Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-702/11-2/WS
z 14 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-702/11-2/WS
Data
2011.09.14


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
kształcenie
nagrody
refundacja
zwolnienie


Istota interpretacji
Opodatkowanie nagrody i refundacji kształcenia.



Wniosek ORD-IN 572 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15 czerwca 2011 r. (data wpływu 15 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania nagrody pieniężnej otrzymanej w konkursie – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania nagrody pieniężnej otrzymanej w konkursie oraz sposobu opodatkowania refundacji kształcenia medycznego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest lekarzem w trakcie specjalizacji w radioterapii onkologicznej. W roku kalendarzowym 2010 otrzymał dochody z tytułu „Nagrody” (PIT-8C na kwotę 3000 PLN) oraz „Refundacja kształcenia medycznego” (PIT-8C na kwotę 700 PLN). Zainteresowany uzyskał informację, iż wspomniane dochody są zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 i 40 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. (Dz. U. Nr 80 poz. 350) i nie muszą być wykazane przez Niego w zeznaniu ogólnym PIT–37 za rok 2010.

Wspomniana wyżej „Nagroda” była przyznana przez Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa (…) za zajęcie pierwszego miejsca w forum „A” organizowanym w dniu 25 listopada 2010 r.

Z kolei „Refundacja kształcenia medycznego” przyznana została przez Izbę Lekarską na pokrycie kosztów uczestnictwa w obowiązkowych kursach szkoleniowych określonych w programie specjalizacji ustalonym przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy dochody jakie otrzymał Wnioskodawca z tytułu „Nagroda” (PIT-8C na kwotę 3000 PLN) są zwolnione z podatku na podstawie ww. przepisów i nie muszą być wykazane w zeznaniu ogólnym PIT-37...
  2. Czy dochody jakie otrzymał Wnioskodawca z tytułu „Refundacja kształcenia medycznego” (PIT-8C na kwotę 700 PLN) są zwolnione z podatku na podstawie ww. przepisów i nie muszą być wykazane w zeznaniu ogólnym PIT-37...


Tutejszy organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1, natomiast w odniesieniu do pytania nr 2 wydana została interpretacja indywidualna z dnia 14 września 2011 r. nr ILPB2/415-702/11-3/WS.

Zdaniem Wnioskodawcy, w odniesieniu do pytania nr 1, „A” to międzynarodowe forum, którego celem, jest promowanie naukowych i zawodowych osiągnięć młodych naukowców i lekarzy, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Podczas forum prezentowane są własne rezultaty badań i projektów naukowych z zakresu radioterapii i fizyki medycznej, które podlegają ocenie przez jury złożone z wybitnych specjalistów z całej Europy. Autor najlepszej pracy otrzymuje nagrodę pieniężną fundowaną przez Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa (…) i jest to forma stypendium za wyniki w nauce. Uzyskane zatem dochody z tytułu „Nagroda” (PIT-8C na kwotę 3000 PLN) są w opinii Wnioskodawcy formą stypendium za wyniki w nauce, a zatem są zwolnione z podatku i nie muszą być wykazane w zeznaniu ogólnym PIT-37 w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przepis art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy stanowi, iż od dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 - w wysokości 10 % wygranej lub nagrody.

Przy czym przepis art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy stanowi, iż wolne od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową - jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł; zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Z treści art. 30 ust. 3 ww. ustawy wynika, iż zryczałtowany podatek, o którym mowa m.in. w ust. 1 pkt 2, pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty jego uzyskania. Natomiast z przepisu ust. 8 tego artykułu wynika, iż dochodów (przychodów), o których mowa w ust. 1, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27.

Zgodnie z art. 41 ust. 4 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w ust. 1, są obowiązani pobierać zryczałtowany podatek dochodowy od dokonywanych wypłat (świadczeń) lub stawianych do dyspozycji podatnika pieniędzy lub wartości pieniężnych z tytułów określonych m.in. w art. 30 ust. 1 pkt 2, z zastrzeżeniem ust. 5.

Zgodnie z art. 42 ust. 1 ww. ustawy płatnicy, o których mowa w art. 41, przekazują kwoty pobranych zaliczek na podatek oraz kwoty zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano zaliczki (podatek) - na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby. Natomiast z ust. 1a tego artykułu wynika, iż w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym płatnicy, o których mowa w art. 41, są obowiązani przesłać do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, a jeżeli płatnik nie jest osobą fizyczną, według siedziby bądź miejsca prowadzenia działalności, gdy płatnik nie posiada siedziby, roczne deklaracje, według ustalonego wzoru. Przepis art. 38 ust. 1b stosuje się odpowiednio. Deklaracją, o której mowa w ww. przepisie jest deklaracja roczna o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają definicji pojęcia konkurs oraz nagroda, wobec czego w celu jego określenia uzasadnione jest zastosowanie wykładni językowej.

Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. 2007-2010:

  • konkurs jest to impreza, przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, autorów danych prac itp.,
  • nagroda to dyplom, odznaczenie, pieniądze lub wartościowy przedmiot będące formą uznania lub wyróżnienia za osiągnięcia, zwycięstwo w konkursie, w zawodach, itp.

Z definicji tych wynika, iż jakieś przedsięwzięcie można określić mianem konkursu jeśli istnieje w nim element współzawodnictwa w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. W powszechnym rozumieniu konkurs to postępowanie mające na celu wyłonienie najlepszego zwycięzcy bądź kilku zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria.

Równie ważnym jako element współzawodnictwa jest strona formalna całego przedsięwzięcia. Konieczne jest bowiem sporządzenie regulaminu konkursu, w którym określona zostanie nazwa konkursu, organizator, uczestnicy konkursu, nagrody oraz sposób wyłonienia zwycięzców.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca w roku kalendarzowym 2010 otrzymał nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w forum „A” (…).

„A” to miedzynarodowe forum, którego celem, jest promowanie naukowych i zawodowych osiągnięć młodych naukowców i lekarzy, którzy nie ukończyli 35 roku życia. Podczas forum prezentowane są własne rezultaty badań i projektów naukowych z zakresu radioterapii i fizyki medycznej, które podlegają ocenie przez jury złożone z wybitnych specjalistów z całej Europy. Autor najlepszej pracy otrzymuje nagrodę pieniężną fundowaną przez Przewodniczącego Polskiego Towarzystwa (…).

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane powyżej przepisy prawa należy stwierdzić, iż otrzymane przez Wnioskodawcę świadczenie pieniężne stanowi nagrodę w konkursie, ponieważ zostały spełnione warunki w postaci elementu rywalizacji i współzawodnictwa w celu wyłonienia najlepszych uczestników, natomiast od strony formalnej Wnioskodawca wskazał organizatora, uczestników, sposób wyłonienia zwycięzców oraz nagrody.

Z uwagi na to, że wartość nagrody pieniężnej otrzymanej przez Wnioskodawcę przekracza 760 zł nie znajdzie zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 68 i cała kwota nagrody podlega opodatkowaniu.

Otrzymana nagroda pieniężna podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, zgodnie z przepisem art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy. Na organizatorze konkursu ciążył zatem obowiązek poboru 10% zryczałtowanego podatku zgodnie z dyspozycją przywołanego powyżej art. 41 ust. 1 ww. ustawy oraz wystawienia na podstawie art. 42 ust. 1a ustawy deklaracji rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym PIT-8AR.

Należy jednak podkreślić, iż fakt niepobrania przez organizatora ww. konkursu 10% zryczałtowanego podatku dochodowego oraz wystawienia PIT-8C nie oznacza, że na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek opodatkowania ww. nagrody zryczałtowanym 10% podatkiem.

Zgodnie z art. 45 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zeznaniu, o którym mowa w ust. 1 lub ust. 1a, wykazuje się należny podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29-30a, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika. Przy czym z art. 45 ust. 1 ustawy wynika, iż podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

W świetle powyższego, Wnioskodawca zobowiązany był w terminie do końca kwietnia 2011 r. złożyć za 2010 r. zeznanie podatkowe od osiągniętych w tym roku podatkowym przychodów (dochodów) na formularzu PIT-36. W części K tego formularza pt. Kwota do zapłaty/nadpłata – w poz. 195 winien był wykazać kwotę 300 zł, tj. kwotę 10% zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty 3000 zł. Poz. 195 i 196 tego formularza dotyczy bowiem zryczałtowanego podatku dochodowego, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika, z wyjątkiem podatku wykazanego w poz. 197-202 oraz w części L.

Ponadto należy zauważyć, iż wartość przedmiotowej nagrody nie może być zwolniona z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy, wolne pod podatku dochodowego są stypendia otrzymywane na podstawie przepisów o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, stypendia doktoranckie otrzymywane na podstawie przepisów - Prawo o szkolnictwie wyższym oraz inne stypendia naukowe i za wyniki w nauce, których zasady przyznawania zostały zatwierdzone przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego po zasięgnięciu opinii Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego albo przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.

Przyznana nagroda w konkursie nie jest stypendium, stypendium doktoranckim, stypendium naukowym i za wyniki w nauce, o których mowa w powyższym przepisie.

Reasumując, otrzymane przez Wnioskodawcę świadczenie pieniężne stanowi nagrodę w konkursie, która podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. W związku z tym, iż podatek od otrzymanej przez Zainteresowanego nagrody nie został pobrany przez organizatora konkursu, Wnioskodawca powinien wykazać go w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-36. Jednocześnie należy wskazać, iż wartość przedmiotowej nagrody nie może być zwolniona z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 39 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj