Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-56/13-2/MM
z 12 marca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 12 października 2012r. (data wpływu 21 stycznia 2013r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku dla dostawy nośników CD – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 21 stycznia 2013r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania właściwej stawki podatku dla dostawy nośników CD.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:


Wnioskodawca — Spółka S.A. („Spółka”). Spółka jest wydawnictwem zajmującym się publikacją pomocy dydaktycznych, w szczególności podręczników dla studentów do nauki przedmiotów oraz (i) warsztatów /ćwiczeń/ służących utrwalaniu zdobytej wiedzy, w tym w systemie kształcenia na odległość /„e-learning”/. W powyższym zakresie Spółka współpracuje ze szkołą wyższą (uczelnią) niepubliczną, działającą na podstawie przepisów prawa o szkolnictwie wyższym, statutu oraz zaświadczenia o wpisie do rejestru, prowadzonego przez Ministra Edukacji Narodowej („Szkoła”). Deklarowanym i faktycznie wykonywanym celem statutowym Szkoły jest kształcenie studentów. Szkoła posiada uprawnienia do wydawania dyplomów ukończenia studiów wyższych uznawanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

W ramach prowadzonej działalności - na zamówienie Szkoły - Spółka produkuje z materiałów własnych na zamówienie Szkoły ww. podręczniki i ćwiczenia, które zbywa na rzecz Szkoły. Są one istotną pomocą dydaktyczną w kształceniu studentów. Wyroby te mają materialną postać nośników CD (tzw. płyty kompaktowe). Jeżeli chodzi o nośniki z podręcznikami, na nośniku znajduje się cała treść merytoryczna wykładu w zakresie danej dyscypliny naukowej w formie prezentacji multimedialnej oraz wersja do wydruku - w formacie PDF /dokument elektroniczny/ wraz z aplikacją służącą do uporządkowanego studiowania materiału przez studenta, przeglądania materiału, dodawania własnych notatek itp. W zakresie nośnika z warsztatami - na nośniku znajduje się cała merytoryczna zawartość materiału, który student powinien przerobić, wraz ze stosowną aplikacją umożliwiającą ich wykonywanie, a ponadto nośnik ten umożliwia dostęp do pomocniczej platformy internetowej służącej do komunikowania się przez studenta z pozostałymi studentami oraz wykładowcami; za pomocą platformy można również przesyłać wykładowcom zadane prace, celem ich sprawdzenia i oceny. Celem platformy jest usprawnienie procesu edukacyjnego poprzez umożliwienie studentowi zadawania pytań i konsultacje, o ile takie okażą się konieczne; należy podkreślić, iż ww. czynności student może wykonywać również bez pomocy platformy, np. poprzez kontakt e-mailowy. Z pomocą platformy można te czynności wykonywać sprawniej. Ww. platforma nie służy do zaliczania przez studenta obowiązkowych kolokwiów ani egzaminów w toku studiów, student jest obowiązany do ich złożenia osobiście w siedzibie Szkoły.

Oba rodzaje fizycznych nośników /wykłady oraz ćwiczenia/ posiadają elektroniczne zabezpieczenie służące ochronie przed nieautoryzowanym kopiowaniem. W odniesieniu do aplikacji edukacyjnych na obu nośnikach, w celu ich uruchomienia, komputer — w którym znajduje się nośnik i uruchamiana jest aplikacja - musi mieć zapewnioną łączność internetową z ww. platformą, która dokonuje sprawdzenia oryginalności nośnika znajdującego się w komputerze studenta, co warunkuje możliwość dalszej pracy z aplikacją.

Właścicielem praw autorskich treści merytorycznych na obu nośnikach jest Spółka, która korzysta ze współpracy z pracownikami naukowymi i dydaktycznymi. Opisane wyżej treści merytorycznie powstają pod nadzorem Szkoły w taki sposób, aby spełniały one kryteria programowe przewidziane w przepisach o szkolnictwie wyższym oraz zaleceniach Ministerstwa Edukacji Narodowej co do poszczególnych dyscyplin naukowych. W ramach sprzedaży nośników Spółka nie przenosi na Szkołę lub studentów praw autorskich do ww. treści ani nie udziela licencji prawnoautorskiej do korzystania z treści i platformy, poza prawem do zwykłego używania nośników zgodnie z ich przeznaczeniem, tj. indywidualnym i osobistym korzystaniem w zakresie samokształcenia, pod warunkiem legalnego nabycia oryginalnego nośnika. Licencja jest przywiązana do każdorazowego posiadacza — legalnego nabywcy nośnika, nie zaś do indywidualnie oznaczonej osoby.


Wszystkie nośniki sprzedawane Szkole są objęte oznaczeniami ISBN.


W związku z wątpliwościami dotyczącymi zakwalifikowania ww. nośników Spółka zwróciła się do Urzędu Statystycznego w Ł.i z zapytaniem o pozycję klasyfikacyjną sprzedawanych nośników. Urząd Statystyczny w Ł opinią z dnia 08.09.2011r. orzekł, iż wyżej opisane podręczniki i ćwiczenia zapisane na nośniku CD lub VCD rozprowadzane wraz z licencją, umożliwiającą również dostęp do platformy internetowej służącej komunikacji studentów i wykładowców, mieszczą się w grupowaniu PKWiU 58.11.20.0 — „Książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach”.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Jaką stawką podatku VAT należy opodatkowywać sprzedaż opisanych w stanie faktycznym nośników?


W ocenie Spółki, wyżej opisana sprzedaż powinna być objęta stawką 5 (pięć) procent zgodnie z art. 41 ust. 2a w związku z poz. 33 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, jako „książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach”. Na nośniku znajduje się cała treść merytoryczna publikacji, a warunkiem korzystania z tej treści jest posiadanie legalnego nośnika. Treść udzielanej licencji jest podporządkowana i ograniczona temu celowi. Włączony do nośnika dostęp do platformy internatowej ma charakter pomocniczy i służy usprawnieniu przyswajania wiedzy zawartej na nośniku.

Dość podobny stan faktyczny był już przedmiotem interpretacji urzędowej z dnia 17.08.2011r. sygn. ILPP4/443-380/11-4/BA, gdzie również orzeczono o możliwości stosowania stawki 5% w stosunku do nośnika obejmującego materiały dydaktyczne wraz z przyporządkowanym dostępem on-line.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 5a ustawy o VAT towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przez dostawę towarów – w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT – rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Podstawowa stawka podatku VAT, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.


Zgodnie natomiast z art. 146a pkt 1 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23 %.

Jednakże zarówno w treści ustawy jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie ich z podatku od towarów i usług.

W myśl art. 41 ust. 2a ustawy o VAT dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%.

Stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z poz. 33 załącznika nr 10 do ustawy o VAT opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5% podlegają książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.

Ze złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca jest wydawnictwem zajmującym się publikacją pomocy dydaktycznych, w szczególności podręczników dla studentów do nauki przedmiotów oraz warsztatów (ćwiczeń) służących utrwalaniu zdobytej wiedzy, w tym w systemie kształcenia na odległość. W powyższym zakresie Spółka współpracuje ze szkołą wyższą (uczelnią) niepubliczną, zwanej dalej „Szkołą”. W ramach prowadzonej działalności - na zamówienie Szkoły - Spółka produkuje z materiałów własnych ww. podręczniki i ćwiczenia, które zbywa na rzecz Szkoły. Są one istotną pomocą dydaktyczną w kształceniu studentów.

Wyroby te mają materialną postać nośników CD (tzw. płyty kompaktowe). W zakresie nośnika z podręcznikami - na nośniku tym znajduje się cała treść merytoryczna wykładu w zakresie danej dyscypliny naukowej w formie prezentacji multimedialnej oraz wersja do wydruku - w formacie PDF /dokument elektroniczny/ wraz z aplikacją służącą do uporządkowanego studiowania materiału przez studenta, przeglądania materiału, dodawania własnych notatek itp. W zakresie nośnika z warsztatami - na nośniku znajduje się cała merytoryczna zawartość materiału, który student powinien przerobić, wraz ze stosowną aplikacją umożliwiającą ich wykonywanie, a ponadto nośnik ten umożliwia dostęp do pomocniczej platformy internetowej służącej do komunikowania się przez studenta z pozostałymi studentami oraz wykładowcami; za pomocą platformy można również przesyłać wykładowcom zadane prace, celem ich sprawdzenia i oceny.

Oba rodzaje fizycznych nośników /wykłady oraz ćwiczenia/ posiadają elektroniczne zabezpieczenie służące ochronie przed nieautoryzowanym kopiowaniem. Właścicielem praw autorskich treści merytorycznych na obu nośnikach jest Spółka, która korzysta ze współpracy z pracownikami naukowymi i dydaktycznymi. W ramach sprzedaży nośników Spółka nie przenosi na Szkołę lub studentów praw autorskich do ww. treści ani nie udziela licencji prawnoautorskiej do korzystania z treści i platformy, poza prawem do zwykłego używania nośników zgodnie z ich przeznaczeniem. Wszystkie nośniki sprzedawane Szkole są objęte oznaczeniami ISBN. Zgodnie z opinią Urząd Statystycznego w Łodzi podręczniki i ćwiczenia zapisane na nośniku CD lub VCD mieszczą się w grupowaniu PKWiU 58.11.20.0 — „Książki wydawane na dyskach, taśmach i innych nośnikach”.

Dokonując analizy przedstawionego stanu faktycznego w kontekście wyżej powołanych przepisów stwierdzić należy, iż sprzedaż nośników w postaci płyty kompaktowej związanej merytorycznie z podręcznikami i ćwiczeniami stanowiącymi istotną pomoc dydaktyczną w kształceniu studentów korzysta z opodatkowania preferencyjną stawką podatku w wysokości 5% zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z załącznikiem nr 10 poz. 33 tej ustawy.


Zatem stanowisko Wnioskodawcy w tak przedstawionym stanie faktycznym należało uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj