Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-534/11/ESZ
z 29 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-534/11/ESZ
Data
2011.08.29



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
oświadczenia
oświadczenie o wyborze formy opodatkowania
przychód
wynajem


Istota interpretacji
Czy można rozliczać najem z obiektów będących własnością Wnioskodawcy i jego małżonki tylko On, posiadając upoważnienie żony?



Wniosek ORD-IN 678 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 26 maja 2011r. (data wpływu do tut. Biura 30 maja 2011r.), uzupełnionym w dniu 19 sierpnia 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia przez Wnioskodawcę całości dochodów z najmu nieruchomości stanowiących współwłasność Jego i jego małżonki - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 maja 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości rozliczenia przez Wnioskodawcę całości dochodów z najmu nieruchomości stanowiących współwłasność Jego i jego małżonki. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 09 sierpnia 2011r. Znak: IBPBI/1/415-533/11/ESZ, IBPBI/1/415-534/11/ESZ, IBPP1/443-905/11/BM wezwano do jego uzupełnienia co też nastąpiło w dniu 19 sierpnia 2011r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą i w ramach tej działalności wykonuje usługi hotelarskie w obiekcie będącym własnością Wnioskodawcy i jego małżonki. Oprócz tego Wnioskodawca wynajmuje pomieszczenia w tym lokalu oraz innych jako własny majątek nie wprowadzony do działalności gospodarczej, który jest opodatkowany na zasadach ogólnych. Z tego tytułu opodatkowuje najem z 1/2 czynszu, a żona 1/2 czynszu. Od miesiąca sierpnia 2011r. zamierza dokonać rozszerzenia zakresu działalności gospodarczej w zakresie wynajmu lokali. W ramach tej działalności Wnioskodawca chciałby wynajmować pomieszczenia z jednego obiektu, a przychód z dwóch pozostałych chciałby opodatkować na zasadach ogólnych, jako najem własnego majątku nie wprowadzonego do działalności gospodarczej.

Jako podatnik VAT wystawia faktury za najem, refaktury kosztów mediów zarówno w działalności gospodarczej oraz jako osoba fizyczna. Należny podatek VAT rozlicza w jednej deklaracji VAT.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż:

  1. Wniosek dotyczy:
    • kamienicy, w której do sierpnia 2011r. Wnioskodawca prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług noclegowych, wykorzystując do tego dwa piętra i parter, od sierpnia 2011r. nie prowadzi już działalności w zakresie usług noclegowych (PKD 55.20.Z), natomiast tą część wynajął w ramach działalności gospodarczej. Od m-ca sierpnia 2011r. rozszerzył swoją działalność o „wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi i dzierżawionymi - PKD 68.20.Z”,
    • pozostała część kamienicy, która przeznaczona jest pod wynajem - na działalność biurową innych podmiotów - najem prywatny,
    • budynek, będący własnością Wnioskodawcy, w którym wynajmuje lokale użytkowe (obecnie dla jednego podmiotu gospodarczego) - najem prywatny,
    • dom mieszkalny, piętro, które wynajmuje na cele mieszkaniowe, najem prywatny.
  2. Kamienica posiada dwa niezależne wejścia:
    • jedno do obiektu przystosowanego do usług noclegowych, w której do miesiąca sierpnia 2011r. Wnioskodawca prowadził takie usługi. Od sierpnia wynajmuje ten obiekt. Tą część kamienicy na podstawie użyczenia od małżonki Wnioskodawcy użytkował do prowadzonej działalności gospodarczej,
    • drugie do budynku, który wynajmuje jako najem prywatny Wnioskodawca i jego małżonka.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przychodu z najmu obiektów będących własnością Wnioskodawcy i jego małżonki może rozliczać wyłącznie Wnioskodawca posiadający upoważnienie żony...

(pytanie wymienione we wniosku jako 2)

Zdaniem Wnioskodawcy, posiadając upoważnienie żony może sam opodatkowywać najem prywatnego majątku i dokonywać rozliczenia podatku na zasadach ogólnych, a w rozliczeniu rocznym wybrać wspólne opodatkowanie. Dodatkowo Wnioskodawca wskazał, iż On i małżonka nie posiadają rozdzielności majątkowej.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam co następuje.

Na wstępie zauważyć należy, iż w interpretacji indywidualnej z dnia 29 sierpnia 2011r. Znak: IBPBI/1/415-533/11/ESZ, wskazano w szczególności, iż przychody ze stanowiącego współwłasność majątkową małżeńską budynku kamienicy, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej stanowią w całości przychody z działalności gospodarczej, co oznacza, iż przychody uzyskiwane z tego tytułu w całości winien opodatkowywać Wnioskodawca.

Odnosząc się do możliwości opodatkowania przez Wnioskodawcę całego przychodu z wynajmu poza prowadzoną działalnością gospodarczą domu mieszkalnego stanowiącego współwłasność majątkową małżeńską, zauważyć należy, iż zgodnie z art. 9a ust. 6 ustawy, z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), dochody osiągane przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6, są opodatkowane na zasadach określonych w ustawie, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, odrębnym źródłem przychodów jest najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą.

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Zgodnie z art. 8 ust. 1a ww. ustawy, przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Zgodnie z art. 8 ust. 2 ww. ustawy, zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:

  1. rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
  2. ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.

Zasady, o których mowa w ust. 1 i 2, mają również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przychody ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego z tego źródła przez jednego z nich (art. 8 ust. 3 ww. ustawy).

W myśl art. 8 ust. 4 ww. ustawy, oświadczenie, o którym mowa w ust. 3, należy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został otrzymany, ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6, pierwszy w roku podatkowym przychód ze wspólnej własności, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy.

Zgodnie z art. 8 ust. 5 ww. ustawy, wybór zasady opodatkowania całości dochodu przez jednego z małżonków, wyrażony w oświadczeniu, o którym mowa w ust. 3, obowiązuje przy zapłacie zaliczek przez cały rok podatkowy oraz przy składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty), chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek zapłaty zaliczek i składania zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) z tego tytułu.

Mając na względzie ww. przepisy oraz przedstawione zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż opodatkowanie dochodów z tzw. najmu prywatnego nieruchomości (domu mieszkalnego) będącej współwłasnością małżonków możliwa jest wyłącznie poprzez złożenie oświadczenia o opodatkowaniu całości dochodu osiągniętego ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 6 przez jednego z nich, o którym mowa w art. 8 ust. 3 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Co więcej złożenie ww. oświadczenia winno nastąpić w terminie określonym w cyt. powyżej art. 8 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji dla opodatkowania przez Wnioskodawcę całości przychodu uzyskanego z wynajmu przedmiotowej nieruchomości (domu mieszkalnego) nie jest wystarczające samo posiadanie upoważnienia, o którym mowa we wniosku.

Zauważyć jednocześnie należy, iż w sytuacji złożenia w określonym przepisami prawa terminie oświadczenia o opodatkowaniu całości przychodów z najmu nieruchomości przez jednego z małżonków, wybór tej zasady opodatkowania, obowiązuje również przy zapłacie zaliczek przez cały rok podatkowy oraz przy składaniu zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty).

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, iż w zakresie pytań wymienionych we wniosku jako 1 i 3 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj