Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-460/11-2/DP
z 12 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB3/423-460/11-2/DP
Data
2011.08.12



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Zasady szczegółowe dokonywania odpisów amortyzacyjnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Amortyzacja praw i wartości niematerialnych

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Minimalne okresy dokonywania odpisów amortyzacyjnych


Słowa kluczowe
amortyzacja
kontrahent zagraniczny
licencja
odpisy amortyzacyjne
wartości niematerialne i prawne
zakup


Istota interpretacji
CIT - zakresie momentu uznania zakupionej licencji za wartość niematerialną i prawną oraz w zakresie sposobu amortyzacji tej licencji



Wniosek ORD-IN 506 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu uznania zakupionej licencji za wartość niematerialną i prawną oraz w zakresie sposobu amortyzacji tej licencji -jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie momentu uznania zakupionej licencji za wartość niematerialną i prawną oraz w zakresie sposobu amortyzacji tej licencji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujący stan faktyczny:

Spółka zawiera z kontrahentami zagranicznymi umowy licencyjne na wydanie i dystrybucję gier komputerowych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Przykład: Spółka w maju 2011 r. zawarła umowę licencyjną na wydanie i dystrybucję gry komputerowej na terytorium RP. Umowa licencyjna obejmuje lokalizację, reprodukcję, wytworzenie, dystrybucję i reklamę. Na podstawie tej umowy nie dochodzi do przeniesienia autorskich praw majątkowych. Umowa została zawarta na okres 3 lat od momentu wydania gry. Planowany termin wydania gry to lipiec 2011 r. Ustalona cena za licencję (opłata licencyjna) jest stała i wynosi 11 000,00 Euro.

Warunki płatności:

20 % po podpisaniu umowy,

30% po zatwierdzeniu polskiego mastera,

50% w ciągu 60 dni od wydania gry.

Umowa zostanie udokumentowana fakturami.

Przed wydaniem gry zgodnie z umową Spółka rozpocznie prace związane z lokalizacją, reprodukcją, wytworzeniem i reklamą gry (które są niezbędne do jej wydania). Aby rozpocząć powyższe pracę Spółka musi otrzymać od kontrahenta mastera.

Spółka przychody z tytułu sprzedaży gry na terenie RP, na którą zakupiła powyższą licencję zacznie osiągać dopiero po jej wydaniu, zgodnie z planem od lipca 2011. Termin wydania gry jednak może ulec zmianie. Jeśli gra zostanie wydana w lipcu 2011 umowa będzie obowiązywała do lipca 2014. Jeśli termin wydania gry ulegnie przesunięciu np., na wrzesień 2011, umowa będzie obowiązywała do września 2014.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w opisanej powyższej sytuacji Spółka ma prawo uznać, iż zakupiona licencja spełnia już w momencie zakupu kryteria zakwalifikowania jako wartość niematerialną i prawną i wprowadzenia do ewidencji WNiP, czy dopiero w momencie wydania gry komputerowej...
  2. Czy spółka odpisów amortyzacyjnych uznawanych za koszt uzyskania przychodów od zakupionej licencji powinna dokonywać poczynając już od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym tę licencję zakupiono i jednocześnie wprowadzono do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych czy dopiero od miesiąca, w którym wydano grę...
  3. Przez jaki okres dla celów pdop Spółka powinna amortyzować powyższą licencję...

Stanowisko Wnioskodawcy

Ad. 1 Zdaniem Spółki zgodnie z art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy pdop zakupiona licencja na wydanie i dystrybucję gry komputerowej stanowi wartość niematerialną i prawną już w momencie jej zakupu (wystawienia faktury przez kontrahenta) i powinna zostać wprowadzona do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

Jak stanowi powyższy artykuł ww. ustawy, amortyzacji podlegają z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje – o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Ad. 2 Zdaniem Spółki zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy pdop zakupiona licencja powinna podlegać amortyzacji uznawanej za koszt uzyskania przychodu już od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym tę licencję zakupiono i zarazem wprowadzono do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych.

Ad. 3 Zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 1 ustawy pdop Spółka powinna amortyzować powyższą licencję przez 24 miesiące od momentu wprowadzenia jej do ewidencji. Jak stanowi powyższy artykuł okres amortyzacji nie może być krótszy niż:

1) od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz praw autorskich – 24 miesiące. Jeżeli wynikający z umowy okres używania praw majątkowych jest krótszy od ustalonego w tym przepisie, podatnicy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych w okresie wynikającym z umowy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj