Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-891/10-4/JW
z 22 lutego 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2/443-891/10-4/JW
Data
2011.02.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Procedury szczególne --> Szczególne procedury dotyczące rolników ryczałtowych --> Faktura VAT RR


Słowa kluczowe
faktura VAT
pełnomocnictwo
rolnik ryczałtowy


Istota interpretacji
Skoro z okoliczności sprawy wynika, iż rolnik ryczałtowy, który jest dostawcą nabywanych przez Wnioskodawcę produktów rolnych (mleka surowego), udzielał będzie, na rzecz kilku pracowników Spółdzielni, upoważnienia do podpisywania w jego imieniu (w imieniu rolnika ryczałtowego) faktur VAT RR, to zawarcie na tych fakturach czytelnych podpisów osoby upoważnionej, bądź jej podpisu wraz z podaniem jej imienia i nazwiska, w tym odbiór przez osobę upoważnioną w imieniu rolnika ryczałtowego faktury, nie stoi w sprzeczności z treścią powołanego art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy o podatku od towarów i usług, przy założeniu, że osoba upoważniona do przedmiotowego podpisywania i odbioru faktur (pracownik Wnioskodawcy) faktycznie (w sensie cywilnoprawnym) będzie upoważniona do tej czynności. W powyższym przypadku, bowiem pracownik ten nie będzie jednocześnie umocowany do podpisywania faktur VAT RR w imieniu Wnioskodawcy, których odbiór będzie poświadczał w imieniu rolnika ryczałtowego (mocodawcy).



Wniosek ORD-IN 350 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 08.11.2010r. (data wpływu 18.11.2010r.), uzupełnione pismem z dnia 26.01.2011r. (data wpływu 27.01.2011r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 21.01.2011r. sygn. IPPP2-443-891/10-2/JW o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości podpisywania faktur VAT RR w imieniu rolnika ryczałtowego przez upoważnionego pracownika Spółdzielni - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.11.2010r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości podpisywania faktur VAT RR w imieniu rolnika ryczałtowego przez upoważnionego pracownika Spółdzielni.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Jako osoba prawna Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT, w ramach działalności, na podstawie zawartych umów Wnioskodawca nabywa mleko surowe od dostawców posiadających status rolników ryczałtowych w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 19 ustawy o podatku od towarowi usług.

Zgodnie z art. 116 ust. 1 i ust. 2 pkt 13 Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia w dwóch egzemplarzach faktury VAT RR, dokumentującej nabycie mleka surowego oraz wystawienia tej faktury w taki sposób, aby zawierała czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawiania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Zgodnie z art. 116 ust. 2 pkt 13 faktura powinna zawierać także czytelny podpis osoby uprawnionej do otrzymania faktury lub jej podpis oraz imię i nazwisko. Wnioskodawca ma problemy i trudności z doręczaniem faktur i uzyskiwaniem na fakturach podpisów rolników. W związku z tym Wnioskodawca planuje uzyskać od rolników pisemne upoważnienia dla kilku pracowników Spółdzielni (tych, którzy nie podpisują faktur w imieniu Wnioskodawcy) do podpisywania faktur w imieniu rolników.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy faktura VAT RR podpisana w imieniu rolnika ryczałtowego przez pracownika Spółdzielni, jako osobę upoważnioną na podstawie pisemnego pełnomocnictwa udzielonego przez rolnika ryczałtowego do otrzymania tej faktury w jego imieniu, spełniać będzie wymóg określony w art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy o podatku od towarów i usług tj. czy będzie można taką fakturę uznać za zawierającą czytelny podpis osoby uprawnionej do otrzymania faktury...

Zdaniem Wnioskodawcy, faktura VAT RR podpisana w imieniu rolnika ryczałtowego przez pracownika Spółdzielni, jako osobę upoważnioną na mocy udzielonego jej przez rolnika ryczałtowego pełnomocnictwa, spełniać będzie wymóg określony w art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy o VAT, tj. będzie można taką fakturę uznać za zawierającą czytelny podpis osoby uprawnionej do otrzymania faktury. Brak jest przeszkód prawnych do podpisania faktury VAT RR w imieniu rolnika ryczałtowego przez pracownika Spółdzielni działającego w oparciu o pisemne pełnomocnictwo udzielone na jego rzecz przez rolnika, na mocy którego pracownik upoważniony jest do odbioru tej faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 116 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podatnik zarejestrowany jako podatnik VAT czynny nabywający produkty rolne od rolnika ryczałtowego wystawia w dwóch egzemplarzach fakturę dokumentującą nabycie tych produktów. Oryginał faktury jest przekazywany dostawcy. Na podstawie art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy, faktura dokumentująca nabycie produktów rolnych powinna być oznaczona jako "Faktura VAT RR" i zawierać czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako czynny podatnik VAT. W ramach działalności, na podstawie zawartych umów Wnioskodawca nabywa mleko surowe od dostawców posiadających status rolników ryczałtowych. Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia w dwóch egzemplarzach faktury VAT RR dokumentującej nabycie mleka surowego oraz wystawienia tej faktury w taki sposób, aby zawierała czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawiania faktury lub podpisy oraz imiona i nazwiska tych osób. Faktura powinna zawierać także czytelny podpis osoby uprawnionej do otrzymania faktury lub jej podpis oraz imię i nazwisko. Strona ma problemy i trudności z doręczaniem faktur i uzyskiwaniem na fakturach podpisów rolników. W związku z powyższym Wnioskodawca planuje uzyskać od rolników pisemne upoważnienia dla kilku pracowników Spółdzielni (tych, którzy nie podpisują faktur w imieniu Wnioskodawcy) do podpisywania faktur w imieniu rolników.

Zaznaczyć należy, iż zgodnie z przepisem art. 95 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela.

Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego (art. 95 § 2 Kodeksu cywilnego). Zgodnie natomiast z art. 96 ww. ustawy, umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo). Z kolei, w myśl art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.

W świetle powyższego, pełnomocnictwo uprawnia określoną w nim osobę do dokonywania w imieniu mocodawcy określonych czynności cywilnoprawnych, w sytuacji kiedy, spełnia ono warunki prawem przewidziane.

Mając na względzie przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że skoro z okoliczności sprawy wynika, iż rolnik ryczałtowy, który jest dostawcą nabywanych przez Wnioskodawcę produktów rolnych (mleka surowego), udzielał będzie, na rzecz kilku pracowników Spółdzielni, upoważnienia do podpisywania w jego imieniu (w imieniu rolnika ryczałtowego) faktur VAT RR, to zawarcie na tych fakturach czytelnych podpisów osoby upoważnionej, bądź jej podpisu wraz z podaniem jej imienia i nazwiska, w tym odbiór przez osobę upoważnioną w imieniu rolnika ryczałtowego faktury, nie stoi w sprzeczności z treścią powołanego art. 116 ust. 2 pkt 13 ustawy o podatku od towarów i usług, przy założeniu, że osoba upoważniona do przedmiotowego podpisywania i odbioru faktur (pracownik Wnioskodawcy) faktycznie (w sensie cywilnoprawnym) będzie upoważniona do tej czynności. W powyższym przypadku, bowiem pracownik ten nie będzie jednocześnie umocowany do podpisywania faktur VAT RR w imieniu Wnioskodawcy, których odbiór będzie poświadczał w imieniu rolnika ryczałtowego (mocodawcy).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj