Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-661/11-4/AG
z 1 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-661/11-4/AG
Data
2011.08.01



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy --> Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
najem
ryczałt ewidencjonowany
zawieszenie działalności gospodarczej
źródła przychodu


Istota interpretacji
Zryczałtowany podatek dochodowy od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.



Wniosek ORD-IN 353 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2011 r. (data wpływu 5 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 27 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, w związku z czym pismem z dnia 18 lipca 2011 r. znak ILPB1/415-661/11-2/AG na podstawie art. 169 § 1 tej ustawy wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 21 lipca 2011 r., a w dniu 27 lipca 2011 r. wniosek uzupełniono (nadano w polskiej placowe pocztowej w dniu 26 lipca 2011 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca od 2005 roku prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. W szerokim zakresie prowadzonej działalności jest zarejestrowany rodzaj „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi” – wg PKD z 2007 – 68.20.Z.

Jako główny rodzaj prowadzonej działalności wynikający z zaświadczenia o numerze identyfikacyjnym REGON przyjęto 70.22.Z (pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej i zarządzania). W latach ubiegłych uzyskano ciągłe przychody z najmu nieruchomości, która wg zapisów w księgach wieczystych stanowi lokal mieszkalny. Najemcy wykorzystują ją jednak na cele prowadzonej działalności gospodarczej (pomieszczenia biurowe, siedziba firmy). Wnioskodawca posiada tą nieruchomość w ewidencji środków trwałych. Wynajmujący jest płatnikiem podatku od towarów i usług VAT.

Zainteresowany w dniu 31 marca 2011 r. podpisał umowę cywilnoprawną najmu, dotyczącą tej nieruchomości ze spółką, której jest większościowym udziałowcem. Do tego dnia należności za najem ww. nieruchomości były regulowane przez spółkę na podstawie wystawianych przez Wnioskodawcę faktur.

Od dnia 31 marca 2011 r. Wnioskodawca zawiesił prowadzoną działalność gospodarczą z przewidywanym terminem zawieszenia 6 miesięcy, z zamiarem likwidacji prowadzonej działalności, która nastąpi niezwłocznie po ustaniu przyczyn uzasadniających zawieszenie (działalność nie zostanie „odwieszona”, a bezpośrednio nastąpi zamknięcie prowadzonej działalności). W dniu 31 marca 2011 r. wspomniana nieruchomość mieszkalna będąca dotychczas środkiem trwałym w prowadzonej działalności, została wyrejestrowana z ewidencji środków trwałych działalności gospodarczej i przekazana do majątku osobistego.

W dniu 6 kwietnia 2011 r. Wnioskodawca złożył osobiście w US informację o wyborze formy opodatkowania zawartej w dniu 31 marca 2011 r. umowy najmu ze spółką – w formie ryczałtu ewidencjonowanego oraz formularz NIP-1.

W dniu 6 kwietnia 2011 r. wynajmujący otrzymał pierwszą płatność z tytułu zawartej w dniu 31 marca 2011 r. umowy najmu. Wynajmujący (Wnioskodawca) – osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej pozostaje w dalszym ciągu płatnikiem podatku VAT. W dniu 5 maja 2011 r. zostanie złożony EDG-1 w Urzędzie Miasta, wykreślający z ewidencji rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej 68.20.Z (wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi).

W uzupełnieniu Zainteresowany podał, iż nieruchomość mieszkalna będąca środkiem trwałym w prowadzonej działalności została wyrejestrowana w dniu 31 marca 2011 r. z ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej i przekazana do majątku osobistego przed podpisaniem ze Spółką umowy najmu, która to umowa rozpoczęła swój bieg od 1 kwietnia 2011 r. (data podpisania umowy 31 marca 2011 r.).

Zawarta ze Spółką w dniu 31 marca 2011 r. umowa najmu nieruchomości dotyczyła składnika majątku prywatnego Wnioskodawcy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca jako osoba fizyczna, która zawarła umowę najmu w formie umowy cywilnoprawnej, pozostający w zawieszeniu prowadzonej działalności gospodarczej, która w swoim zakresie obejmowała wynajem nieruchomości, który zostanie wykreślony w dniu 5 maja 2011 r., może wybrać jako formę opodatkowania przychodów uzyskanych z umowy najmu ryczałt ewidencjonowany...

Zdaniem Wnioskodawcy, może skorzystać z tej formy opodatkowania ponieważ przesłanki do skorzystania z tej formy opodatkowania zostały spełnione, tj. obowiązek złożenia informacji o wyborze opodatkowania został spełniony oraz w okresie uzyskiwania przychodów z najmu nie była prowadzona działalność gospodarcza w zakresie najmu nieruchomości (zawieszenie, późniejsze wykreślenie tego rodzaju działalności oraz zamierzona jej likwidacja bez odwieszenia).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ww. ustawy odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 6 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza (pkt 3),
  • najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą (pkt 6).

W myśl art. 6 ust. 1a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają również otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla ustalenia wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń z tytułu tych umów, stosuje się art. 11 ust. 2-2b ustawy o podatku dochodowym.

Natomiast stosownie do treści art. 9 ust. 4 ww. ustawy, w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a, przepisy dotyczące oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych stosuje się odpowiednio, z tym że podatnik rozpoczynający osiąganie takich przychodów w trakcie roku podatkowego składa pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Z przedstawionych informacji wynika, iż Wnioskodawca nieruchomość mieszkalną będąca środkiem trwałym w prowadzonej działalności wyrejestrował w dniu 31 marca 2011 r. z ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej i przekazał ją do majątku osobistego przed podpisaniem ze Spółką umowy najmu, która to umowa rozpoczęła swój bieg od 1 kwietnia 2011 r. (data podpisania umowy 31 marca 2011 r.). Zatem zawarta ze Spółką w dniu 31 marca 2011 r. umowa najmu nieruchomości dotyczyła składnika majątku prywatnego Wnioskodawcy.

Wnioskodawca jako osoba fizyczna, która zawarła umowę najmu składnika majątku prywatnego w formie umowy cywilnoprawnej, pozostający w zawieszeniu prowadzonej działalności gospodarczej, która w swoim zakresie obejmowała wynajem nieruchomości, jaki zostanie wykreślony w dniu 5 maja 2011 r., może wybrać w dniu 6 kwietnia 2011 r. jako formę opodatkowania przychodów uzyskanych z umowy najmu ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj