Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPB3/423-119/11-2/IR
z 22 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPTPB3/423-119/11-2/IR
Data
2011.09.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
apteka
bonifikaty
przychody należne


Istota interpretacji
Czy Spółka ma prawo pomniejszyć przychody o wartość udzielonych bonifikat i zrealizowanych bonów lojalnościowych, jeżeli ich wysokość wynika z dziennych zestawień sprzedaży, sporządzanych przy pomocy programu komputerowego oraz paragonów fiskalnych (z części informacyjnej), ale nie jest uwidoczniona na fiskalnych raportach dobowych?



Wniosek ORD-IN 339 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Apteki Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością reprezentowanej przez Pełnomocnika przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2011 r. (data wpływu 24 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pomniejszenia przychodu o wartość udzielonych bonifikat i zrealizowanych bonów lojalnościowych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2011 r. do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pomniejszenia przychodu o wartość udzielonych bonifikat i zrealizowanych bonów lojalnościowych.

Na podstawie art. 15 § 1 i art. 170 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z § 5a ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz.770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie pismem z dnia 28 czerwca 2011 r., (data wpływu 1 lipca 2011 r.), przesłał ww. wniosek Dyrektorowi Izby Skarbowej w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, celem załatwienia zgodnie z właściwością miejscową.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej leków i produktów farmaceutycznych w aptece. Przy sprzedaży niektórych leków z cenami urzędowymi lub umownymi apteka udziela klientom bonifikaty. Ponadto klienci apteki otrzymują karty stałego klienta, na których zbierają punkty. Po osiągnięciu określonej liczby punktów klient otrzymuje bon lojalnościowy o określonej wartości, wygenerowany przez program komputerowy. Wykorzystanie tego bonu powoduje dodatkowe (oprócz udzielonej ewentualnie bonifikaty na zakupione towary) obniżenie kwoty do zapłaty, Zarówno bonifikata, jak i wykorzystany bon lojalnościowy, uwidocznione są w tzw. części informacyjnej paragonu fiskalnego. Nie obniżają cen artykułów, ale pomniejszają wykazaną w nim kwotę do zapłaty. W paragonie są bowiem wyspecyfikowane ceny leków w kwotach netto wraz z podatkiem od towarów i usług. Natomiast bonifikata i bon lojalnościowy przedstawione są w dolnej części paragonu w postaci jednej kwoty bez rozbicia na kwotę netto i podatek VAT oraz bez przyporządkowania do poszczególnych pozycji towaru wydawanego klientowi. Udzielone bonifikaty i zrealizowane bony lojalnościowe nie są widoczne na raporcie dobowym z kasy fiskalnej, ponieważ ich wartość jest ujmowana w części informacyjnej, a nie fiskalnej.

Z tego powodu powstaje różnica pomiędzy raportem fiskalnym a rzeczywistym obrotem i kwotą, jaka faktycznie wpływa do kasy apteki. Jednak ponieważ apteka pracuje przy użyciu zintegrowanego systemu informatycznego, który jest ściśle powiązany z drukarkami fiskalnymi, wartość udzielonych bonifikat i zrealizowanych bonów lojalnościowych jest widoczna na zestawieniach emitowanych przez ten system. Są to dzienne raporty kasowe, które wykazują kwoty sprzedaży zafiskalizowanej, kwoty udzielonych bonifikat, kwoty zrealizowanych bonów lojalnościowych, a co za tym idzie kwoty faktycznie wpływające do kasy Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka ma prawo pomniejszyć przychody o wartość udzielonych bonifikat i zrealizowanych bonów lojalnościowych, jeżeli ich wysokość wynika z dziennych zestawień sprzedaży, sporządzanych przy pomocy programu komputerowego oraz paragonów fiskalnych (z części informacyjnej), ale nie jest uwidoczniona na fiskalnych raportach dobowych...

Zdaniem Wnioskodawcy wartość udzielonych bonifikat i zrealizowanych bonów lojalnościowych nie wpływa na zmniejszenie przychodu do opodatkowania. Podstawę ewidencji zarówno przychodów Spółki, jak i należnego podatku od towarów i usług, stanowią fiskalne raporty dobowe, na których nie są uwidocznione wartości bonifikat i bonów lojalnościowych

W związku z tym kwotą podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych jest kwota wykazana jako cena sprzedaży w treści fiskalnego raportu dobowego. Wykazanie wartości bonifikat i bonów lojalnościowych w części informacyjnej paragonu oraz na niefiskalnych wydrukach komputerowych nie uprawnia Spółki do pomniejszenia przychodu do opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są m.in. otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Natomiast, w myśl art. 12 ust. 3 ww. ustawy, za przychody związane z działalnością gospodarczą i z działami specjalnymi produkcji rolnej, osiągnięte w roku podatkowym, uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Przychodami należnymi są więc przychody, które w następstwie działalności gospodarczej stały się należnością (wierzytelnością), chociaż faktycznie jeszcze ich nie uzyskano. Z tak określonych przychodów wyłączeniu podlegają wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Wobec braku legalnej definicji pojęcia „bonifikata”, za celowe należy uznać odwołanie się do jej wykładni językowej. Przyjmując za „Uniwersalnym słownikiem języka polskiego” pod redakcją prof. Stanisława Dubisza (Wyd. Naukowe PWN, Warszawa 2003, tom 1, str. 303) „bonifikata” – to „zniżka, odstępstwo od ustalonej ceny towaru, zwłaszcza jako forma odszkodowania za poniesioną stratę albo w celach reklamowych: opust, rabat”.

Zatem, bonifikata to obniżka ceny przyznawana po dokonaniu transakcji, zwykle jako zachęta do zwiększenia zakupów albo forma rekompensaty z powodu faktycznie poniesionej lub przewidywanej straty kontrahenta. Jest to rodzaj rabatu, czyli obniżki ustalonej ceny określonego towaru, wyrażonej procentowo lub kwotowo.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują kwestii dokumentowania bonifikat, jednak prawidłowe ich udokumentowanie jest konieczne dla możliwości obniżenia o nie przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy (…).

Przepisy, o których mowa w tym artykule zawarte są w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 152, poz. 1223 ze zm.).

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż udzielone bonifikaty i zrealizowane bony lojalnościowe nie są widoczne na raporcie dobowym z kasy fiskalnej, ponieważ ich wartość jest ujmowana w części informacyjnej, a nie fiskalnej.

Z tego powodu powstaje różnica pomiędzy raportem fiskalnym a rzeczywistym obrotem i kwotą, jaka faktycznie wpływa do kasy apteki. Jednak, ponieważ Wnioskodawca pracuje przy użyciu zintegrowanego systemu informatycznego, który jest ściśle powiązany z drukarkami fiskalnymi, wartość udzielonych bonifikat i zrealizowanych bonów lojalnościowych jest widoczna na zestawieniach emitowanych przez ten system. Są to dzienne raporty kasowe, które wykazują kwoty sprzed zafiskalizowanej, kwoty udzielonych bonifikat, kwoty zrealizowanych bonów lojalnościowych, a co za tym idzie kwoty faktycznie wpływające do kasy Wnioskodawcy.

Ustawodawca nie narzuca żadnych technicznych rozwiązań co do sposobu dokumentowania przychodów, podkreśla natomiast, że prowadzona ewidencja rachunkowa ma zapewnić określenie dochodu i podstawy opodatkowania oraz należnego podatku.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie regulują kwestii dokumentowania bonifikat. Jeżeli zatem dokumenty, na podstawie których dokonywane są księgowania udzielanych klientom bonifikat są, stosownie do art. 22 ust. 1 ustawy o rachunkowości, rzetelne, tj. zgodne z rzeczywistym przebiegiem operacji gospodarczej, której dotyczą, kompletne, zawierające co najmniej dane określone w art. 21 tej ustawy, wówczas przychodem Wnioskodawcy ze sprzedaży farmaceutyków jest kwota faktycznie zapłacona przez nabywcę. Udzielenie bonifikaty ma tym samym wpływ na obniżenie przychodu, o którym mowa w art. 12 ust. 1 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, w analizowanym stanie faktycznym przychodem Wnioskodawcy ze sprzedaży leków winna być cena tych leków, pomniejszona o udzielone bonifikaty, o ile zostaną one prawidłowo udokumentowane.

Końcowo wyjaśnia się, iż tut. Organ nie odniósł się do kwestii dotyczących zasad i sposobów dokumentowania operacji gospodarczych określonych w ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) oraz aktach wykonawczych do tej ustawy, gdyż nie było to przedmiotem zapytania.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie oceny stanowiska Spółki w odniesieniu do powiązanego z nim pytania, wpisanego w nakreślonym wnioskiem stanie faktycznym. Ocena ta nie przesądza natomiast o prawidłowości stosowanego sposobu dokumentowania tychże bonifikat, gdyż stanowi to domenę odrębnego postępowania podatkowego bądź kontrolnego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj