Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2-443-527/11-3/AK
z 19 lipca 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP2-443-527/11-3/AK
Data
2011.07.19



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
produkty
sprzedaż towarów
stawka preferencyjna
stawki podatku
żywność


Istota interpretacji
Spółce przysługuje prawo do stosowania obniżonej stawki VAT - obecnie wynoszącej 5% - przy sprzedaży produktu, który podlega klasyfikacji w grupowaniu PKWiU 10.89.15.0



Wniosek ORD-IN 525 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2011r. (data wpływu 26 kwietnia 2011r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy Produktu sklasyfikowanego w PKWiU 10.89.15.0 przy zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 5% - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 kwietnia 2011r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy Produktu sklasyfikowanego w PKWiU 10.89.15.0 przy zastosowaniu stawki podatku VAT w wysokości 5%.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest dystrybutorem żywności dla dzieci oraz żywności dietetycznej, tj. żywności dla osób wymagających specjalnej diety. Wśród produktów sprzedawanych przez Spółkę znajduje się dietetyczny środek spożywczy specjalnego przeznaczenia medycznego o nazwie handlowej B. (dalej także jako „Produkt”).

B. to preparat zagęszczający w postaci proszku, do postępowania dietetycznego u dzieci ze skłonnością do ulewania lub dorosłych z trudnościami w połykaniu. Produkt składa się przede wszystkim z substancji pochodzenia roślinnego, tj. maltodekstryny - otrzymywanej przez częściową hydrolizę skrobi (która jest węglowodanem, polisacharydem roślinnym) oraz mączki chleba świętojańskiego (guma karobowa) - otrzymywanej z nasion drzewa o nazwie szarańczyn strąkowy (łac. Ceratonia siliqua). B. zawiera także ważne składniki mineralne (wapń, żelazo, cynk).

W przypadku dzieci Produkt może być dodawany bezpośrednio do mleka modyfikowanego, preparatu mlekozastępczego, lub podawany łyżeczką w postaci gęstej papki bezpośrednio przed karmieniem, pojeniem lub spożywaniem półpłynnego posiłku. Dla dorosłych stosowany jest jako dodatek bezpośrednio do płynów lub posiłków półpłynnych.

Produkt jest gotowy do spożycia po uprzednim zmieszaniu z posiłkiem płynnym lub wodą w ilości zależnej od rodzaju karmienia i wieku dziecka lub stanowi dodatek do przygotowania innych posiłków. Po zmieszaniu z posiłkiem płynnym lub wodą B. nie gotuje się ani nie poddaje innej obróbce czy przygotowaniu. Produkt sprzedawany jest w opakowaniach o zawartości 135 g.

Skład Produktu (na 100 g): maltodekstryna (68,5 g), mączka chleba świętojańskiego (30,3 g), węglan wapnia (0,76 g), siarczan żelazawy, siarczan cynku.

Analogiczny opis Produktu wraz ze szczegółowym składem Spółka przedstawiła we wniosku o wydanie opinii statystycznej z dnia 14 lutego 2011r., skierowanym do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. W odpowiedzi z dnia 28 lutego 2011r. Urząd ten uznał, że zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008r. (Dz. U. Nr 207, poz. 1293, z późn. zm. - dalej „PKWiU 2008”), B. - preparat zagęszczający mieści się w grupowaniu PKWiU 10.89.15.0 „Soki i ekstrakty roślinne; substancje pektynowe; środki zagęszczające i żelujące”.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy na podstawie:

  • art. 5 ust. 1 pkt 1, art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r., Nr 54, poz. 535, z późn. zm. - dalej: „ustawa o VAT”), oraz
  • art. 41 ust. 1 oraz ust. 2a i poz. 30 Załącznika nr 10 pt. „Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%” do ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011r., w związku z
  • art. 146f ustawy o VAT

Spółce przysługuje prawo do stosowania obniżonej stawki VAT określonej w art. 41 ust. 2a ustawy o VAT - obecnie wynoszącej 5% - przy sprzedaży ww. Produktu...

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2011r. Spółce przysługuje prawo do stosowania obniżonej stawki VAT - obecnie wynoszącej 5% - przy sprzedaży ww. Produktu, ze względu na fakt, że:

  • B. - środek zagęszczający podlega klasyfikacji w grupowaniu PKWiU 10.89.15.0 „Soki „ekstrakty roślinne; substancje pektynowe; środki zagęszczające i żelujące” (zgodnie z PKWiU wprowadzonej rozporządzeniem PKWiU 2008), oraz
  • skład B. jednoznacznie wskazuje, iż jest to środek zagęszczający pochodzący z produktów roślinnych, a
  • tym samym Produkt jest towarem wymienionym w poz. 30 Załącznika nr 10 pt. „Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%” do ustawy o VAT, opodatkowanym preferencyjną, obniżoną stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011r.; ta obniżona stawka obecnie wynosi 5%, ale w związku z art. 146f ustawy o VAT może ulec okresowemu podwyższeniu.

Przepisy regulujące opodatkowanie Wyrobów

Zgodnie z art. 41 ust. 1 i 2a ustawy o VAT towary wymienione w Załączniku nr 10 pt. „Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%” do ustawy o VAT w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011r. korzystają od 1 stycznia 2011r. z 5% stawki VAT.

W poz. 30 ww. Załącznika nr 10 do ustawy o VAT jako podlegające opodatkowaniu 5% stawką VAT wymieniono m.in. środki zagęszczające i żelujące sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 10.89.15.0, jednakże mogą to wyłącznie substancje pektynowe, pektyniany i pektyny, śluzy i zagęszczacze pochodzące z produktów roślinnych, w tym modyfikowane.

Biorąc pod uwagę skład oraz cechy B. należy uznać, że sprzedawany przez Spółkę Produkt stanowi środek zagęszczający (tj. zagęszczacz) pochodzący z produktów roślinnych. Poniżej Spółka przedstawia argumenty przemawiające za takim stanowiskiem.

Klasyfikacja Wyrobów na gruncie PKWiU 2008

Przede wszystkim Spółka pragnie zaznaczyć, że Wyroby objęte niniejszym wnioskiem zostały zaklasyfikowane do grupowania PKWIU 2008 10.89.15.0 „Soki i ekstrakty roślinne; substancje pektynowe; środki zagęszczające i żelujące” w drodze oficjalnej opinii klasyfikacyjnej wydanej na wniosek Spółki przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi (opinia z dnia 28 lutego 2011r.). Opinia ta stanowi załącznik do niniejszego wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego.

Klasyfikacja przedstawiona przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi jest zgodna z zaprezentowaną poniżej przez Spółkę argumentacją.

Zgodnie z pkt 7.2 „Zasad Metodycznych” PKWiU 2008 przy dokonywaniu klasyfikacji danego wyrobu do odpowiedniego grupowania należy posługiwać się:

  • zasadami metodycznymi PKWiU 2008,
  • nazwami grupowań końcowych PKWiU 2008,
  • wyjaśnieniami i wskazówkami zawartymi w osobnych wydawnictwach, tj. w: „Wyjaśnieniach do Taryfy Celnej” wydanych rozporządzeniem Ministra Finansów oraz w „Notach wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich” publikowanych w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, seria C
  • ogólnymi regułami interpretacji Nomenklatury Scalonej (dalej „CN”).

Jednocześnie z „Zasad Metodycznych” PKWiU 2008 wynika, że wszystkie wymienione powyżej elementy mają jednakową moc stanowiącą dla ustalenia zakresu rzeczowego grupowań PKWiU 2008.

Biorąc powyższe pod uwagę za zaklasyfikowaniem sprzedawanego przez Wnioskodawcę Produktu do grupowania PKWiU 10.89.15.0 - „Soki i ekstrakty roślinne; substancje pektynowe; środki zagęszczające i żelujące” przemawiają przede wszystkim „Zasady Metodyczne” PKWiU 2008, nazwy grupowań końcowych PKWiU 2008 oraz uwagi zamieszczone przed tablicami klasyfikacyjnymi poszczególnych działów PKWiU 2008. B. jest bowiem artykułem spożywczym, a jednocześnie środkiem zagęszczającym pochodzenia roślinnego, o czym świadczy przede wszystkim skład Produktu, tj. mączka chleba świętojańskiego oraz maltodekstryna, a także jego przeznaczenie, istotne dla kupujących Produkt.

Dla poprawnego zaklasyfikowania wyrobów objętych niniejszym wnioskiem do określonego grupowania PKWiU 2008 zasadne jest również odwołanie się do CN, ogólnych reguł interpretacyjnych CN, „Not wyjaśniających do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich, a także „Wyjaśnień do Taryfy Celnej”. Co do zasady poszczególne kody PKWiU 2008 referują bowiem wprost do określonych kodów CN, które w większości przypadków określają dokładny zakres kodów PKWiU.

Do grupowania PKWiU 10.89.15.0 zgodnie z PKWiU 2008 referuje grupa pozycji CN 1302 „Soki i ekstrakty roślinne; substancje pektynowe, pektyniany i pektany; agar-agar i pozostałe śluzy i zagęszczacze, nawet modyfikowane, pochodzące z produktów roślinnych”. Do grupy tej należą m.in. produkty objęte kodem CN 1302 32 10 „Śluzy i zagęszczacze, nawet modyfikowane, pochodzące z chleba świętojańskiego, nasion chleba świętojańskiego lub z nasion rośliny guar: Z chleba świętojańskiego i jego nasion”. Ponadto Dział 13 mieści się w Sekcji II Nomenklatury Scalonej, tj. „Produkty pochodzenia roślinnego”.

Zgodnie z akapitem C „Wyjaśnień do Taryfy Celnej” do działu 13 do podpozycji 1302 31 oraz 1302 32, produkty należące do tych pozycji scharakteryzowano następująco: „Śluzy i zagęszczacze uzyskane z produktów roślinnych pęcznieją w zimnej wodzie i rozpuszczają się w gorącej wodzie, tworząc jednorodną galaretowatą i zazwyczaj pozbawioną smaku masę po schłodzeniu. Są one wykorzystywane jako zamiennik żelatyny w przygotowaniu potraw (…) Mogą być one modyfikowane chemicznie (...). Produkty te klasyfikowane są do niniejszej pozycji nawet znormalizowane przez dodanie cukrów (glukozy, sacharozy itd.) lub innych produktów (dla zapewnienia stałej aktywności użytkowej) ”. Natomiast według punktu 2 akapitu. C tychże wyjaśnień „Do najważniejszych z nich należą: Mąka z bielma ziarna chleba świętojańskiego (Ceratonia siliqua) (...); mąki te klasyfikowane są do niniejszej pozycji nawet po zmodyfikowaniu chemicznym dla poprawienia lub stabilizowania właściwości śluzowych (lepkość, rozpuszczalność, itd..).”

Mając na uwadze zakres produktów, które klasyfikują się do podpozycji 1302 32 (tj. śluzy i zagęszczacze pochodzące z chleba świętojańskiego, jego nasion lub nasion rośliny guar), należy stwierdzić, iż Produkt sprzedawany przez Spółkę należy do powyższej podpozycji, a w szczególności do kodu CN 1302 32 10, gdyż głównym składnikiem jest mąka z chleba świętojańskiego, która to właśnie nadaje Produktowi charakter preparatu zagęszczającego. Klasyfikację B. do podpozycji 1302 32 potwierdzają również „Noty Wyjaśniające do Nomenklatury Scalonej Wspólnot Europejskich”, które w części dotyczącej podpozycji 1302 32 odwołują się w szczególności do akapitu C.2. „Wyjaśnień do Taryfy Celnej”.

B. - środek zagęszczający pochodzący z produktów roślinnych. B. stanowi niewątpliwie preparat z produktów roślinnych. Jego głównymi składnikami są maltodekstryna (68,5%) oraz mączka chleba świętojańskiego (30,3%). Mączka chleba świętojańskiego (znana także jako guma karobowa) uzyskiwana jest z nasion drzewa o nazwie szarańczyn strąkowy.

Jest to zatem niezaprzeczalnie produkt pochodzenia roślinnego. Ze względu na swoje właściwości, to właśnie mączka chleba świętojańskiego nadaje Produktowi charakter środka zagęszczającego. Maltodekstryna natomiast otrzymywana jest z częściowej hydrolizy skrobi, która z kolei powszechnie występuje w roślinach, np. ziemniakach, pszenicy, kukurydzy. Maltodekstryna jest również substancją pochodzenia roślinnego i dostarcza Produktowi głównie wartość odżywczą w postaci węglowodanów łatwo przyswajalnych przez człowieka.

Z kolei, klasyfikacja Produktu jako zagęszczacz wynika bezpośrednio z funkcji przeznaczenia, które preparat ten spełnia w żywieniu - jest to preparat zagęszczający stosowany w postępowaniu dietetycznym, który służy do zagęszczenia posiłków dla dzieci i niemowląt mających skłonność do ulewań, a także dla dorosłych, u których występują zaburzenia lub trudności w połykaniu. Potwierdza to perspektywa klientów kupujących Bebilon Nutriton, którzy nabywają ten Produkt ze względu na jego właściwości jako preparatu zagęszczającego.

Podsumowanie

Konkludując, w świetle całokształtu przedstawionych powyżej faktów i argumentacji, nie ulega wątpliwości, że:

  • B. sprzedawany przez Spółkę stanowi środek zagęszczający sklasyfikowany w grupowaniu PKWiU 2008 10.89.15.0 „Soki i ekstrakty roślinne; substancje pektynowe; środki zagęszczające i żelujące”, co potwierdza opinia klasyfikacyjna wydana przez Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi,
  • Produkt ze względu na swój skład stanowi zagęszczacz pochodzący z produktów roślinnych.

W związku z powyższym Produkt należy do towarów wymienionych w poz. 30 Załączniku nr 10 pt. „Wykaz towarów opodatkowanych stawką podatku w wysokości 5%” do ustawy o VAT, opodatkowanymi obniżoną stawką VAT (obecnie wynoszącą 5%) na podstawie art. 41 ust. 2a ustawy o VAT w związku z art. 146f ustawy o VAT.

Biorąc wszystko powyższe pod uwagę, Spółka wnosi o potwierdzenie prawidłowości dokonanej przez Spółkę interpretacji przepisów podatkowych, a tym samym potwierdzenie, że od 1 stycznia 2011r. Spółce przysługuje prawo do stosowania 5% stawki VAT przy sprzedaży ww. Wyrobów.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym,.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj