Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej
0114-KDIP3-2.4011.496.2019.3.MZ
z 23 grudnia 2019 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 30 września 2019 r. (data wpływu 2 października 2019 r.) uzupełnionym pismem z dnia 15 listopada 2019 r. (data nadania 15 listopada 2019 r., data wpływu 19 listopada 2019 r.) na wezwanie z dnia 6 listopada 2019 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.496.2019.1.MZ (data nadania 6 listopada 2019 r., data doręczenia 14 listopada 2019 r.) oraz pismem z dnia 15 grudnia 2019 r. (data nadania 16 grudnia 2019 r., data wpływu 20 grudnia 2019 r.) na wezwanie z dnia 6 grudnia 2019 r. Nr 0114-KDIP3-2.4011.496.2019.2.MZ (data nadania 6 grudnia 2019 r., data doręczenia 12 grudnia 2019 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 2 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.


We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


W związku z otrzymaną interpretacją za numerem 0114-KDIP3-2.360.2019.2.MZ Wnioskodawczyni chciałaby dokonać jednego sprostowania, a mianowicie dom po rodzicach sprzedała w dniu 26.04.2019 r. a nie w dniu 26.04.2018 r. Za zaistniałą pomyłkę Wnioskodawczyni przeprasza (pomyłka pisarska) i w związku z powyższym ponownie zwraca się o dokonanie interpretacji indywidualnej.


Pozostałe dane, które Wnioskodawczyni przedstawiła w dwóch pismach nie uległy zmianie, ale dla przypomnienia je przedstawia: Dom, o którym mowa Wnioskodawczyni nabyła w wyniku dziedziczenia zarówno po matce jak i po ojcu (odbyła się sprawa o stwierdzenie nabycia spadku oraz o dział spadku). Mama zmarła w roku 2010, tata zmarł w 2016 r. Otrzymane z tytułu dziedziczenia pieniądze Wnioskodawczyni zamierza w całości przeznaczyć na wybudowanie nowego domu. Wnioskodawczyni zamierza w nim mieszkać, nie będzie wynajmowała tego domu żadnym osobom. Budowa domu ma miejsce na ziemi, która stanowi Wnioskodawczyni i tylko Wnioskodawczyni własność (akt notarialny). Przychód ze sprzedaży domu po rodzicach będzie wydatkowany w ciągu 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.


W przesłanym uzupełnieniu Wnioskodawczyni wskazała, że:

  • Spadkodawcy, czyli rodzice Wnioskodawczyni sami wybudowali dom położony w m. A., ul. B. Z tego co pamięta, to rodzice zaczęli budowę tego domu około 30 lat temu. Rodzice nie nabyli tej nieruchomości w drodze spadku.
  • W skład masy spadkowej po rodzicach oprócz domu wchodziły też inne składniki majątkowe, zostały one wymienione w ugodzie zawartej między Wnioskodawczynią, a jej bratem przed Sądem Rejonowym z dnia 29.08.2018 r. Na mocy zawartej ugody przed sądem Wnioskodawczyni została zobowiązana do zapłaty bratu, w terminie 5 lat od zawarcia ugody, pieniędzy w kwocie 35 tysięcy złotych (kopię ugody Wnioskodawczyni dołącza do pisma), wartość składników nabytych w wyniku działu spadku nie przewyższa wartości jaka przysługiwała Wnioskodawczyni przed dokonaniem działu spadku (tj. nabytej masie spadkowej).
  • Po śmierci rodziców, po uzyskaniu postanowień o stwierdzeniu nabycia spadku Wnioskodawczyni została zwolniona od podatku od spadku i darowizn z tytułu dziedziczenia (w załączeniu Wnioskodawczyni przesyła odpowiednie zaświadczenie), a wiec nie toczyło się w tych sprawach postepowanie podatkowe, czy tez kontrola podatkowa, tudzież kontrola celno-skarbowa.
  • Nieruchomość położoną w A. Wnioskodawczyni sprzedała w dniu 26 kwietnia 2019 r. na mocy aktu notarialnego Repertorium A numer …/2019. Pieniądze z tej sprzedaży Wnioskodawczyni przeznacza na budowę nowej nieruchomości położonej na Wnioskodawczyni ziemi (m. D.). Wnioskodawczyni zamierza tam osobiście mieszkać, a nie wynajmować tego domu obcej osobie.


W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że:

  • W wyniku działu spadku nieruchomość położona w A. wraz z domem i zabudowaniami stała się tylko i wyłącznie Wnioskodawczyni osobistą własnością. Ponieważ powierzchnia domu była dla Wnioskodawczyni zbyt duża i koszta jego utrzymania zbyt wysokie postanowiła zbyć tę nieruchomość, a za uzyskane pieniądze zakupić działkę i wybudować mniejszy dom. A ponadto posiadany dom wymagał działań remontowych.
  • Ponadto Wnioskodawczyni informuje, że jej brat ze względu na chorobę ś.p ojca przez okres 3 lat zajmował się cukiernią wskazaną w dziale spadku i w tym czasie zamieszkiwał w mieszkaniu przy ul. E. w A. stanowiącym własność Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni w tym czasie zamieszkała na ul. B opiekując się ojcem. Wolą ojca było przekazanie Wnioskodawczyni całości domu i działki przy ul. B (co zostało uwzględnione w testamencie) i brat nie miał co do tego żadnych praw ani roszczeń.
  • Wskazana w protokole kwota 35 tysięcy złotych była wynikiem wspólnego uzgodnienia Wnioskodawczyni z bratem i była to forma zrekompensowania mu dotychczasowej pomocy w prowadzeniu cukierni i rozłąki z rodziną (brat zamieszkuje w F.) podczas gdy Wnioskodawczyni opiekowała się ojcem. Odbyło się to na zasadzie ich dobrowolnego porozumienia co na wyraźną prośbę brata znalazło odzwierciedlenie w zawartej przed sądem ugodzie.
  • Wnioskodawczyni dobrowolnie na to przystała z uwagi na znajomość faktów związanych z zaangażowaniem brata w pomoc przy prowadzeniu cukierni. Reasumując kwota 35 tysięcy zł. nie stanowi spłaty z tytułu wyrównania udziałów w związku z dokonanym działem spadku lecz stanowi formę zadośćuczynienia bratu co wynika ze wcześniejszych wyjaśnień Wnioskodawczyni.
  • W wyniku działu spadku Wnioskodawczyni nie nabyła całości składników masy spadkowej. W wyniku działu spadku brat nabył składniki/udziały w składnikach wchodzących w skład masy spadkowej w postaci 50 procent udziałów w cukierni oraz dwa samochody, a kwota 35 tysięcy złotych nie wchodziła w skład masy spadkowej (jak Wnioskodawczyni wyjaśniła wcześniej).
  • Wartości nabytych udziałów Wnioskodawczyni i brata nie są równe, gdyż Wnioskodawczyni otrzymała zgodnie z wolą spadkodawcy dom.
  • Wnioskodawczyni informuje, że przyszli nabywcy domu deklarację o jego zakupie złożyli jej we wrześniu 2018 r. gdzie została domówiona kwota sprzedaży. Na podstawie tego na zakup działki w m. D. Wnioskodawczyni przeznaczyła swoje oszczędności.
  • Działkę w D. zgodnie z aktem notarialnym (Repertorium A nr …/2019) Wnioskodawczyni nabyła 26 października 2018 r. Działkę tę nabyła będąc w pełni świadoma, że po sprzedaży domu przy ul. B. w A. rozpocznie budowę nowego odpowiadającego jej wymaganiom domu.
  • Jednocześnie Wnioskodawczyni informuje, że ze wstępnych jej wyliczeń kwota wybudowania i wykończenia domu w m. D. przewyższy kwotę jaką otrzymała ze sprzedaży domu przy ul. B. w A.


W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.


  1. Czy sprzedając dom przed upływem 5 lat od śmierci ostatniego z rodziców Wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek od tej czynności, a jeśli nie to czy musi wykazać przed US, że pieniądze z tej sprzedaży przeznaczyła na budowę nowej nieruchomości?
  2. Czy Wnioskodawczyni musi zbierać wszystkie faktury VAT po to, aby przed urzędem wykazać, że całość nabytych ze sprzedaży domu pieniędzy została przeznaczona na budowę nowej nieruchomości, a nie na inny cel?
  3. Czy Wnioskodawczyni musi zbierać faktury dotyczące całości inwestycji budowlanej czy też, co wynika z Wnioskodawczyni w/w interpretacji, jest z tego obowiązku zwolniona?

Zdaniem Wnioskodawcy, powinna być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, bowiem rodzice Wnioskodawczyni mieszkali w domu, który odziedziczyła, przez wiele lat (od około 1999) i że nie musi tego dokumentować rachunkami.


Na bazie zasłyszanego przez Wnioskodawczynię w mediach wystąpienia Prezydenta RP Wnioskodawczyni żyje w przekonaniu, że podatek od sprzedaży nieruchomości w drodze spadku jej nie dotyczy. Mniema tak z uwagi na to, iż jej rodzice zakupili działkę i wybudowali w/w dom ponad 30 lat temu. Po śmierci mamy, w roku 2010 Wnioskodawczyni zamieszkiwała w tym domu wspólnie z ojcem, którym się opiekowała, a który zmarł w roku 2016. Nieruchomość, którą Wnioskodawczyni nabyła w drodze dziedziczenia zbyła w kwietniu 2019 r., czyli już po przekazanych w mediach informacjach rządowych o zwolnieniu z podatku.


Jednocześnie Wnioskodawczyni informuje, że pieniądze otrzymane ze sprzedaży zainwestowała na zakup nowej działki oraz jest w trakcie budowy nowego domu (na chwilę obecną stan surowy zamknięty) usytuowanego w (…).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.


Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1387, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.


W myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,

– jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.


Powyższy przepis formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części, udziału w nieruchomości lub prawa przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, a przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.


Ustawą z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2018 r., poz. 2159) dodano art. 10 ust. 5, który stosuje się do dochodów (przychodów) uzyskanych od dnia 1 stycznia 2019 r.

Zgodnie z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.


Dodany przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że w przypadku zbycia nieruchomości nabytych w drodze spadku, 5-letni okres liczony będzie od daty nabycia nieruchomości lub praw majątkowych przez spadkobiercę.


Wobec powyższego w przypadku odpłatnego zbycia nabytej w spadku nieruchomości istotne znaczenie ma ustalenie daty nabycia tej nieruchomości przez spadkodawcę.


Natomiast, stosownie do art. 10 ust. 7 ww. ustawy, nie stanowi nabycia albo odpłatnego zbycia, o których mowa w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), odpowiednio nabycie albo odpłatne zbycie, w drodze działu spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), do wysokości przysługującego podatnikowi udziału w spadku.


Z przedstawionego opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni sprzedała dom po rodzicach w dniu 26.04.2019 r. Dom po rodzicach Wnioskodawczyni nabyła w wyniku dziedziczenia po matce, jak i po ojcu. Mama zmarła w roku 2010, tata w 2016 r. Rodzice wybudowali dom na zakupionej działce około 30 lat temu. W dniu 29.08.2018 r. odbył się dział spadku. Wnioskodawczyni wskazała, że wartość składników nabytych w wyniku działu spadku nie przewyższa wartości jaka przysługiwała Wnioskodawczyni przed dokonaniem działu spadku (tj. nabytej w masie spadkowej). Pieniądze nabyte ze sprzedaży Wnioskodawczyni przeznaczy na budowę nieruchomości (domu).


Zgodnie z art. 922 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145), spadek stanowią prawa i obowiązki majątkowe zmarłego, które z chwilą jego śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów niniejszej ustawy.


W myśl art. 924 i 925 Kodeksu cywilnego, spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, natomiast spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku. Oznacza to, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia (art. 1025 § 1 Kodeksu cywilnego).

W myśl natomiast art. 1035 Kodeksu cywilnego, jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu zniesienia tej współwłasności lub dokonania działu spadku, spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku.

Zgodnie z art. 1037 § 1 i § 2 ww. ustawy, dział spadku może nastąpić bądź na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami, bądź na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców. Jeżeli do spadku należy nieruchomość, umowa o dział spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.

Z instytucją działu spadku mamy do czynienia w sytuacji, w której spadek przypada kilku spadkobiercom. W wyniku działu spadku prawa majątkowe objęte spadkiem przyznane poszczególnym spadkobiercom stosownie do wielkości ich udziałów, przechodzą na nich. Ustaje więc wspólność majątku spadkowego. Umowa o dział spadku lub prawomocne orzeczenie sądowe o dziale spadku stanowią tytuł własności rzeczy, które w dziale przypadły poszczególnym spadkobiercom. Tak więc na skutek działu spadku następuje „konkretyzacja” składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Jeżeli zatem wartość nieruchomości lub prawa (udziałów w nieruchomości lub prawie) nabytych w wyniku działu jest zgodna z udziałem posiadanym przed działem spadku – nie następuje nabycie, ponieważ w ten sposób nie ulega powiększeniu zarówno zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem jak i stan jej majątku osobistego. Dział spadku, w wyniku którego udział w nieruchomości lub prawie nie zwiększył się, zmienia wyłącznie charakter własności. Jednakże nabycie nieruchomości lub prawa w drodze działu spadku (nawet jeżeli działu spadku dokonano bez spłat lub dopłat) w części przekraczającej udział spadkowy stanowi w myśl art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nabycie nieruchomości lub prawa w tym udziale, który przekracza udział nabyty w spadku. Wszelkie przypadki, gdy udział danej osoby ulega powiększeniu, traktowany być musi w kategorii nabycia, gdyż w ten sposób ulega powiększeniu zakres dotychczasowego władztwa tej osoby nad nieruchomością lub prawem. Bezsprzeczne jest, że udziały, jakie otrzymuje spadkobierca powyżej swojego udziału (jeżeli nabywa majątek w dziale spadku o wartości większej od swojego udziału w spadku) były własnością pozostałych spadkobierców. Spadkobierca nie miał do nich żadnych praw aż do momentu działu spadku.

Dokonując oceny skutków podatkowych dokonanej przez Wnioskodawczynię sprzedaży domu należy wskazać, że dział spadku między spadkobiercami, nie stanowi dla Wnioskodawczyni nowej daty nabycia, albowiem jak wskazała Wnioskodawczyni w opisie stanu faktycznego w wyniku działu spadku wartość składników nabytych w wyniku działu spadku nie przewyższa wartości jaka przysługiwała Wnioskodawczyni przed dokonaniem działu spadku (tj. nabytej w masie spadkowej). Wskutek działu spadku Wnioskodawczyni nie uzyskała przysporzenia majątkowego ponad wartość nabytą przez Nią w spadku udziału w majątku spadkowym.

W związku z powyższym należy przyjąć za Wnioskodawczynią, że wskutek działu spadku Wnioskodawczyni nie uzyskała przysporzenia majątkowego ponad wartość nabytego przez Nią udziału w spadku w majątku spadkowym, zatem w niniejszej sprawie istotne znaczenie ma data nabycia nieruchomości przez spadkodawców.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji legalnej pojęcia „nabycia”. Nie określa również, na podstawie jakiej czynności prawnej może nastąpić nabycie nieruchomości (jej części/udziału) lub praw majątkowych. Z powyższego względu pojęcie to należy rozumieć szeroko, co oznacza, że z nabyciem nieruchomości lub praw majątkowych wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mamy do czynienia z chwilą uzyskania prawa własności do nieruchomości (lub tych praw), bez względu na charakter czynności prawnej, na podstawie której doszło do przysporzenia majątkowego w postaci własności rzeczy lub praw.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 listopada 2009 r., sygn. akt II FSK 1489/08 doprecyzował ponadto, że aby ustalić jaka czynność prawna wyznacza początek biegu pięcioletniego terminu należy odwołać się do regulacji zawartych w prawie cywilnym. Według Kodeksu cywilnego nabycie jest to uzyskanie prawa własności rzeczy. Zatem aktywa majątkowe ulegają zwiększeniu. W związku z tym, w ocenie Sądu, przez pojęcie „nabycie” użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy rozumieć, każde zwiększenie aktywów majątku podatnika.


Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawiera definicji nieruchomości, uzasadnione jest zatem posiłkowanie się definicją nieruchomości zawartą w Kodeksie cywilnym.


Przechodząc na grunt przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r. poz. 1145, 1495) należy w pierwszej kolejności wskazać, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności (art. 46 § 1 ustawy).

Budynki trwale z gruntem związane są częścią składową nieruchomości. W myśl art. 48 Kodeksu cywilnego z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania. Część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych (art. 47 § 1 tejże ustawy).

Oznacza to, że własność nieruchomości gruntowej rozciąga się na budynki wybudowane na tym gruncie. Budynek trwale związany z gruntem, jako część składowa gruntu, nie może być przedmiotem odrębnej własności. Zatem w sytuacji, gdy najpierw dochodzi do nabycia gruntu, a dopiero później wybudowany zostanie budynek, istotny z podatkowego punktu widzenia jest moment nabycia gruntu.

Zatem, co do zasady, w przypadku sprzedaży domu, który został wybudowany na działce gruntu stanowiącej własność rodziców Wnioskodawczyni, termin pięcioletni, określony w art. 10 ust. 1 pkt 8 w zw. z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od daty nabycia działki, na której został wybudowany przez spadkodawców budynek, stanowiący część składową nieruchomości. Bieg tego terminu liczony jest od końca roku kalendarzowego, w którym nabyto grunt na własność - data rozpoczęcia/zakończenia budowy budynku nie ma znaczenia. Wyjątki od tej zasady mogą wynikać wyłącznie z przepisów szczególnych.


Z wniosku o wydanie interpretacji wynika, że rodzice Wnioskodawczyni zakupili działkę i wybudowali dom ponad 30 lat temu. Zatem, niewątpliwie termin 5-letni, o którym mowa powyżej już minął.


Mając na uwadze powołane wyżej przepisy prawa oraz przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego, stwierdzić należy, że dokonane w 2019 r. przez Wnioskodawczynię odpłatne zbycie nieruchomości - nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie nastąpiło po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie gruntu przez spadkodawców. Tym samym, Wnioskodawczyni nie jest zobowiązana z tego tytułu do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z powyższym bezzasadne jest udzielanie odpowiedzi na pytanie nr 2 i nr 3, jak również odnoszenie się do kwestii przeznaczenia środków uzyskanych ze sprzedaży domu na budowę nowej nieruchomości.


Końcowo Organ zauważa, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) jest sam przepis prawa. A zatem, wydając interpretacje indywidualne organ opiera swoje rozstrzygnięcie wyłącznie o przedstawiony przez podatnika we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) i przyjmuje fakty przedstawione przez Wnioskodawcę bez ich weryfikacji. Zatem skoro Wnioskodawczyni twierdzi, że wartość składników nabytych przez Wnioskodawczynię w wyniku działu spadku nie przewyższa wartości jaka przysługiwała jej przed dokonaniem działu spadku (tj. nabytej masie spadkowej), to na etapie wydawania interpretacji indywidualnej nie było podstaw do przyjmowania odmiennego stanu faktycznego. Nie można jednak wykluczyć, że właściwy organ prowadząc w przyszłości ewentualne postepowanie podatkowe lub kontrolne, po przeanalizowaniu całokształtu zebranego materiału dowodowego będzie mógł poczynić ustalenia prowadzące do odmiennych wniosków niż zawarte w niniejszej interpretacji.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.


Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).


Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy - Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…) za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj