Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-627/11/ESZ
z 20 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPBI/1/415-627/11/ESZ
Data
2011.09.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena rynkowa
działalność gospodarcza
przedsiębiorstwa
środek trwały
wartość początkowa


Istota interpretacji
W jaki sposób dokonywać poprawnych odpisów amortyzacyjnych ww. środków?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2011r. (data wpływu do tut. Biura 24 czerwca 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • sposobu ustalenia wartości początkowej innych niż nieruchomości środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze darowizny – jest prawidłowe,
  • sposobu ustalenia wartości początkowej nieruchomości uznanych za środki trwałe, nabytych w ww. sposób – jest nieprawidłowe,
  • możliwości kontynuacji amortyzacji wg zasad stosowanych przez darczyńcę – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2011r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu ustalenia wartości początkowej środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze darowizny oraz możliwości kontynuacji amortyzacji wg zasad stosowanych przez darczyńcę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W niedługim czasie Wnioskodawca nabędzie w drodze darowizny przedsiębiorstwo. Darczyńcą i jednocześnie właścicielem ww. przedsiębiorstwa jest matka Wnioskodawcy, prowadząca działalność gospodarczą (piekarnię) od 19 września 1991r. W okresie prowadzenia działalności gospodarczej firma zgromadziła majątek w postaci środków trwałych, takich jak nieruchomości (grunt wraz z budynkiem piekarni będący współwłasnością matki Wnioskodawcy, Jego ojca oraz Wnioskodawcy po 1/3 dla każdego współwłaściciela), środki transportu maszyny, i urządzenia do produkcji pieczywa, sprzęt komputerowy, oprogramowanie, meble biurowe (zamortyzowane jednorazowo, nadal użytkowane). Środki trwałe Wnioskodawca zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych, wg wartości rynkowej z dnia nabycia i rozpocząć amortyzację w miesiącu następującym po miesiącu, w którym budynek, samochody oraz maszyny i urządzenia przyjęte zostaną do używania - kontynuując przyjęte w firmie Jego matki zasady amortyzacji, jednakże amortyzując od kwoty początkowej (rynkowej) danego środka trwałego. Ponadto firma matki Wnioskodawcy stale utrzymuje w magazynie surowce potrzebne do produkcji pieczywa.

Ponadto Wnioskodawca nadmienił, iż po nabyciu ww. przedsiębiorstwa (w drodze darowizny od Jego matki), zamierza prowadzić działalność gospodarczą jako osoba fizyczna, na podstawie nowego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej. Przed przyjęciem przedsiębiorstwa dokona rejestracji w organie ewidencyjnym oraz w urzędzie skarbowym.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W jaki sposób dokonywać poprawnych odpisów amortyzacyjnych dotyczących ww. środków...

(pytanie oznaczone we wniosku nr 1)

Zdaniem Wnioskodawcy, składniki darowanego majątku, które odpowiadają kryteriom zaklasyfikowania do środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, zostaną przyjęte do ewidencji środków trwałych wg cen rynkowych jakie będą obowiązywały w dniu nabycia. Kwoty amortyzacji (jednorazowej lub w ratach) będą stanowić koszt uzyskania przychodów, przy czym amortyzację budynku piekarni, samochodów oraz maszyn i urządzeń o wartości wyższej niż 3.500 zł Wnioskodawca rozpocznie w miesiącu następującym po miesiącu, w którym budynek, samochody oraz maszyny i urządzenia zostaną przyjęte do używania - kontynuując przyjęte w firmie matki Wnioskodawcy zasady amortyzacji, jednakże amortyzując od kwoty początkowej (rynkowej) danego środka trwałego.

Dla potwierdzenia słuszności swojego stanowiska, Wnioskodawca powołał przepisy art. 22a, 22c i 22g ust. 1 pkt 3, art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na tle przestawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje.

W myśl art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51 poz. 307 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Jak stanowi art. 22 ust. 8 wyżej powołanej ustawy, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z art. 22a-22o, z uwzględnieniem art. 23.

Zgodnie z treścią art. 22a ust. 1 ustawy, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania:

  1. budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością,
  2. maszyny, urządzenia i środki transportu,
  3. inne przedmioty

-o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 23a pkt 1, zwane środkami trwałymi.

Natomiast zgodnie z art. 22c pkt 1 ww. ustawy, amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntu.

Z kolei w myśl art. 23 ust. 1 pkt 45a lit. a) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych nieodpłatnie, z wyjątkiem nabytych w drodze spadku lub darowizny jeżeli:

  • nabycie to nie stanowi przychodu z tytułu nieodpłatnego otrzymania rzeczy lub praw lub
  • dochód z tego tytułu jest zwolniony od podatku dochodowego, lub
  • nabycie to stanowi dochód, od którego na podstawie odrębnych przepisów zaniechano poboru podatku.

Zatem, kosztem uzyskania przychodów są również odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane od wartości początkowej składników majątku nabytych w drodze spadku lub darowizny, spełniających warunki pozwalające uznać je za środki trwałe.

Podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych stanowi wartość początkowa środków trwałych, ustalona zgodnie z zasadami określonymi w art. 22g ww. ustawy.

Zgodnie z art. 22g ust. 1-3 ww. ustawy, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, która jest uzależniona m.in. od sposobu nabycia, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się:

  1. w razie odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia,

  2. 1a) w razie częściowo odpłatnego nabycia - cenę ich nabycia powiększoną o wartość przychodu, określonego w art. 11 ust. 2b;
  3. w razie wytworzenia we własnym zakresie - koszt wytworzenia,
  4. w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób - wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości.

Art. 22g ust. 15 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w razie nabycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części w drodze spadku lub darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa albo jego zorganizowaną częścią a wartością składników mienia, nie będących środkami trwałymi ani wartościami niematerialnymi i prawnymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 22g ust. 16 ww. ustawy, przy ustalaniu wartości początkowej poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, zgodnie z ust. 1 pkt 3-5 oraz ust. 2, 8, 9, 14 i 15, przepis art. 19 stosuje się odpowiednio. Przy czym w myśl art. 19 ust. 3 powołanej ustawy, wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca otrzyma od swojej matki przedsiębiorstwo piekarnię w drodze darowizny. W skład nabytego przedsiębiorstwa wchodzą środki trwałe, a wśród nich nieruchomość, tj. grunt wraz z budynkiem piekarni, który jest współwłasnością matki Wnioskodawcy, Jego ojca oraz Wnioskodawcy po 1/3 dla każdego współwłaściciela. Środki trwałe wchodzące w skład tego przedsiębiorstwa, zamierza wprowadzić do ewidencji środków trwałych wg wartości rynkowej z dnia nabycia i rozpocząć amortyzację w miesiącu następującym po miesiącu, w którym budynek samochody oraz maszyny i urządzenia przyjęte zostaną do używania - kontynuując przyjęte w firmie Jego matki zasady amortyzacji, jednakże amortyzując od wartości początkowej (rynkowej) danego środka trwałego.

Z powyższego wynika zatem, iż przedmiotem planowanej amortyzacji będą środki trwałe wchodzące w skład przedsiębiorstwa, które zostanie Wnioskodawcy darowane oraz będące środkami trwałymi grunt i budynek piekarni, których Wnioskodawca był uprzednio współwłaścicielem. W związku z powyższym przy ustaleniu wartości początkowej innych niż nieruchomości środków trwałych otrzymanych w drodze umowy darowizny zastosowanie znajdzie przepis art. 22g ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, przewidujący możliwość określenia ich wartości początkowej wg wartości rynkowej z dnia nabycia, o ile umowa darowizny nie określa ich wartości w niższej wysokości. Natomiast wartość początkowa przedmiotowej nieruchomości (gruntu i budynku) z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca jest ich współwłaścicielem (w 1/3 części) należy ustalić w dwojaki sposób:

  • w części, która zostanie mu darowana - zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 3 tzn. wg wartości rynkowej z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości,
  • w części w której pierwotnie był ich współwłaścicielem (tj. 1/3 części) - w zależności od sposobu nabycia tej części nieruchomości, tj. w razie odpłatnego nabycia – wg ceny jej nabycia, w razie wytworzenia we własnym zakresie – wg kosztu wytworzenia, w razie nabycia w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób – wg wartości rynkowej z dnia jej nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określiła tę wartość w niższej wysokości.

Ponadto, z uwagi, na fakt, iż z wniosku nie wynika, iż w wyniku umowy darowizny Wnioskodawca stanie się również współwłaścicielem tej części nieruchomości, która należy do jego ojca zauważyć należy, iż w sytuacji gdy nie będzie On wyłącznym właścicielem nieruchomości, zastosowanie znajdzie przepis art. 22g ust. 11 ww. ustawy, który stanowi, iż w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku (…), wartość początkową tej nieruchomości należy ustalić w takiej proporcji jej wartości, w jakiej pozostaje udział Wnioskodawcy we własności tego składnika majątku.

Odnosząc się natomiast do możliwości kontynuacji odpisów amortyzacyjnych jakie Wnioskodawca będzie dokonywał od środków trwałych wchodzących w skład darowanego przedsiębiorstwa, stwierdzić należy, iż zgodnie z art. 22d ust. 2 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, składniki majątku, o których mowa w art. 22a-22c, z wyłączeniem składników wymienionych w ust. 1, wprowadza się do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zgodnie z art. 22n, najpóźniej w miesiącu przekazania ich do używania (…).

Z kolei stosownie do treści art. 22h ust. 1 ww. ustawy, odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji (wykazu), z zastrzeżeniem art. 22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których, zgodnie z art. 23 ust. 1, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Zgodnie z art. 22g ust. 12 ww. ustawy w razie zmiany formy prawnej, a także połączenia albo podziału podmiotów dokonywanych na podstawie odrębnych przepisów - wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych ustala się w wysokości wartości początkowej określonej w ewidencji (wykazie) podmiotu o zmienionej formie prawnej podzielonego albo połączonego.

Przy czym, w myśl art. 22g ust. 13 ww. ustawy, przepis ust. 12 stosuje się odpowiednio w razie:

  • podjęcia działalności przez podmiot po przerwie trwającej nie dłużej niż 3 lata (pkt 1),
  • zmiany formy prawnej prowadzonej działalności, polegającej na połączeniu lub podziale dotychczasowych podmiotów albo zmianie wspólników spółki nie będącej osobą prawną pkt 2),
  • zmiany działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków (pkt 5)

-jeżeli przed przerwą lub zmianą składniki majątku były wprowadzone do ewidencji (wykazu).

Powyższe przepisy stanowią o zasadach kontynuacji działalności gospodarczej, jednakże należy zauważyć, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdują one zastosowania.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż środki trwałe, o których mowa we wniosku, będą podlegały amortyzacji, od wartości początkowej ustalonej w wyżej wskazany sposób, a nie na zasadach kontynuacji odpisów amortyzacyjnych dokonywanych przez darczyńcę. Wnioskodawca winien dokonywać odpisów amortyzacyjnych począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym te środki trwałe wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

  • sposobu ustalenia wartości początkowej innych niż nieruchomości środków trwałych wchodzących w skład przedsiębiorstwa nabytego w drodze darowizny – jest prawidłowe,
  • sposobu ustalenia wartości początkowej nieruchomości uznanych za środki trwałe, nabytych w ww. sposób – jest nieprawidłowe,
  • możliwości kontynuacji amortyzacji wg zasad stosowanych przez darczyńcę – jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj