Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-700/11/NG
z 2 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBII/2/415-700/11/NG
Data
2011.09.02



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
pozarolnicza działalność gospodarcza
spółka osobowa
sprzedaż akcji
wspólnik


Istota interpretacji
Czy przychody i koszty sprzedanych akcji podlegają rozliczeniu w zeznaniu rocznym PIT-38 poszczególnych wspólników – osób fizycznych według procentowego udziału określonego w umowie spółki jawnej?



Wniosek ORD-IN 3 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 06 czerwca 2011r. (data wpływu do tut. Biura 08 czerwca 2011r.), uzupełnionym w dniu 14 lipca 2011r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania u wspólnika spółki jawnej sprzedaży akcji dokonanej przez tę spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 czerwca 2011r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie sposobu opodatkowania u wspólnika spółki jawnej sprzedaży akcji dokonanej przez tę spółkę w ramach prowadzonej przez nią działalności gospodarczej.

W związku z brakami formalnymi, pismem z dnia 05 lipca 2011r. Znak: IBPBI/1/415-576/11/KB i IBPBII/2/415-700/11/NG wezwano do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 14 lipca 2011r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest wspólnikiem trzyosobowej spółki jawnej (dalej Spółka). Wspólnicy rozliczają się według udziału procentowego dochodów osiąganych przez Spółkę. Spółka inwestuje swoje pieniądze poprzez zakup akcji, tym samym tworzy swój portfel instrumentów finansowych. W 2011r. Spółka dokonuje również sprzedaży akcji. Na ostatni dzień każdego miesiąca wspólnicy Spółki otrzymują z Domu Maklerskiego wycenę posiadanego portfela. Umowa Spółki jawnej stanowi, że przedmiotem działalności gospodarczej jest m.in. „pozostałe pośrednictwo pieniężne 64.19.Z”.

Wspólnicy rozliczają dochód uzyskany ze sprzedaży akcji, jako przychód z kapitałów pieniężnych (o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) w zeznaniu rocznym PIT-38. Przychody z tytułu sprzedanych akcji, jak i koszty nie stanowią przychodów i kosztów spółki jawnej.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż:

  • obrót papierami wartościowymi (akcjami) jest przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki jawnej. § 5 pkt 40 umowy spółki stanowi, że przedmiotem działalności Spółki jest „pozostała działalność usługowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych PKD 64.99.Z,
  • Spółka nabywa akcje w celu dalszej odsprzedaży, ale jednocześnie stanowią one alokację środków wypracowanych przez Spółkę,
  • właścicielem akcji jest Spółka jawna.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przychody i koszty sprzedanych akcji podlegają rozliczeniu w zeznaniu rocznym PIT-38 poszczególnych wspólników – osób fizycznych według procentowego udziału określonego w umowie spółki jawnej...

Zdaniem wnioskodawcy, powinien on opodatkować faktyczny dochód ze sprzedaży papierów wartościowych w 2011r. wykazując go w zeznaniu PIT-38.

Zgodnie z art. 30b ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem, o którym mowa w ust. 1 jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a kosztami uzyskania przychodu określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f lub ust. 1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam, co następuje:

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wyłącznie w zakresie ustalenia czy przychody i koszty sprzedanych akcji podlegają rozliczeniu w zeznaniu rocznym PIT-38 wnioskodawcy będącego wspólnikiem spółki jawnej według procentowego udziału określonego w umowie spółki. W zakresie ustalenia czy przychody ze sprzedaży akcji należy rozliczać w księdze przychodów i rozchodów spółki jawnej wydano odrębne rozstrzygnięcie.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ww. ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

W myśl natomiast art. 17 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

  1. odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
  2. realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Przy czym, w myśl art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.

Przepisu ust. 1 nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej (art. 30b ust. 4 ww. ustawy).

Z przedstawionego we wniosku oraz jego uzupełnieniu stanu faktycznego wynika m.in., iż wnioskodawca jest wspólnikiem Spółki jawnej. Spółka inwestuje swoje pieniądze poprzez zakup akcji, tym samym tworzy swój portfel instrumentów finansowych. Spółka nabywa akcje w celu dalszej odsprzedaży, ale jednocześnie stanowią one alokację środków wypracowanych przez Spółkę. Właścicielem akcji jest Spółka jawna. W 2011r. Spółka dokonała również sprzedaży akcji. Na ostatni dzień każdego miesiąca wspólnicy Spółki otrzymują z Domu Maklerskiego wycenę posiadanego portfela. Obrót papierami wartościowymi (akcjami) jest przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej w formie Spółki jawnej.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż jeżeli w istocie przedmiotem prowadzonej w formie Spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej jest obrót papierami wartościowymi (akcjami), a prowadzona działalność gospodarcza w tym zakresie jest prawnie dopuszczalna w świetle odrębnych przepisów nie będących przepisami prawa podatkowego, a tym samym nie mogących być przedmiotem interpretacji indywidualnej, to przychody uzyskane ze zbycia tych akcji, na mocy wyłączenia, o którym mowa w art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, winny zostać zaliczone do źródła przychodów określonego w art. 10 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza, nie zaś do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 7 cyt. ustawy „kapitały pieniężne”. Literalne brzmienie art. 30b ust. 4 ustawy nie pozostawia wątpliwości, że jeśli odpłatne zbycie papierów wartościowych następuje w ramach działalności gospodarczej jak to ma miejsce w niniejszej sprawie, to przychodu nie zalicza się do źródła jakim są kapitały pieniężne i nie rozlicza według zasad właściwych dla tego źródła. W konsekwencji również i koszty uzyskania ww. przychodu, winny być rozliczane w ramach działalności gospodarczej. Oznacza to, iż zarówno przychody, jak i koszty związane z zawieraniem ww. transakcji przez Spółkę jawną w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podlegają rozliczeniu według zasad właściwych dla tego źródła przychodów.

Powyższe oznacza, że w sytuacji opisanej we wniosku, przychód ze sprzedaży akcji dokonywany przez Spółkę jawną w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej, stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej wspólników tej Spółki. W związku z czym u każdego wspólnika, przychód ten ustalany winien być, zgodnie z zasadą określoną w art. 8 ust. 1 ww. ustawy w świetle którego, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami opodatkowanymi według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 8 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodów z pozarolniczej działalności gospodarcze, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, lub działów specjalnych produkcji rolnej, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 4, osiąganych przez podatników opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c, nie łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Mając na uwadze przytoczone powyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, iż wnioskodawca jest zobowiązany wykazać osiągnięte przychody i koszty z pozarolniczej działalności gospodarczej w rocznym zeznaniu podatkowym PIT-36 lub PIT-36L (w zależności od wyboru formy opodatkowania jakiej dokonał).

Powyższe oznacza, że stanowisko wnioskodawcy, iż faktyczny dochód z tytułu sprzedaży przez Spółkę jawną, w której jest wspólnikiem akcji w ramach działalności gospodarczej winien opodatkować zgodnie z art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz wykazać go w zeznaniu PIT-38 jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj