Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-801/11-3/AJ
z 2 listopada 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-801/11-3/AJ
Data
2011.11.02


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
grunty
sprzedaż
sprzedaż nieruchomości
ulga mieszkaniowa
zwrot ulgi


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwrotu ulgi budowlanej oraz skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.



Wniosek ORD-IN 299 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 29 kwietnia 2011 r. (data wpływu 2 sierpnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest:

  • prawidłowe – w odniesieniu do pytania nr 2,
  • bezprzedmiotowe – w odniesieniu do pytań nr 3 i nr 4.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwrotu ulgi budowlanej oraz skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza sprzedać – nabytą w 2001 roku – działkę budowlaną, na którą dokonano odpisu podatkowego w ramach małej ulgi budowlanej za 2001 r.

Odliczenia wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe (bez wydatków na remont i modernizację) oraz na systematyczne gromadzenie oszczędności w kasie mieszkaniowej Zainteresowany dokonał na podstawie art. 4 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. (Dz. U. Nr 134, poz. 1509 z późn. zm.).

Rodzaj wydatku: zakup gruntu pod budowę budynku mieszkalnego. Cena 1 m2 gruntu wynikająca z umowy; kwota w zł, gr x 350m2 x 19%.

Zainteresowany wskazał, iż nabycie działki w 2001 roku dotyczyło zakupu gruntu pod budowę budynku mieszkalnego.

Sprzedaży wyżej wymienionej działki Wnioskodawca zamierza dokonać poza działalnością gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca jest zobowiązany zwrócić ulgę w przypadku sprzedaży działki, na którą Wnioskodawca skorzystał z małej ulgi budowlanej...
  2. Jaki podatek Zainteresowany jest zobowiązany uiścić od sprzedaży tej działki...
  3. Czy w przypadku gdy Zainteresowany sprzeda działkę, a pieniędzmi uzyskanymi ze sprzedaży spłaci część pożyczki hipotecznej za nową działkę budowlaną, a część przeznaczy na budowę domu na tejże działce, prowadzoną systemem gospodarczym, to czy całą kwotę pochodzącą ze sprzedaży jest zobowiązany wydatkować na cele budowlane...
  4. Czy i jakie dowody wydatkowania kwot pochodzących ze sprzedaży są konieczne (i czy są konieczne) w opisanej – w punkcie 3 – sytuacji (budowa systemem gospodarczym)...


Tut. Organ informuje, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytania nr 2, nr 3 i nr 4. Natomiast w zakresie pytania nr 1 w dniu 2 listopada 2011 r. została wydana interpretacja indywidualna nr ILPB2/415-801/11-2/AJ.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie jest On zobowiązany do zwrotu ulgi podatkowej, ani do uiszczenia żadnych podatków w związku ze sprzedażą tej działki budowlanej. Zaś uzyskane pieniądze ze sprzedaży Zainteresowany może rozdysponować na cele niezwiązane z własnymi potrzebami mieszkaniowymi, bez ponoszenia związanych z tym faktem konsekwencji opłat skarbowych.

W związku z faktem, że Wnioskodawca zainwestuje pieniądze we własne potrzeby mieszkaniowe (inwestycja w nowo rozpoczętą budowę na własne cele mieszkalne), a po części na spłatę obecnego kredytu mieszkalnego – nie jest zobowiązany do zwrotu ulgi, ani uiszczenia innych podatków związanych ze sprzedażą działki. Ponadto nie cała kwota pochodząca ze sprzedaży musi być zainwestowana ponownie na własne cele mieszkaniowe i ten fakt nie niesie ze sobą konsekwencji zwrotu ulgi podatkowej lub innych opłat.

Zainteresowany uważa również, iż podczas prowadzenia planowanej nowej inwestycji mieszkaniowej na nowej działce nie będzie zobowiązany dokumentować żadnym dokumentem wydatkowania kwot pochodzących ze sprzedaży działki zakupionej w 2001 roku. W celu uniknięcia zwrotu ulgi podatkowej oraz uiszczenia innych podatków, związanych ze zbyciem działki budowlanej zakupionej w 2001 roku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe – w odniesieniu do pytania nr 2,
  • bezprzedmiotowe – w odniesieniu do pytań nr 3 i nr 4.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy, jednym ze źródeł przychodów jest odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa
  3. do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca rozważa sprzedaż działki budowlanej nabytej w 2001 r.

W związku z faktem, iż sprzedaż przedmiotowej działki budowlanej zostanie dokonana po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie – sprzedaż nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w powołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że przychód uzyskany z jej sprzedaży nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Z uwagi na to, iż zbycie przez Wnioskodawcę przedmiotowej nieruchomości nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, odpowiedź na pytanie nr 3 i nr 4 stała się bezprzedmiotowa.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj