Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP1/443-623/11/LSz
z 11 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IBPP1/443-623/11/LSz
Data
2011.07.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Zakłady (oddziały) osoby prawnej


Słowa kluczowe
deklaracje
Numer Identyfikacji Podatkowej
obowiązek ewidencyjny
oddział
płatnik
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Istota interpretacji
Podatnikiem podatku VAT z tytułu całej działalności (tj. Spółki i oddziału), zobowiązanym do rozliczania podatku będzie wyłącznie Spółka, która winna posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej nadanym tej właśnie Spółce, a organem podatkowym właściwym do składania deklaracji podatkowych dla podatku VAT będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) – Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 kwietnia 2011r. (data wpływu 11 kwietnia 2011r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca i sposobu rozliczeń w zakresie podatku VAT – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2011r., wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia miejsca i sposobu rozliczeń w zakresie podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca … Sp. z o.o. z siedzibą w … w III kwartale roku 2011 planuje połączyć się z inną krajową Spółką … Sp. z o.o. z siedzibą w …. Połączenie zostanie dokonane przez przeniesienie majątku spółki (przejmowanej - wnioskodawcy) na spółkę … Sp. z o.o. zgodnie z art. 492 par. 1 Kodeksu Spółek Handlowych.

Po połączeniu powstanie jedna krajowa spółka z o.o. z siedzibą w … (zwana dalej Spółką), w której Zarząd zamierza utworzyć co najmniej jeden oddział w ….

Uchwała o utworzeniu oddziału będzie przewidywać, iż na oddział zostanie scedowane uprawnienie do występowania jako samodzielny pracodawca w rozumieniu art. 3 Kodeksu Pracy. Na Kierownika Oddziału scedowane zostanie prawo zatrudniania pracowników i dokonywania czynności prawnych w zakresie stosunków pracy wszystkich zatrudnionych w oddziale pracowników i kierowania nim. Prawo to zostanie scedowane na mocy udzielonej przez Zarząd Prokury Oddziałowej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka będzie zobowiązana rozliczać łącznie podatek od towarów i usług i składać deklaracje na numerze NIP Spółki do Naczelnika Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki...

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 i 160 ust. 3 z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2004r., Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) podatnikiem w zakresie podatku od towarów i usług będzie tylko i wyłącznie Spółka, która będzie zobowiązana do rozliczania podatku od towarów i usług łącznie za całą Spółkę, w tym również za oddział na numerze identyfikacji podatkowej (NIP) Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza - mocą ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 160 ust 3 ustawy o VAT osoba prawna, której zakłady (oddziały) rozliczały się jako odrębni podatnicy, wstępuje z dniem 1 maja 2004 r. we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki swojego zakładu (oddziału), który przestał być wyodrębnionym podatnikiem - w zakresie, w jakim dotyczą podatku od towarów i usług.

Tym samym oddziały osób prawnych utraciły status odrębnych podatników podatku VAT.

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o VAT, właściwym dla podatnika organem podatkowym jest naczelnik urzędu skarbowego właściwy ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, z zastrzeżeniem ust. 2 - 5.

Na mocy art. 3 ust. 2 tej ustawy, jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług są wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych, właściwość miejscową ustala się dla:

  1. osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres siedziby;
  2. osób fizycznych - ze względu na miejsce zamieszkania.

Podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133 (art. 99 ust. 1 ustawy).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca planuje połączyć się z inną krajową …. Sp. z o.o. z siedzibą w …. Połączenie zostanie dokonane przez przeniesienie majątku spółki (przejmowanej - wnioskodawcy) na spółkę …. Sp. z o.o. zgodnie z art. 492 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych.

Po połączeniu powstanie jedna krajowa spółka z o.o. z siedzibą w …, w której Zarząd zamierza utworzyć co najmniej jeden oddział w …. Uchwała o utworzeniu oddziału będzie przewidywać, iż na oddział zostanie scedowane uprawnienie do występowania jako samodzielny pracodawca w rozumieniu art. 3 Kodeksu Pracy. Na Kierownika Oddziału scedowane zostanie prawo zatrudniania pracowników i dokonywania czynności prawnych w zakresie stosunków pracy wszystkich zatrudnionych w oddziale pracowników i kierowania nim. Prawo to zostanie scedowane na mocy udzielonej przez Zarząd Prokury Oddziałowej.

W rozstrzygnięciu podjętym w interpretacji indywidualnej nr IBPP1/443-622/11/LSz dnia 11 lipca 2011r. wydanej przez tut. organ dla Wnioskodawcy, organ powołując się na przepisy art. 2 ust. 1, 2 i 3 oraz art. 3 ust. 1 i 2 a także art. 5 ust. 1 i 3 ustawy z dnia 13 października o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (t. j. Dz. U. z 2004r. Nr 269, poz. 2681 ze zm.) stwierdził, że oddział Spółki jedynie z racji posiadania statusu płatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, powinien posługiwać się własnym Numerem Identyfikacji Podatkowej, który uzyska po złożeniu zgłoszenia identyfikacyjnego, stosownie do cyt. wyżej art. 2 ust. 2 ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

Tym samym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu całej działalności (tj. Spółki i oddziału), zobowiązanym do rozliczania podatku od towarów i usług będzie wyłącznie Spółka, która winna posługiwać się numerem identyfikacji podatkowej nadanym tej właśnie Spółce, a organem podatkowym właściwym do składania deklaracji podatkowych dla podatku VAT będzie naczelnik urzędu skarbowego właściwego ze względu na siedzibę Spółki (oczywiście przy założeniu, że czynności opodatkowane będą wykonywane na terenie objętym zakresem działania dwóch lub więcej urzędów skarbowych).

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczyć zatem należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego lub stanu prawnego.

Zaznaczyć należy, iż w pozostałym zakresie objętym wnioskiem zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj