Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-499/11/RS
z 21 czerwca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-499/11/RS
Data
2011.06.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
książka
nabycie wewnątrzwspólnotowe
stawka preferencyjna


Istota interpretacji
Wewnatrzwspólnotowe nabycie książek oraz ich przesyłka podlega opodatkowaniu 5% stawką podatku.



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2011 r. (data wpływu 5 kwietnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 13 czerwca 2011 r. (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania 5% stawki podatku do wewnątrzwspólnotowego nabycia książek oraz kosztów ich przesyłki - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 5 kwietnia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 13 czerwca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zastosowania 5% stawki podatku do wewnątrzwspólnotowego nabycia książek oraz kosztów ich przesyłki.


W przedstawionym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.


Centrum, będące czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, jest instytucją kultury – osobą prawną działającą na podstawie ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. W 2011 r. dokonuje z krajów Unii Europejskiej zakupu książek sklasyfikowanych wg PKWiU (z 2008 r.) w grupowaniu 58.11.1 „książki drukowane”. Są one oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Opłata za ich przesyłkę naliczana jest przez dostawcę i umieszczona na fakturze otrzymanej od niego w odrębnej pozycji, jako „koszty przesyłki”. Książki te są zbiorami bibliotecznymi Centrum. Zakup ich stanowi wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług, Centrum zobowiązane jest do wystawienia faktury wewnętrznej. Wydatki związane z transportem dolicza do podstawy opodatkowania przy WNT, na podstawie 31 ust. 2 ww. ustawy. W przypadku wystawienia faktury wewnętrznej w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem książek, stosuje stawkę podatku w wysokości 5% zarówno dla książek, jak i ich przesyłki.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w przypadku wystawienia faktury wewnętrznej dotyczącej wewnatrzwspólnotowego nabycia książek wraz z ich dostawą stosuje się stawkę w wysokości 5% podatku, zarówno do książek, jak i ich przysłyki...


Zdaniem Wnioskodawcy, zarówno książki, jak i ich transport (przesyłka), opodatkowane są, zgodnie z art. 41 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług oraz załącznikiem nr 10 poz. 32, stawką podatku w wysokości 5%. Centrum stwierdziło, że dostawa książek jest ściśle związana z ich zakupem i w tym przypadku nie stanowi usług samodzielnych. Zakupione książki muszą zostać dostarczone do odbiorcy, zatem dostawa stanowi element składowy kompleksowej usługi zakupu książek i nie podlega odrębnemu opodatkowaniu. W związku z tym, iż podstawa opodatkowania przy WNT stanowi kwotę, jaką nabywca zobowiązany jest zapłacić z kosztami transportu, do całości należy zastosować stawkę podatku w wysokości 5%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju.

Stosownie do treści art. 5a powołanej ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Z treści przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Definicję towaru ustawodawca zawarł w art. 2 pkt 6 powołanej ustawy. Zgodnie z tym przepisem, pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Z art. 31 ust. 1 ustawy wynika, iż podstawą opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest kwota, jaką nabywający jest obowiązany zapłacić.


Zgodnie z ust. 2 powyższego artykułu, podstawa opodatkowania, o której mowa w ust. 1, obejmuje:


  1. podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze związane z nabyciem towarów, z wyjątkiem podatku;
  2. wydatki dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu oraz ubezpieczenia, pobierane przez dostawcę od podmiotu dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia.


Przepis art. 41 ust. 1 ustawy, stanowi, że stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1, wprowadzonym do ustawy art. 19 pkt 5 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238, poz. 1578), zmienionym art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257, poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy o podatku od towarów i usług, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie od podatku.

W oparciu o art. 41 ust. 2a ustawy o podatku od towarów i usług, dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy, stawka podatku wynosi 5%. W załączniku tym, w poz. 32, wymieniono „Książki drukowane – wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braille’a” - PKWiU 58.11.1.

Z przestawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Centrum, będące instytucją kultury (osobą prawną), działającą na podstawie ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W 2011 r. nabywa z krajów Unii Europejskiej w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia, książki sklasyfikowane wg PKWiU (z 2008 r.) w grupowaniu 58.11.1 „książki drukowane”, które oznaczone są stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN. Opłata za ich przesyłkę naliczana jest przez dostawcę.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje należy stwierdzić, że podstawa opodatkowania wewnątrzwspólnotowego nabycia książek obejmie – stosownie do art. 31 ust. 2 pkt 2 ustawy – także koszty ich przesyłki. W konsekwencji, o ile - jak wynika z treści wniosku - przedmiotowe książki sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 58.11.1. oraz oznaczone symbolami ISBN, transakcja ich nabycia wraz z przesyłką, w oparciu o art. 41 ust. 2a ustawy w związku z pozycją 32 załącznika nr 10, opodatkowana jest 5% stawką podatku.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii uznania dokonanego zakupu książek za wewnątrzwspólnotowe nabycie, z uwagi na brak stanowiska i pytania w tym zakresie, a powyższe przyjęto jako element przedstawionego stanu faktycznego.

Należy zaznaczyć, iż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania, informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz. 11), zainteresowany podmiot sam klasyfikuje m. in. swoje produkty (wyroby i usługi), według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej i to jego obciążają ewentualne negatywne konsekwencje z tytułu błędnego zaklasyfikowania towarów. Wobec powyższego Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji towarów, a niniejszą interpretację wydano w oparciu o grupowanie statystyczne wskazane przez Centrum.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj