanie, a zatem władztwo ekonomiczne, czego wymaga art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Wobec przeniesienia władztwa ekonomicznego gruntu przez żonę na Pana, a ponadto będąc zarejestrowanym podatnikiem będącym uprawnionym do wystawiania faktur, podatek należny z transakcji rozlicza Pan sam. Ponadto zgodnie z art. 108 ustawy o VAT zobowiązany jest Pan do zapłaty należnego podatku. Działalność żony – posiadanie przez nią udziału w gruncie i jego sprzedaż nie będzie traktowana jako działalność gospodarczą, ponieważ cała działalność ekonomiczna, władztwo ekonomiczne, rozporządzanie jak właściciel dokonywane jest przez Pana i stąd dotychczasowy sposób rozliczania jest prawidłowy.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Towarami - w myśl postanowień art. 2 pkt 6 ustawy - są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza – zgodnie z ust. 2 powołanego artykułu – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Wskazując w ustawie czynności podlegające opodatkowaniu ustawodawca odszedł od czysto cywilistycznego pojęcia dostawy towarów, jako przeniesienia własności towaru. Z brzmienia ww. przepisów wynika bowiem, że warunkiem niezbędnym do uznania danego podmiotu za podatnika podatku od towarów i usług jest ustalenie, czy działa on niezależnie jako producent, handlowiec, usługodawca, pozyskujący zasoby naturalne, rolnik czy wykonujący wolny zawód.

Art. 96 ust. 1 stanowi, iż podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.

Zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako „podatnika VAT czynnego” lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako „podatnika VAT zwolnionego”, po uprzednim złożeniu naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenia rejestracyjnego.

Art. 29 ust. 1 ustawy stanowi, iż podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

W oparciu o art. 29 ust. 5, w przypadku dostawy budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku od towarów i usług, jaką opodatkowane są budynki na nim posadowione.

Zgodnie z art. 106 ust. 1 cyt. ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Przepis art. 106 ust. 4 ustawy stanowi, iż podatnicy, o których mowa między innymi w ust. 1, nie mają obowiązku wystawiania faktur, o których mowa w ust. 1 i 2, osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej. Jednakże na żądanie tych osób podatnicy są obowiązani do wystawienia faktury.

Analiza powołanych przepisów na tle przedstawionego stanu faktycznego, prowadzi do wniosku, iż w tym konkretnym przypadku, skoro działając jako zarejestrowany podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzący działalność developerską, (tj. rozliczający podatek naliczony z tytułu budowy budynków na gruntach należących do Pana i żony), dokonuje Pan po wybudowaniu domów dostawy zabudowanych budynkami nieruchomości, to - nie oceniając stosunków cywilnoprawnych między małżonkami - stwierdzić należy, iż prawidłowym jest z uwagi na brzmienie art. 29 ust. 5 ustawy, opodatkowanie całości podatkiem od towarów i usługi i wystawić na całość faktury VAT.

Końcowo należy zaznaczyć, że w pozostałych kwestiach, będących przedmiotem zapytania zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj