Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-867/12-2/PK1
z 22 stycznia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2012 r. (data wpływu: 25 października 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalenia wartości początkowej składników majątkowych stanowiących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które zostały uprzednio otrzymane przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 25 października 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zasad ustalenia wartości początkowej składników majątkowych stanowiących środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które zostały uprzednio otrzymane przez Spółkę w formie wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Spółka jest obecnie spółką z o.o. w organizacji, której założycielem jest polska spółka komandytowa. Planowane jest jednak, aby jedynym udziałowcem Spółki została polska spółka akcyjna. Spółka może uzyskać w przyszłości, w postaci wkładu niepieniężnego (aportu), różnego rodzaju składniki majątkowe (środki trwale lub wartości niematerialne i prawne), niestanowiące przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W zamian za udziały w Spółce przekazane podmiotowi wnoszącemu aport.

Istnieje możliwość, iż wartość nominalna przekazanych udziałów będzie niższa od rynkowej wartości otrzymanego przez Spółkę wkładu niepieniężnego (tj. składników majątkowych). W takim przypadku, różnica pomiędzy wartością nominalną wydanych udziałów a wartością rynkową przedmiotu aportu zostanie przekazana na kapitał zapasowy Spółki (tzw. agio).

W związku z powyższym Spółka ma wątpliwości w zakresie ustalenia wartości początkowej składników majątkowych, nabytych w postaci aportu.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w oparciu o art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj. w wysokości aktualnej wartości rynkowej wkładu, również w sytuacji wystąpienia agio?


Zdaniem Wnioskodawcy, będzie ona uprawniona do ustalenia wartości początkowej nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w oparciu o art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, tj. w wysokości aktualnej wartości rynkowej wkładu, również w sytuacji, gdy wartość nominalna przekazanych udziałów będzie niższa od rynkowej wartości otrzymanego przez Spółkę wkładu niepieniężnego.


Uzasadnienie


Zgodnie z art. 16a ust. 1 ustawy o CIT, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

- o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Amortyzacji podlegają również wyszczególnione w art. 16b ust. 1 oraz ust 2 ustawy o CIT wartości niematerialne i prawne.


Wartość początkowa wniesionych do Spółki składników majątkowych (środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych) powinna, zdaniem Spółki, zostać ustalona na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, zgodnie z którym za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2 - 14, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni - ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Powyższy przepis reguluje sytuację nabycia w drodze wkładu niepieniężnego (aportu) majątku niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Z treści tego przepisu wynika, że ustalona przez podatnika na dzień wniesienia wkładu, wartość poszczególnych składników majątku nie może być wyższa od ich wartości rynkowej.

Ponadto należy wskazać, iż w myśl art. 16g ust. 12 ustawy o CIT, przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z ust. 1 pkt 3 - 5 oraz ust. 2, 10 i 11 stosuje się odpowiednio art. 14.

Odwołanie to oznacza, że ustalając wartość początkową poszczególnych środków trwałych należy mieć na uwadze ich wartość rynkową.

Jak wynika bowiem z art. 14 ust. 2 ustawy o CIT, wartość rynkową rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Reasumując, zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT, Spółka będzie uprawniona do ustalenia wartości początkowej otrzymanych w ramach aportu składników majątkowych (środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych) według ich wartości rynkowej na dzień wniesienia wkładu.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W niniejszej sprawie prawidłowość stanowiska Spółki wynika z wyraźnego brzmienia art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. (Dz. U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej „ustawa o CIT”). Przepis ten stanowi, iż za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni- ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej. Przepis ten odnoszący się do ustalania wartości wkładu niepieniężnego w postaci innej aniżeli przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, pozwala zatem na ustalenia przez podatnika tejże wartości poprzez odniesienie je do wartości poszczególnych składników majątkowych (środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych) na dzień wniesienia aportu. Jest to tym samym, sytuacja odmienna od ustalania wartości początkowej składników majątkowych stanowiących przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, gdzie na mocy art. 16g ust. 10a w zw. z art. 16g ust. 9 ustawy o CIT zastosowanie znajduje zasada kontynuacji wyceny tych wnoszonych aportem składników majątkowych.

Niezależnie jednak od powyższego, celem ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych jest realizacja prawa do dokonywania na ich podstawie odpisów amortyzacyjnych. Prawo do ich zaliczania w poczet kosztów uzyskania przychodów wynika bowiem z art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, zgodnie z którym kosztami uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Mając na uwadze, dyspozycje powołanego przepisu należy, przy rozważaniu kwestii dotyczącej ustalenia wartości początkowej (co stanowi sedno wątpliwości interpretacyjnych Spółki) nie tracić z pola widzenia całokształtu regulacji odnoszącej się do zaliczania w poczet kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, albowiem ostatecznym celem tychże regulacji jest prawidłowe dokonywanie przez podatników wskazanych odpisów. W tym stanie rzeczy, zasadnym jest w ocenie organu, przywołanie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d ustawy o CIT. Stanowi on, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w formie wkładu niepieniężnego, od tej części ich wartości, która nie została przekazana na utworzenie lub podwyższenie kapitału zakładowego spółki kapitałowej. Przepis ten, który w istocie dotyczy wkładu niepieniężnego niestanowiącego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części nie pozwala na zaliczenie w poczet kosztów tej części wartości początkowej nabytych składników majątkowych, która nie została przekazana na kapitał zakładowy. Tym samym, wartości przelane na skutek powstania agio na kapitał zapasowy, pomimo, iż będą odnoszone w wartość początkową nabywanych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie będą stanowiły podstawy do dokonywania, w odniesieniu do tej części ich wartości, odpisów amortyzacyjnych.


W konsekwencji stanowisko Spółki, sytuujące jako zasadę ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych w formie wkładu niepieniężnego w innej postaci aniżeli przedsiębiorstwo, czy też jego zorganizowana część - wskazania zawarte w art. 16g ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT jest prawidłowe, przy czym z uwagi na wyeksponowanie w przedłożonym pytaniu kwestii związanej z agio koniecznym było przytoczenie zasad odnoszących się do dokonywania odpisów amortyzacyjnych w sytuacji, gdy część wartości przedmiotu aportu przelana zostanie na kapitał zapasowy na skutek powstania agio i tym samym przypomnienie o ograniczeniu wynikającym z normy art. 16 ust. 1 pkt 63 lit.d ustawy o CIT.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj