Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-746/11/IK
z 25 sierpnia 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-746/11/IK
Data
2011.08.25



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
artykuły spożywcze
dostawa towarów
działalność gospodarcza
przekazanie nieodpłatne
szkolenie


Istota interpretacji
Nieodpłatne zużycie artykułów spożywczych przez pracowników, będących uczestnikami szkoleń, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem nie służy ono zaspokojeniu celów osobistych pracowników.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 maja 2011 r. (data wpływu 30 maja 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego zużycia kawy, ciastek, cukierków przez pracowników w trakcie szkoleń – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30 maja 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności nieodpłatnego zużycia kawy, ciastek, cukierków przez pracowników w trakcie szkoleń.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka należy do Grupy Kapitałowej, prowadzi kompleksową obsługę odbiorców energii elektrycznej – w imieniu i na rzecz E. Op. S.A. oraz E. Ob. S.A. Spółka ma strukturę rozproszoną w obszarach kilku miast. Pracownicy Spółki bardzo często uczestniczą w spotkaniach roboczych, warsztatach i szkoleniach wewnętrznych. Spotkania dotyczą zagadnień związanych z problemami, jakie na bieżąco powstają w ramach współpracy poszczególnych pracowników, czy zespołów. Spotkania dotyczą również realizacji projektów, zmian związanych z organizacją pracy, realizacją zleceń głównych kontrahentów Spółki. Spotkania robocze, warsztaty czy szkolenia wewnętrzne w sposób oczywisty przekładają się na osiągane przez Spółkę przychody, pozostają w związku z prowadzoną działalnością oraz z czynnościami opodatkowanymi. W trakcie tych spotkań pracownicy mają zapewnioną kawę, herbatę, soki, ciastka, cukierki.

Spółka dokonuje odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupu towarów, przeznaczonych do zużycia, takich jak kawa, herbata, ciastka itp. oraz opodatkowuje podatkiem należnym, każde nieodpłatne zużycie towarów takich jak kawa, herbata, ciastka. Powyższe dokumentowane jest fakturą wewnętrzną w określonym okresie rozliczeniowym. Stosowany schemat postępowania jest wynikiem ostrożnego podejścia Spółki do problemu, tak aby nie powstała zaległość podatkowa z tytułu podatku VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy nieodpłatne zużycie kawy, herbaty, słodyczy przez pracowników Spółki w trakcie spotkań roboczych, szkoleń wewnętrznych lub warsztatów wewnętrznych podlega opodatkowaniu podatkiem VAT należnym...


Zdaniem Wnioskodawcy, powołując się na treść art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zużycie towaró1)w w trakcie spotkań roboczych, warsztatów i szkoleń wewnętrznych przez pracowników, nie ma związku ze zużyciem towarów na cele osobiste pracowników, a co za tym idzie nie są spełnione wymienione w art. 7 ustawy przesłanki, warunkujące opodatkowanie podatkiem VAT czynności przekazania towarów. Mając na względzie fakt, iż wydatki na zakup kawy, herbaty słodyczy w trakcie spotkań roboczych, warsztatów, czy szkoleń wewnętrznych są związane z przychodami Spółki, należy uznać, że nie mają znamion wykorzystania na cele osobiste pracowników Spółki. Zatem, w ocenie Spółki, zużycie kawy, soków, ciastek przez pracowników Spółki na spotkaniach roboczych, warsztatach i szkoleniach wewnętrznych nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT należnym.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Ustawodawca dla celów podatku od towarów i usług zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre nieodpłatne czynności. I tak, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Wskazany przepis art. 7 ust. 2 od dnia 1 kwietnia 2011 r. na mocy art. 1 pkt 3 ustawy z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332) otrzymał brzmienie: przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:


  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny


  • jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.


Generalnie zatem, z uwagi na brzmienie art. 5 ust. 1 ustawy, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa. Od tej zasady przewidziano jednak pewne wyjątki. Jak wynika z ww. art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, czynnościami zrównanymi z odpłatną dostawą towarów jest m.in. zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, przy zakupie których przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części.

Zatem z art. 7 ust. 2 ustawy wynika, iż opodatkowaniu podlega, zgodnie z pkt 1, przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste ściśle wymienionych osób, a zgodnie z pkt 2 tego przepisu, wszelkie inne darowizny. Skutkiem tak sformułowanych norm prawnych jest przyjęcie, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w trybie art. 7 ust. 2 ustawy, podlega wszelkie przekazanie towarów, natomiast zużycie – tylko na rzecz podmiotów wymienionych w pkt 1 tego przepisu.

Jak wynika z wniosku, Spółka nabywa kawę, herbatę, soki, ciastka, cukierki na organizowane dla pracowników szkolenia i warsztaty wewnętrzne. Obecnie Spółka odlicza podatek naliczony z faktur dokumentujących zakup ww. towarów oraz opodatkowuje każde nieodpłatne zużycie ww. towarów, wystawiając fakturę wewnętrzną. Spółka jednak powzięła wątpliwości, co do zasadności opodatkowania czynności nieodpłatnego zużycia ww. towarów przez pracowników w trakcie szkoleń.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny należy stwierdzić, iż nieodpłatne zużycie artykułów spożywczych (tj. kawa, herbata, napoje, ciastka), przez pracowników będących uczestnikami szkoleń, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem nie służą one zaspokojeniu celów osobistych pracowników. Zużycie artykułów spożywczych pośrednio związane jest z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością gospodarczą.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj