Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP2/443-215/11-4/IR
z 6 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPP2/443-215/11-4/IR
Data
2011.09.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dostawa
książka
stawka preferencyjna
świadczenie usług


Istota interpretacji
Należy stwierdzić, że czynności Wnioskodawczyni polegające na wytworzeniu produktu (książki) w oparciu o własne materiały należy uznać za dostawę towarów, która będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5%, pod warunkiem, że książki drukowane są oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISBN i mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1. Natomiast w sytuacji, gdy w procesie produkcji Wnioskodawczyni zużywa surowce i komponenty dostarczone jej przez zamawiającego, o ile stanowią 100% materiałów zużytych przy wykonaniu danego produktu bądź przeważającą część w stosunku do materiałów własnych, przedmiotowe czynności należy uznać jako świadczenie usług, do których nie znajdzie zastosowania preferencyjna stawka podatku.



Wniosek ORD-IN 192 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Politechniki, przedstawione we wniosku z dnia 1 czerwca 2011 r. (data wpływu 6 czerwca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 24 sierpnia 2011 r. (data wpływu 25 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wytworzenia i dostawy książek – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla wytworzenia i dostawy książek. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 24 sierpnia 2011 r. (data wpływu 25 sierpnia 2011 r.) poprzez doprecyzowanie stanu faktycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Politechnika (Wnioskodawczyni) posiada w ramach struktur organizacyjnych drukarnię, która świadczy m.in. usługi polegające na dostarczeniu gotowego produktu (książek mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1) do zamawiającego. W sytuacji, której dotyczy niniejszy wniosek, zamawiający posiada wszelkie prawa autorskie do danej publikacji i nadaje swój własny numer ISBN.

W związku z prowadzoną przez drukarnię działalnością występują dwie sytuacje:

  • Zamawiającym druk jest podmiot posiadający prawo do rozpowszechniania dzieła na różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Drukarni nie przysługują prawa autorskie do wykonanego dzieła. Do wytworzenia produktów drukarnia zużywa, będące jej własnością, surowce i komponenty, takie jak: papier, karton, farby, kleje, płyty itp. Druk odbywa się zatem na materiałach własnych drukarni i we własnym zakresie. W chwili wydania gotowego towaru zakład przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tym towarem jak właściciel.
  • Zamawiającym druk jest podmiot posiadający prawo do rozpowszechniania dzieła na różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Drukarni nie przysługują prawa autorskie do wykonanego dzieła. Do wytworzenia produktów drukarnia zużywa surowce i komponenty, takie jak: papier, karton, farby, kleje, płyty itp. dostarczone jej przez zamawiającego. W chwili wydania gotowego towaru drukarnia przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tym towarem jak właściciel.


W piśmie z dnia 24 sierpnia 2011 r. (data wpływu 25 sierpnia 2011 r.) Wnioskodawczyni wskazała, iż jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w obu przedstawionych, w stanie faktycznym, sytuacjach możliwe jest zastosowanie preferencyjnej stawki VAT w wysokości 5%...

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z brzmieniem przepisu zawartego w art. 41 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy, stawka podatku wynosi 5%. Pozycja 32 tego załącznika wskazuje na stosowanie stawki preferencyjnej do towarów sklasyfikowanych w PKWiU ex 58.11.1, mianowicie wobec książek drukowanych - wyłącznie książek (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), map - wytwarzanych metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

Zatem warunki na stosowanie obniżonej stawki 5% w tym przypadku są następujące: świadczenie drukarni obejmuje dostarczenie gotowego produktu - książek, książki mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1, a także książki oznaczone są numerem ISBN.

Zdaniem Wnioskodawczyni powyższe przesłanki materializują się w obu przedstawionych w stanie faktycznym przypadkach. Biorąc pod uwagę powyższe, obie przedmiotowe transakcje można uznać za dostawę towarów, w związku ze spełnieniem wymagań określonych w art. 7 ustawy o VAT, albowiem:

  • przedmiotem dostawy jest książka, czyli towar,
  • dostawca przenosi na nabywcę prawo do rozporządzenia towarem jak właściciel,
  • dostawa odbywa się za wynagrodzeniem.

W obu sytuacjach wyrób gotowy (książka) trafia bezpośrednio z drukarni do zamawiającego i nie ulega już dalszej obróbce. Drukarnia nie jest wydawcą książki, nie posiada też praw autorskich do wykonywanego wyrobu.

W pierwszej sytuacji dochodzi, bez wątpienia, do dostawy towarów, podlegającej opodatkowaniu preferencyjną stawką na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

Stanowisko takie potwierdza szereg interpretacji Ministra Finansów, np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 sierpnia 2009 r., sygn. IPPP2/443-575/09-4/IK; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 23 listopada 2009 r., sygn. ITPP1/443-815/09/AP; interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 15 kwietnia 2011 r., sygn. ILPP2/443-108/11-4/BA, czy interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 7 kwietnia 2011 r., sygn. IPPP1-443-155/11-6/PR, gdzie stwierdzono: Proces wydrukowania książki lub czasopisma w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy) (...).

Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki lub czasopisma są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, co do których drukarnia - aby wydawca mógł nimi rozporządzać jak właściciel - musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.

Do dostawy towarów dochodzi zdaniem Wnioskodawczyni również w drugim przypadku. Zawsze bowiem z chwilą wydania książek wydawcy (kontrahentowi), drukarnia przenosi władztwo nad książką (rzeczą) na kontrahenta, który uzyskuje faktyczną możliwość dysponowania i rozporządzania produktem jak właściciel. Kontrahent opatruje książkę odpowiednim symbolem ISBN. Tym samym dochodzi do dostawy, która podlega opodatkowaniu według stawki 5% na podstawie art. 41 ust. 2a w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o VAT.

Podsumowując powyższe, w opinii Wnioskodawczyni, we wskazanych sytuacjach, zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy, czynność drukowania książek, mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1 i oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN, z materiałów własnych drukarni jak również dostarczonych przez kontrahenta, połączona z finalnym wydaniem ich na rzecz tegoż klienta, należy uznać za dostawę towarów, podlegającą opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 5%.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W oparciu o art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez świadczenie usług, zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

W tym miejscu wskazać należy, iż od dnia 1 stycznia 2011 r. na potrzeby podatku od towarów i usług stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. ( Dz. U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.).

Należy również wskazać, iż stosownie do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy, podstawowa stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1 – art. 41 ust. 2 ustawy.

Na mocy art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  • stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;

W poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono – PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami (ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

W pkt 1 objaśnień do ww. załącznika wskazano, iż wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Z kolei zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. Pod pozycją 32 załącznika nr 10 do ustawy wymieniono książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek, wydawnictwa w alfabecie Braille’a (ex 58.11.1).

Stosownie do art. 2 pkt 30 ustawy, przez PKWiU ex - rozumie się zakres wyrobów lub usług węższy niż określony w danym grupowaniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania zwolnienia, obniżonej stawki podatku lub wyłączenia tylko do towarów lub usług należących do wymienionego grupowania statystycznego, spełniających określone warunki sprecyzowane przez ustawodawcę w rubryce – nazwa towaru lub usługi. Wynikająca z konkretnego załącznika stawka VAT, zwolnienie bądź wyłączenie dotyczy wyłącznie danego towaru lub danej usługi z danego grupowania – konkretnego towaru lub konkretnej usługi wymienionej obok symbolu PKWiU.

Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii książek, dla których mocą ww. przepisów przewidziano różne stawki, stosuje się regulacje korzystniejsze dla podatnika.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej regulacje, w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy dokonać oceny czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawidłowości zastosowania stawki podatku od towarów i usług wymaga ustalenia czy proces wytworzenia książek i późniejszego ich dostarczenia do zamawiającego należy rozpoznać jako dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy czy też jako świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ustawy.

W niniejszej sprawie, jak wynika to z przywołanych wyżej przepisów, preferencyjna stawka podatku od towarów i usług może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów.

Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawczyni będąca zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług posiada w ramach struktur organizacyjnych drukarnię, która świadczy m.in. usługi polegające na dostarczeniu gotowego produktu (książek mieszczących się w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1) do zamawiającego. Zamawiającym druk jest podmiot posiadający prawo do rozpowszechniania dzieła na różnych polach eksploatacji w rozumieniu przepisów ustawy o prawach autorskich i prawach pokrewnych. Drukarni nie przysługują prawa autorskie do wykonanego dzieła. Do wytworzenia produktów drukarnia zużywa, będące jej własnością bądź dostarczone przez zamawiającego surowce i komponenty, takie jak: papier, karton, farby, kleje, płyty itp. W chwili wydania gotowego towaru zakład przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tym towarem jak właściciel. W sytuacji, której dotyczy wniosek, zamawiający posiada wszelkie prawa autorskie do danej publikacji i nadaje swój własny numer ISBN.

Należy wskazać, iż o kwalifikacji danej czynności jako dostawy towarów, bądź świadczenia usług, rozstrzyga każdorazowo zindywidualizowany stan faktyczny. O przedmiocie świadczenia przesądza zakres oraz specyfika wykonywanych czynności, użytych materiałów, obowiązujące klasyfikacje statystyczne oraz treść umów zawartych każdorazowo przez podatnika i jego kontrahenta. Jedynie analiza czynników takich jak m.in. przedmiot świadczenia, udział materiałów własnych oraz udział materiałów powierzonych przez kontrahenta w ogólnym zużyciu materiałów, obowiązki stron, sposób wzajemnego rozliczenia, pozwala określić, czy wykonywane czynności powinny być traktowane jako usługa, czy też jako dostawa towarów.

Zasady kwalifikacji danej czynności jako dostawy towaru doprecyzował Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 2 maja 1996 r. – sprawa C-231/94 Faaborg – Gelting Linien, w którym uznał, że wytworzenie towaru z materiału własnego zleceniobiorcy i przekazanie zleceniodawcy należy traktować jako dostawę towarów. Nie mają przy tym znaczenia okoliczności, czy podatnik efekt swoich czynności osiągnął w wyniku realizacji własnej woli, czy też działał on na zlecenie zleceniodawcy. Definicje zawarte w ustawie o VAT należy interpretować autonomicznie, nie należy dostawy towarów na gruncie ustawy o VAT utożsamiać z cywilnoprawną umową dostawy.

Proces wydrukowania książki w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (rzeczy), o funkcji całkiem odmiennej od tej, związanej z wykorzystanymi materiałami, które stają się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzenia nim jak właściciel. Wytworzone w takim procesie produkcyjnym książki są rzeczami ruchomymi w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy, co do których drukarnia – aby zamawiający mógł nimi rozporządzać jak właściciel – musi przenieść prawo ich posiadania na nabywcę.

Natomiast w przypadku gdy drukarnia otrzymuje od zamawiającego 100% materiałów bądź materiały powierzone stanowią przeważającą część w stosunku do materiałów własnych usługodawcy zużytych przy wykonaniu danego produktu to w tej sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem usług.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że czynności Wnioskodawczyni polegające na wytworzeniu produktu (książki) w oparciu o własne materiały należy uznać za dostawę towarów, która będzie podlegała opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5%, pod warunkiem, że książki drukowane są oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolem ISBN i mieszczą się w grupowaniu PKWiU ex 58.11.1. Natomiast w sytuacji, gdy w procesie produkcji Wnioskodawczyni zużywa surowce i komponenty dostarczone jej przez zamawiającego, o ile stanowią 100% materiałów zużytych przy wykonaniu danego produktu bądź przeważającą część w stosunku do materiałów własnych, przedmiotowe czynności należy uznać jako świadczenie usług, do których nie znajdzie zastosowania preferencyjna stawka podatku.

Wobec powyższego oceniając całościowo stanowisko Wnioskodawczyni, w zakresie stawki podatku dla wytworzenia i dostawy książek, należało uznać je za nieprawidłowe.

Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, wskazane we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

Odnośnie natomiast powołanych przez Wnioskodawczynię interpretacji indywidualnych należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj