Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-894/11/BK
z 22 września 2011 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-894/11/BK
Data
2011.09.22



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
książka
stawki podatku


Istota interpretacji
stawka podatku właściwa dla wytworzenia i dostawy książek oraz sposobu ich dokumentowania



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2011 r. (data wpływu 27 czerwca 2011 r.) uzupełnionym, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy książek oraz sposobu ich dokumentowania– jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 czerwca 2011 r. został złożony wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku właściwej dla wytworzenia i dostawy książek oraz sposobu ich dokumentowania.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na drukowaniu książek, broszur, czasopism posiadających symbol ISBN lub ISSN. Czynności te wykonywane są na zlecenie wydawców lub innych przedsiębiorców. Wytworzenie danego produktu następuje zawsze przy użyciu materiałów własnych drukarni (papier, farby, kleje, tusz, kartony itp.), przy czym czasem podmiot zamawiający wykonanie danego towaru przekazuje drukarni np. zapisane na płycie CD zdjęcia cyfrowe, które mają być wykorzystywane w katalogu czy albumie. Czynności te wykonywane są na maszynach z materiałów własnych drukarni. Towary te mieszczą się w grupowaniu PKWiU z 2008 r. 58.11.1. Nie jest Pan wydawcą, nie ma prawa swobodnego dysponowania wydrukowanym nakładem, nie jest również właścicielem numerów ISBN nadanym poszczególnym tytułom przez Bibliotekę Narodową. Nie posiada również praw autorskich do drukowanych przez siebie książek, w związku z powyższym do tej pory uznawał, że świadczy usługi drukowania książek z ISBN i stosował na fakturach sprzedaży stawkę VAT do końca 2010 r. 22%, a od 2011 r. stawkę 23% oraz rozliczał je zgodnie z art. 19 ust. 4 ustawy o VAT. Klienci odmawiają przyjmowania faktur z 23 % stawką podatku, uważając, iż stawką właściwą jest stawka 5%, stosowana przez inne drukarnie, które fakturują sprzedaż książek z ISBN (a nie usługi drukowania książek z ISBN). Drukarnie te wprowadzają jedynie obowiązek umieszczenia w zamówieniach następującej klauzuli: „Od momentu wydania nakładu wydawcy lub wskazanej przez niego osobie na wydawcę przechodzi prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel”. Dotychczasowe stosowanie stawki 23% i traktowanie sprzedaży jako usługi drukowania książek z ISBN powoduje, że drukarnia traci klientów na rzecz drukarni, które stosują stawkę 5% na ww. usługi. Stawarza to niekorzystne warunki rynkowe. Chciałby Pan fakturować sprzedaż książek z ISBN przy zastosowaniu stawki 5%. Przedmiotem zapytania są książki objęte PKWiU z 2008 r. 58.11.1 posiadające ISBN zlecającego na druk zgodnie z zamówieniem zleceniodawcy z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10) nut, map i ulotek oznaczonych na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy przy zachowaniu warunków podanych w opisie zdarzenia przyszłego, ale wprowadzając klauzulę do zleceń składanych przez odbiorców o treści: publikacje posiadają numer ISBN, od momentu wydania nakładu wydawcy lub osobie przez niego wskazanej na odbiorcę przechodzi prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel oraz fakturując wykonane prace 2 dni przed wydaniem nakładu odbiorcy może Pan dokonywać sprzedaży książek z ISBN z zastosowaniem stawki podatku 5%.


Zdaniem Wnioskodawcy, dokonuje Pan procesu produkcyjnego, składającego się z wielu różnorodnych czynności w wyniku, których powstaje gotowy wyrób tj. książka posiadająca symbol ISBN. Zleceniodawca (wydawca) jest właścicielem praw autorskich co do treści zawartych w produkcie. Dysponując wykonanym nakładem książek stawia Pan wykonany produkt do dyspozycji wydawcy (zamawiającego) przekazując jednocześnie odpłatnie prawo do dysponowania wykonanym produktem. Po zakończeniu całego cyklu produkcyjnego następuje przeniesienie prawa do rozporządzania gotowymi produktami jak właściciel przez zleceniobiorcę na rzecz zleceniodawcy. Dopiero fakt wydania gotowego produktu (książki) przez drukarnię tj. przeniesienie prawa do dysponowania nim jak właściciel na zleceniodawcę, powoduje, że konkretna pozycja wydawnicza może być przedmiotem dalszego obrotu realizowanego przez wydawcę. Proces drukowania książki w oparciu o własne materiały jest procesem wytworzenia nowego dobra materialnego (książki), która staje się przedmiotem obrotu w momencie przeniesienia prawa na wydawcę do rozporządzania nim jak właściciel. Bez znaczenia są przy tym prawa autorskie przynależne wydawcy, gdyż nie są one przedmiotem obrotu, lecz rzeczowa postać, jakim jest książka. Uważa Pan, iż po wprowadzeniu do zamówień odbiorców klauzuli podanej w zapytaniu, do czasu wydania nakładu odbiorcy będzie miał prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel i wystawiając fakturę przed datą wydania nakładu będzie dokonywał sprzedaży książek zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Tym samym może stosować stawkę podatku w wysokości 5%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W oparciu art. 5a ww. ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…)

Stosownie do definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r., pod pojęciem towaru należy rozumieć rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.


Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:


  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązania do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodne z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.


W tym miejscu wskazać należy, iż od dnia 1 stycznia 2011 r., klasyfikacja statystyczna towarów i usług dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest dokonywana na podstawie rozporządzenia z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207 poz. 1293 ze zm.), w którym wymienione zostały w grupowaniu PKWiU:


· 58.11.1 „Książki drukowane”.


Stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku. I tak w myśl art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.


Zgodnie z art. 146a ustawy, wprowadzonym na mocy art. 19 ustawy z dnia 26 listopada 2010 r. o zmianie niektórych ustaw związanych z realizacją ustawy budżetowej (Dz. U. Nr 238 poz.1578), zmienionym treścią art. 9 pkt 1 ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 257 poz. 1726), w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:


  1. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%;
  2. stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.


W poz. 72 załącznika nr 3 do ustawy wymieniono – PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), nuty, mapy – wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek.

W świetle objaśnienia nr 2 do powołanego wyżej załącznika nr 3 do ustawy, wykaz ten nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik. Zatem w odniesieniu do dostaw określonych kategorii książek oraz czasopism, dla których mocą ww. przepisów przewidziano różne stawki, stosuje się regulacje korzystniejsze dla podatnika.

Zgodnie z obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., na mocy art. 19 pkt 2 cyt. ustawy z dnia 26 listopada 2010 r., art. 41 ust. 2a cyt. ustawy dla towarów wymienionych w załączniku nr 10 do ustawy stawka podatku wynosi 5%. W poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy wymieniono – PKWiU ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea.

Biorąc pod uwagę przytoczone wyżej regulacje, w celu uznania czy w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z dostawą towaru w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, należy dokonać oceny czy w danym przypadku dochodzi do przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Rozstrzygnięcie kwestii dotyczącej prawidłowości zastosowania stawki podatku od towarów i usług wymaga ustalenia czy proces wytworzenia książek oraz czasopism i późniejszego ich dostarczenia do zamawiającego należy rozpoznać jako dostawę towaru w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy czy też jako świadczenie usług o którym mowa w art. 8 przedmiotowej ustawy.

W niniejszej sprawie, jak wynika to z przywołanych wyżej przepisów, preferencyjna stawka podatku od towarów i usług może mieć bowiem zastosowanie wyłącznie do dostawy towarów.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego Wnioskodawca w ramach działalności gospodarczej drukuje między innymi książki - PKWiU 58.11.1, oznaczone odpowiednio symbolami ISBN. Przedmiotowe towary są produkowane przy wykorzystaniu do tego własnych materiałów. Do chwili przekazania książek i zleceniodawcy są one w wyłącznej dyspozycji Wnioskodawcy.

Skoro zatem Wnioskodawca dokonuje czynności tworzenia a następnie dostawy, wykonywanych w całości przy użyciu własnych materiałów, książek, to taka czynność stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Analiza treści wniosku w odniesieniu do powołanych przepisów wskazuje, iż czynności polegające na tworzeniu i dostawie książek oznaczonych symbolem ISBN (PKWiU 58.11.1) są opodatkowane według stawki 5% (poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług).

Ponadto zaznaczyć należy również, iż ustawa o podatku od towarów i usług oraz akty wykonawcze do niej w celu zastosowania preferencyjnej stawki podatku od towarów usług, o której mowa w art. 41 ust. 2a ustawy nie nakładają obowiązku na świadczącego usługi, złożenia jakiegokolwiek oświadczenia, iż publikacje posiadają numer ISBN, od momentu wydania nakładu wydawcy lub osobie przez niego wskazanej na odbiorcę przechodzi prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel. Niemniej jednak fakt zawarcia takiego oświadczenia nie pozostaje w sprzeczności z prawem.

Szczegółowe zasady wystawiania faktur VAT uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360).

Zgodnie z § 9 ust. 1 tego rozporządzenia, fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 10-12.

W myśl § 11 ust. 1 cyt. rozporządzenia, w przypadkach określonych w art. 19 ust. 10, ust. 13 pkt 1-4 i 7-11, ust. 16a i 16b oraz ust. 19a ustawy, fakturę wystawia się nie później niż z chwilą powstania obowiązku podatkowego.

Faktury, o których mowa w ust. 1, nie mogą być wystawione wcześniej, niż 30 dnia przed powstaniem obowiązku podatkowego (§ 11 ust. 2 ww. rozporządzenia).


Wskazać należy, iż w myśl art. 19 ust. 13 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury lub otrzymania całości lub części zapłaty z tytułu dostawy:


  1. książek drukowanych (PKWiU ex 58.11.1) - z wyłączeniem map i ulotek,
  2. gazet, czasopism i magazynów, drukowanych (PKWiU ex 58.13.1 i PKWiU ex 58.14.1)


-nie później jednak niż 60. dnia, licząc od dnia wydania tych towarów; jeżeli umowa przewiduje rozliczenie zwrotów wydawnictw, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury dokumentującej faktyczną dostawę, nie później jednak niż po upływie 120 dni, licząc od pierwszego dnia wydania tych wydawnictw;


Mając na uwadze powyższe, stwierdzić należy, iż Wnioskodawca przenosząc prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel oraz fakturując wykonaną prace 2 dni przed wydaniem nakładu odbiorcy może Pan dokonywać sprzedaży książek z ISBN z zastosowaniem stawki podatku 5%.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy Krajowe Biuro Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj