Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-700/11-4/MK
z 29 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-700/11-4/MK
Data
2011.06.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
dotacja
odliczenia
prawo do odliczenia
projekt


Istota interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z realizacja projektu.



Wniosek ORD-IN 374 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16.05.2011r. (data wpływu 18.05.2011r.), uzupełnione pismem z dnia 13.06.2011r. (data wpływu 15.06.2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacja projektu którego przedmiotem jest renowacja, remont i prace wzmacniające pieszego mostu parkowego „Most...” w Parku– jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.05.2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacja projektu którego przedmiotem jest renowacja, remont i prace wzmacniające pieszego mostu parkowego „Most...” w Parku.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13.06.2011r. (data wpływu 15.06.2011r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP3/443-700/11-2/MK z dnia 07.06.2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Instytut zwany dalej Instytutem jest instytucją kultury wpisaną do rejestru narodowych instytucji kultury prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Działa na podstawie:

  • ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U.2001r. Nr 13 poz. 123, z późn. zm.)
  • ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami (Dz. U.2003r. Nr 162, poz. 1568, z późn. zm.)

Celem statutowym Instytutu jest ochrona zabytków (PKWiU 91.03.10) oraz realizacja zadań w zakresie dziedzictwa kulturowego. Źródłem finansowania są dotacje podmiotowe i celowe otrzymywane z MKiDN, które nie podlegają ustawie o VAT oraz przychody własne uzyskiwane ze sprzedaży usług, wydawnictw itd.

Wszystkie w/w przychody służą wyłącznie do wykonywania działalności statutowej. Instytut jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wykonuje czynności zwolnione, nie podlegające ustawie o VAT oraz czynności opodatkowane podatkiem VAT ta kie jak: najem pomieszczeń, sprzedaż drewna, usług transportowych, refakturowanie kosztów z tytułu wynajmu pomieszczeń, rozmów telefonicznych, kosztów wysyłki.

W strukturze organizacyjnej ośrodka znajduje się 16 oddziałów terenowych, które wykonują zadanie w terenie z zakresu ochrony i opieki nad dziedzictwem kulturowym. Oddziały i pracownie terenowe uzyskują przychody z prowadzonej działalności. Część z nich uzyskuje przychody wyłącznie zwolnione a część przychody zwolnione i opodatkowane.

Od nabyć służących statutowej działalności Instytut w 2011 r. ma prawo do odliczenia podatku wg wskaźnika 76% wyliczonego zgodnie z art. 90 ust.3 ustawy o VAT.

Pracownia w Ł. obejmuje swoim zakresem Park położony po polskiej stronie rzeki. Pracownia osiąga przychody opodatkowane VAT z tytułu sprzedaży drewna pozyskiwanego w czasie cięć sanitarnych i kompozycyjnych w parku oraz jego wywozu do odbiorców a także ze sprzedaży wydawnictw.

Obecnie Instytut przystępuje do realizacji projektu, którego przedmiotem jest renowacja, remont i prace wzmacniające pieszego mostu parkowego „Most...” w Parku. Teren Parku (położonego po obu stronach granicznej rzeki stanowiący historyczną i kulturalną jedność) jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013. Będzie sfinansowany w 85 % ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 15% ze środków MKiDN. Celem projektu jest powiązanie ochrony krajobrazu z transgraniczną turystyką. Realizacja projektu pozwoli na znaczne podniesienie atrakcyjności polskiej części parku dla turystów i mieszkańców ponieważ umożliwi uruchomienie historycznych, niezwykle atrakcyjnych tras parkowych. Ponadto most jest częścią parkowych kompozycji widokowych i jego odtworzenie rzutuje na postrzeganie całości parku. Wpłynie to na zwiększenie ruchu turystycznego, dostępność usług kulturalnych i komunikacji w parku oraz zacieśnienie kontaktów między obywatelami z Polski i Niemiec

Efekt jaki powstanie po zakończeniu realizacji projektu nie będzie generował żadnego przychodu. Most będzie służył społeczności lokalnej i turystom a Instytut nie będzie pobierał żadnych opłat.

Towary i usługi nabywane przy realizacji w/w zadania nie będą miały wpływu na osiągane przychody przez Instytut. Park jest ogólnodostępny i imprezy jakie się w nim odbywają ,są i będą w przyszłości nieodpłatne.

Ponadto planowane jest w niedalekiej przyszłości nieodpłatne przekazanie Parku w zarządzanie miejscowej jednostce samorządowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku z realizacją projektu Instytut ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy zakupie towarów i usług służących do realizacji w/w zadania...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 86 ust.1 i 2 pkt 1 lit a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwot podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Warunkiem do skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni związek zakupów z wykonywaniem czynności opodatkowanych. W naszym przypadku warunek ten nie będzie spełniony ponieważ towary i usługi nabyte w celu realizacji remontu Mostu Arkadowego nie będą w przyszłości generowały przychodu. Wymieniona inwestycja będzie służyła społeczeństwu całkowicie nieodpłatnie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego - stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy, stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

  1. z tytułu nabycia towarów i usług,
  2. potwierdzających dokonanie przedpłaty (zaliczki, zadatku, raty), jeżeli wiązały się one z powstaniem obowiązku podatkowego,
  3. od komitenta z tytułu dostawy towarów będącej przedmiotem umowy komisu

- z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Według art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko zarejestrowanym, czynnym podatnikom podatku od towarów i usług oraz jedynie w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tj. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona w art. 86 ust. 1 ustawy zasada wyłącza więc możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

Z danych przedstawionych we wniosku wynika, że Instytut jest instytucją kultury wpisaną do rejestru narodowych instytucji kultury prowadzonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celem statutowym Instytutu jest ochrona zabytków (PKWiU 91.03.10) oraz realizacja zadań w zakresie dziedzictwa kulturowego. Obecnie Instytut przystępuje do realizacji projektu, którego przedmiotem jest renowacja, remont i prace wzmacniające pieszego mostu parkowego „Most...” w Parku. Teren Parku (położonego po obu stronach granicznej rzeki stanowiący historyczną i kulturalną jedność) jest wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Projekt będzie realizowany w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej 2007-2013. Będzie sfinansowany w 85 % ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 15% ze środków MKiDN. Efekt jaki powstanie po zakończeniu realizacji projektu nie będzie generował żadnego przychodu. Most będzie służył społeczności lokalnej i turystom a Instytut nie będzie pobierał żadnych opłat. Towary i usługi nabywane przy realizacji w/w zadania nie będą miały wpływu na osiągane przychody przez Instytut. Park jest ogólnodostępny i imprezy jakie się w nim odbywają ,są i będą w przyszłości nieodpłatne.

Mając zatem na uwadze wskazany wyżej przepis art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz okoliczności przedstawione we wniosku, stwierdzić należy, że w przedmiotowej sprawie nie został spełniony podstawowy warunek uprawniający do odliczenia podatku od towarów i usług — związek dokonanych zakupów ze sprzedażą opodatkowaną. W konsekwencji Wnioskodawca nie będzie miał prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych z tytułu realizacji przedmiotowego projektu którego przedmiotem jest renowacja, remont i prace wzmacniające pieszego mostu parkowego „Most...” w Parku.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy uznać należało za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj